Još malo o laptopima

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Brumiko »

ratchet wrote:Star sam ( relativno ) i sklon navikama... a još uvijek radim u Xp- u i officeu 2003.
Huh, kako si započeo rečenicu, već pomislih da se radi o dedeku koji je jedva dosegao Wordstar na Partneru, ;) a kad ono - pričamo o XP-u i Officeu 2003!
Gle - budući da imaš još "puno do penzije", prije ili kasnije ćeš ionako trebati nabaviti nešto... novo. Pa, jelte, bolje prije, nego kasnije. ;)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Milena »

Tko o čemu, a ja... moram preporučiti da na staru kramu staviš linux, koji će ti manje natezati hardver pa ćeš, u najmanju ruku, imati više vremena do pregrijavanja. Također, pomaže ako nabaviš one dodatne ventilatoriće koji istovremeno služe kao stalak za laptop.

Da, ja imam i jedan laptop koji je 286-ica, i svaki put ga zaboravim odnijeti u Rijeku...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Još malo o laptopima

Unread post by ratchet »

Ma nabavio bih ja puno toga da je para, kuća bi mi bila ko Nasina kontrolna soba. ali bez obzira na to, pišem na laptopu koji je takav kakav je, kupio sam ga baš zbog toga, jer sam tada stolno djelio sa bratom koji je navečer uglavnom gledao filmove na njemu i igrao igrice, a ja sam htio još jednom pokušati nešto napisati i objaviti barem jednu od tih priča. Kakav je bio tada takav je i sada, isti programi, ne mislim mjenjati ništa i radit ću na njemu takvome dok god mogu. Znam da to nije nešto racionalno ali neka. A i ne pregrijava se dok se ne koriste programi za koje treba puna snaga procesora, a Word to nije.

Doduše evo baš sad dok ovo pišem je počeo hučati i bučiti bez očitog razloga i ugasio se prije nego što sam ovo poslao. Firefox je srećom sve vratio.

Pa se ugasio još jednom prije nego li sam ovo poslao. Sreća njegova da prozor nije bio otvoren.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Još malo o laptopima

Unread post by uglib »

Imadem čarobno pitanje: Isplati li se pljunuti 1200 kuna za novi ekran na laptopu starom 3-4 godine?
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by jbt »

@uglib
ovisi, zar ne? ukoliko nemas para za novi ili smatras da ti novi ne treba, onda je to cijena popravka kojeg moras platit. recimo, ja nikad ne bih popravljao laptop. u danasnje vrijeme kad laptope mozes dobiti za 2,5k kn, jednostavno se ne isplati takve stvari raditi.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

...s tim da one minijaturne mislim da možeš dobiti za manje od 1000 kn. Sve ovisi o tome što ti treba.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Još malo o laptopima

Unread post by uglib »

Uz taj laptop sam emocionalno vezana, ali mi je pretežak za nošenje simo tamo što sam uredno radila i jadan je još svašta trpio, što od mene, što od moje kćeri koja ga je posuđivala. Tako sam, teška srca, odlučila laptop dati kćeri i sebi nabaviti lagani netbook. Kćer je odmah mrgljala jer njoj dopadne sve nešto znucano, navodno. Tako ja kupim sebi netbook i laptopu isti dan krepao ekran, a u servisu rekoše da je situacija takva i takva. Sve mi se činio da se jadan uvrijedio, a sad još da ga frknem u smeće. Teški su to osjećaji.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Eto, kad te sreća prca, onda ti ga stjera do grla. S donje strane.

Dakle, prije tjedan dana se vratismo s puta i otkrismo da nam internet šteka. Ono, brzina povremeno padne do 500 bps-a, stranica se otvara 15 minuta i tako to. Ponekad se oporavi pa na brzinu pročitamo poštu (ili odem na NOSF) pa onda opet šteka. Pa sam, nakon nekoliko dana čačkanja, shvatio da mi je najjednostavnije reinstalirati XP. I uzmem ja CD. I ubacim. I krenem reinstalirati. I program me traži key (ono, dvadesetak brojki i slova). I okej, izvadim CD da ih prepišem. Nema na CD-u. Uzmem futrolu u kojoj je bio CD. Nema. I tako sad imam polufunkcionalan internet i instalaciju XP-a bez keya. Upomoć, upomoć! (Ajmo sad zajedno: Zajedno, zajedno!)

Dakle, molim pomoć na bilo koji od tri načina:

1. Tražim instalaciju XP-a za kućni laptop, star 3-4 godine. Imao sam SP3 pa sam se navikao, ali ako mislite da će i nešto drugo raditi, slobodno.

2. Ne sjećam se od koga sam dobio ovaj XP ali moguće je da nema baš puno keyeva u opticaju po Zagrebu i okolici. Ako imate neki po kući molim pošaljite mi ga da probam. Možda je baš taj. To bi bilo najjednostavnije rješenje.

3. Ako upogonim da internet radi, ne moram ništa ni instalirati. Nemam pojma jel modemski drajver il' što. Vjerojatno komp vrti neke stvari u pozadini pa nema memorije ili CPU-a za download. Primijetio sam da ima više problema s direktnim surfanjem nego s downloadanjem, nekakav fajl od 50 MB je prekjučer skinuo za tri minute. Isto tako, događa se nešto jako čudno: kliknem na nešto (bilo što), Firefox počne vrtjeti kao da učitava, a onda učita istu stranicu kao da ništa nisam kliknuo (evo, upravo sada sam napisao ovaj tekst, kliknuo na "pošalji" i vratilo me na prazan formular za slanje, sva sreća pa sam ctrl-cnuo). To sam primijetio desetak puta u zadnjih nekoliko dana. Virusi vjerojatno nisu jer sam uspio apdejtati AVG i detaljno odskenirati sve diskove. Firefox sam reinstalirao dva puta.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Brumiko »

Prilično sam ziher da srednjoškolski učitelji (ti jesi srednjoškolski učitelj, zar ne?) imaju pristup "besplatnim" Windozama 7 (hrvatskim i engleskim). Jesi li razmišljao o tome? Mislim, Win XP je skoro već pa nepodržan i kako vrijeme bude išlo, bit će sve više i više softvera koji pod njime ne bu delal tako da ti je kad-tad zajamčena glavobolja po tom pitanju.

Nadalje, ako ti ne treba neki specifični Windows softver, razmisli o Ubuntu Linuxu. Tamo nema ključeva.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Hm, treba vidjeti valja li ova m oja konfiguracija za sedmicu. Isto tako, do sada sam o svim verzijama nakon XP-a čuo samo loše stvari pa nekako nisam sretan s tim rješenjem. A to da je XP "nepodržan", mislim, radi Word, radi Firefox, radi DosBox, radi paint. Ništa drugo mi ne treba.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Hm, treba vidjeti valja li ova m oja konfiguracija za sedmicu. Isto tako, do sada sam o svim verzijama nakon XP-a čuo samo loše stvari pa nekako nisam sretan s tim rješenjem.
Bez brige, oke su sve Windoze nakon XP-a, sedmica pogotovo. Ljudi su uvijek skloni nečemu kenjkati čak i kada nemaju razloga pa ih moraju izmišljati. "Jooj, meni je fuj aero sučelje." Pa, ne moraš ga koristit', isključi ga. "Je, al onda nemam kul&guba sučelje." A jeb'ga, odluči se...
Izitpajn wrote:A to da je XP "nepodržan", mislim, radi Word, radi Firefox, radi DosBox, radi paint. Ništa drugo mi ne treba.
Hmmm... ako je tako, apsolutno sve to ima i na Buntiši, samo se Word tamo malo drukčije zove. ;-) I nema ribbon (iako i ti, vjerojatno, koristiš Office 2003 pa ti je svejedno?).
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by jbt »

what brumiko said. a ako stvarno imas opciju dobiti fraj win7, odma uzmi. toliko prokleto dobar OS da mi se riga kolko je opak. svaka cast MSu, posao i pol su napravili.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Da, malo sam guglao i sve što ima o tim besplatnima je tekst vijesti, ali ništa ni na MZOS-u ni na M$ovom sajtu. Jedino što sam našao da *škole* dobivaju besplatnu licencu, ali da je moraju obnavljati jednom godišnje.

Provjerit ću kod svojih.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Okej, sad već pomalo osjećam da mi mozak curi kroz uši.

Pokušavam instalirati bilo što što podržava OpenGL 2.0.Prvo: Google. Okej. I dođoh na stranicu OpenGL-a. Odande me usmjere na Intel (jer imam Celeron, jelte). I na tom Intelovom sajtu se već 40 minuta vrtim u krug pokušavajući pronaći nešto za download, bilo što, sad već prihvaćam sve, ali u download centru name downloada, nego me samo šalje dalje u krug. A meni je već dosta. Već sam četiri kruga napravio i četvrti put gledam iste stranice i pitam se gdje sam promašio ulaz. Lastane, pomagaj!
Post Reply