Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by jbt »

Kao sto naslov kaze.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by uglib »

Moj ravnatelj bi rekao da. Njemu je i kazalište tvornica u kojoj se proizvode predstave. Šibamo ih kao na traci, stroj ne smije stati.

Isto bi se moglo reći i za tiskaru, proizvodi novine, knjige, obrasce, tiskovine razne...

Moje je mišljenje da ipak nije. Ni brodogradilišta ne nazivamo tvornicama.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by Makovnjacha »

Pa u nekom širem/općenitijem značenju da - ona proizvodi časopise, knjige, itd. Ima svoje inpute i outpute, a između i cijeli proces kojim se zamišljeni tekst stavlja na papir i oblikuje u proizvod koji se distribuira dalje širim masama ljudi. (ali to je samo moje neuko mišljenje nakon 3.5 god na ekonomiji) ;)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

uglib wrote:Moj ravnatelj bi rekao da. Njemu je i kazalište tvornica u kojoj se proizvode predstave. Šibamo ih kao na traci, stroj ne smije stati.

Isto bi se moglo reći i za tiskaru, proizvodi novine, knjige, obrasce, tiskovine razne...

Moje je mišljenje da ipak nije. Ni brodogradilišta ne nazivamo tvornicama.
Postavlja se pitanje, što je onda tvornica?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by Nazir »

Ja'b reko da ima neke razlike. U nekom seljackom zargonu, tiskara mi cak ima neki plemenitiji pojam. Ono, to je nest tiskano, pisana rijec, nauk blentavih, prosvjetljenje izgubljenih, wc papir na kojemu pise 24 sata i netko jos tiska cice na njemu... svasta se moze naci iz tih tiskara.
Tvornica je pak jednaka ugljenu, socijalizmu, neplacenim radnicima, privredni stroj drzave, tugovanje Miljenka Jergovica za izgubljenom Nadom-kako-se-ono-zvala... sta vec god asociras... :zubo:
Last edited by Nazir on 23 Jan 2009, 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by Makovnjacha »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
uglib wrote:Moj ravnatelj bi rekao da. Njemu je i kazalište tvornica u kojoj se proizvode predstave. Šibamo ih kao na traci, stroj ne smije stati.

Isto bi se moglo reći i za tiskaru, proizvodi novine, knjige, obrasce, tiskovine razne...

Moje je mišljenje da ipak nije. Ni brodogradilišta ne nazivamo tvornicama.
Postavlja se pitanje, što je onda tvornica?
Tvornica bi trebala biti hala, zgrada ili jednostavno prostorija u koju dolaze potrebni inputi (sirovine) i u kojoj se nalaze strojevi, ljudi, roboti koji su potrebni da bi pretvorili inpute u željeni proizvod. Taj output na kraju ima svrhu ispunjenja ljudskih želja i/ili potreba. Ali to je definicija samo za proizvode, usluge su čisto nešto drugo, pa prema tome kazalište ne može biti tvornica.

Po definiciji usluga se pruža, ona se ne proizvodi.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by Nazir »

Makovnjacha wrote: *citava prica o definiciiji*
Unistavas mi ekonomski ugled na forumu :fuch:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Moje se pitanje odnosilo na ono da brodogradilišta ne zovemo tvornice. U biti, slažem se sa svima vama. Pitanje je koristimo li izraz tvornica u semantičkom smislu, koji bi otprilike rekao da je tvornica mjesto gdje se nešto stvara, ili u nekom kolokvijalnom kojeg je Nazir lijepo opisao.
Obično, kad spomeneš tvornica, prvo pomisliš na hale pune ljudi koji stoje uz trake i rade robotske poslove... Al, ako ćemo gledati u ovom drugom smislu, onda i brodogradilište i kazalište spadaju u neki oblik tvornica. Pa onda i tiskara.

Možda se riječ tvornica koristi u slučajevima kad nema nekog boljeg izraza za određeno pravilište nečega. Npr. umjesto da kažemo Institucija za prizvodnju plastičnih čaša, ljudi kažu tvornica čaša. Da ne postoji naziv tiskara, možda bismo umjesto Zgrada za pravljenje knjiga koristili izraz tvornica knjiga.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Makovnjacha wrote:Po definiciji usluga se pruža, ona se ne proizvodi.
Točno, ali negdje se ta usluga mora i proizvesti. A u kazalištu se i proizvodi i pruža istovremeno. Bilo bi drugo kad bi kazalište proizvodilo predstavu, pa bi se ona prikazivala na nekom drugom mjestu.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by Makovnjacha »

Nazir wrote:
Makovnjacha wrote: *citava prica o definiciiji*
Unistavas mi ekonomski ugled na forumu :fuch:
a sorry nije namjerno, ali sam danas baš sva u tome, a čovjek je pogodio pitanje ko naručen :P :D
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by Makovnjacha »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Makovnjacha wrote:Po definiciji usluga se pruža, ona se ne proizvodi.
Točno, ali negdje se ta usluga mora i proizvesti. A u kazalištu se i proizvodi i pruža istovremeno. Bilo bi drugo kad bi kazalište proizvodilo predstavu, pa bi se ona prikazivala na nekom drugom mjestu.
Većinu usluga pružaju/proizvode ljudi, al hebiga, ne zovemo se još tvornice. :D Ekonomisti razgraničavaju pojam usluga od proizvoda jer tvrde da se usluge ne mogu proizvesti, nego samo pružiti. Objašnjenje tomu je mišljenje da kad proizvodiš proizvod nešto moraš "potrošiti" da bi mogao taj proizvod proizvesti- a kao kod usluge se ništa ne umanjuje. Znači, ti pružiš uslugu i nisi ničim zakinut za to- nešto kao znanje- dijeljem se ne smanjuje.

I najveća razlika između usluge i proizvoda: usluga se istovremeno pruža i koristi (postoji odmah interakcija), a kod proizvoda imaš vremenski razmak između proizvodnje i pružanja, pa prema tome kod pružanja usluge ti odmah dobivaš povratnu informaciju o kvaliteti usluge, dok kod proizvoda cijeli taj proces traje puno duže.

Inače se slažem s vama, ali ovo kaj sam napisala su ekonomske definicije koje su prihvaćene od stručnjaka. Ali moram priznati da i mene tvornica prvo asocira na normu, traku, nepismene seljake koje se tlači, itd. Tito nas je sve sje** :zubo:

Uh, baš sam štrebso :zubo:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Da pogodim: ti si po struci stomatolog! :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by mica milovanovic »

Može li se reći da je tiskara==tvornica?
Pozdravio te Warhol...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Može li se reći da je tiskara==tvornica?

Unread post by ratchet »

Puknuo pitanje i više se ne javlja. Smije se iz prikrajka.Ili, ustvari je zaboravio na to, događa se to čovjeku.

Tvornica nešto proizvodi, tvori. Zašto onda tiskara nije tvornica? Pogotovo što imaš sve. Hale, buku, strojeve, radničku klasu crnu od tinte, i konačni proizvod zapakiran u kutije gdje nepismen, ili oni iz aviona, ne vide jesu li u njima knjige ili mesne konzerve. Dakle tiskara=tvornica.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply