Traže se jezikoslovci

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Traže se jezikoslovci

Unread post by Milena »

Jasno da može. Ova upotreba instrumentala za bivanje je nešto što je posve pravilno i često pridonosi razumijevanju, ali je zapravo vrlo rijetko u govoru (zapravo, osim Dagija mislim da ne znam nikoga tko to prirodno koristi :D ). Tako da je vjerojatno netko napisao "označi XXX kao pročitane", a netko drugi to ispravio u "označi forume pročitanima", ali su mu teme promakle.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Re: Traže se jezikoslovci

Unread post by Tanja.C »

Instrument-what? :scratch: Ispričavam se, imam samo prva 4 razreda hrvatske osnovne škole pa su mi ovakve jezične stvari strašno zanimljive, jer su toliko različite od slovenskog. (Nisu mi doduše toliko zanimljive da bi išla čitati hrvatsku gramatiku i pravopis, više volim konkretne primjere kakvi se vide u ovoj temi.)
Evo recimo jedna zanimljiva stvar - sav taj latinski: padeži, glagolska vremena... toga mi nemamo. Subjekt je "osebek", predikat je "povedek", padeži isto imaju više-manje logična slovenska imena.
Milena, ti si prevodila sa slovenskog, zar ne? Zeznuto, ha? :zubo: Kad se samo sjetim koje muke Isusove smo imali sa prevođenjem Samsungovog oca na slovenski - četvero ljudi je razbijalo glave i nikak naći dobru riječ. Slični jezici? Malo morgen. :dum:
Post Reply