Srpska riječ "glede"

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Srpska riječ "glede"

Unread post by Izitpajn »

Još sam prije nekog vremena primijetio da dosta Srba na forumima koje posjećujem mrtvi 'ladni koriste riječ "glede". Znate, ono što su HDZ-ovci isforsirali početkom 90-ih, a što je meni djelovalo kao nakaradno silovanje jezika. Uglavnom, ovdje to malo tko koristi, i sad odjednom, to skoro pa normalna riječ u Srbiji.

Pa sam zatražio objašnjenje. I dobio ga.
Rec "glede" su u Srbiji promovisali prvenstveno Pera Lukovic, a potom i Teofil Pancic, kao izraz otpora prema mrziteljima svega hrvatskog, 90-tih godina. To nam je sluzilo kao crvena marama njima ispred nosa, bas zato sto je deo hrvatskog "novogovora" ili je bar tako ovde shvacena. Medjutim, toliko se, u medjuvremenu, "zapatila", da se sad upotrebljava i u "normalnoj" konverzaciji medju intelektualcima, pa cak i onima koji su nasi "vekovni" neistomisljenici.
Ne znam kako vama, ali meni je ovo maestralna ironija sudbine. Dođe mu nešto kao zaslužena kazna za silovanje jezika :lol:
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: Srpska riječ "glede"

Unread post by Bubba Zanetti »

Izitpajn wrote: Ne znam kako vama, ali meni je ovo maestralna ironija sudbine. Dođe mu nešto kao zaslužena kazna za silovanje jezika :lol:
Ȓijeg?
:lol:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

mislim da GLEDE fino dokazuje svu nakaradnost jezičnih zvizdarija i kod jednih i kod drugih .. :)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Iako se meni cini da su oni toga imali dosta manje. Doduse, ja sam ovdje, a ne tamo pa sam mozebitno neobavijesten :drunken:
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Meni je "glede" baš ono kul riječ... bez glede naime nebi bilo ni odlične poštapalice "glede mede"....

Mene primjerice više žulja ono "unatoč"... ajd' izitpajn ispitaj ekipu istočno kako stoje sa njomzi... :D

:blob:
Image
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Pa u slovenskom se isto koristi "glede". :dontknow: Samo je naglasak na zadnjem slogu, pa zvuči francuski. :D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Tanja.C wrote:Pa u slovenskom se isto koristi "glede". :dontknow: Samo je naglasak na zadnjem slogu, pa zvuči francuski. :D
Okej, ali to je slovenski. Nije poanta u samoj rijeci nego tko ju je uveo u hrvatski (ili "obnovio") i zasto.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

U mom šoru možeš svaki dan čuti riječ "glede". I to uglavnom od starih bakica. Samo što to kod njih ima potpuno drugo značenje. One će to koristiti kad kažu da djeca u nešto gledaju, pa kažu da djeca glede u nešto.
Baj d vej, kad smo već kod novotvorina. Sjećam se kad se počela koristiti riječ zrakoplov. Svi su ju ismijavali. A gle danas. Kad kažeš avion, ljudi te čudno glede. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply