BESPUĆA: rasprava (Zajednički svijet *klap* treći put)

Literarna radionica / RPG / neuspjeli pokušaj / joint effort /štogod. Ako naletite na ovo, malo pogledajte. Ako vam ništa nije jasno, pitajte.

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

BESPUĆA: rasprava (Zajednički svijet *klap* treći put)

Unread post by Izitpajn »

Preseljeno s rasprave o priči "Preživjeli"

Nego, palo mi je na pamet nakon što sam pročitao... Bio je ovdje jedan topic o pisanju priča u sklopu "zajedničkog svijeta", što nikad nije zaživjelo, ali što je bio samo jedan od aspekata onoga što sam mislio na umu. Naime.

Kad sam došao do kraja i shvatio da stvar nije gotova, došla mi je želja da ja nastavim, ono, prebaciti radnju nekamo drugamo, u stilu "za to vrijeme, 500 svjetlosnih godina dalje...", s drugim likovima i radnjom koja ima nekakve veze s ovom radnjom. To čak ne bi bila ni nekakva literarna radionica, više kao nekakav literarni role-playing, svatko smisli lika i vuče ga kroz radnju, onda se likovi isprepliću, komuniciraju, međudjeluju, nešto kao self-fan fiction.

Jedino što se ne želim petljati u Star Warse.

Međutim, jednom sam započeo nešto takvo, onda je stvar prerasla u samostalno pisanje samostalnih priča u zajedničkom svemiru, pa je kao samostalno pisanje samostalnih priča u zajedničkom svemiru i umrlo. Ne znam bi li itko bio zainteresiran za nešto ovakvo. Dakle, literarni role-playing. Nekakav svemirski. Ne SW ili ST. Može sličiti njima, ali ne i biti to.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Preživjeli

Unread post by niniane »

Ja bih svakako bila zainteresirana. Svojedobno sam pokušala tako nešto pokrenuti u vidu povezanih blogova (kao, blogovi iz perspektive nekoliko različitih likova u istom svijetu i istom vremenu), ali nije upalilo jer sam obviously pitala nedovoljno motivirane ljude (al to je bilo prije nego što sam se aktivirala na NOSF-u, which explains everything :D )

Možemo otvoriti podforum ili barem topic ovdje u Kreativnom neredu ili Čiča Miči. Topic za dogovor o svijetu i nekim osnovnim postavkama i topic za samu priču - ili topic za svakog lika zasebno?...

@Nebel: Oprosti na uzurpiranju tvog topica :angel: Netko od admina će prebaciti ovo.
... characters, personalities, stories and larps...
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Preživjeli

Unread post by Nebelwerfer »

@ nin - nije bed.

ovo s pričama u istom svijetu je fora ideja ali možda malo teže provediva budući da prvo treba dogovoriti o kjoem se svijetu radi. ako nije poznat kao što su sw ili st onda je već malo teže dogovoriti pravila "igre" budući da prvo zahtijeva stvaranje samog svijeta (ako se ne radi o pričama iz stvarnog svijeta zaključno s današnjicom).
jedino ako želiš to raditi u warhammer 40000 svemiru di sve prolazi, heh... od srednjovjekovnih settinga do hitech okruženja... svijet bez pravila :zbunj:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Preživjeli

Unread post by Izitpajn »

Ono što sam imao na umu, i za što mislim da jedino može funkcionirati, je da se pravila ne utvrđuju unaprijed, jer ćemo se onda zaplesti u detalje što se kome sviđa ili ne, a da od svega toga neće biti koristi. Dakle, neka svatko piše ono što hoće, a jedino što mora poštivati je ono što je prije napisano. Dakle, iskorišteno u priči ili fragmentu, jr sve informacije koje nisu na taj način iskorištene su beskorisne i nepotrebne.

Jedino se trebamo dogovoriti hoćemo li pisati gotove priče ili se ubacivati jedni drugima u odlomke. Ja osobno preferiram ovo drugo jer će ići brže, fleksibilnije, neće se čekati da se netko smiluje i pošalje nešto, i ljudi će se lakše ubacivati. Ono, nešto ti padne na pamet, napišeš pola kartice-karticu direktno na forum i bok. Sljedeći, molim ;)

Inače, pokušao sam razdvojiti rasprave, ali U JEBENOM ADMIN PANELU NISAM NAŠAO KAKO SE TO RADI!!!!
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Preživjeli

Unread post by scorpius »

@Nebelwrefer - kako misliš nećeš nastaviti, kad si se toliko potrudio uvući nas u sve to. Proklet bio kad se tako igraš s tuđim osjećajima, :puca:

@Izitpajn - ideja o pisanom tzv. roleplayu je ideja koja je i meni i jednom prijatelju pala na pamet (iako kontam da ti više misliš baš na same priče, manje više na igru), pa smo na forumu pokrenuli jedan takav projekat koji bi se ticao Hrvatske mitologije (sad baš razrađujemo setting). Ali kako sam čuo od drugih, takve stvari iz nekog razloga vrlo brzo zamru, nemam pojma zašto (ljudi izgube volju, netko napravi jedan post u mjesec dana i sl. je jedino što bi meni palo na pamet).

Nisam siguran koliko bi bilo dobro da se jedni drugima ubacujete u odlomke, djeluje mi kao nešto što bi moglo upropastiti priču u cijelosti. Možda da svatko napiše jedno poglavlje iz perspektive svojih likova, pa da se zatim sretnu nakon nekog vremena, kad se svi već ufuraju u cijelu spiku?
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Preživjeli

Unread post by Nebelwerfer »

vi'iš, vi'iš.. neloša ideja. izitpajn,zašto nije uspjelo ranije?

@scorpius- pa ako napravim nastavak, prvo ću plagirat prvi dio pa da ne bude fan fiction :lol:
Image
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by scorpius »

@Nebelwerfer - ok, to stoji, mislim da se u stadiju u kojem je priča sada, čak ne moraš previše mučiti, bolje da to odmah ispraviš sada dok je priča kratka, nego kasnije kad se razvuče radnja. Iskreno, bila bi prava šteta ne vidjeti razvoj događaja.

@Izitpajn - Uvijek vrijedi probati, ali mislim da bi trebali navesti makar neke smjernice za cijeli svijet, da ne bi dobili nekakav traljavi crossover nabacan svime i svačime. Osim toga, što je sa karakterizacijom likova? Možda da pišemo odlomke i šaljemo na private, pa se onda izaberu oni najbolji i koji ne odstupaju od koncepta?
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

Ah, uspio sam ih capnuti.

Nebel, nije uspjelo jer se odmah krenulo s "Projektom zajedničkog svijeta" što, čini mi se, zvuči preozbiljno tako da se u startu odbilo ljude koji bi se samo zezali, a što se tiče onih ozbiljnih, pa, nije jednostavno napisati priču i čovjek to napravi samo ako ga ideja zbilja obuzme, a tuđa ideja te nikad ne obuzme kao tvoja vlastita. Dakle, sad bih krenuo s neozbiljnom varijantom, a stvar sama od sebe uvijek može postati ozbiljna, ako bude potencijala.

Što se tiče "ubacivanja u odlomke, nije drastično kao što zvuči. Naravno, osnovno pravilo bilo bi da nitko s tuđim likom ne radi ono što njegov "vlasnik" baš ne bi htio, ali interakciju ne možeš imati bez ubacivanja i, kad se stvari zakompliciraju, (d)ogovaranja :zubo: Ali osnovna zamisao je da ljudi budu potaknuti na pisanje tuđim odlomcima, da onim što napišu reagiraju na ono što je upravo napisano. Malo bezobrazne stimulacije nikad nije naodmet ;) Iz iskustva znam da je ravno u glavu najbolji pristup, bez prevelikog uvoda. Uvod se uvijek može naknadno dodati :)

Što se tiče smjernica, može, evo, ja ću prvi.

Oću svemirske brodove. I političku razjedinjenost. I tajne službe. I FTL, but not too fast. Mali dio galaksije, sasvim dovoljno za tisuće svjetova. Drugim riječima, klasična space-opera. Po mogućnosti bez vanzemaljaca jer njih se nikad ne iskarakterizira kako treba.

Eto, to su moji početni i konačni uvjeti. Pa vi dogovorite ostatak :zubo:
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by scorpius »

Ok, ja recimo obožavam distopije, razrušene svjetove i pomalo brutalan svijet, jel' bi to predstavljalo kakav problem? Vjerujem da u takvoj galaksiji ima i mjesta za takvo nešto.
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

Hmmm, razrušena galaksija? Gdje samo rijetki uspiju doći u posjed letjelice i pobjeći iz pakla, samo da bi shvatili da je pakao svuda oko njih? Sve je puno uništenih kolonija, razorenih društava, nomada, izbjeglica, nomada...
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by scorpius »

Nešto kao postratna distopija, trenutno se dvije najveće frakcije bore za prevlast na ekonomijom i resursima, često ne birajući koga će uništiti ili upropastiti, što se po običaju prelomi na leđima onih najslabijih. Piratsvo, robovlasništvo, plaćenici...
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

A, ti bi to bez svemira?
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Nebelwerfer »

me like robots :tard: :lol:
demented robots, duuh... :cylon:
Image
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Nebelwerfer »

meni se isto sviđa bez svemira. zaglavio si na planeti, nosi se s tim
Image
Post Reply