PAVONIS

Literarna radionica / RPG / neuspjeli pokušaj / joint effort /štogod. Ako naletite na ovo, malo pogledajte. Ako vam ništa nije jasno, pitajte.

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

PAVONIS

Unread post by Izitpajn »

TEHNIč?KA POGRE? KA IZAZVALA EKSPLOZIJU

ULJANOV - Zbog pogre??ke u rukovanju te??kom dizalicom pro??log se tjedna na međuzvjezdanom kozmodromu u blizini Port Arthura (Uljanov, 51 Pegasi) dogodila te??ka nesreća koja je uzrokovala smrt dvanaestorice radnika i rukovodioca, te određen broj lak??e i te??e ozlijeđenih, saopćio je Sekretarijat za informiranje Departmana Uljanov. Sekretarijat poziva stanovni??tvo na stalo??enost i suzdr??anost i ??eli upozoriti da glasine koje su se pojavile o eksplozijama na najvećem uljanovskom kozmodromu nisu utemeljene te da njihovo ??irenje predstavlja zloč?in protiv narodne vlasti i udar na mir i stabilnost Orionske republike. Kako stoji u izjavi za javnost, krivac je odmah li??en slobode i protiv njega se vodi disciplinski postupak.

Materijalna ??teta, koja se rač?una u milijunima kredita, u potpunosti će biti namirena iz Fonda za solidarnost č?iji je Uljanov ionako najveći obveznik. Sekretarijat dozvoljava mogućnost da je č?in bio namjeran, ali sve informacije objavit ćse tek nakon zaključ?enja istrage. Međutim, već sada je jasno da iza nesreće ne stoji nikakva organizirana teroristič?ka skupina te da je poveći broj policijskih i vojnih letjelica iznad kozmodroma i ??ireg područ?ja planeta bio samo logič?na mjera predostro??nosti u trenutku kad se jo?? uvijek ni??ta nije znalo o uzrocima nesreće. Isto tako, vlasnici i piloti civilnih letjelica koje su viđene kako napu??taju zrač?ni prostor Uljanova neposredno nakon incidenta već su pohvatani u obli??njim zvjezdanim sustavima i privedeni na saslu??anje. Međutim, zaključ?eno je da je riječ? o neodgovornim stranim građanima koji su, iz potpuno iracionalne brige za vlastitu sigurnost, zanemarili sve sigurnosne propise, probili uzletne koridore i mimo svih pravila otisnuli se u duboki svemir niti ne tra??eći dozvolu od za to nadle??ne kontrole leta. I protiv njih se vodi krivič?ni postupak, a kazne koje se oč?ekuju, s obzirom na olakotne okolnosti i dobre diplomatske odnose sa susjedima, č?iji su prekr??itelji dr??avljani, bit će uglavnom novč?ane uz mogunost protjerivanje iz prostora Republike.

Svaki građanin koji se nađe posjedu informacije o lokaciji ili pribje??i??tu preostalih stranih dr??avljana koji su u panici, brinući se za vlastitu sigurnost, pobjegli s kozmodroma i time prekr??ili Pravilnik o svjedocima Saveznog sekretarijata za promet, du??an je iste dojaviti nadle??nim slu??bama po č?l. 1563 st. 213 Zakona o unutarnjoj sigurnosti.
Last edited by Izitpajn on 27 Sep 2006, 17:06, edited 1 time in total.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

"Nisi mogao izabrati nikakvo usranije mjesto za sastanak?"
Na holopovršini se zadnjih pola minute vrtjela snimka nekog boks me?a i birtija je bila ispunjena povicima i urlicima navijanja tako da je trebalo nekoliko trenutaka da uop?e shvatim da je primjedba upu?ena meni. Podigao sam pogled, a onda kimnuo. Keres je izvukao stolicu i sjeo. Provrtio sam ?ašu u ruci i uzeo još jedan mali gutljaj, a onda mahnuo konobaru i pokazao na pridošlicu. Kimnuo je i krenuo prema nama, probijaju?i se kroz gužvu.

Birtija je možda i bila usrana. Holo je vidio i bolje dane, strop je o?ajni?ki žudio za obnovom, a stolovi se, o?ito, nisu pre?esto brisali. Ali bilo je blizu kozmodroma, a meni se nije išlo na duge izlete u unutrašnjost. Pogotovo što su ovdje navikli na strance. U nekom respektabilnijem mjestu u gradu bih možda privukao više pažnje, a to mi u ovom trenutku nije trebalo.

"Starci pitaju za tebe," rekao sam. Keres je podigao obrve, slegnuo ramenima i pogledao nekamo u stranu. "I što si im rekao?" odgovori.
Odmahnuo sam glavom. "Nešto sam slagao. Ne sje?am se što. Nisu mi povjerovali."

Keres se nasmiješi. "Možda loše lažeš. Moram te jednom nau?iti neke trikove."

"Neka, hvala." Pogledao sam uokolo. Me? na holou je završio i graja se utišala. Sad je krenuo izvještaj o udruživanju nekoliko planeta u nekakvu "Amazonsku alijansu". Publika je odmah krenula s komentarima da ?e sada procvjetati trgovina vibratorima. "Slušam."

"Odmah na stvar, ha?" upita Keres. "Hajde, pri?aj malo. Zanima me kako je doma!"

"Do?i pa provjeri," presjekao sam i uspravio se u stolici. "Gle, lijepo je ovdje, sjedimo, pijuckamo, opušteni smo" vraga smo opušteni "ali mene ?eka teret koji moram prevesti. Zbog ovog skretanja gubim ?etiri dana i klijenti ne?e biti zadovoljni. To zna?i jedna preporuka manje..."

"Nadoknadit ?u ti."

"Ne?eš. Novac mi ne treba..."

"Moj novac ti ne treba."

"To?no. I zato reci što želiš pa da mogu dalje."

"Fibo je u uhva?en."

Spustio sam pogled. Prvo što sam htio ispaliti bilo je "boli me kurac", ali znao sam da bih zažalio. Uz to, ne bi bilo istina.

"Gdje? I što je napravio?"

Sad je Keres spustio pogled.

"Ili bolje da ne znam?" upitoa sam.

Polako je udahnuo, a onda me pogledao u o?i. "Glavonje ga se odri?u. Poslali su nas u akciju, nekoliko ljudi nam je uhva?eno, a sada nas se odri?u. Treba mi tvoja pomo? da ga izvu?em."

"Moja pomo?? Kako ti ja mogu pomo?i? Što ja imam, a da ti ne možeš nabaviti?"

"Veze."

"Zaboga, kakve veze? Ti si taj koji se kre?e me?u sumnjivim..." zastao sam. Ako Keres i Fibo trebaju moje veze... "Tko ga je uhvatio?" upitao sam.

Izbjegavao je moj pogled. "Samo smo izvršavali zadatak. U centrali su nam složili plan, sve smo imali, podršku, obavještajne podatke, plan izvla?enja, rute za bijeg. Trebalo je sve prote?i glatko..."

"Tko ga je uhvatio?" ponovio sam naginju?i se prema njemu preko stola.

"...a sad nas se odri?u," završio je, kao da me nije ?uo.

"Tko?" upitao sam iako sam znao. Htio sam da mi on kaže.

"Znam, rekao si nam da se ne petljamo s njima," nastavio je. "Ali nismo imali izbora. Dobili smo zapovijed. Kad si u Službi, ne biraš. Možda su nam ?ak i smjestili. Svoje ljude nikad tamo ne bi poslali."

Šutio sam.

"Ionako je taj program pomo?i sranje. Oni borci za slobodu su još gora bagra od onih protiv kojih se bore. Sve neki zaostali lokalci. Ali sve je to viša politika. I sad je Fibo uhva?en."

Pogledao sam u stranu. Žele moje veze. Pa, dobit ?e ih. Nemam izbora. Krv nije voda. Ali ovo je posljednji put.

"Kad ovo obavimo," rekao sam polako i zastao. ?ekao sam da me pogleda u o?i. I pogledao je. "...više nismo bra?a."

Zatvorio je o?i i kimnuo. "Okej," rekao je. "Okej."

Kad je konobar stigaos ra?unom, Keres je dohvatio karticu, ali sam odmahnuo. Na trenutak me pogledao u o?i, a onda odustao. Pustio me da platim. "Kako uop?e znaš da je još živ?" upitao sam dok smo izlazili.

"Neki moji prijatelji prate biltene o pogubljenjima," odgovorio je. "Nije ga bilo. A Orionci su pedantni s tim stvarima. Žele poslati poruku. Ne, još je živ. Ali u kakvom stanju, bolje da ne znamo."

Duboko sam udahnuo i podigao pogled. Malo crveno sunce nije bilo ni izbliza nalik našem, doma?em. Samo je nekoliko takvih u okolnom svemiru. Malo, žuto, poput Zemljinog. I onog kamo ?u se o?ito morati uputiti. Kažu da se o?i vesele kad ugledaju poznati spektar.

Nekako mi se ?inilo da ovaj put to ne?e biti tako.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

NEWSFEED
MOLOTOVGOROD, - 12-18/356

-VIJESTI- VIJESTI- VIJESTI- …
CK Saveza Suverenih Svemirskih Republika na izvanrednoj plenarnoj sjednici odbacio zahtjev TZV. Vijeća za Samostalnost Pojasa za povećanjem autonomije…
-VIJESTI- VIJESTI- VIJESTI- …
Vijeće najavilo otcijepljenje administrativne oblasti Petrosverdlovsk i postupak pridruživanja u novosnovanu “Amazonsku Alijansu” .
-VIJESTI- VIJESTI- VIJESTI- …
Najavu otcijepljenja CK SSSR-a ocijenio protuustavnim, separatističkim činom usmjerenom prema destabilizaciji I razbijanju jednistva Saveza te najavio brze I nemilosrdne mjere.
-VIJESTI- VIJESTI- VIJESTI- …
Organizirane demonstracije u svim većim gradovima Petrosverdlovska prerasle u pravu pobunu, u Krasnojarsku demolirani uredi Partije, kozmodrom u Evenkinu zauzele paravojne formacije Oslobodilačke vojske Pojasa… veliki broj mrtvih I ranjenih.
-VIJESTI- VIJESTI- VIJESTI- …
CK Posebnom Uredbom ovlastio Ministarstvo Rata da osigura sve potrebne mjere za ponovno uvođenje reda u odmetnutu oblast... U Pojas upućena sedma flota STARNAZA... Do kraja dana očekuje se obraćanje Generalnog sekretara CK narodima SSSR-a
Toplina sunca
U trepetu leptirovih krila
i urlik oluje…


Sergeju riječi haikua navriješe na usta i preliju se preko natečenih i krvlju podlivenih usana poput vode što se izlijeva iz korita nabujale rijeke.

“Bog zasigurno ima strahovito uvrnut smisao za humor” – pomisli dok je podlakticom odbijao desetnikov prljavi udarac nogom – “udahnuti Pjesničku dušu u dva metra mišića i sirove snage i vještinu sklapanja običnih riječi na najneobičnije načine u um skriven pod maskom lica kao iz kamena isklesana može samo veliki vicmaher.”

Zgrabi šakom okovanu borbenu čizmu svog protivnika i naglim ga trzajem izbaci iz ravnoteže pridižući se istovremeno s poda na desno koljeno dok je dio njegova uma nezainteresiran za borbu nastavio cendrati nad vlastitom zlom sudbom.

Nije ni čudo što su se časnici u komisiji STARNAZA gotovo upišali od smijeha čitajući njegov zahtjev za civilno služenje vojnog roka, cerekali su se i dva sata kasnije kada su mu uručivali odluku o rasporedu na Leona Davidoviča, interstelarnu krstaricu klase Trocki sa konačnim odredištem u Pojasu. Trebalo mu je dosta da se ohladi o tihe srdžbe i nemoćnog bijesa koji ga je obuzeo no na koncu je i sam morao priznati da nema te komisije koja bi od službe oslobodila čovjeka koji jednim udracem svojih golemih pesnica može poslati na spavanje omanjeg transgurskog kmičavca. Zajebana čeljad ti kmičavci, njihove dvostruko okoštane lobanje čak i za Sergejeve ručerde bile su pretvrd orah pa se u bliskoj borbi morao koristiti malim trikom, udarcem pravo u srulu od čega bi im nosne kosti zarovale drito u njihove perverzne male mozgove.

Iznenađen njegovim zahvatom desetnik pokuša spasiti situaciju čekićem odozgo no Sergej izvijanjem u stranu lako izbjegne njegov zamah i besprijekornim potezom pomete stajnu nogu svog protivnika.

Nda, prošao je svoj dio makljaža no nikada u njima nije uživao, slast pobjede u nekekvoj tučnjavi ni izbliza nije bila jednaka zanosu koji ga je ispunjavao dok je sklapao svoje stihove.

Njegov protivnik se posve očekivano nemoćno izvali na leđa a Sergej u istom, neprekinutom pokretu spusti svoju petu na njegovo lice. Desetnikov nos prsne uz jedno tiho “krc” nakon čega između rasparana mesa i slomljenih kostiju, poput vina iz trule bačve, nagrne krv. Čovjek se trzne još jednom a onda klone onesviješten.

“Savršen satsumi-gerii vojniče!” – začuje poznati glas iza svojih leđa dok se podizao s poda – “Odlična borba, prljava, nemilosrdna i krvava, čestitam.”

Major Ruskin, za razliku od Sergeja, onako rumen i zaobljen izgledao je potpuno nevojnički, no bio je to samo privid. To je bila prva stvar koju je naučio tijekom svoje obuke na Rectusu. Da ima jako tešku ruku i tanke živce bile su druga i treća. Četvrta i posljednja stvar o koju je lupio obješenim nosom bila je da će mu one prve tri biti za vratom sve dok sa sebe ne skine purpurnu odoru aktivne službe u STARNAZU stoga se suzdržao bilo kakvog komentara.

“No predlažem da se do daljnjeg suzdržite od nepotrebnog trošenja energije.” – nastavi major okrećući se na peti – “Za dvadeset i sedam sati ulazimo u Pojas, snagu bi svakako tebali čuvati za neprijatelja.”

“Nda” – pomisli Segej bacivši još jedan pogled na krvlju obliveno lice onesviještenog desetnika – “zaludu mu sav dar u duši kada je njegovo tijelo stvoreno samo za jednu stvar, borbu.

Bog je zaista vicmaher od formata.”




:blob:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Memorandum Fiction

Unread post by Izitpajn »

Šalje:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Prima:
SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLUŽBA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


Molimo Vas da nas izvijestite o Vašim nedavnim aktivnostima u sustavu 51 Pegasi. Kako su oružane snage Federacije zadužene za sigurnost Federacije od vanjske prijetnje, od velikog značaja je pravodobno izvješćivanje naše službe o svim aktivnostima koje bi mogle imati posljedice na opće stanje sigurnosti u područjima koja graniče s našim sektorima odgovornosti. Smatramo da se ubuduće ne bi smjelo događati da Vaša služba poduzme slične opsežne operacije, a da o tome pravodobno ne izvijesti sve službe kojima bi to moglo biti bitno kako se više ne bi ponovilo da nas povećanje bojne gotovosti oružanih snaga Orionske republike dočeka ovako nespremne. Iako je pripravnost na svako iznenađenje naša osnovna zadaća, smatramo Vas suodgovornima za neugodna iznenađenja kojima smo ovih dana izloženi jer smatramo da se sve to moglo izbjeći. Molimo Vas da prilikom poduzimanja budućih koraka imate na umu da smo na istoj strani i da bismo postizali puno bolje rezultate ako bismo tješnje surađivali.
Šalje:
SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLUŽBA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


Prima:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Poštovani,
Htjeli bismo Vas podsjetiti da za ovakvu vrstu komunikacije postoje službeni kanali koji su tu s razlogom, te da svako njihovo zaobilaženje, kao što je upit koji ste poslali, predstavlja kršenje sigurnosnih protokola. Ipak, u duhu međuagencijske suradnje, želimo Vas izvijestiti da naša služba u zadnje vrijeme nije poduzimala nikakve aktivnosti u sustavu 51 Pegasi - a stvari kakve su se dogodile prije desetak dana nije poduzimala nikada, bar ne nakon potpisivanja Pavoniskog ugovora - te da ste se obratili na pogrešnu adresu. Spremni smo s Vama podijeliti sve naše informacije po pitanju spomenutog incidenta. Na žalost, njihova količ?ina u ovom je slučaju jednaka nuli. Sve što imamo su pretpostavke o adresi na koju bi se trebalo obratiti ukoliko se želi dobiti više informacija. Međutim, to su samo neke naše interne slutnje i ne bismo Vas htjeli njima opterećivati. Osim toga, da smatramo da je preporučljivo raspitivati se u tome smjeru, i sami bismo proveli istragu. Umesto toga, smatramo da je za nas bolje da gledamo svoja posla. Vjerujemo da znate na što mislimo.
Šalje:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Prima:
FEDERALNI ISTRAŽNI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol

Poštovani,
Molimo Vas da nam dostavite informacije, ukoliko ih imate, koje se tiču nedavnog incidenta u sustavu 51 Pegasi. Kao što znate, naša je služba zadužena za prikupljanje podataka na temelju kojih se donose važne vojnostrateške odluke koje utječu na sudbinu svih nas. Spomenuti je incident značajno utjecao na promjenu sigurnosne situacije u sektoru i sva saznanja koja prikupimo poslužit će kako bismo se sljedeći put bolje pripremili.

S poštovanjem,
Helmuth Kunda
pročelnik
Šalje:
FEDERALNI ISTRAŽNI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol


Prima:
SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLUŽBA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


Poštovani,
Glede nedavnog incidenta u sustavu 51 Pegazi, molimo Vas da nas izvijestite o svemu što smatrate da bi nam moglo biti bitno u svezi Vaših aktivnosti u tom području. Kao što znate, naša je služba zadužena za unutarnju sigurnost Federacije i bilo bi dobro da smo unaprijed upoznati sa svakom potencijalnom prijetnjom, ma koliko daleka i imaginarna ona bila. Također, bilo bi korisno nešto češće izmjenjivati podatke među našim službama kako se više ne bi ponavljala neugodna iznenađenja kao što su dobivanje podataka od državnog značaja iz javnih medija, što se ovdje upravo dogodilo.
Šalje:
SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLU??BA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


Prima:
FEDERALNI ISTRAŽNI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol


Poštovani,
U zadnje se vrijeme u našem uredu bavimo mišlju da svim odjelima zaduženima za sigurnost Federacije - na bilo kojoj razini - pošaljemo okružnicu u kojoj ćemo jasno dati do znanja da nemamo ništa s nedavnim incidentom u sustavu 51 Pegazi. Nama je događaj bio jednako iznenađenje kao i Vama i, kao i Vi, o svemu smo najprije doznali iz javnih medija. Ipak, rado bismo o tome doznali nešto više. Međutim, imamo neka neslužbena saznanja po kojima su neki elementi incidenta zaista potekli iz Federalnog prostora, a sama činjenica da nijedna od naše dvije agencije o tome nije upoznata trebala bi vam reći dovoljno o tome na koju se adresu trebate obratiti. Iako, ukoliko smo u pravu, po našim dosadašnjim iskustvima, možda i nije najpametnije, a ni svrsishodno, dalje istraživati u tom pravcu. Naravno, ukoliko ipak doznate išta zanimljivo, voljeli bismo da s nama podijelite te podatke kao zalog buduće suradnje. Ukoliko Vam u bilo kakvom trenutku zatreba bilo kakva službena ili neslužbena pomoć ili podrška, naravno, isključivo unutar okvira Pravilnika o izvještajnom djelovanju, pozivamo Vas da nam se slobodno obratite.
? alje:
FEDERALNI ISTRAŽNI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol


Prima:
VOJNI IZVJEŠ TAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Poštovani,
Kao što znate, svi događaji izvan granica Federacije su izvan naše jurisdikcije tako da nemamo niti materijalnih, a kamoli formalnih mogućnosti odgovoriti na vaš upit. Mi svakako motrimo situaciju kako bismo u bilo kom trenutku bili spremni reagirati ukoliko se problem nađe u našem djelokrugu, ali sada to još uvijek nije slučaj. Na žalost, očito je da neke agencije ne smatraju da je korisno razmjenjivati podatke unutar Federalnog sustava sigurnosti tako da smo, u potrazi za informacijama, prisiljeni koristiti vlastite resurse - u suradnji s još nekim službama s kojima smo ostvarili uspješnu suradnju. Naravno, sve konkretne spoznaje ćemo rado podijeliti s Vama i bili bismo zahvalni ukoliko biste vi učinili isto - pogotovo s obzirom na službenu politiku u proteklih nekoliko godina za koju vjerujemo da će nas u budućnosti, za razliku od nekih kolega, sve više prisiljavati da udružujemo resurse.
Šalje:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Prima:
URED ZA NADZOR SIGURNOSTI
Direkcija za nadzor
Honolulu, Terra
Sol


Poštovani,
Molimo Vas da nam proslijedite sve dostupne informacije o nedavnom incidentu u sustavu 51 Pegasi. Taj je događaj prouzročio prilične promjene u sigurnosnoj situaciji u nekoliko sektora što izravno potpada pod našu odgovornost te bismo se zato htjeli što je više moguće upoznati s tim slučajem kako bismo prilagodili svoje planove novonastaloj situaciji.

P.S. U Vašem popisniku pododjela nismo pronašli nikakav ekvivalent našem Uredu za vezu koji bi služio kao posrednik u komunikaciji s ostalim državnim službama, pa smo upit poslali na Direkciju za nadzor. Ukoliko smo dopis poslali na pogrešnu adresu, molimo Vas da ga proslijedite onome tko obavlja tu dužnost.
Šalje:
URED ZA NADZOR SIGURNOSTI
Ured ravnatelja
Honolulu, Terra
Sol


Prima:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Na žalost, nismo Vam u mogućnosti dostaviti podatke o nedavnom incidentu u sustavu 51 Pegasi. Što se tiče Vaše odgovornosti za sigurnosnu situaciju, smatramo da događaj nije izazvao posljedice od strateškog značaja toliko da bi trebao zabrinuti Vašu službu i Vaše ministarstvo. Isto tako, vjerujemo da uspješno izvršavanje zadaća u dobro organiziranom državnom aparatu snažno ovisi o podjeli jurisdikcija i povjerenju u ostale elemente administracije te da nije potrebno trošiti raspoložive resurse tako što će si neki odjel ili ured zadavati previše posla.

P.S. Na žalost, naša agencija nema poseban odjel za vezu s drugim službama unutar Federalnog sigurnosnog sustava. Mi smo dužni sve naše aktivnosti dojavljivati isključivo tijelu koje je zaduženo za naš rad i prepuštamo da se ono brine o proslijeđivanju informacija na adrese koje smatra bitnima. To tijelo se zove Gospodarsko vijeće Federacije i molimo Vas da sve buduće upite proslijedite izravno njemu.
Šalje:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Prima:
URED ZA NADZOR SIGURNOSTI
Ured ravnatelja
Honolulu, Terra
Sol


Poštovani,
Smatramo da je vaša ocjena o tome da sporni događaj "nije izazvao posljedice od strateškog značaja toliko da bi trebao zabrinuti vašu službu i vaše ministarstvo" tragično pogrešna! Samo nekoliko sati nakon incidenta u sustavu Pegasi 51 ratna flota Orionske republike podigla je bojnu gotovost na najviši stupanj, što je samo jedan korak od započinjanja otvorenih ratnih operacija, a dvanaest sati kasnije proglašene su pripreme za opću mobilizaciju. S obzirom na informacije koje smo naknadno dobili, teško da im to možemo zamjeriti. Da su Orionci bilo kom trenutku pomislili da je spomenuti događaj zaista uvertira u vojni napad - što, s vojnog stanovišta i nije nelogično - te da su se odlučili na preventivni udar, danas bismo se našli u prilič?no gadnoj situaciji. Zbog toga bismo od Vas htjeli informacije o detaljima incidenta, što se točno dogodilo i koje su bile posljedice po Orionsku republiku. Isto tako, molimo Vas da nas ubuduće izvijestite o sliččnim akcijama kako bismo stigli uskladiti svoje planove. Naime, kao što Vam je bez sumnje poznato, izvještajna djelatnost je jedno, a pitanje vatrene moći na terenu nešto sasvim drugo. Kad se oglase topovi, sve vaše trikove i prepade i igru lovice možete okačiti mačku o rep ukoliko Federalna flota u sukob uđe nepripremljena. Smatramo da u takvim situacijama nikakve igre oko jurisdikcije nisu opravdane i da ste tada sve svoje resurse - a u vašem slučaju riječ je o informacijama - dužni staviti na raspolaganje obrani. Isto vrijedi u vrijeme mira u situacijama kao što je bila ova, u kojima postoji rizik od izbijanja rata. Da se razumijemo, nemamo ništa protiv što ste malo potprašili Crvene, ali voljeli bismo da ste nas prije toga obavijestili kako bismo se mogli pripremiti za slučaj da Crveni na šamar odluče odgovoriti topovima. A topovi, gospodo, nisu ni pod čijom jurisdikcijom nego pod našom.

P.S. Glede vaše upute da se za daljnje informacije obratimo Gospodarskom vijeću, najprije smo mislili da raspolaženo pogrešnim informacijama, ali onda smo provjerili i uvidjeli da s naše strane nema pogreške. Gospodarsko vijeće se sastoji od Predsjednika Federacije, Premijera, jednog (1) predstavnika Parlamenta i četiri predstavnika Vijeća Korporacija. U Pravilniku stoji da Vijeće ima savjetodavnu ulogu pri Vladi Federacije. Kakvog smisla ima raspitivati se o jednom izoliranom događaju izvan Federacije kod tijela takvog formata, ovlasti i sastava?
Šalje:
URED ZA NADZOR SIGURNOSTI
Ured ravnatelja
Honolulu, Terra
Sol


Prima:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Poštovani,
Čak i bez pristupa povjerljivim izvještajnim podacima, mogli ste primijetiti da u proteklih deset dana nije izbio nikakav rat. Smatramo da smo Vam na Vaše upite glede incidenta u sustavu 51 Pegasi u našem prethodnom dopisu poslali zadovoljavajuć odgovor kojemu nemamo što dodati. Sa slučajem o kojemu govorimo su upoznati svi koji trebaju biti upoznati, a vaše daljnje napore da se informirate o nečemu što vas se ne tiče smatrat ćemo izravnim ugrožavanjem sigurnosti Federacije i postupit ćemo u skladu s ovlastima.

P.S. U pravu ste, nema nikakvog smisla.
Šalje:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Prima:
SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLUŽBA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


FEDERALNI ISTRAŽNI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol


Poštovani,
U prilogu Vam dostavljamo našu prijepisku s Uredom za nadzor sigurnosti. Pošto je iz najnovijih izvješća razvidno da incident u sustavu 51 Pegasi više ne predstavlja problem sigurnosti s vojnog aspekta, smatramo da nam se ne isplati više inzistirati na tome pitanju, pogotovo nakon pojedinih preporuka navedenih u prilogu. Ovo Vam šaljemo jer smatramo da biste htjeli biti informirani, kao i zato jer bismo htjeli uspostaviti tješnju suradnju s Vašim agencijama, naravno, unutar okvira Pravilnika o izvještajnom djelovanju. Ukoliko netko od vas zaključi da bi sporni incident valjalo dodatno istražiti, u toj konkretnoj istrazi, na žalost, nećemo biti u mogućnosti pružiti logisičku podršku. No, s obzirom na proklamirano "međusobno povjerenje elemenata sustava", nema razloga da vam ne pružimo podršku u svim ostalim aktivnostima, a kako ne bismo htjeli zadirati u Vaš djelokrug rada, nećemo od Vas zahtijevati detaljne specifikacije aktivnosti kojima pružamo podršku. Naravno, ukoliko u bilo kom trenutku s nama poželite podijeliti bilo kakve informacije za koje smatrate da bi mogle biti bitne za naš djelokrug, bit ćemo Vam zahvalni.

P.S. Nego, pita li se još netko od Vas kakvo je to blesavo ime "Ured za nadzor sigurnosti"?
Šalje:
FEDERALNI ISTRA??NI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol


Prima:
SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLUŽBA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


U duhu međuagencijske suradnje, htjeli bismo Vam skrenuti pažnju na prijedlog Federalnog proračuna za sljedećih pet godina koji smo upravo dobili, u kojemu se za tri od četiri postojeće sigurnosne agencije smanjuju financijska sredstva. Jedina agencija koja će dobiti više novca je, kako je mi zovemo kad smo sigurni da nas ne prisluškuju, Ustavom nedopuštena služba. Kao da njima treba više novca, dvije trećine njihovih prihoda ne dolazi iz proračuna, nego preko izravnih korporacijskih doznaka! Zato nas zanima, podrazumijeva li prijedlog VIO-a i korištenje, nazovimo to tako, voznog parka Ministarstva obrane? Pritom ne mislim na civilni vozni park koji služi za transport unutar Federacije.
Šalje:
SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLUŽBA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


Prima:
FEDERALNI ISTRAŽNI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol

VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Kad već svi toliko spominjete Pravilnik o izvještajnom djelovanju, i kad je kolega već spomenuo izvore financiranja Ustavom nedopuštene službe (da, i mi je tako zovemo, ali samo kad znamo da nas prisluškuju), naš pravnik nam je skrenuo pažnju na to da se Pravilnik odnosi samo na akcije koje se financiraju iz Federalnog proračuna, dok ga akcije koje se financiraju privatnim - da ne kažem, korporacijskim - doznakama, nisu obavezne slijediti. Pametnome dosta.
Šalje:
VOJNI IZVJEŠTAJNI ODSJEK
Ured za vezu
Porto Allegro, Bushworld
Luyten 726-8


Prima:
FEDERALNI ISTRAŽNI URED
Uprava za međuagencijsku suradnju
Pariz, Terra
Sol


SREDIŠNJA INFORMATIVNA SLU??BA
Ured za vezu
Palomino High, Azoriana
Alpha Centauri


U vezi "voznog parka" (vrlo duhovito, Ministar je prekjučer pročitao Vaš dopis i od tada se neprestano cereka i koristi taj naziv), problem je u tome što moramo biti pažljivi jer su propisi oko upotrebe ratne flote vrlo striktni, a nikako ne bismo htjeli kršiti pravila, zar ne? Međutim, svake godine se velik broj manjih brodova rashoduje i rasporedi odjelima unutar Ministarstva pa mislim da bi se tu moglo pronaći dosta prostora za fleksibilnost. Posebna korist je u tome što se onda ti brodovi ne vode kao vojni, što ih čini pogodnima za razne aktivnosti, ali ni kao civilni, što nam onda omogućuje znatno manje papirologije oko njihovog korištenja.

Veselimo se budućoj uspješnoj suradnji.

S poštovanjem,
Helmuth Kunda
pročelnik
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Brod je plutao u međuzvjezdanom prostoru poput le??ine pod povr??inom jezera. Izgledao je kao stara krntija, ali Rodrigo je znao da izgled vara. Sve orionske letjelice su izgledale kao krntije, bio im je to za??titni znak, iako ne toliko namjerom konstruktora, koliko nedostatkom ma??te ili volje. No, u borbi, svatko tko bi na temelju vanj??tine procijenio svoje izglede, gadno bi se prevario. Mo??da su orionski brodovi bili ru??ni i neugledni, a, istina, nisu bili posebno okretni i protiv njih bi dobar pilot ili kapetan lako iskoristio protivnič?ke nedostatke. Ali bile su č?vrste i pod oklopom su č?uvale svakakva iznenađenja. č?ak ni Rodrigo, koji je imao iskustva, ne bi se laka srca upustio u takav rizik.

Zato je sada pribli??io svoju letjelicu vrlo polako, odabrav??i prilazni koridor koji je slao jasnu poruku: "Dolazi prijatelj, nema razloga za uzbunu". Dodu??e, znao je da je uzbuna na orionskim brodovima sasvim uobič?ajeno stanje kad se pribli??ava bilo kakva letjelica koja nije emitirala svoj ID k?´d s udaljenosti od najmanje milijun kilometara. Isto tako, s orionskim letjelicama nikad nisi siguran da se zaista mo??e?? nazvati prijateljem.

Kad je stigao na deset tisuća kilometara ili pet minuta od cilja, aktivirao je laserski oda??iljač? i poslao kratku, usmjerenu zraku s porukom. Trenutak kasnije stigao mu je odgovor i odahnuo je. Zavalio se dublje u naslonjač?, popravio okovratnik i uključ?io autopilota, pu??tajući kompjuter da se pozabavi tehnikalijama kako bi se on mogao pobrinuti za va??nije detalje.

Nalazili su se u dubokom svemiru, daleko od radoznalih oč?iju, na mjestu sastanka određenom samo koordinatama na devet decimala; ako se sada ne??to dogodi, vrlo je vjerojatno da nitko nikad neće saznati. Jednom je, u jednom od rijetkih trenutaka dosade, vidio prilog o nekakvom podmorskom istra??ivanju na staroj Zemlji; ronioci su prona??li drvenu olupinu broda staru nekoliko stotina godina. Utvrdili su da je potopljena topovskim hicima i da su ostaci posade jo?? uvijek bili tamo. No, nakon potrage po drevnim arhivima, nitko nije prona??ao nikakav trag o tome brodu i emisija je zavr??ila zaključ?kom da je riječ? o krijumč?arima ili ??pijunima ili č?ak gusarima koji su se poklali za vlastiti rač?un, budućim pokoljenjima ne ostavljajući nikakvog traga o svome postojanju osim gomile drveta koja je stoljećima trunula na morskom dnu. Ako bi se Rodrigo i Orionci s kojima se sada sastajao zakač?ili i ako bi jedan brod - vjerojatno njegov - bio uni??ten, vjerojatno nitko nikada ne bi doznao ??to se i za??to dogodilo

Letjelice su polako pri??le jedna drugoj i Rodrigo je razaznao oznake na trupu. Okej, za sada nema iznenađenja, isti brod, vjerojatno ista veza, a mo??da č?ak i ista razmjena. Iako, č?inilo mu se, ovaj put će stvari zavr??iti ne??to drugač?ije. Prič?ekao je da se letjelice spoje, a onda je ustao iz pilotskog sjedala, protegnuo se, jo?? jednom popravio okovratnik i iza??ao iz kabine. Pro??ao je kroz kratki hodnik do zrač?ne komore, otvorio vrata, utipkao ??ifru, prič?ekao signal, kad su se vanjska vrata otvorila stao pred njih kako bi ga odskenirali, a zatim zakorač?io u komoru druge letjelice.

Polako je odbrojavao sekunde; ako dođe do pet, a unutra??nja vrata se ne otvore, neće biti dobro. Dva, tri... Pa??ljivo je oslu??kivao zvukove ??irenja metala koji se sklonio s hladnoće vanjskog svemira. Sad ga je bilo najlak??e ukloniti: jednostavno odvoje brodove dok je u zrač?noj komori; znaju da nema masku za kisik, a dvije minute svjesnog stanja nije bilo dovoljno ni za ??to... Tri, č?etiri...

Lagano je prstom protrljao vrat razmi??ljajući je li moguće da je pogre??no procijenio. Zapravo, najlak??e od svega bilo bi izbaciti ga u svemir. Ali ne, znao je, nije to njihov stil.
Pet?
Uho mu je uhvatilo lagani zvuk koji je mogao potjecati od uvlač?enja prianjaljki koje su dr??ale dva broda zajedno...
? est?

...??i??tanje koje je nalikovalo na ispu??tanje zraka; poput pantere pripremio se za skok nazad prema svojoj letjelici, a onda se unutra??nja vrata otvori??e, otkrivajući prazan hodnik. Polako je udahnuo i izdahnuo i iza??ao iz komore. Vrata s lijeve strane bila su otvorena, otkrivajući mali ured, neobič?no udobno uređen, kao da se nalazi na nekom od carskih planeta gdje je svrha prije svega ostaviti dojam: stol, nalik na drveni, u kutu biljka, sa strane naslonjač?, prazan, iza stola jo?? jedan, popunjen: Nicholas, njegov nadređeni i veza s ostatkom Slu??be. Stariji, sitni č?ovječ?uljak mu je kimnuo i rukom pokazao da uđe.

"Dobro obavljen posao," reč?e Nicholas bez pozdrava. "Brzo, precizno i bez tragova, ba?? kako smo i navikli.”? Ustao je i uzeo foliju sa stola. ”?Na ??alost, moramo te odmah poslati na sljedeći zadatak. Nakon toga ti obećavam kratak odmor. Mo??emo ti č?ak osigurati i prijevoz do ??eljene lokacije.”? Dok je govorio, zaobi??ao je stol, pri??ao Rodrigu i pru??io mu foliju. ”?Imamo dovoljno vremena da se osvje??i?? u brodskom salonu, siguran sam da će ti dobro doći nakon dugog putovanja. Imat će?? vremena za prouč?avanje mete, sad se samo opusti.”?

Rodrigo prihvati foliju, a Nicholas mu ispru??i ruku. ”?Nadam se da će?? sljedeći zadatak obaviti jednako kvalitetno kao i pro??li,”? reč?e. Rodrigo mu srdač?no stisne ??aku i u sljedećem trenutku je vi??e osjetio, nego ??to je č?uo pokret iza sebe. Nicholas mu jo?? jač?e stisne ruku i drugom ??akom dohvati onu kojom je dr??ao foliju. U sljedećoj sekundi dogodilo se nekoliko stvari: ispred Rodrigovih oč?iju prolijeće tanka svjetlucava nit, pada na grlo i zate??e se; na leđa mu se pribija neč?ije koljeno i gura ga prema naprijed i dolje; zatim uzvik i jauk; Nicholasu se se oč?i ??ire od iznenađenja i na trenutak olabavljuje stisak, dovoljno da se Rodrigo oslobodi, dohvati ga za podlaktice i okrene oko sebe, zaklanjajući se njegovim tijelom. Prasak; Nicholas se trza i ječ?i, a zatim smiruje; Rodrigo ga gura prema strijelcu, skač?e u stranu prema č?ovjeku koji stenje na podu, č?upa mu iz prstiju hvatač? s komadom monomolekularne niti i baca na onoga s pucaljkom. Strijelac shvaća ??to leti prema njemu, ali prekasno; nevidljivo vlakno slijeće mu na grlo, zrak svjetluca, krv pr??ti i č?ovjek se ru??i na tlo. Rodrigo se okreće oko sebe, za svaki sluč?aj, ali vi??e nitko osim njega nije na nogama.

Uzima pi??tolj iz mrtvač?evih ruku i proviruje kroz vrata u hodnik; prazno. Brzo korač?a prema pilotskoj kabini i otvara vrata; mladić u pomoćnom sjedalu skač?e, ali hitac ga zaustavlja u letu. Stariji, pilot, samo se mirno okreće. Nekoliko trenutaka se promatraju.

”?Znao sam da će ovako zavr??iti,”? ka??e pilot. ”?Rekao sam im da te se ne mo??e uloviti u ovakvu klopku, ali nisu me slu??ali.”?

Rodrigo ulazi u kabinu i spu??ta se na sjedalo iz kojeg ima dobar pregled nad prostorijom. Na brodu vi??e ne bi trebalo biti nikoga, ali nikad se ne zna. Razmi??lja nekoliko trenutaka. ”?Htio si ih spriječ?iti ili nagovoriti da poku??aju ne??to efikasnije?”?

č?ovjek se nasmije??i. ”?Zar je bitno? Rezultat je isti.”?
Rodrigo na trenutak prijeđe pogledom preko upravljač?kih uređaja. ”???elim da im prenese?? poruku,”? reč?e. ”?Neka me zaborave. Neću ih dirati, ali neka oni ne diraju mene. To je sve.”?
”?Nikad te neće pustiti na miru,”? odgovori pilot. ”?To zna?? i sam. Zna?? previ??e. A oni nikad nisu bili posebno milostivi.”?
”?Ali jesu li svjesni koliko će resursa morati utro??iti da bi me uhvatili? Jesu li svjesni koliko sam opasan? Zar ne shvaćaju da im se to jednostavno ne isplati?”?
Pilot slegne ramenima. ”?Stvar principa,”? reč?e.
Jo?? su nekoliko trenutaka sjedili u ti??ini, a onda Rodrigo podigne pi??tolj. ”?Hvala na informaciji,”? reč?e i ispali hitac č?ovjeku među oč?i.

Sjedio je u ti??ini nekoliko trenutaka, promatrajući tijela, a onda se vratio u prvu prostoriju. Najprije je pa??ljivo pokupio ostatke monovlakna i ubacio ih u spremnik, a zatim pregledao sva tri le??a. Nicholas je poginuo trenutno, kad mu je tanak mlaz plazme spalio dio utrobe i zavr??io u kič?mi. Prvi napadač? imao je mrlje na licu, na mjestu gdje su sitni komadići monovlakna u??li u glavu, dok je drugome glava gotovo bila odvojena od tijela.

Zadovoljno se uspravio. Ipak nije pogrije??io u procjeni. Sustav ne stimulira inventivnost, i nisu to mogli poku??ati drugač?ije nego po P.S.-u. Prstom je pritisnuo vrat i otkač?io komad la??ne ko??e. Zatim je odmotao cijeli namot, skinuo ga, a onda isto napravio i s ogrlicom koja je dr??ala mali generator. Monovlakno probija sve, i dijamant i č?elik, ali ne probija VF polje dizajnirano da ga zaustavi; senzor detektira materijal, nanosekundu kasnije generator ??alje rezonantne oscilacije koje razaraju molekule vlakna; dio niti koja ulazi u polje se pretvara u plin, ostatak se kida na komadiće i, najč?e??će, ubija onoga tko dr??i krajeve.

Da su bili pametni, jednostavno bi ga izbacili u svemir.

Nakon ??to je tijela izbacio kroz zrač?nu komoru, okrenuo se brodskom sustavu. Upisao je svoju internu ??ifru nadajući se da je nisu poni??tili - nisu, ne bi bilo po P.S.-u - i ukucao k?´d za spa??avanje napu??tenog broda. Bit će dovoljno, za sada. Dovoljno je da stvar ne eksplodira kad poku??a prorač?unati skok, a za detaljnije hakiranje već će dovesti nekog struč?njaka. Dodatna letjelica na samo njemu poznatom mjestu uvijek dobro dođe, makar bilaoč?igledno orionska. Ukucao je koordinate, vratio se u svoj brod i odvojio brodove. Prič?ekao je jo?? minutu da druga letjelica skoč?i, a kad je ostao sam, krenuo je s prorač?unavanjem vlastitog skoka.
Post Reply