PAVONIS: rasprave i komentari (was: Zajednički svijet)

Literarna radionica / RPG / neuspjeli pokušaj / joint effort /štogod. Ako naletite na ovo, malo pogledajte. Ako vam ništa nije jasno, pitajte.

Moderators: Nimrod, niniane

Jeste li zainteresirani za ovo što dolje piše i biste li se aktivno uključili na bilo koji od spomenutih načina?

Da, zanima me i planiram se uključiti na neki od spomenutih načina
10
83%
Da, zvuči zanimljivo, ali nisam siguran kako bih se mogao uključiti/zanima me samo čitanje/pasivno praćenje onoga što drugi naprave
2
17%
Err... No
0
No votes
 
Total votes: 12

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

I, da, just for the record, otvorio sam novi topic pod nazivom "PAVONIS: faktografija". Ako netko sluč?ajno nije primijetio.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote: Prijestolnice:
Teranska federacija: Sol
Orionska republika: 51 Pegasi
Carstvo: Altair
Delta Pavonis je nezavisan sustav oko kojeg su se vodile gadne bitke između sve tri sile, a u kojima su, naravno, najvi??e stradali lokalci.
Razrada Hrvojevih ideja:
Altair: "Demokratska" Monarhija - Skup sustava kojima vlada jedna Kuća ili Porodica. Svi zajedno se pokoravaju Caru. Car vlada najrazvijenijim sustavom, ??to mu omogućuje najveću i najbolje utreniranu vojsku. Također, Car posjeduje tehnologiju koju ostale Kuće nemaju, ??to mu daje prednost. Kuće imaju razliÄ?itu snagu, one jaÄ?e Ä?ak pretendiraju na prijestolje, ali ipak potiho, kako ne bi izazvale Carsku pa??nju.
Svaka kuća ima predstavnika u Carskom Savjetu koje zajedno upravlja Carstvom dok Car ima zadnji glas. Za reference vidi Dune i Barrayar. Ovo nam omogucuje fleksibilnost. Ako spomenemo neku kucu i s njom udjemo u sliejpu ulicu, moze se jednostavno reci da je ona bila uklonjena zbog izdaje carstva i da ju je progutala neka druga Kuca.
Prednosti: - Jaka udarna snaga, velika ekonomska moc.
Nedostaci: - Politicke igre unutar carstva i borba za vlast.


Teranska federacija: Sol - Ovdje pretpostavljam da se Teranska Federacija prosirila i izvan Suncevog sustava. Ujedinjeni planeti umjesto Ujedinjenih nacija. Zajedno se drze zahvaljujuci ekonomskim povlasticama koje imaju Ä?lanice i zajednickim trupama koje pokrivaju cijelu federaciju. Postoje dogovori o diobi tehnologije izmedu pojedinih Ä?lanica, ali one najbitnije tehnologije dr??e krovne organizacije Svemirski marinci, Teranska istrazivacka flota itd. Drugim rijecima, nesto poput danasnjeg sustava na Zemlji, ali efikasnije.
Stanovnstvo - Zadrzalo karakteristike sa Zemlje. Ponosni na tradiciju i na "Majku Zemlju". Vecina planeta ima jedinstveno stanovnistvo sto po vjeri, sto po jezicnom podrucju. Najrasprostranjenija radna snaga su Kinezi i Indijci. Tehnologiju i politicku snagu drze Japanci i Anglosaksonci, ali ih ostali stizu.
Prednosti: Jedintvena vojska, manja ali vrlo efikasna. Povezana ekonomija i visoki "moral".
Nedostaci: Neefikasnost politickog sustava - vuce negativne strane od danasnjeg uredjenja.

Orionska republika: 51 Pegasi - Najmanja od tri grupe, ali tehnoloski najnaprednija. Stanovnici se smatraju "Novim" zemljanima i najdalje su otisli u istrazivanjima. Raj za znanstvenike, jer prakticki nema zabrana na istrazivanje. Genetske modifikacije i implanti su svakodnevna stvar, robotika i automatizacija su najdalje otisle. Kruze glasine o Umjetnoj inteligenciji. Ekonomija se bazirana viskoj tehnologiji kako bi se nadoknadio nedostatak sirovina i mala radna snaga. Politicki, republikom vlada Senat, koji odluke donosi na temelju opseznih simulacije trenutne medjuzvjezdane situacije. Takodjer, slicne simulacije vrte i korporacije prilikom odredjivanja svojih poteza. Republikanci su vrlo oprezni prilikom djeljenja i prodaje tehnologije. Ako nesto prodaju, onda za sebe sigurno cuvaju novi model istog.
Prednosti: Visoka tehnologija, unaprijed znaju generalni razvoij situacije.
Nedostaci: Preveliko oslanjanje na simulacije, ovisnost o tehnologiji.

Hrvoje wrote: Tu je jo?? i pitanje Delte Pavonis. Zbog Ä?ega se svi toliko tuÄ?u oko tog sustava? Mora postojat nekakav adekvatan razlog, nekakva ruda ili ne??to sliÄ?no, tipa ''zaÄ?in'' u Duneu.
Ideje:
Osim rude, moguće ideje:
- Transport, svijet bogat crvotocinama? Ili smo centralni polozaj?
- Nova vrsta koja se tamo nalazi?
- Ostaci stare civilizacije ciju tehnologiju svi zele zgrabiti?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Glede Delte Pavonis:

A ??to ka??ete da stanovni??tvo Delte funkcionira zahvaljujući tajni kori??tenja "pra-energije" neč?ega ??to je iz pokrenulo big-bang prvotnog jaja č?itavog univerzuma i potom iscurilo u nepoznatom smjeru... tj. Deltu.

Deltansko dru??tvo mo??e biti ne-tehnolo??ko ali besprijekorno efektno u iskori??tavanju prirodnih resursa upravo zahvaljujući prvotnom dahu, pra iskri whatever we call it svekolikog postanka, ovladavanje tajnom "pra-ena" donijelo bi nepovratnu prevagu bilo kojoj od tri zainteresirane strane.

BTW i samo ime Delta daje naslutiti da je u pitanju konač?na toč?ka neč?ega ??to je nekoć davno krenulo na put iz izvori??ta u ovom sluč?aju poč?etne toč?ke nastanka svega ??to nas okru??uje.

Ovo naravno podrazumjeva pomnu Tehnič?ko-filozofsku razradu pra-energije ali ako udru??imo snage mislim da bi se sve skupa dalo uoblič?iti u vrlo zanimljiv koncept.




:blob:
Last edited by Indigo Montoya on 27 Sep 2006, 18:52, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Bojim se da je ovo put kojim će stvar najbr??e propasti. Naime, ako sad poč?nemo s intenzivnim world buildingom i onda krenemo s raspravama kome se ??to najvi??e sviđa i kako je ??to zamislio, nećemo nigdje stići. Poanta je da zamislimo neke prič?e i neke likove koji će prolaziti kroz svijet (svemir) koji polako nastaje, a ne da odmah n poč?etku krenemo s infodumpovima koji će onda ugu??iti kreativnost.

Dakle, predla??em da najprije krenete s prič?ama i događajima oko kojih će onda polako nastajati pozadina. Ako sad krenemo s postavljanjem svijeta, uvijek će se naći ne??to ??to se nekome neće svidjeti. Na primjer, meni se ne sviđa kako je Xaotix zamislio ustroj carstva. Kosa mi se digla na glavi kad je opisao kako vidi Orionsku republiku (Centralni komitet i korporacije zajedno? Gaaaahh... :shock: ). A ni Federacija mi ba?? nije po volji, ja sam zamislio ne??to centraliziranije.

ALI!

Ako napi??e?? neku prič?u u kojoj će sve to zajedno funkcionirati, ako tom svemiru koji si zamislio da?? dinamiku, neke likove koji uz sve to funkcioniraju i kreću se među tim entitetima koje si zamislio, onda to mo??e funkcionirati i ja nemam pravo na prigovor. Ovako kako sada stoji mogu jednostavno reći "ne, ja sam to drugač?ije zamislio" i kad jednom napi??em PRIč?U u kojoj neće biti korporacija u Orionskoj republici (koju ba?? i nisam zamislio kao high-tech) i kad Carstvo bude bazirano na modelu, recimo, carske Rusije ili Engleskog carstva iz 16-17. stoljeća, onda MENI nitko neće moći prigovoriti zato jer sam ja stvorio DINAMIč?AN svijet u kojem postoji razlog za??to je ne??to takvo kakvo jest.

Dakle, najprije prič?a, a onda infodump. SF je knji??evnost. Knji??evnost ima likove koji ne??to rade. Oni to rade u nekom okru??enju. Dakle, okru??enje je tek na trećem mjestu i mislim da to nije ne??to od č?ega treba poč?eti.

Zaključ?ak: neka ovo stoji za sada. Ako netko iz toga uspije izvući kakvu prič?u, dobro. Ako ne, nema razloga da se ne promijeni.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Errr... jel' to znač?i da je i dalje mogu peglati svoju storiju o Starnaz marincu sa pjesnič?kom du??om i glaktič?kom SSSR-u u kompletu sa Generalnim Sekretarom, Centralnim Komitetom i naravno tajnom policijom nalik na KGB...

Ako da, di da ga od tri ponuđena svijeta dovraga tutnem? :shock:

:blob:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Indigo Montoya wrote:BTW i samo ime Delta daje naslutiti da je u pitanju konač?na toč?ka neč?ega ??to je nekoć davno krenulo na put iz izvori??ta u ovom sluč?aju poč?etne toč?ke nastanka svega ??to nas okru??uje.
:x
Delta kao č?etvrto slovo grč?kog alfabeta, tako je nazvana jer je č?etvrta najsjajnija zvijezda sazvije??đa Pavo.

A delta kao u??će rijeke je tako nazvana jer ima oblik grč?kog slova "delta", to jest trokutast.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Whatever... mislio sam da uza sve reč?eno Delta ima i neko mistič?nije simbolič?ko znač?enje... ah taj DaVincijev kod :)
:blob:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Indigo Montoya wrote:Errr... jel' to znač?i da je i dalje mogu peglati svoju storiju o Starnaz marincu sa pjesnič?kom du??om i glaktič?kom SSSR-u u kompletu sa Generalnim Sekretarom, Centralnim Komitetom i naravno tajnom policijom nalik na KGB...

Ako da, di da ga od tri ponuđena svijeta dovraga tutnem? :shock:
Pa jel mora?? uzet ba?? jedan od ta tri? Jebemu, pa dao sam vam link na 3D zvjezdanu mapu sa 7700 sustava, mislim, ako vam to nije dosta...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Evo, ako će nekome biti lak??e, uopće nema razloga da one tri velike sile budu JEDINE velike sile. Ima dosta mjesta, ljudi, ra??irite se!
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Aaaaa... morem imat svijet of my own... pa ??to ne reč?e
K then: "Proleteri svih planeta, ujedinite se!" :)
:blob:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

(Jel ono bilo morem ili moram?)
Dakle, smije?? ti uzet i ne??to ??to je već ponuđeno pa uvalit unutra svoje likove. Recimo, ja sam otprilike tako zamislio Orionsku republiku, samo mi je malo, da prosti??, glupast naziv SSSR. Ono, malo je tu mač?, č?ak i za parodiju... Mo??emo se zezat, ali ozbiljno ;)
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Ma apsolutli... to je samo flavor, prvotni impuls, nije problem to produbiti i dopeglati.
Ono ??to mi je na pameti jest duboko indoktrinirano, centralizirano i birokratizirano dru??tvo zasnovano na sirovoj moći glomaznog polit-administracijskog aparata nalik na stari SSSR.

Pripustim li tu be??tiju u "na??" Univerzum mislim da bi dreka moglo bit' svjetlosnim godinama unaokolo... :)

:blob:
Image
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

[quote="Xaotix"][quote="Izitpajn"]


Orionska republika: 51 Pegasi - Najmanja od tri grupe, ali tehnoloski najnaprednija. Stanovnici se smatraju "Novim" zemljanima i najdalje su otisli u istrazivanjima. Raj za znanstvenike, jer prakticki nema zabrana na istrazivanje. Genetske modifikacije i implanti su svakodnevna stvar, robotika i automatizacija su najdalje otisle. Kruze glasine o Umjetnoj inteligenciji. Ekonomija se bazirana viskoj tehnologiji kako bi se nadoknadio nedostatak sirovina i mala radna snaga. Politicki, republikom vlada Senat, koji odluke donosi na temelju opseznih simulacije trenutne medjuzvjezdane situacije. Takodjer, slicne simulacije vrte i korporacije prilikom odredjivanja svojih poteza. Republikanci su vrlo oprezni prilikom djeljenja i prodaje tehnologije. Ako nesto prodaju, onda za sebe sigurno cuvaju novi model istog.
Prednosti: Visoka tehnologija, unaprijed znaju generalni razvoij situacije.
Nedostaci: Preveliko oslanjanje na simulacije, ovisnost o tehnologiji.




Prema nekoliko fragmenata od Izitpajna i I.M.-a, nekako mi je vuklo na to da je Orionska Republika nesto kao intergalakticka verzija SSSR-a. Iskreno, simpaticnije bi mi bilo da je ta Republika nesto kao SSSR. Dakle, ne bas high tech, niti malena opsegom...
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ah...brzopleto sam zanemario ovo sto je uslijedilo iza Xaotixovog -ovog posta...
Dakako, pricice, pricica na pricicu... pa ce svijet nastajati... da, da, to je bolje...
Ipak u tom svijetu MORA biti svemirske verzije SSSR-a! Neka se komunizam siri, barem u u svemiru!
Tako ce i biti, kad tad... :-)
Post Reply