pisanje

Sve ostalo vezano za književnost, a da nema veze sa SF-om, fantasyjem, hororom i ostalim esefičnim podžanrovima

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

pisanje

Unread post by Ire »

evo nešto radim za Plan B pa čitam kako jelena veljača, scenaristica sapunica, kaže:
Da biste napisali scenarij ovakve serije, morate napisati otprilike 3,5-4 tisuće kartica teksta.
pa si mislim:
- kao prvo nikad nisam pisala scenarij
- kao drugo nikad nisam napisala nešto duže od 50 kartica u komadu
- kao treće jasno mi je da postoje skribomani koji su sposobni istjerati iz sebe svašta :zubo:

ali 4000 kartica :zbunj:

znam da je riječ o seriji, pače sapunjari, ali meni se to čini pretjerano. vjerojatno sam u krivu, ali ono ...

znam da sam sposobna napisati 5 do 7 suvislih kartica dnevno. da bih napisala 4000 trebale bi mi 2 godine ... a ova izsere sapunjaru u 2 mjeseca ... :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

Možemo li naglasiti da je to JELENA VELJAČA?... Nemoj se s njom uopće uspoređivati. Tako i onako krade scenarije. Vjerojatno je pola PREpisala, a ne NApisala... :puca:
Not to mention da nema drugog (pametnijeg) posla. Vjerojatno nije teško napisati 4000 kartica kad ti je to doooobro plaćeno i kad jedino sjediš doma i pišeš (osim ako si Jelena Veljača, onda vjerojatno dio dana trošiš i na kojekakve kozmetičke tretmane i kave na špici)
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: pisanje

Unread post by Ire »

čitam dalje ...
Ratkajeve nije uopće pisala sama. napisala je navodno samo prvih 5 epki, ostalih 175 su pisale druge dvije scenaristice
ali uredno se posvuda predstavlja kao jedina scenaristica.

eto, to je tajna njezina spisateljska umijeća! :D
Nemoj se s njom uopće uspoređivati.
ma ne uspoređujem se, samo razmišljam o brojkama ...
i slovima :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

A eto, sama si sebi odgovorila - drugi pišu umjesto nje, a ona bere vrhnje (ako se sapunica uopće može nazvati vrhnjem :scratch: ) i ispija beskonačne kave na špici.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: pisanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ljudi moji, aj malo razmislite. Napišite 4000 kartica teksta romana i 4000 kartica teksta scenarija sapunice, kvalitete kakve su naše sapunice. Te dvije stvari se uopće ne mogu uspoređivati.

Plus sve ovo što je naborajala niniane. Veljača sigurno ne radi u školi i na još četiri mjesta, pa kad uhvati vremena sjedne i napiše par komada dijaloga.

Treća stvar. Veljača ne piše sama.

Četvrta stvar. 4000 kartica je preko milijun riječi. Jedna osoba to ne može napisati za dva mjeseca. Osim ako (a to je vrlo moguća varijanta kad pogledate kvalitetu Ratkajevih) je svako malo kopipejstala komade dijaloga. Ionako likovi uvijek izgovaraju jedno te isto. Ne trebaš baš biti Šekspir da napišeš takvu seriju. Mentalna razina jednog Kire je sasvim zadovoljavajuća.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: pisanje

Unread post by ratchet »

Ima još dvije scenaristice, pa onda ekipu što piše izgled interijera, pa one za kostime. Nakraju napiše nešto dijaloga, a s obzirom na kvalitetu to je vraški teško. a možda puste i glumce da pričaju što im padne napamet, kao da može biti gore od onog napisanog. Ako imaš par sati dnevno nije to problem. Iako mislim da je s onih 4000 malo i pretjerala. Teško je toliko i prepisati, osim ako joj netko ne skenira u dokument, pa ona onda zbilja kopi pejsta. Ali tih sapunica i realiti šoua je jednostavno previše. Osvojili su televiziju, ništa na njoj više ne gledam osim Heroja.
:kava:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: pisanje

Unread post by Zeljko »

ispade veljača ko asimov :x
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: pisanje

Unread post by ratchet »

Asimov je pisao 10 kartica dnevno. I to svaki dan. Barem koliko se ja sjećam. Ne izgleda mnogo, ali svako tko je ikad pisao zna da nije problem napisati 10 kartica u jedan dan. Problem je to pisati svaki dan, dan po dan, bez iznimke. Znači u dva mjeseca on bi napisao nekih 600 kartica. Čisti amater prema Jeleni Veljaći.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: pisanje

Unread post by Nazir »

PA en znam, meni ni 10 kartica nekad nije jednostavno. Ok, ak ne radim nist drugo pa imam citav dan. Al meni u prosjeku za stranicu worda treba oko sat vremena, ponekad dva. Tak da 10 kartica ispadne oko 8h pisanja... Ne znam, valjd mi treba jos iskustva i navike da se ubrzam, al stvarno volim vagat svaku recenicu.

Veljacu ne mogu ni usporedivat sa svojim ritmom, onolko napisat ak uspijem u 10 god :zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

To fakat ovisi... Znala sam imati dana kad bi riječi samo letjele iz mene i kad bi se kartice nizale fakat brzo, a bilo je i dana kad bih pisala doslovno karticu na sat vremena...
Još jednom kažem, kad bi naše pisanje bilo profesionalno u smislu da nam je to posao, i kad bismo onih cca 8 sati dnevno koliko inače sjedimo na poslu koristili za pisanje i samo pisanje... eh, dreams... :D
... characters, personalities, stories and larps...
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: pisanje

Unread post by Porto »

niniane & ire

a jeste ljubomorneeeeeeeee...

di je sad ona "žene su tiha snaga..."

jelena veljača je darovita ženskica;
što bi moja baba rekla:
lipo piše, lipo čita i lipo se nosi... :D

hajde, napišite vi scenarij za sf sapunicu
pa ga ponudite producentima.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

Khm, ti si čitao nešto od Jelene Veljače?... :lol:
Čujem da su "njeni" scenariji za sapunice polu pokradeni, polu tuđi... :vrag:
... characters, personalities, stories and larps...
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: pisanje

Unread post by Porto »

daaa? od kog je krala za glemb... ovaj, ratkajeve? od krleže? :lol:

nego, mislio sam da kad se fajtate za žensku stvar, da joj date neku podršku, ko žena ženi... ono, sretnete se na špici, kisi, kisi, di si jelena, ovo ono... od kad se nismo vidjele? od veljače? iiiiiii... (i tutnete joj gotov scenarij za sf sapunicu u torbicu) pa nek se potpiše ak hoće i nek brije po medijima da ga je sama napisala. mi čemo znat da ste ga ti i ire napisale. tako čete načinit veliku stvar; kako za žensku stvar tako za sf u cjelini. :kava:
Last edited by Porto on 04 Jun 2008, 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: pisanje

Unread post by Ire »

za prvi je posudila zaplet iz nekog romana a za drugi se hvalisa kako je scenaristica ovo ono, a u biti napisala 5 od 175 epizoda ...
enihu, čitaj u sljedećem broju Plana B :P
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply