(OT) Da li tipkate sa 10 prstiju ili napikavate sa po dva?

Radionice pisanja, savjeti za pisce, priče, pjesme, galerije
Svi su forumaši dobrodošli kreativno se izraziti, samo se nemojte previše unerediti

Moderators: Nimrod, niniane

TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

(OT) Da li tipkate sa 10 prstiju ili napikavate sa po dva?

Unread post by TB »

Jedna poznanica koja piše dječje priče veli da ona sa dva prsta, jer: "Nije pisac automat".
Znanac koji isto piše veli: "Mora se znati tipkati sa 10 prstiju, ili ništa od posla".

Zanima me da li vi, kolege ljubitelji LR-a, i svi vi, koji kao i ja, maštate da ćete jednog dana objaviti u "Siriusu", tipkate sa 10 prstiju , kao profi daktilografkinje, ili napikavate po tastaturi?

I molim vas, dajte savjet - kako najlakše i najbrže naučiti tipkati sa 10 prstiju?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Unread post by Milena »

Svih deset, definitivno i nedvojbeno. Sve ostalo je užasan gubitak vremena.

E, sad, što se tiče učenja, ne znam što bih ti rekla... Ja sam prošla Šuvaricu (blažena bila!) pa sam imala daktilografiju u školi. Mi smo imali neke smiješne knjige koje su se zvale "daktilografski tečaj" ili tako nekako, i koje su bile prilično grozne, ali istovremeno i silno efikasne...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Najlakši način: nađeš negdje shemu koji prst ide kamo pa tipkaš na taj način što god pisao. Na početku će ići jako sporo a onda brže...
Ja sam tako učila i dobro mi je išlo. Ali jedno vrijeme sam morala tipkati ležečke i za to vrijeme sam sve zaboravila. Sad tipkam se 6 prstiju, dok me opet ne uhvati volja za vježbanjem.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja imam samo jednu tipku na tipkovnici, tako da koristim samo jedan prst. Ovisno koliko puta stisnem tipku, taj znak se pojavi na ekranu.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ja imam samo jednu tipku na tipkovnici, tako da koristim samo jedan prst. Ovisno koliko puta stisnem tipku, taj znak se pojavi na ekranu.
:notworthy: :notworthy: :notworthy: (ma otkud ih samo izvlačiš?....) :uzdravlje:

Ja naučila tipkati s kojih 15 godina. Nažalost, naučila sa dva prsta, kasnije to proširila na četiri, i tu zapela. Kad god se pokušam natjerati da pokušam s više prstiju, ne ide i ne ide, navika je previše jaka... :pale:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Sa svih 10 sam se naučio - negdje na početku faksa sam ukrao seki knjigu za vježbu. No nisam pretjerano brz.
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Sa svih deset i to brzo, ako je ergonomska tipkovnica. Ako je obična onda opet s deset, ali sporije.
Odgoglaj ''TypingMaster'' i naći ćeš odličan program za učenje daktilografije. Demo verzija je oslabljena, ali funkcionalna. S njim sam naučio tipkati.
?
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Unread post by Phlatline »

osobno tipkam sa svih 10 prstiju, samo jedna od (često mi se čini) rijetkih stvari koje sam u srednjoj učio, a da mi je trebalo u praktičnom djelu života :D
Image
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

tipkam čime stignem
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Zeljko wrote:tipkam čime stignem
Hmm, ovo bi se dalo svakako protumačiti :D :D :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Nije li ti to najavljeno postom Gimnastika za kompom?

Naravno, Ire je valjda iz proistojnosti izostavila pokoju metodu :D
Randomness is strong with this one!
Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Unread post by Vermilion »

tipkam sa 4-6 prstiju... svakako mi fali to sto nisam naucila tipkati sa 10, ali i ovako mi dosta brzo ide, no posto sada moram pisati neuobicajeno mnogo na kompu, tri dana me boljese ruke :P
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Ja sam tokom 7. i 8. razr. osnovne chatao ko manijak na icq-u tako da sam se fakat naucio tipkat koristeci sve prste. To su mi bili vecernji izlasci :D Ponekad i tipkam ne gledajuci tastaturu, zna mi ic poprilicno dobro... :drunken:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Uuuuu, Dave! :shock: :D :blob:
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply