Glazba i pisanje

Sve što se tiče NOSF portala i NOSF magazina
Obavijesti o sajtu, novim brojevima NOSF magazina, događanjima na NOSF-u itd.

Moderator: Ire

User avatar
TheFlyOnTheWall
Hani
Posts: 52
Joined: 14 Mar 2005, 17:42
Location: Geminianum
Contact:

Glazba i pisanje

Unread post by TheFlyOnTheWall »

Hello!

Nema me ba[?] ?esto na ovom forumu, ali sad pro?itah Mislavovu kolumnu "Glazba i pisanje" i morao sam komentirati ovdje :; (valjda sam pogodio forum.. :scratch: )

Mene isto glazba ?esto (naj?e[?]?e?) poti?e na pisanje. Naravno da mi je Winamp uvijek uklju?en, pa tako je ona tako prisutna i dok sklapam re?enice u Wordu :)
Od stvari koje slu[?]am, a za koje mislim da najbolje poti?u/inspiriraju za pisanje sf-a su Radiohead(!), Muse, a onda i Pink Floyd, U2, REM... Od na[?]ih moram spomenuti Urbana.
Kao [?]to i Mislav kaĹže, osim dobre glazbe, na?e se i pokoji dobar, inspirativni stih koji isto zna pomo?i! :;

?esto znam i preslu[?]avati ciljani dio svog audio kataloga ovisno o raspoloĹženju kojeg Ĺželim opisati u odre?enom djelu.

Eto, to bi bilo to... sad me samo zanima [?]to ostali misle o toj interakciji glazbe i pisanje (sf-a), i koje su njihove "muze"?

:wave:
"Volim oblake... oblake, [?]to prolaze... ondje... divne oblake!"
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Mene je Iron Maiden inspirirao za pri?u na kojoj upravo radim
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ovo je malo obrnuta situacije od tvoje, Miles, ali evo jednog mail-a koji sam ne tako davno primila: "I have put a song from the music recording "The Curable Interns play . . . Zenobia Marsh sings . . ." on the music page of http://www.curableinterns.com
This tune, along with other material on the cd, is inspired by Lovecraft's observations, among other things.

ken johnston
guitarist for The Curable Interns"

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

meni je glazba jako važna za pisanje, ako ne za isnpiraciju tad barem stavim da svira glazbu koja nosi raspoloženje u kojem pišem,
neki od bendova koje volim slušati dok pišem: Brujeria, Cradle of Filth, Alice Coper, Maideni, Sabbath, Doorsi, Priest itd.
Život je samo san na putu do smrti
ban

Unread post by ban »

Mene su za pisanje najvise inspirirali Kud Idijoti. Ima ih, mislim, u svakoj mojoj prici. Inace mi najeseficniji dojam ostavljaju Helios Creed, Moqwai i Mercury Rev.
User avatar
TheFlyOnTheWall
Hani
Posts: 52
Joined: 14 Mar 2005, 17:42
Location: Geminianum
Contact:

Unread post by TheFlyOnTheWall »

btw, zanimljivo je i kako su Zeppelini u mnogim pjesmama (tekstovima) bili inspirirani Tolkienovim djelima o Me?uzemlju...
"Volim oblake... oblake, [?]to prolaze... ondje... divne oblake!"
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

TheFlyOnTheWall wrote:btw, zanimljivo je i kako su Zeppelini u mnogim pjesmama (tekstovima) bili inspirirani Tolkienovim djelima o Me?uzemlju...
Kao i (sil)Marillion.
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

i maideni su dosta inspirirani nekim sf knjigama, recimo pjesma "to tame a land (odli?na stvar makar je manje poznata)" govori o herebertovoj dini ... u jednom united forses-u sam ?itao da je neki horor pisac iz ?ilea (ili tamo negdje dole) napisao zbirku pri?a po pjesmama s jednog albuma Moonspella
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Meni je najbolje staviti neki ambijentalni jazz ili etno, jer mi se ?ini ko da u takvim skladbama, pogotovo ako imaju improvizacije, moĹže[?] na?i sveukupno neutralan izvor inspiracije, jer ima puno razli?itih ideja u svakoj dionici. Ponekad mi izgleda kao varanje stavljati stvari ugo?aja preo?ito sli?nog onom kojeg poku[?]avam ispisat.

Ĺ to ne zna?i da nisam to radio :).

Ma metallicin call of ktulu(oni su stvarno cjepidlake oko kopirajta). ?uo sam tu jednu stvar od zeppelina na 'How the west was won', jel' 'Over the hills' ili tako ne[?]to. Plant si je ba[?] dao truda na toj snimci milozvu?no odkontratenorirat. Mada mi je ful ok i kad zvu?i ko vrana :).
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

L.Z. wrote:meni je glazba jako vaĹžna za pisanje, ako ne za isnpiraciju tad barem stavim da svira glazbu koja nosi raspoloĹženje u kojem pi[?]em,
neki od bendova koje volim slu[?]ati dok pi[?]em: Brujeria, Cradle of Filth, Alice Coper, Maideni, Sabbath, Doorsi, Priest itd.
BTW, Leon, Black Sabbath imaju na LP-u iz 1970 stvar inspiriranu Lovecraftom ?Behind the Wall of Sleep?, pak album Iron Maiden-a Live After Death ima cover: ?That is not dead which can eternal lie/And with strange aeons even death may die? on a gravestone. Zvu?i li moĹžda poznato? ;)

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

to sa sabbthom nisam znao a ?ak znam svirat prvu polovicu te pjesme
Život je samo san na putu do smrti
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Tako?er i Metallica (osim poznatog instrumentala "The Call of Ktulu" - da, baš tako, krivo su napisali) iste te stihove parafrazira u pjesmi "The Thing That Should Not Be" koja je inspirirana djelima HPL-a.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

TheFlyOnTheWall wrote:btw, zanimljivo je i kako su Zeppelini u mnogim pjesmama (tekstovima) bili inspirirani Tolkienovim djelima o Me?uzemlju...
To?no tri. "Misty Mountain Hop", "Ramble On" i "The Battle of Evermore".
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

a dali ima veze tekst
"...this is a doning of valar..."
sa valarima tolkinovim.
To bi bili depech mode.
Ĺ to se ti?e moonspella pa ti samo i
drljaju po vampirima i zavijanju
na mjesec (ok imaju i opijum)
Meni su u2 stare stvari zakon
ali i nije da sam samo u rocku :headbang:
sorry zbog gramatike
Post Reply