Forum za pisce?

Sve što se tiče NOSF portala i NOSF magazina
Obavijesti o sajtu, novim brojevima NOSF magazina, događanjima na NOSF-u itd.

Moderator: Ire

User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Milena »

Kao prvo, svakako da nije ništa uvredljivo. A kao drugo, iako je možda točno da puno ljudi ovdje i piše, mislim da ovo nije "spisateljski" forum, u smislu da se ne raspravlja prvenstveno -- pa čak ni puno, zapravo -- o pisanju članova. (insert "the, la, das" joke here :zubo: ).

A to što se puno priča o knjigama domaćih autora jest, s jedne strane, posljedica toga što ljudi na ovom forumu čitaju domaći SF, dok na većini drugih mjesta vidiš kako je zanimanje za domaći produkt malo ili nikakvo, a informiranost najčešće još gora. Ne priča se ovdje o domaćim knjigama zato što su njihovi autori ovdje (iako ponekad jesu), već zato što su ih ljudi pročitali.

Radionice koje su namijenjene prvenstveno vježbanju pisanja su podforum na kojem ima dosta aktivnosti jer su ljudi ovdje zapravo i prilično pristojni, pa kad netko zatraži mišljenje, dobije ga. Osim toga, stoji i ono što je Izitpajn rekao o tome da esefičari najčešće imaju više želje za pisanjem nego fanovi drugih žanrova (iako u svijetu ima i krimić-fanzina i tome slično). A i drugog mjesta za tako nešto -- dakle, raspravljanje o nečijem literarnom uratku -- zapravo nema.

Isto tako mislim da se rasprave o klasicima žanra ne potežu jer su uglavnom nekako "svladano gradivo", a o novijim radovima se teže razvije rasprava dok ih ljudi ne pročitaju. Ali kad bi netko postao temu tipa "što mislite o korištenju nadsvjetlosnog pogona kod zlatnih dečki", sigurna sam da reakcija ne bi izostala. Ili kad bi se postalo nešto drugo... dosjeti se što te zanima pa probaj. :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Chrisette
Puppeteer
Posts: 110
Joined: 07 Feb 2006, 16:47
Location: s prozora se vidi Cres (ripoff)
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Chrisette »

Huh, ja isto uglavnom smatram NOSF forum središnjim okupljalištem pisaca, ne znam točno kako sam stekla taj dojam ali nikad mi neće izaći iz glave. :zubo: Jest da volim prozujiti forumom, volim pratiti što se kod vas događa i volim pročitati teme koje me interesiraju, ali u globalu se smatram outcastom jer nisam ništa napisala niti nikad nisam pokušala napisati.
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Izitpajn »

Okej, ajmo ovako. Kao prvo, ima puno više SF pisaca koji nisu na ovom forumu, nego onih koji jesu.

Kao drugo, većina ili svi koje se može smatrati SF piscima s ovog foruma nalaze se i na drugim SF forumima.

Kao treće, ja ne želim da se NOSF smatra "forumom SF pisaca" jer kriterij ljudi s kojima se želim dopisivati nije što rade - jesu li SF pisci ili nisu - nego kakvi su kao ljudi i jesu li zanimljivi sugovornici. Međutim, što se ovo bude više smatralo "forumom SF pisaca", to će manje ljudi ne-pisaca dolaziti i NOSF će zbilja postati "forum hrvatskih SF pisaca" što je prilično otužna sudbina za internetski forum. Što se NOSF bude smatrao manje "forumom na kojem obitavaju SF pisci", to će više ne-pisaca dolaziti i NOSF će manje biti "forum SF pisaca".

Ne znam jesam li uspio objasniti svoju ađendu :scratch:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Forum za pisce?

Unread post by Xaotix »

Bilo bi zanimljivo pokazati statistiku foruma, pa da se vidi razina aktivnosti (broj poruka i broj različitih aktivnih korisnika) u pojedinim forumima i temama.
Isto tako bi bilo zanimljivo vidjeti koje teme su najčitanije.
Sa početne stranice se daju izvući 2 liste:
Po broju različitih tema:
1. SF fandom (347)
2. Knjiški crvi s Arrakisa (322)
3. /NOSF/etc (240)
4. Alien 2 i 20 000 šarenih aliena (225)
5. Kreativni nered (220)
6. SFerakon (61)
7. Prirodne znanosti (54)
8. Klub Razvaljotka (49)
Po ukupnom broju postova:
1. Knjiški crvi s Arrakisa (6880)
2. SF fandom (5114)
3. /NOSF/etc (4614)
4. Kreativni nered (3078)
5. Alien 2 i 20 000 šarenih aliena (2709)
6. Klub Razvaljotka (1960) ,
7. Klub Srdašce (1670)
8. SFerakon (1247)
Sad vi krivotvorite statistiku kako kome odgovara :lol:. Za detaljnu sliku nedostaje broj različitih korisnika za svaku stavku.
Po ovome bih zaključio da se ovdje zbilja najviše raspravlja o književnosti, a uz to i Radionica visoko kotira. Svejedno, rasprave o fandomu su tu negdje kao i zafrkancija. Meni se osobno čini da je /NOSF/etc nekako najživahniji dio foruma.

A sad, da li je ovo forum pisaca... Ne bih rekao. Ostavlja takav dojam jer dosta članova pokušava/uspijeva pisati i u tome su podržani sa vrlo konstruktivnim kritikama. Više mi se čini da je ovo forum čitatelja.
Randomness is strong with this one!
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: Forum za pisce?

Unread post by Krvoje »

Ovo definitivno nije isključivo forum za pisce. Oni koji pišu uglavnom pišu amaterski, a onih nekoliko nekolicina koji nisu amateri ne kvare prosjek. Jedino što postoji organiziran i moderiran prostor za one koji se hoće probati baviti pisanjem. Al' ono, nije da se tu sastaju hrvatski SF pisci pa raspravljaju o tržištu, trendovima, tehnikama i teoriji književnog izričaja. Dobro, ponekad svrate pa rade točno to :) , ali je glavnina rasprava, imam dojam, na fandomu i tuđoj književnosti. Eto, iz perspektive nekog tko aspirira pisanju.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by nelchee »

Nit' pišem, nit' aspiriram pisanju, a baš mi je dobro na forumu :kava:
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Nebelwerfer »

ti se ne računaš, ti radiš covere i plakate :lol:
Image
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Forum za pisce?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zar nije "pisac" zanimanje? Osoba koja živi od pisanja. Ako je, onda su pisci ovdje u oooooogromnoj manjini. Ako nije, onda smo svi pisci, jer su i sami ovi postovi koje šaljemo (u nekim slučajevima) literarna djela.

Dakle, pitanje iz naslova kletve postaje bespredmetno. Ja bih se ovdje složio s Izitpajnovim mislima. Nisam ovdje da bih raspravljao isključivo o pisanju (postoji hrpa foruma koji služe tome), već da bih se družio s ljudima kakve u mojoj okolici baš ne mogu naći. Ili nisam još nabasao na njih.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Milena »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Zar nije "pisac" zanimanje? Osoba koja živi od pisanja.
U Hrvatskoj? :lol: :lol: :lol:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by nelchee »

Nebelwerfer wrote:ti se ne računaš, ti radiš covere i plakate :lol:
so what? imamo mi vizualni tipovi svoje privatne forume ;) ovdje sam u funkciji ljubitelja lijepe književnosti.
Milena wrote:
SAMSUILUNOV OTAC wrote:Zar nije "pisac" zanimanje? Osoba koja živi od pisanja.
U Hrvatskoj? :lol: :lol: :lol:
touche :D
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Nimrod »

Chrisette wrote:Huh, ja isto uglavnom smatram NOSF forum središnjim okupljalištem pisaca, ne znam točno kako sam stekla taj dojam ali nikad mi neće izaći iz glave. :zubo: Jest da volim prozujiti forumom, volim pratiti što se kod vas događa i volim pročitati teme koje me interesiraju, ali u globalu se smatram outcastom jer nisam ništa napisala niti nikad nisam pokušala napisati.
Cijela ova rasprava koju si potaknula svojim postom, odnosno ova koja slijedi nakon tvog posta, tipično je esefečno-geekovski način da ti kažu da se UOPĆE i NIMALO ne moraš osjećati outcastom na ovom forumu zato što ne pišeš i nemaš želju da to radiš. Većina SF pisaca svugdje, a pogotvo kod nas, su i fanovi, a u fandomu su "svi na ti", kako mi je mrko rekao Macan kad sam ga se jednom usudila osloviti sa "Vi".

Sve što je potrebno da ovdje budeš dobrodošla, ravnopravna i punopravna članica foruma jest da te zanima SF i da se želiš o tome razgovarati. Znam da se ponekad činimo vrlo zatvorenima, no to je prirodna posljedica činejnice da se neki od nas poznaju IRL, da ne ulazimo u to koliko su SF fanovi općenito geekasti i kako imaju neuobičajene uzance u komunikaciji i ophođenju. Nemoj da te to smeta: ne poznajemo se svi međusobno, a neki od nas su se upoznali upravo preko ovog foruma, recimo Indigo Montoya i ja, a neki se znaju SAMO preko foruma. Neki forumaši su došli na neku od konvencija pa smo se tako upoznali, Samsungov otac, recimo, a tu i tamo se desi da poznaješ ljude IRL, a ne znaš da su to oni pod tim nickom na forumu.

Daklem, slobodno se druži koliko i kako ti paše, dođeš li na koju konvenciju nemoj se sramiti i javi se.
Štoviše, dodajem s evil grinom, ako se želiš zdravo posvađati, Izitpajn je uvijek tu i spreman na akciju. :lol:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Forum za pisce?

Unread post by Xaotix »

Nimrod wrote:Štoviše, dodajem s evil grinom, ako se želiš zdravo posvađati, Izitpajn je uvijek tu i spreman na akciju. :lol:
Pa nemoj je odmah poslati na Izitpajna! Daj joj nešto lakše za početak :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Forum za pisce?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Zar nije "pisac" zanimanje? Osoba koja živi od pisanja.
Milena wrote:U Hrvatskoj? :lol: :lol: :lol:
nelchee wrote:touche :D
Za Hrvatsku bi pitanje trebalo preformulirati u: Zar nije "pisac" zanimanje? Osoba koja živi od pisanja. Računa na blagajni u Konzumu.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Forum za pisce?

Unread post by Ire »

Nimrod wrote:Izitpajn je uvijek tu i spreman na akciju. :lol:
jel zna njegova žena za ovo?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply