Forum za pisce?

Sve što se tiče NOSF portala i NOSF magazina
Obavijesti o sajtu, novim brojevima NOSF magazina, događanjima na NOSF-u itd.

Moderator: Ire

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Forum za pisce?

Unread post by Izitpajn »

Na jednom drugom forumu je Netko spomenuo da je ovo forum za pisce (a i već sam i prije čuo sličnih tvrdnji/mišljenja) pa sam, razmišljajući kako da mu dokažem da nije u pravu, išao brojati ljude ovdje koji su nešto napisali i eventualno objavili i zgranuo se. Naime, ovdje zbilja većinu aktivnih članova čine ljudi koji su objavili bar jednu priču. I sad vi meni recite ovo:

Je li ovo zbilja forum samo za ljude koji se bave pisanjem / žele se baviti pisanjem? Odbijamo li zbog toga sve ljude koji ne spadaju u ovu kategoriju?

(Offtopic, ima novi tekst na onom žutom dolje ;))
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Forum za pisce?

Unread post by niniane »

Nisam nikad tako razmišljala o NOSF-u... :scratch: I ne mislim da odbijamo ljude koji nisu pisci. Mislim, na ovom forumu ima masu podforuma i topica koji nemaju veze za književnošću... Jedino što zaista imamo i podforume i topice koji JESU književni, ali ne vidim nikakav problem u tome.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Zeljko »

jel se računa objavljivanje u novinama :zubo: :zubo: :zubo:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Milena »

Ma neee. Ovo jest, bar koliko ja vidim po aktivnosti, prvenstveno forum za ljude koje zanima književnost, na ovaj ili onaj način. A to što većina takvih ljudi istovremeno obično ima i neke, više ili manje prigušene, težnje prema pisanju, to mu dođe samo kao neka nuspojava. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by poison »

evo, ja se prva nominiram kao ne-pisac. je da nemam baš nešto puno postova, i da se još uvijek osjećam kao novajlija... ali pišem na forumu, a slabo pišem izvan njega. :)
ja bih forum, kao i milena, prije okarakterizirala kao forum za ljude koji vole sf i književnost, i sf književnost. takav forum sam i tražila kada sam našla ovaj - dakle, forum na kojem će se sf promatrati kao nešto što se čita, a ne samo gleda, i kao nešto više od harryja potera i d&d i star trek naslova. a to što dosta ljudi na njemu i piše... to me samo obeshrabruje da sudjelujem u literarnim radionicama i sličnim "hepeninzima".
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Izitpajn »

Zašto obeshrabruje, pobogu??? :shock:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Forum za pisce?

Unread post by niniane »

Podcrtavam Izitpajnovo pitanje - pa nema te što obeshrabrivati! :angel: Ako želiš pisati, piši, ovdje ako ništa drugo možeš dobiti iskrene komentare na to što napišeš :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Zeljko »

pišem ja
al su mi reportaže smeće ako pitate urednika :zubo:

pokušati pisati knjige sam prestao davno :scratch: :occasion9:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Forum za pisce?

Unread post by MrSini »

Iznosim svoje subjektivno mišljenje i nemojte da se netko uvrijedi možda i nije tačno. Sve je iz dobrih namjera.
Ovo jeste forum ponajviše za pisce ili one koji to žele biti. Ja koji nisam pisac ( a pokušati ću se uključiti u tu vašu literarnu radionicu :D ) dodjem na forum i evo šta vidim kao obican smrtnik:
Volim knjige. Ne stignem mnogo čitati ali sam pročitao najmanje 100 knjiga SF tematike i želio bih recimo raspravljati o Fondaciji. I vidi vraga pored toliko članova nitko ne raspravlja o Asimovoj Fondaciji (ja uspio naći rapravu o redosljedu čitanja knjiga) a o knjigama domaćih autora itekako ima tema i rasprava. Pored toga neki od tih pisaca se ponekad pojave ovdje. Znaci opet ponavljam moj subjektivni utisak je da je ovo forum za pisce i one koji to žele biti.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by poison »

obeshrabruje zato što većina ljudi ovdje piše zbilja dobro, i onda mi se moji jadni pokušajčići čine mizerni. :)

a što se tiče diskusija o knjigama... koliko sam ja primjetila, samo ih treba pokrenuti. ljudi željnih da izraze svoje mišljenje nikada ne nedostaje. dakle, probaj otvoriti temu o fondaciji, napiši svoje mišljenje, postavi neko pitanjce, i vjerojatno će se naći netko tko će imati što za reći - bar brbljavih ovdje ne nedostaje. (ja, nažalost, neću imati što za reći, još uvijek je na "to read" listi, a i deklariram se kao prvenstveno f)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Zeljko »

nažalost ja sam većinu knjiga što sam pročitao a SFsu pročitao od 1996 do 1999 poslije nisam imao vrmeena... i prešao sam na knjige raznih žanrova... :D

tako da sam danas zaboravio 90% svega :x tako da niš ne bih mogao reći ni o jednoj knjizi o kojoj je riječ u raspravama...

a pisanje... :lol: nije za mene :puca:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Forum za pisce?

Unread post by ratchet »

Možda je stvar i u tome što je Fondacija izašla jako davno na našem jeziku. I to mi je nekako, a valjda i drugima, bila jedna od prvih stvari koju sam od SF pročitao. Uz Clarka naravno. Nešto kao temeljna literatura SF-a. A nekako mi se čini da novih naslova na hrvatskom jeziku ( stranih ) i nema baš previše. A i čitamo ih u dosta različito vrijeme, kad već neko knjigu nabavi. Zato su rasprave o serijama i filmovima mnogo češće jer to ljudi ipak gledaju nekako u isto vrijeme pa se o tome raspravlja.
Što se tiče pitanja je li ovo forum za pisce, pa mislim da je dosta teško na to odgovorit. Možda i je na neki način, dodamo li svim onima koji pišu i objavljuju i one koji to pokušavaju, mislim da ih malo ostaje. Dakle većina vlada, pa na neki način ovo je forum za pisce. Ali držimo li se naprimjer kriterija da je potrebno objaviti tri knjige za prijem u hrvatsko društvo pisaca, onda to baš i ne drži vodu. Tada su takvi u manjini. Ali to je već cjepidlačenje. Uglavnom, mislim da po raznolikosti tema ovo ipak ne bi trebao biti forum za pisce, a to što su takvi u većini je eto slućajnost koja ne bi trebala odbijati ostale. Jer tko od nas ovdje koji pišemo SF od toga zbilja i živi, baš me zanima imamo li nekog takvog?

I dok sam ovo pisao dodana su još dva posta, pa sam o da kažem, otvori temu o fondaciji i postavi neko pitanje, biti će sigurno odgovora. Kao i za druge knjige. A za pisanje hajdemo otvoriti temu savjeti i trikovi kod pisanja, možda nekome pomognemo, jer meni je nekad pisanje jako loše išlo, jer sam mislio da kad želiš pisati sjedneš i kreneš. Nije to baš tako jednostavno, ali svi sigurno imamo neke svoje načine i savjete koji bi onima manje iskusnima možda dobro došli.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Forum za pisce?

Unread post by MrSini »

ratchet wrote:. Jer tko od nas ovdje koji pišemo SF od toga zbilja i živi, baš me zanima imamo li nekog takvog?

I dok sam ovo pisao dodana su još dva posta, pa sam o da kažem, otvori temu o fondaciji i postavi neko pitanje, biti će sigurno odgovora. Kao i za druge knjige. A za pisanje hajdemo otvoriti temu savjeti i trikovi kod pisanja, možda nekome pomognemo, jer meni je nekad pisanje jako loše išlo, jer sam mislio da kad želiš pisati sjedneš i kreneš. Nije to baš tako jednostavno, ali svi sigurno imamo neke svoje načine i savjete koji bi onima manje iskusnima možda dobro došli.
Fondacija je samo primjer jer je najpoznatija. Mogao sam tako isto reci Rama od Klarka itd.

I mene zanima koliko ljudi ovdje zivi od pisanja SF-a?

A ta ideja o savjetima i trikovima nije losa meni bi pomoc sigurno trebala. Upravo sam do prije 5 minuta razmisljao da sjednem i krenem pisati, imam ideje i mislio sam da to tako treba. :scratch:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Forum za pisce?

Unread post by Izitpajn »

Sini, kao prvo, nitko se ne ljuti prije svega jer to što si rekao nije uvredljivo. Ja samo mislim da je netočno. Doduše, netko je još davno napisao da ljudi koji čitaju SF, za razliku od ostalih skupina ljudi koji čitaju druge stvari, imaju natprosječnu želju i napisati nešto. U Hrvatskoj danas ima 5-10 SF fanzina, u Americi ih ima stotine. Mislim da nitko nikad nije čuo za neki krimi-fanzin ili vestern-fanzin ili filozofski fanzin ili tako nešto. Jednostavno, ljudi koji čitaju SF imaju veću sklonost pisanju, ali to ih ne čini "piscima". Zapravo, ja nisam siguran jesam li više pisac ili fan, napisao sam jedan roman i desetak priča i novela, a ovdje sam prije svega zbog druženja s ljudima koje zanima SF, ne s ljudima koji pišu SF. Da me netko pita, ovamo bih pokupio još deset-dvadeset ljudi s drugih foruma, za koje inače znam da ne pišu SF i to bi onda bio forum po mom ukusu. Posljednja stvar koju želim je da ovo postane ekskluzivno sastajalište hrvatskih SF pisaca. Mene ne zanimaju pisci, zanimaju me ljudi. Da me zanimaju pisci, pio bih kavu u Booksi i učlanio bih se u neko od društava i to bi bilo to, ne bih se pojavljivao u SFeri, ne bih radio ništa za Sferakon (okej, nije ni da sad radim bogznašto...),nadam se da razumiješ što želim reći.

I jako se slažem sa svime što je Ratchet napisao.
Post Reply