Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Eskadrilo, komentiraj! :zubo:
A. Ziljak
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Unread post by Xaotix »

Elem, kako desetku nikako nisam ulovio nakon SFeraKona, dočepah je se na Interliberu zajedno s jedanaesticom. Desetka je završila u šapama žirija za SFeru, pa sam krenuo s druge strane i otvorio jedanaesticu... Nije loša, priče su dobre, ali primjećujem da se trend mainstreamiranja nakon trulog zapada uvukao i kod nas (priče koje su rubno SF, ili imaju tek lagano nagovješteni element fantastike).

Vlahovićev Plavušan, prvo pa u glavu, k tome zaslužan za cover :D . OK, MobyDick u svemiru je već ispričan, ali ovdje ima novih elemenata i priča mi je fino sjela (možda stoga jer sam vodeni štakor, pa mi je pojam planete-oceana već plus sam po sebi).

Snažna krv Antonije Mežnarić ima izvrsnu ideju (SPOILER!!<<junakinja skače kroz sjećanja života svojih predaka>>), ali ona nije tema priče, pa mi je najzanimljivija stvar ostala po strani. Antonija je očito bila zabavljena drugim elementima... Bolja mi je od Susjeda Ane Legović s kojom imam sličan problem: Zanimljiva ideja, ali nije mi izvedena kako spada.
Marciušova Opio sam se dobro s grupicom satira... tolko o tome. Jednostavno mlako. Čak sam pokušao navući utjecaj Camusovog Stranca na nake likove, ali .. ništa.
Zapisi nepatvorenog zombija su zatim čista akcija. iozvrsna priča do samog kraja gdje mi na zadnjoj stranici sve odlazi kvragu. Bilo koji uzrok zombijade bi lakše progutao, ali ovaj totalno strši, kao da je uletio iz druge priče. Ako izuzmemo taj detalj, dobra!

Žiljak me zeznuo! Kako je Emma i Kantjil počela, očekivao sam zaista svašta, a on me provozao Knjigom o džungli :lol: Solidno, provukao je i revoluciju između redova, i sa malo manje plastičnim krvoliptanjima koja se pojavljuju, ovo bi bila dobra priča za djecu. Iz tog mi proizlazi i dilema s ovom pričom, jer su mi dijelovi s brbljavim životinjama čista basna, a ostatak je priča za odrasle, što je u jakom raskoraku.. No opet, kako se priča iz perspektive djeteta, stvar ima smisla, iako mala u nekim akcijama pokazuje zavidnu zrelost. što je opet novi raskorak... Možda previše razmišljam...

Fančovićev Jablanar mi se svidio, iako je riječ o rubnom SFu, ali ipak, ima onu neku SF aromucrtu koja mi zna nedostajati u pričama koje se pišu u zadnje vrijeme. Carousel je isto još rubniji. Jako lijepo napisan, ali fantastični element je nalijepljen na kraj, skoro pa na silu.
Srce svemira mi malo zapinje na odnosu junakinje prema slikaru, možda nisam dovoljno romantičan da vjerujem u ljubav prije prvog pogleda s takvim likovima. SPOILER!!<<Metoda putovanja kroz vrijeme je zanimljiva, i izvrsno se povezuje s izvjesnim grčkim mitom, ali posljedice putovanja grubo bacaju pouku priče na vidjelo. Diskretnija promjena junakinje bi mi bila draža.>>

Suvinov esej o metaforama mi je bio izvrstan, ali sam se pošteno namučio probijajući se kroz njega. :zubo: Svejedno vrjedilo je! Morat ću se ponovo vratiti teorijskim radovima i vježbati čitanje. Sa Suvinom sma napravio pogrešku i počeo ga čitati površno, pa sam se uskoro zapitao jesam li glup. Ispalo je da nisam previše, ali očigledno nemam kondicije za ovakve tekstove. Kao šo rekoh, morat ću vježbati...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Unread post by Nazir »

Evo i mene :fuch: Ah da, neću se truditi da moje budu spoiler free, you have been warned :vrag:

Zoran Vlahović: Plavušan
Nikad kitolovca od mene :zubo: Ugl, nije mi baš sjelo. Likovi su mi neuvjerljivi po principu da su oni neke "zvijezde" galaksije jer su lovci. Moze proc, al me smetalo. I onda taj dio s Plavušanom... Ne znam, radovao sam se kada sam završio priču. Možda mi karakterizacija - odnosi nisu sjeli, možda sama radnja (npr. nekako nisam imao osjećaj da se gl. lik toliko emocionalno unio u taj lov i vezu da bi nakon završetka svega odlučio ostatak života provesti na tom planetu urlajući od bijesa na valove)

Antonija Mežnarić: Snažna krv
Uz Sanjinu, druga najbolja priča. Ovdje se dešava to da ti nekako likovi postanu bliski i da u biti brineš za njih. Jako je zanimljiva ideja svega i veoma je dobro napisano. Na kraju kad se mlađa sestra vrati svojoj bivšoj dragoj i počne je bojati iznova - brrrrr.

Marko Marciuš: Opio sam se dobro s grupicom satira
Meni se ovo poprilično dopalo. Onako, jednostavna je i zanimljiva, a i ima svoje momente (plus dobro napisana).

Josip Ergović: Zapisi nepatvorenog zombija
Slažem se s Xaotixom, ovo je moglo biti predobro da kraj nije tako... rasplinuo balon od sapunice? :scratch: Čitava fora s intervalima buđenja i svega što se događa je odlična i full te drži da je čitaš. Samo, nekako taj vrhunac nije bio to...

Aleksandar Žiljak: Emma i Kantjil
Hm, nije mi nešto. Slično kao s Plavušanom, i za ovu priču sam bio sretan kad sam je završio da mogu dalje. Xaotix dobro kaže, to je više neka basna. Gl. junakinja na momente se ponaša mnogo više odraslo nego za svoje godine i, nekako, tema me nije zainteresirala...

Jasna Legović: Susjedi
Ovo je bilo fora. Ima ok taj neki element iznenađenja i zanimljivo je izvedeno. Nije ni revolucionarno, ali može!

Marko Fančović: Jablanar
Fora, zanimljiva ideja. Moguće privlačna zbog tog elementa otkrivanja novog svijeta, kolonizacije od nule...

Lidija Beatović: Carousel
Hm, nisam siguran što misliti o ovome. Sf je jako ruban, gotovo u biti nebitan za priču. Tako da ono, vjerujem da je moglo nekako zanimljivije...

Sanja Tenjer: Srce svemira
Ova priča mi se moguće najviše svidjela. Malo možda nategnuto da se studentica toliko zaljubi u lika kojeg nikad prije nije vidjela, ali ljudi znaju biti ludi :) Ono što mi se jako dopalo je bio prijelaz priče iz stvarnosti cure koja ide u prošlost do cure koja nikada tamo nije bila, a u biti je napravila što je htjela. Je, ima i elementa ljubića, ali priča je stvarno dobro napisana tako da priznajem da mi se svidjelo :zubo:
Xaotix wrote: i izvrsno se povezuje s izvjesnim grčkim mitom
Kojim mitom? :zbunj:

Kritička praksa
Darko Suvin: Znanstvena fantastika kao metafora, parabola i kronotop (s lošom savješću reaganizma)
Uhhh, mene je satrlo. Tu vidim debeli manjak svoje edukacije u pogledu ovakvih akademskih tekstova o književnosti. Ono, pokušah, ali ne uspjeh (razumjeti sve) :zubo:

Aleksandar Žiljak: Zvonimir Furtinger, pionir hrvatske znanstvene fantastike
Ovo mi je bilo veoma korisno za proći jer u biti nisam imao pojma tko je Furtinger niti što je pisao. Hvala Žiljak na pojašnjenju!


Ugl, maaalo se nadah nečemu više kao cjelini, ima 2-3 dobre priče, ostalo jako brzo gubi značaj... Nadam se da će u budućnosti biti nešto više kvalitetnih radova!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Unread post by Xaotix »

Nazir wrote:Kojim mitom?
Prolaz iz (kroz) svijeta mrtvih i "Ne okreći se sine"? Ima tu nešto od Orfeja.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Unread post by Nazir »

Xaotix wrote:
Nazir wrote:Kojim mitom?
Prolaz iz (kroz) svijeta mrtvih i "Ne okreći se sine"? Ima tu nešto od Orfeja.
Aha, to da. Mislio sam da ima nešto specifično poput tog predmeta 'srca svemira'...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Unread post by Tomislav Sakic »

Nazir wrote:Nadam se da će u budućnosti biti nešto više kvalitetnih radova!
Nažalost takvo je stanje već par brojeva, malo ljudi šalje priče, a jedva nešto više piše. Koliko ja pratim, i ostale zbirke stoje sve lošije, jedva se popunjavaju.

Čovjek bi očekivao da će ekonomska kriza natjerati ljude da više pišu (bilo eskapistički, bilo iz gnjeva), međutim kod nas pasivnost (suprotno od uobičajenog, as usual - zlatno doba američkog pulp SF-a uostalom bilo je potaknuto Velikom depresijom).
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Pročitao sam UBIQ 11 i mislim da je...

Unread post by LordShaper »

Nije li usporedba s američkim golden ageom manjkava - pulp magazines su plaćali priče pa mislim da tu poticaj za masovno bacanje u spisateljske vode nije bio *samo* bijeg od depresivne svakodnevnice već i način za staviti koji cent više u džep pa možda i malo manje gladovati tog tjedna?

Ali da je trend manjka kvalitetnih radova simptom hrvatske pasivnosti i fatalizma, tu se slažem.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply