Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Jeste sa zakašnjenjem, ali ljudi ionako čitaju UBIQ sa zakašnjenjem :zubo: , pa komentirajte!
A. Ziljak
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Unread post by Nazir »

Reci cu ti kada nam Macan da primjerak za ziriranje :zubo:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ne želim biti neugodan, ali taj stav je razlog mnogih naših problema...
A. Ziljak
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Unread post by proteus77 »

Aleksandre, evo za utjehu da kontriram- ja sam ponosni vlasnik svih 11 brojeva UBIQ-a, zadnja dva sam nabavio na Interliberu, i vjeruj mi da mi nimalo nije žao dosad uloženih 550 kuna! Fantastična stvar, odličan časopis, nadam se da će se održati dalje i izlaziti i ubuduće ovim ritmom. UBIQ polugodišnje, još kad bi Sirius B stabilizirao izlaženje i održao se, uz fanzine i zbirke povodom konvencija- sasvim dovoljno za domaću produkciju.

Plus, nabavio sam i Ad astru (hebi ga, čekao sam da padne cijena, pa sam sad kupio za 100 kuna, nema se love), kapitalno djelo hrvatskog SF-a, za koju Šakiću i tebi esam ponosno. :notworthy:

I možda jedna molba, od autorskih zbirki fale mi Macanova- nju jednostavno nikako nisam mogao nabavit i nisam ju nikad posjedovao (preko nekoliko puta sam ju posuđivao u Gradskoj zato!), te tvoja. Nju sam posjedovao, ali sam ju ili nekom posudio ili sam ju negdje zagubio- nema je apsolutno nigdje, pretražio sam sve, ali izgleda da sam, nažalost, bio neoprezan i više ni nju nemam. Pa ako je ostala još koja, tebi il nekom drugom, kupujem po nekoj razumnoj cijeni (nota bene, većinu autorskih zbirki u near perfect stanju sam pred 3-4 godine kupio preko jedne od internet-antikvarnica za samo 20 (!) kuna po komadu, stvarno bagatela).

Inače sam iz Slav. Broda, pa ne mogu doći do Sfere na tjednoj bazi, ali evo ako bi mi netko mogao pomoći kompletiranju, bio bih iskreno zahvalan (znam da je ovo više za burzu, al kad sam tu napisao, valjd neće bit problem ako ostane na ovoj temi.)

Iskreno, svaki PRAVI ljubitelj SF-a u Hrvatskoj bi trebao podržati svaku izdavačku inicijativu i kupovati bilo što domaće. Domaće je domaće, samo kupovna Futura je čitana Futura (kak bi reko Krsto) itd.

E da; Aleksandre- kupljen je i Irbis (lokalna knjižara Mozaik-Profila pred mjesec-dva, za 70 kn). Bila su dva primjerka, ja sam kupio jedan, onaj drugi još stoji, nažalost. :(

Evo, mojih dva centa, držte se pisci i izdavači, ima nas (malo, al šta se može) koji čitamo i kupujemo domaći i SF općenito.

O mojim impresijama o UBIQu, ja sam ovako dosta slab u izražavanju o pročitanom, kod mene se to svodi na sviđa mi se- ne sviđa mi se priča, pa zato i nema mojih osvrta na prijašnje UBIQe.

Sad stvarno dosta, pozdrav svima i kak bi Macan kroz jedan svoj lik rekao u Koži boje masline rekao- Ganbare! Izdržite...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Pošalji mi PM.
A. Ziljak
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Unread post by Nazir »

Ajmo :kava:

Novele
Lidija Beatović: gaRankuva
Prva loša stvar – par dana nakon čitanja morao sam pogledati u priču da vidim o čemu se ono radi. Dobra stvar je da se vidi da je priča pisana dobro, osoba zna stil. No tu je taj problem da je to sve što će ova priča ponuditi. Ima jednu zanimljivu „junakinju“ koja tek rubno spominje, a sve ostalo je, onako, mlako. SF element mi nije bio zanimljiv i više sam imao dojam da je priča napisana zbog znanja o jazzu, a ne poriva da se ispriča dobra priča.

Vesna Gorše: Zanfir iz morske pjene
Ovo je bilo zanimljivo, pomalo neočekivan lik i način na koji djeluje. Plus je što je i priča dosta sažeta pa se brzo pročita. Svidjela mi se, ali nije me pretjerano ni obuzela.

Zoran Janjanin: Hororac
Fora je :D Sviđa mi se stil, atmosfera je dosta zanimljiva i ima dobrih ideja. Jedino, maaaalo mi je nedorečena na kraju. Ono, taj neki vrhunac koji se događa u hotelu bih inače protumačio da bi u „super“ priči bio tek uvod u nešto zanimljivije. Kužim zašto je i ovakva, ali kažem, neka mrvica mi malo nedostaje.

Veronika Santo: Kraj ljeta
Hm, koliko govori da je ovo (stvarno mislim da je) prva priča od Veronike Santo koja mi je ok? :zubo: Inače mi njen stil ne sjeda, ali ova priča ima zanimljivog gl. lika, možeš se suživjeti s njime i, onako, zanima te. Posebno je odličan element „Igora“ koji baš daje dobar štih priči i to je bila odlična ideja.

Marko Marciuš: Grbavi Igor
Fora priča, ima svojih elemenata. Sjećam se svega što je u njoj pa je to kakti plus, ali opet, nije mi ostavila neki dojam. U stilu, dovoljno je dobra da bude ovdje i ne znoji se „hoće li me skužiti?“, ali nije ni tako dobra da ću je se kasnije sjetiti...

Danijel Bogdanović: Onesvijetljeni
Hmmmm. Hmmmmm. Hm-hm-hm! Ne znam :zubo: Onako, išlo je dobro, stvarno je. I onda smo došli do Dvojnosti i nastali su problemi. Znam da s jedne strane vjerojatno želiš napraviti nešto „veliko“, a opet da se nije već desilo 10 puta pa pokušavaš nekako sa strane nešto novo, ali nekako, to baš nije ispalo to... Pitam se, možda bi bilo bolje da je Danijel dao priču prije na čitanje 5 ljudi i onda da mu svatko da viziju kako je on shvatio njegova pojašnjenja Dvojnosti i prema tome onda Danijel popravi svoje opise iste. Jerbo, ovako sam ostao malo previše zbunjen, a nisam siguran je li do mene ili do pojašnjenja. No opet, i da je to bilo super, nisam siguran da li bi priča imala „peticu“, više mi je za „četvorku“.

Milena Benini: Noć u Berlinu
Ako kažem da mi je najbolja priča ona u kojoj ima najviše seksa jel to nešto govori o meni? :D Al u biti, u ovoj priči nema seksa, samo ga se puno spominje :zubo: No, ono što je bitno, priča je zanimljiva, stvarno dobro napisana (volim čitati priče od Milene) i, onako, ljudska je. Ima tu jednu ljudsku priču i u biti to je ono što je meni bitno.

Zoran Vlahović: Lov
E sad, kako sam rekao da je Milenina priča ljudska, tako to Zoranova baš i nije. Lov je u biti priča koja ima namjeru biti hard sf, to se vidi i to je ok. No tu je i problem – potpuno su mi nebitni likovi, ne zanima me zašto bježe i hoće li se spasiti – nemam nikakvu emotivnu poveznicu s njima. Ovo malo grubo zvuči, ali da pojasnim, ovo je više čitanje tehničkog priručnika. Nije da je priča loša, ali nekako... djelove sam stvarno čitao ubrzano jer nisam imao razloga udubiti se. Onako, kužim zašto je prića ovdje, ali meni tu nešto jako fali.

Josip Ergović: Parašuramini snovi
A koje gljive je autor jeo dok je ovo pisao? :zubo: Mislim, Ok, „zanimljiva“ je, ako ništa. No, ono, šta je ovo u biti trebalo biti? :D Ajde, brzo se čita pa nije bed, ok je stilski napisana, ali malo onako – ko da mi je nasred Zagreba dok čekam tramvaj ispred face prošetao noj na kojemu jaše crnac u leopard uzorku i usput mi mahnuo jer „šta ja piljim u njega“... Tako nekako :tapsh:

Kritička praksa
Darko Suvin: O Williamu Gibsonu i kiberpank znanstvenoj fantastici
Bio sam umoran i nije mi se baš dalo. A kako sam vidio da nije za žiriranje, još sam manje imao motivaciju pa sam preskakao debele komade teksta. Šteta. Možda stvarno nije taj Gibson za mene.

Milena Benini: Ovo nije budućnost koju smo naručili: steampunk, postljudska i prizemna znanstvena fantastika
Odličan esej koji se čita s guštom. Puno zanimljivih priča, podataka i sl. tako da je bilo: „Ha, šta je već gotovo?“

Generalno, nije mi baš neki broj. Rekao bih 3/5. Ima OK priča, ali tu je problem – one su OK, nisu mi super. Ono što se vidi kod UBIQa i što je dobro jest da su priče pisane dobrim stilom, vidi se da su ljudi koji su unutra ljudi koji znaju što rade i nisu zapeli na razini srednje škole. U tom kontekstu časopis je stvarno iznad prosjeka, ali možda sam tu naletio na „krivi broj“.


Aleksandar Ziljak wrote:Ne želim biti neugodan, ali taj stav je razlog mnogih naših problema...
Ok, slažem se s tobom oko poticaja / kupovanja i sl. Mogu nabrojati neke osobne razloge zašto nisam kupio UBIQ i to ću onda radije oči u oči. No mislim da je bitno za napomenuti da gl. problem Ubiqa nije „kupi ga jedan, čita ih pet“ već pitanje famoznog marketinga i distribucije. Jer, džabe ako u onih 4P imaš Proizvod, cijena ti je Ok, ali ako ti fali onaj Promotion i Place, možeš zaboravit išta. Znam da su je to i stvar izdavača i generalno još mnogo više zahtijeva truda, ali takva je situacija. UBIQ ima šansu doći na policu neke ozbiljne knjižare, on pristojno izgleda i daje pristojnu kvalitetu – samo ga treba malo pogurati da se to i postigne... Tako da, mislim da "stav" koji si prozvao je možda 15% izvora UBIQova problema, a ne "mnogih". I plz, shvati ovo kao dobronamjeran komentar jer to i jest i potpunosti...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pročitao sam UBIQ 10 i mislim da je...

Unread post by Xaotix »

Vrijeme je da se napokon pozabavim desetkom (znam, ne čitam ih kronološki!), za koju su mi mnogi rekli da je jača od jedanaestice. Pa sad, ne bih rekao da je puno jača, ali u svakom slučaju SFičnija. Sasvim solidan broj, a ima i više svemirskih brodova :D


Lidija Beatović nema svemirske brodove, ali na to sam već navikao. za razliku od Carousela (vidi Ubiq 11), gaRankuva ima centralni SF motiv bitan za priču, iako se Lidija njime ne bavi. Nju više zanimaju nizovi događaja i ljudi koji na neki način vode do i utječu na glavnog junaka. Djeluje malo nepovezano, ali kad se stavi u kontekst centralnog motiva SPOILER!!<<čvorišta/skretnice vremenskih tokova>>, priča ima puno više smisla. Nažalost, najzanimljiviji lik je majka glavnog junaka, koja se u priči jedva i spominje, iako je glavni pogon njegovih akcija.

Zanfir iz morske pjene Vesne Gorše me se nije dojmio. Korektno, ali nedorečeno. Pročitao sama previše priča o kraljevima kiše i ostalih elemenata, pa mi ovdje nešto nedostaje.
Za Janjaninov Hororac, pak, mi definitivno nedostaje predznanje o svim hororcima koje priča referencira. Bez toga, imam makabričnu priču, izvrsnog snenog ugođaja, ali pomalo nedorečenu. Veeeliki plus za atmosferu, ali minus za zaokruženost, jer mi neke stvari ostaju visjeti u zraku.

Veronika Santo mi je s Krajem ljeta dobro legla, u finoj priči o ljudskim odnosima SPOILER!!<<i o besmrtnosti. Čitaj: Highlander bez svega onog s mačevima i odfikarenim glavama.>>. Nakon prijašnjih par priča iz ovog broja kojima mi je nešto nedostajalo, napokon jedna lijepo zaokružena. Slično je i s Marciušovim Grbavim Igorom, koji je zabavna minijatura rastegnuta na malo više stranica. Korektno, ali ovdje ima dovoljno materijala za nekoliko minijatura s istim društvom ili razrađeniju dužu priču o avanturama zagrobne ekipe za Belu.

A sad: Onesvijetljeni! :zubo: Zašto :zubo:? Pa zbog doslovne interpretacije strukture djela. Početak mi je super, onda se zaplet zapetljava (ali zaista zapetljava), da bi na vrhuncu bio sav zapetljan i trebao sama dosta mućkati glavom da polovim i razložim tu Dvojnost koja bocka i Nazira. Kad sam se raspetljao iz svih silnih obrata i rasčlanio što bi to trebalo biti, stvar je sjela na svoje mjesto. Cijeloj toj komplikaciji nije pomogao dodatni element bunovnih halucijancija (jesu li? Nisu?), pa sam se na kraju osjećao baš kao i glavni lik. Ako je namjera bila ostvariti imerziju u njegovu svijest, to je i uspjelo. Ukratko, kad se polove konci u sredini, dobra priča.

Slijedi Milenina Noć u Berlinu, za odahnuti nakon prethodnog petljanca. Jednostavan tok, ali me držao. Sviđa mi se worldbuilding, sa svih strana sam hvatao natuknice iza kojih su se skrivale stvari o kojima bih želio znati više. Spada u onu grupu koju mi je gušt čitati.
PS:S obzirom na zapretenu napaljenost kojom odiše i čitanje i pisanje ovdje, rekao bih da je krajnje vrijeme za slijedeće izdanje Bludućnosti. :lol:

Lov Zorana Vlahovića je u stvari trebalo biti nešto puno duže. Za razliku od Nazira, meni se stvar svidjela i praktično sam je progutao, uz jedno ALI:
Lov je na tragu 33, druge epizode nove Battlestar Galactice. No, 33 je druga epizoda serije i nakon pilota su već postavljeni odnosi među likovima i razjašnjen je početak cijele gungule. Lov nas odmah baca usred akcije i iako vrlo brzo upoznajemo likove i prošla događanja, sve je nekako zgrudano u brzi paket informacija. S obzirom na broj likova i na prebacivanje fabule između dviju sukobljenih strana, nekakav uvod u kojem se sve polako gradi prema divljoj akciji bi bio izvrstan.

Josip Ergović je u Parašuraminim snovima napravio mali medley raznih legendi i mitova, pa malo umiješao razmišljanja o rodnosti... Fino, ali mlako. Nedostaje mi neka jača poanta.


Što se teorije tiče ili sam ja uspio aktivirati svoje mali sive stanice, ili je Suvin odlučio napisati nešto za plebejce. Esej o Gibsonu mi je bio gušt za čitanje i razmišljanje o pročitanim Gibsonovim i Sterlingovim stvarima. Cyberpunk više nije toliko SF o budućnosti koliko spada u alternativnu povijest, ali je zanimljivo vidjeti i druge točke koje su napadali razni kritičari. S Mileninim esejom sam već bio upoznat kroz razna predavanja koja je održavala zadnjih godina, ali ovdje sam imao priliku pokupiti sažetak. Zabavno, informativno i najbolja reklama za njena predavanja.
Randomness is strong with this one!
Post Reply