Stanje sqladišta

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Stanje sqladišta

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Porto wrote:Nije strašno, samo tako izgleda. :D
Odnosno, ne izgleda toliko strašno koliko jeste. :vrag:
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Stanje sqladišta

Unread post by Zoran »

Pa UBIQ vjerojatno i nema neku veliku čitanost jer:

1) je književni časopis, a takvi nemaju veliku čitanost
2) se distribuira po knjižarama, a ne kioscima (za razliku od Future/Siriusa)
3) se 4 broja časopisa obično ne smatraju dovoljnim da bi se ustalilo čitateljstvo


a sad ako ćemo ulaziti u dublju filozofiju, onda možemo postaviti pitanje koji je tržišni interes za SF časopis koji pretendira biti kulturna tiskovina?

Prvi broj, koji i jest najduže na tržištu pa je i normalno da bude najprodavaniji, također je i broj koji se najviše podijelio besplatno - ako se ne varam?

Interesantnije je pitanje zašto se drugi prodaje slabije nego treći? Je li to zato što su prvi i treći izašli za Interliber, a drugi i četvrti za Sferakon? Je li UBIQ više prepoznat kao tiskovina koju kupuju posjetitelji Interlibera nego posjetitelji Sferakona?

Bi li uredništvo trebalo poduzeti jednu anketu diljem fandoma, kako bi se utvrdilo tko i zašto (ne) čita UBIQ?

EDIT: a i drugi faktor je tu. Na Interliber ljudi dolaze prvenstveno kupovati literaturu. Na Sferakon dolaze prvenstveno mlatiti se spužvastim oružjem, šetati čudno odjeveni, igrati neku igru na ploči ili gledati japanske crtiće. Plus, na ulazu ostave 80 kuna pa im ostane manje za šoping. Iako, ako brojke pokažu da se na samom Interliberu/Sferakonu proda zanemariva količina primjeraka, onda sve ovo što sam napisao nema smisla :D :P
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Stanje sqladišta

Unread post by Izitpajn »

Na Interliber ljudi dolaze kupovati, a na Sferakon ne plaćati. To je činjenica neovisna o prodaji Ubiqa, pa ti vidi.
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Stanje sqladišta

Unread post by galaxie500 »

E, u ZG Profilu kupio sam zadnji primjerak četvorke. Možda na skladištu ima još. A možda i ne. A bilo je i jedinice, pa i trojke. Dvojke ne. Doduše to oni drže iza nekog ugla, nabacano, među nekim "zanimljivim" časopisima o književnosti i kulturi (što nitko ne kupuje).
Ne bih se iznenadio da UBIQ kupi u prosjeku 30 ljudi po broju (možda sam i pretjerao).
Šteta, a pročitao sam nekoliko skroz dobrih stvari u prvih par brojeva.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Stanje sqladišta

Unread post by Tomislav Sakic »

30 primjeraka po broju, koliko otprilike ode samo u Profilu, je iznimno puno za ovu kulturu, jer se kod nas (a) knjizevni i kulturni casopisi ne citaju, te (b) oni koji citaju ocekuju ih dobiti besplatno. Cijena na njima je za otkup Ministarstva i naivce (tj. one koji slucajno nalete).

Ja bih cak bio dovoljno hrabar tvrditi da Ubiq ima vecu direktnu prodaju neposrednim citateljima nego Knjizevna republika i Republika (koje se podijele clanovima HDP-a dnosno DHK-a), Poezija (koja se razdijeli medju suradnicima i pjesnicima), Quorum (ciji su povremeni kupci, kao i Zarezu, naivni studenti, dok se medju piscima, autorima i novinarima razdijeli...)

Takodjer mislim da je to stara navika SF citatelja da kupe SF knjigu ili Sirius i da KUPUJU knjige uopće jer nisu navikli na obicaje hrv. kulturnjaka da budu nametnici na javnom sektoru... Jer knjizevni casopisi se u nas *ne citaju* nego prelistaju, i stave na policu. Cita se samo poneki prilog koji te zanima... Dok Sirius, Ubiq ili Futuru citam sve.


A propos Micine primjedbe - to je tako u Hrvatskoj. Ovdje nazalost nema kriticke sredine, nema odjeka, nema recepcije. Ne postoji ozbiljna kritika, "scena", polemika. Ako i postoji poneki idealni citatelj, npr. kritickog dijela, on je na faksu i nema vremena baviti se pisanjem kritika. Npr. ja sam ponajbolji razgovor o Ubiq-u, Tolkienu, sferakonskoj fantasy zbirci i zbirci o divovima imao s dr. Kravarom koji mi je prokomentirao svaku novelu. Najbolji odgovor na Ad Astru dozivio sam pak od strane dr. Gilica, kad ju je nasiroko komentirao na promociji u knjiznici Bogdana Ogrizovica... Mozes pricati s Kravarom, Zoranom Roskom, Tomislavom Brlekom, Nikicom Gilicem... a njima je svima SF hobi, i ganjaju druge projekte, rokove i demone.

S knjizevnoscu je jos gore... Nasa knjizevna kritika je ugusena i ucinjena mediokritetnom u krilu konglomerata EPH -FAK-Profil-tranzicija-trziste. Jagna Pogacnik i Jurica Pavicic su u slijedu (anti)kulturne politike EPH izdanja prestali pisati ozbiljnu kritiku. Vecernji se sveo na notice Mirjane Jurisic (MJ) i placene PR clanke. Vjesnik je odavna na niskim granama, ako i to. Slobodna propade odavna. Feral je uvijek vise bio u politici i nikad nije razvio kulturni dio, osim povremenih plahti za dulje tekstove Deana Dude ili Velimira Viskovića. Jedinu i kakvu-takvu luč drzi Novi list sa Zdravkom Zimom i Nikicom Petkovicem (prije toga Zvonimirom Mrkonjicem). Zarez je dosad bio sporadican i vise volonterski, a mozda ga sad novo mladje urednistvo (Pogačar, Horvat, Perković) skrenu u bolje vode. Stara, "prava" krtiika nastaje jos možda jedino u zadnjem bloku svakog broja Književne republike. Na Vijenac necu trositi rijeci - Alajbegovic je nazalost priučeni bloger ciji su kriticki osvrti vise impresionisticko-hobisticki i laički, nego neka ozbiljna kritika. Ostatak Vijenca (koji je sad skrenuo u degutantne desno-politicke vode) je nesustavan, a na kritike Strahimira Primorca ne treba trositi rijeci, dok ostali pisu kad im knjigu objavi prijatelj (sto je i u Zarezu cest slucaj - pa eto, i ja sam pisao o Daliboru Perkovicu Izitpajnu :zubo: )

I naravno da onda nema kritike SF knjizevnosti, osim ili unutarzanrovske i nažalost hobističke (Macan, Šišović) ili izvanzanrovske - rijetke i pisane s prezirom (Pogacnik) ili ako i benevolentno, katkad neupuceno (Vladanovic, Postnikov o "Garaži", Nikolić, Boris Perić o sferakonskoj zbirci)... Nema vise kritičara - jer nema prostora za njih - tipa Tenžere ili Mandića ili Viskovića 1980-ih. I tko ce sad, kao Gilic (nazalost usmeno) o Ad Astri, ikad progovoriti o novim knjigama Veronike Santo ili Darka Macana ili Predraga Raosa?

Nije ovdje kao u Srbiji, Mica. Nase novine nisu ni Vreme ni Politika niti imaju knjizevne ili kulturne priloge. Ubiq *nema* plodno tlo na koje bi pao (sto i dr. Suvin zna jer je u jednom pismu redakciji napisao da pretpostavlja da odjeka nema jer publiku *tek treba stvoriti*). Ubiq je tu da stvori tu publiku, nadamo se, i zao mi je sto zbog nedostatka vremena ne radimo na obecavanom kritickom dijelu...

U zadnje vrijeme ipak nesto nastaje na podrucju kritike - u Zarezu (a i ponegdje online) volim citati Borisa Postnikova, Sinisu Nikolića, Darija Grgića... Pratim kako nastaje kritičar Matko Vladanović (tj. njegov dio pisanja o SF-u koji ovdje i prečesto napadamo) i drago mi je. Mislim da je najveca prepreka tim ljudima nedostatak kontinuiteta (stalno mjesto za pisanje i to *plaćeno*). Kako inace ocekivati da ce netko kroz par godina postati ozbiljan kriticar, soim ako ga se ne potice, i ako se ne razgovara kriticki i polemicki. I tu mislim doslovno - Nikolicevi osvrti na Ad Astru i Ubiq u Zarezu nisu nastali u zraku, nego su nastali u kontekstu nekoliko dugih intervjua, razgovora, prijateljskih i polemickih susreta gdje je doslo do razmjene misljenja, stavova, iskustava, pa i knjiga, lektire...

Ukratko, ono malo ljudi sto misli ovdje, ti sute jer se ovdje naviklo da nema odjeka, kritike, komentara, polemike, stavova... Ili, kao sistem Quorum-FAK-EPH, svi jedni drugima drze ledja, od potpore za knjige, otkupa, zirija, natjecaja, nagrada, sajmova, kritika... Ni nase izdavastvo nije bajno - dapače, u procesu obrade rukopisa od pisanja ili izbora prijevoda do tiska vlada samo i tek bijedni AMATERIZAM koji predvode najveci izdavaci poput Profila. Koga briga kad ce ti drzava i tako otkupiti 100 ili 200 knjiga za koju si prije toga dobio potporu, dizajna nemas, prijevod placas 30 kn po kartici, lektora nemas, korekturu napravis jednu, i ne uneses je prije tiska, tiskas preko noci, urednik izabere naslove po top ljestvicama ili povlaci pisce koje zna za rukav po promocijama (tj. najcesce nikad ne pogledaju rukopis ili finalni proizvod), kritiku pisu ljudi koje znas s kava i promocija, ista ekipa sjedi u zirijima i komisijama, a cijenu stavis 180 kuna jer to je i tako cijena za ministarstvo. A ako i progovoris ozbiljno i kritički, naletis na zid jer ljudi nisu navikli na takav tip rasprave i odmah se vrijedjaju na najosobnijoj razini.

S obzirom na prodaju, ukratko, i ja se jos od 2. broja pitam zasto tako malo ljudi komentira. A ionako i to malo komentiranja sto se razvilo, na forumima, blogovima, ili na sajtovima Jutarnjeg i Vecernjeg, to i tako pise 1/50 populacije navucena na internet i Facebook, koja ionako (sto je npr. vidljivo u topicu o Strunama nemira) uvijek moze dati kratki komentar, a ne kriticki osvrt vece tezine. Osim toga, mislim da najveci dio kupaca niti nije od ekipe koja se mota ovuda (to su i tako najcesce pisci i sferasi sami).


Evo sto kaze jedan od suradnik(c) Ubiqa:
evita wrote: ... mogu reći da sam, čitajući postove, primijetila da se ljudi uglavnom suzdržavaju dati ono što piscu najviše treba:povratnu informaciju. Sve je to nekako općenito, da se ne zamjerite ...
Treba nam feedbacka... Pa makar od nas samih (iz SF krugova i ovog foruma).
Post Reply