Ubiq 4

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

uglib wrote:Nisam imala pojma da sam upala u zatvorenu kastu. Da sam znala i dalje bih bila lurker, ne bih se usudila ni pisnuti. Blaženo neznanje. :angel:
Ne mo'š zamislit koliko zatvorenu. Ja sam već dvadeset turpija potrošio turpijajući rešetke. :D O polomljenim lopatama za tunele da i ne govorim.
A. Ziljak
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by uglib »

Aleksandar Ziljak wrote:Ne mo'š zamislit koliko zatvorenu. Ja sam već dvadeset turpija potrošio turpijajući rešetke. :D O polomljenim lopatama za tunele da i ne govorim.
Probaj s magijom. :P
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Zoran »

uglib wrote:
Aleksandar Ziljak wrote:Ne mo'š zamislit koliko zatvorenu. Ja sam već dvadeset turpija potrošio turpijajući rešetke. :D O polomljenim lopatama za tunele da i ne govorim.
Probaj s magijom. :P

Ne može, magija spada u fantasy :P


A fak, pa da! On i jest fantasy pisac! :P
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Sandman »

Zoran wrote:
uglib wrote:
Aleksandar Ziljak wrote:Ne mo'š zamislit koliko zatvorenu. Ja sam već dvadeset turpija potrošio turpijajući rešetke. :D O polomljenim lopatama za tunele da i ne govorim.
Probaj s magijom. :P

Ne može, magija spada u fantasy :P


A fak, pa da! On i jest fantasy pisac! :P
Probaj s patuljkom. Ili iskopaj veći tunel. :P
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Dagi »

Aleksandar Ziljak wrote:Ne mo'š zamislit koliko zatvorenu. Ja sam već dvadeset turpija potrošio turpijajući rešetke. :D O polomljenim lopatama za tunele da i ne govorim.
To mu ga dodje k'o braća Daltoni kad bježe iz zatvora: svaki kopa svoj tunel. Averelov je, jasno, najveći.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Zoran »

Meni su interesantniji ovi koji pokušavaju pobjeć unutra...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Dagi »

Mislio sam na koji objavljuju u inozemstvu, po mainstream publikacijama ("Zarez" i tsl.), nastupaju na telki itd.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Zoran »

Dagi wrote:Mislio sam na koji objavljuju u inozemstvu, po mainstream publikacijama ("Zarez" i tsl.), nastupaju na telki itd.
e, takvi, takvi...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Dagi »

@Mića: Okej, da prekinem svoju, ovaj je li, hrvatsku šutnju.

Mislim da je tekst o povijesti srpskog SF-a izvrstan. Pun je činjenica i držim ga referentnim tekstom za ubuduće. Tkogod bi mogao prigovoriti određenoj suhoći izričaja - udžbeničkom načinu pisanja - ali mislim da to nimalo ne smeta ovakvim tekstovima.

Eh sad, jedan od razloga zašto se član uredništva ne bi trebao javno izjašnjavati o kvaliteti tekstova jest taj što obično znade koju o pozadini kako je tekst nastajao. U Tvojem slučaju, Mića, osobno mi je žao što nisu ušle sve bilješke koje je tekst izvorno imao. Jasna su mi ograničenja prostora, ali ja osobno ne bih imao ništa protiv da su sve ušle. Eto, sad nek' se muče oni kojima rukopis nije dostupan! S druge strane, nadam se ekspanziji tekstova o povijesti Sf-a, kako Tvojega, tako i Tanjinog o slovenskom SF-u. I to ne samo na način da se periodički dopunjavaju kako se štogod nova pojavi, već i daljnjim istraživanjaima o onome što je bilo prije.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Zoran »

Meni su tekstovi o povijesti bilo čijeg SF-a, kao tema daleko manje interesantni od nekog teksta koji se bavi SADAŠNJIM stanjem nečijeg SF-a.
Npr. komparacija suvremenog makedonskog sf-a s indonezijskim - trendovi i autori.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Dagi »

Zoran wrote:Meni su tekstovi o povijesti bilo čijeg SF-a, kao tema daleko manje interesantni od nekog teksta koji se bavi SADAŠNJIM stanjem nečijeg SF-a.
Čuj, povijest služi da bi se iz nje učilo (a ne u njoj živjelo), naime, kako možeš ocijeniti trenutačno stanje SF-a, a da ne znaš što mu je prethodilo...
Zoran wrote:Npr. komparacija suvremenog makedonskog sf-a s indonezijskim - trendovi i autori.
S makedonskim Sf-om sam nešto kratak, a i indonežanskim... Može filipinski, recimo ovdje i ovdje.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by mica milovanovic »

Hvala Dagi. Meni nije krivo što su fusnote skraćene. Naprotiv, to je dalo dinamiku i ovako prilično suvoparnom tekstu.

Što se mene tiče, ja ću pokušati da nastavim da pratim šta se događa u Srbiji. Bilo bi jako dobro ako bismo smogli snage da ove tekstove o Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji-Crnoj Gori uskladimo, dopunimo i zajednički objavimo na engleskom da ostane trag o razvoju SF na ovim prostorima. Odrednica u Nikolsovoj Enciklopediji SF-a je solidna, ali veoma zastarela...

Zorane, Ljupčo Mihajlovski i njegova Vizija su pravo mesto za obaveštavanje o savremenom makedonskom SF-u, a vidim i da indonežani grabe krupnim koracima (iako imaju mala stopala) http://inascifi.com/blog/about-us/ . :zubo:
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: PROČITAO/LA SAM UBIQ 4 I MISLIM DA JE ...

Unread post by Tomislav Sakic »

Porto wrote:Kao što su sami urednici Ubiqa priznali na promociji Ubiqa 3; SF kakvog znamo je mrtav, a kuda ide - ne zna se. Živi bili pa vidjeli.
To sam rekao ja (Ziljak se zgrozio) - nacin da dignem buru, pa makar i u casi vode. Mislim da je uspjelo. Ideja je ubuduce dozvati i par novinara pa se tako svadjati; pa ce se cuti za nas:)
Post Reply