Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mjesto za komentare ... :D
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Postao/la Zoran dana sub stu 15, 2008 12:24 pm

Još nisam sve pročitao, ali ono što jesam je prilično jaka konkurencija :P

Sandra Obradović me posebno razveselila, a priču od Jambrišak & Macan ću uvrstit u obaveznu lektiru za polaznike literarne radionice :D

Zoran
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

Al moram priznat i da sam naletio na dvije dosadne priče. Jedna krene dobro, al se nakon par stranica izgubi u filozofijama, a drugu nisam ni pročitao do kraja.


Neću reć čije su :P
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Gle, ne može ti se sve dopasti! A i reci koje su, ovo je mjesto i vrijeme za to, a ne da mi jadni urednici lutamo... :(
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

nećem reć.

Poslije bi me dotične persone opanjkavale osvete radi diljem interneta. :P
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

Pročitao sam ga. Mislim da se u prosjeku radi o jako dobrom štivu, dakle neke su priče odlične, druge su... nisu... ali u prosjeku, jako dobro.

Mislim da je najveća greška urednika bila ta što su objavili priču "Put za Stumu", jer pored nje sve ostale izgledaju slabašno.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

J...bi ga, ne valja kad objaviš dobro, ne valja kad objaviš loše... :P
A. Ziljak
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zato izdajte jedan broj Ubiqa potpuno prazan, pa nek ljudi u njega napišu što god žele. Tako će svi biti zadovoljni s brojem! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

Pa da, fakat.

I tako se čini da sam ovog samo ja pročitao.

Vidiš da ljudi ne puše to sa slovima... budućnost su prazne stranice... zen :bilo:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Zato izdajte jedan broj Ubiqa potpuno prazan, pa nek ljudi u njega napišu što god žele. Tako će svi biti zadovoljni s brojem! :D
Da, to tiskamo u 50000 primjeraka i stavimo u papirnice u rujnu kad klincima trebaju bilježnice za geometriju (bez crta).
:occasion9:
A. Ziljak
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by biljana »

Prvo što mogu reći nakon čitanja Ubiqa jeste da mi ostaje osjećaj dubokog zadovoljstva koji će potrajati još neko vrijeme nakon što sam zaklopila korice. I to ne samo zbog dvije ili tri izvrsne priče, već zbog ukupnosti koja je nadprosječna. E, sad, da ne bi bilo da samo hvalim, a kako vidim, nerado se kritizira i argumentira, iznijet ću i par primjedbi / utisaka / gunđanja pa to pripišite mom namćorastom karakteru ili životnoj dobi čija je jedina prednost u tome da vam se živo fućka za dokazivanje.
Zoran je spomenuo par dosadnih priča, a ja bih rekla da nema dosadnih priča , ima samo nekih dosađujućih momenata u ponekim.
Priču "... je najteže " Zorana Vlahovića gotovo sam preskočila zbog predugog i pretrpanog tehnikalijama uvoda, što bi bila šteta jer prava priča počinje tek nakon desete strane. Iako bi pripovijest o odanosti i krivnji mogla funkcionirati i da je smještena u srednji vijek, hoću reći, svi ti SF elementi nisu nužni za samu priču, priča od svoje trećine nadalje postaje lijepom; naročito mi se dopao fini touch erotskog naboja.
Uvjerljivo, za razliku od eksplicitnog kod Krušvara. Nemam ništa protiv eksplicitnog ( nisam tol'ko stara!), ali mi je tu suvišno, dakle nepotrebno u inače izvrsnoj priči.
Besmrtni slučaj je dobar štos, dobro napisan.
Dva otiska i još jedan: priča s kojom sam se najduže hrvala i nakon svega nemam nikakvo mišljenje o njoj. Pročitat ću još jednom, možda mi se razbude receptori kad budem drugačije raspoložena.
Tula nije najbolje što Lidija Beatović može, volim njezin tvrdi stil, njezino ću uvijek čitati.
Kako na nebu, tako na zemlji : bravo za Sandru Obradović!
Projekt Delta: od Pihača se uvijek dobije ono što se očekuje, ja se veselim njegovim pričama i mislim da je čovjek prekomjerno podcijenjen (moram priznati da sam ovdje imala muke s krajem priče ???? jesam li naglo oglupavila pa nisam skužila kraj?).
Kraljeva jabuka i Črtova zamka mrvicu naivnije no što volim, ali je zato Zlatom pišeš opako dobra, luda i otkačena.
Put za Stumu Darka Macana odlična, izvrsna. Nije wow, ali blizu.
Kapsulu Silver sam čitala zadnju, lepršavo mi je izmicala a sad, pročitana, lijepo grije.
Način doma našega, moja vlastita umotvorina, učinila mi se malo hermetičnom, a i neke bi rečenice trebale dodatno izgladiti ( ehm, bilo bi pametno isprintati tekst pa ispravljati na papiru, na ekranu to nekako promakne).
Voljela bih da je tisak malo tamniji, da riječi, neprimijećene, ne bježe s papira.
Prema sebi sam bila blaga, vi ne morate.
Image
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

Biljana, meni je nakon čitanja tvoje priče prvo došlo da te pitam jel' ti možda radiš na onkologiji?
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

biljana wrote: Nemam ništa protiv eksplicitnog ( nisam tol'ko stara!), ali mi je tu suvišno,
To je tu iz filozofskih razloga.

Ja mislim da je sex osnova religije i da prije pojave kršćanskog morala to sve mora ići slobodnije i animalnije.

Inače, da strši iz konteksta - strši.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

Namjera je bila da strši iz konteksta k'o penis u erekciji :P
Post Reply