Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by niniane »

Ajde da kažem pokoju.

Treći broj Ubiqa mi je, iskreno, daleko najslabiji od svih dosad. Da ne komentiram baš svaku priču ponaosob, recimo ovako - najbolje su mi sjele Krušvarova "Tako biti mora", Macanova "Put za Stumu" i Vlahovićeva "... je najteže" - lijepe su i svrhovite, a u takvim pričama najčešće uživam. "Besmrtni slučaj" by Jambrišak & Macan mi je štosna, samo mi je bilo malo neobično što sam neke dijelove priče, tj. "sub-priče" već čitala, pa mi se bilo malo teže ufurati. "Projekt Delta" Branka Pihača je dobra, ali ništa više od toga i nažalost, vjerojatno ću je brzo zaboraviti.

Ostale su mi uglavnom bljedunjave do tolike mjere da sam upravo morala listati Ubiq kako bih se sjetila što se u kojoj uopće događa - a pročitala sam ga prije kakvih tjedan dana.

I dva prava bisera:

"Kako na nebu, tako i na zemlji" by Sandra Obradović cijelo vrijeme pokušava biti smiješna i zabavna, ali ja se ni jednom ne nasmijah, čak ni ne nasmiješih za vrijeme čitanja. "Poni ima ruksak od Sport Bilija" - WTF??? Ne znam, možda nemam smisla za humor pa se smijem na Kelečićeve, (neke) Bogdanovićeve i (neke) Krušvarove umjesto na ovo.

No titulu najbesmislenije priče koju sam u dugo, dugo vremena čitala ima "Zlatom pišeš" Manuele Zlatar. Ne vidim smisla u priči niti u radnji niti u likovima, a bome ne vidim ni spekulativne fikcije u priči (osim trenutka od par redaka koji se "bavi" sjenom i "jel to dečko ili vuk" - koji se jednako dobro može objasniti ispijanjem piva u sunčano prijepodne - al nevermind). Kako i zašto točno se ta priča našla u Ubiqu, uvijek ću se pitati.
... characters, personalities, stories and larps...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

niniane wrote: "Kako na nebu, tako i na zemlji" by Sandra Obradović cijelo vrijeme pokušava biti smiješna i zabavna, ali ja se ni jednom ne nasmijah, čak ni ne nasmiješih za vrijeme čitanja. "Poni ima ruksak od Sport Bilija" - WTF??? Ne znam, možda nemam smisla za humor pa se smijem na Kelečićeve, (neke) Bogdanovićeve i (neke) Krušvarove umjesto na ovo.
OK, ovo je kulturna referenca koja mlađima možda promiče. Kad je onomad Španjolska dobila Olimpijadu u Barceloni (1992), onda je bila serija crtića "Sport Bili", prilično debilnih, koliko se sjećam. Dakle Sport Bili i Sport Lili odgovaraju direktno Zeusu i obavljaju prljave poslove za njega, a zauzvrat je Sport Bili dobio sportsku torbu iz koje vadi što mu je potrebno kad mu je potrebno gdje mu je potrebno.

To je opet ona o ukusima: Priča Sandre Obradović je generalno slavljena kao veliki hit iz broja 3, a čak se našlo pohvala i za Manuelu Zlatar. Vlahovića, s druge strane, su neki ostavili nakon tri stranice...
A. Ziljak
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by niniane »

Naravno da se ukusi razlikuju :kava: No eto, moj je dojam takav.

Što se Sport Bilija tiče, jako se dobro sjećam tog crtića i nije jednom ta njegova torba bila predmet zezancije u ekipi - posebno na račun mene koja uvijek imam torbu natrpanu do pucanja. To napomenuh samo kao primjer, opća atmosfera priče i tip humora u njoj mi nisu sjeli.

Ali za Manuelu Zlatar - ne znam kako žena inače piše, mislim da ništa njeno dosad nisam čitala, ali glavna reakcija koju sam imala dok sam čitala je bila "WTF??? WTF???". Posebno zbog nedostatka fantastike u priči.
... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

niniane wrote: Ali za Manuelu Zlatar - ne znam kako žena inače piše, mislim da ništa njeno dosad nisam čitala, ali glavna reakcija koju sam imala dok sam čitala je bila "WTF??? WTF???". Posebno zbog nedostatka fantastike u priči.
Kolegice, možda imate neke fiksacije u psihoseksualnom razvoju, ili se možda priča ne uklapa u Vaše arhetipove iz kolektivnog nesvijesnog? :P
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by niniane »

A možda sam u prošlom životu bila biheviorist :lol: :P
... characters, personalities, stories and larps...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Tomislav Sakic »

Zanimljivo, bome! Dosad su svi komentirali da je treci broj najbolji, svojevrsna prekretnica... eh ehe eh. ::)) A ovim "rubnim" pricama je trebalo malko razbucati cisti zanr i mislim da je to uspjelo... :puca:
User avatar
Melkior
Ewok
Posts: 25
Joined: 02 Apr 2009, 19:26

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Melkior »

procitala i mislim da je sasvim dobar broj bio (makar je bila i pokoja prica koja mi nije sjela, al treba imat raznolikog stiva).
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Melkior wrote:procitala i mislim da je sasvim dobar broj bio (makar je bila i pokoja prica koja mi nije sjela, al treba imat raznolikog stiva).
'Ajde, 'ajde, detalje. Urednici nemaju koristi od općenitih stavova. Hvala na pozitivnima, međutim. :cheers:
A. Ziljak
User avatar
Melkior
Ewok
Posts: 25
Joined: 02 Apr 2009, 19:26

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Melkior »

oh...
*izvlaci ubiq, broj 3, sa police i otpuhuje vec nastalu prasinu*
hm... dovraga, vec sam zaboravila kako ide pol prica...

al da, prica gospodina Macana i gde. Tamburiscek mi je najbolja, rekla bih.
krusvar je, kao i uvijek (XD) super napisao svoju pricu.
Macanova put za stumu mi je na pocetku suckala, al s vremenom postane bolja i tako.
zar je ovo zbilja pomoglo? XD

khm, sto zelim rec je: zaista mi se svidio ubiq, ima stiva za svakog, i zaista je super sto ste stavili i price (razlicitih smjerova u sf-u i fantasy-ju) i eseje :)
mislim da je dovoljno rec: samo nastavite tako, ako je mene pitat stvarno radite odlican posao ^^
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Hvala, hvala. Broj 5 se već sprema. :D
A. Ziljak
User avatar
Melkior
Ewok
Posts: 25
Joined: 02 Apr 2009, 19:26

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Melkior »

sto je 4. vec izasao? :ninja:
brzo vi to izbacujete XD
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Melkior wrote:sto je 4. vec izasao? :ninja:
brzo vi to izbacujete XD
U tisku je. Izlazi za SferaKon. :kava:
A. Ziljak
User avatar
Melkior
Ewok
Posts: 25
Joined: 02 Apr 2009, 19:26

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Melkior »

ah, dobro onda ^^
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by niniane »

Aleksandar Ziljak wrote:Hvala, hvala. Broj 5 se već sprema. :D
Wow, koja brzina :cheers:

Jel i od ranije primljenih materijala ili otvarate ponovno natječaj?... :D
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply