Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Kakav je UBIQ 1?

Razvalio me!
2
25%
Solidan, ali...
6
75%
Onako...
0
No votes
Moglo je to i puno bolje!
0
No votes
Dečki, to vi zovete časopisom?
0
No votes
 
Total votes: 8

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by mica milovanovic »

Hm. Lepe reči, ali verovatno daleko od istine. Kod nas je problem što trenutno malo ljudi piše kvalitetnu fantastičnu literaturu. Srpska žanrovska fantastična literatura (zvaću je dalje SF, zbog lakšeg pisanja, mada je danas vrlo često sve samo ne naučna fantastika) je početkom devedesetih godina prošlog veka, baš kada smo se podelili, bila u velikom usponu. Tada je stasala jedna generacija, predvođena Draganom R. Filipovićem, koja je potražila jedan drugačiji pristup SFu od onog koga smo imali u Siriusu, Andromedi i drugim glasilima. Veliku ulogu u tome imao je Boban Kneževič, koji je vukao, organizovao konkurse Znaka Sagite, pokretao časopise (Alef, Znak sagite), Monolit, itd. Od pisaca bili su tu Boban Knežević, Zoran Jakšić, Goran Skrobonja, Radmilo Anđelković, Zoran Stefanović, Ilija Bakić, Vladimir Lazović, Aleksandar Marković, Oto Oltvanji, itd. itd. Naravno, svi ovi ljudi su još uvek tu, ali problem je što sve manje pišu. Većina ovih ljudi je prošla fazu entuzijazma i dospela u godine kada treba prehranjivati porodicu. Hoću da kažem, gotovo svi oni i dalje pišu, ali se ukupna produkcija značajno smanjila. Ima još razloga zbog koga se manje piše - nedostatak žanrovskih časopisa, pre svega. Znak sagite, kao jedini specijalizovni časopis ima povremeno višegodišnje pauze... Najbolji primer za to je činjenica da u 2006. godini nismo imali nijednu novelu, ali bukvalno nijednu, u konkurenciji za nagradu "Lazar Komarčić".
Naravno, nije sve tako crno. Zoran Živković postiže dosta uspeha u inostranstvu. Bobanov Crni cvet je dobio lepe kritike. U poslednje vreme imamo pomoć države za štampanje pojedinih naših izdanja, organizaciju Beokona, i sl. Ali, sve u svemu, mislim da je situacija u Hrvatskoj (a mislim da imam prilično solidan uvid u obe produkcije) po pitanju home-made SF-a nešto bolja, jer ste uspeli da uspostavite redovnost izlazaka SFeraKonskih zbirki, Macan i kompanija su objavili veliki broj zbirki domaćim piscima, Istrakonske zbirke su takođe postale redovne, itd. Čini mi se da ljudi u Hrvatskoj više motivisani da pišu. A to je neophodan (iako ne i dovoljan) uslov za napredovanje.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Nimrod »

Ire wrote:
Nimrod wrote:SFeraKon služebno pišem s velikim SF i velikim K
samo ti? :P
ne, to je typo, trebalo je biti službeno pišemO...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Ire »

Nimrod wrote:
Ire wrote:
Nimrod wrote:SFeraKon služebno pišem s velikim SF i velikim K
samo ti? :P
ne, to je typo, trebalo je biti službeno pišemO...
što je najgore, nije čak ni pišemO, samo oni koji nisu lijeni. dakle, pišemO selektivnO
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Nimrod »

Ire wrote:što je najgore, nije čak ni pišemO, samo oni koji nisu lijeni. dakle, pišemO selektivnO

ti, ja, Petra i Ivica Posavec sigurno. i Tanja. (I tu i tamo pokoji novinar. :cheers: )
ja se na sve ostale derem. :kava:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Eomer
Ewok
Posts: 22
Joined: 20 Jan 2008, 13:09
Location: Zamet
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Eomer »

Ja bi rado pročitao časopis. Danas browsao po svim kioscima po centru Rijeke i nigdje nema za kupit. Jeli to samo u Zagrebu izašlo?
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Tomislav Sakic »

Nije u prodaji na kioscima!

Trebalo bi ga biti u Profilovoj knjizari (pa i u Rijeci), te onlajn na http://www.superknjizara.hr

tomislav
User avatar
Eomer
Ewok
Posts: 22
Joined: 20 Jan 2008, 13:09
Location: Zamet
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Eomer »

Baš ću ić pogledat kada budem išao u cinestar u tower centar. Tamo je profil.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Izitpajn »

...a 99.999% je sigurno da će ga bit i na Istrakonu, vjerojatno jeftinije nego u knjižari, ali nek potvrde odgovorni.
Post Reply