Top 10 (ili vise) Horor knjizevnosti... sad il' nekad

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Top 10 (ili vise) Horor knjizevnosti... sad il' nekad

Unread post by Nyarlathotep »

Ovde trpajte romane, novele, zbirke prica, ili same price, ako vec hocete... sta god mislite da je u vrhu vase horor liste.

Mnogo toga zanimljivog postoji u horor zanru, tako da je ovo prvi spisak iz glave, postovan bez ikakvog redosleda:

1) Thomas Ligotti - My Work is Not Yet Done
2) Ramsey Campbell - Told By the Dead
3) Poppy Z. Brite - Drawning Blood
4) Arthur Machen - The Three Imposters
5) Algernon Blackwood - Willows/Wendigo
6) M. R. James - Ghost Stories
7) H. P. Lovecraft - The Call of Cthulhu and Other Weird Stories
8) Clive Barker - Books of Blood
9) Jeffrey Thomas - Punktown (slipstream, ali s dosta horora)
10) Brian Hodge - Lies and Ugliness

ovo je iz glave, s radnog mesta... kad bacim pogled na police, mozda mi sevne nesto sto sam propustio...
Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Unread post by Nyarlathotep »

dopuna: :;
Michael Arnzen - Grave Markings
Robert Bloch - Final Reckonings
Angela Carter - Burning Your Boats
Caitlin R. Kiernan - Silk
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

A šta je sa odre?enim grofom iz Transilvanije?
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Vampiri su komi?ne, gdje je tu horror...
At last, the stars are finally right...
Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Unread post by Nyarlathotep »

Ako mislite na Stokerovog Drakulu... to jeste klasik i istorijski bitan roman. Ovaj roman je postavio neke osnove savremene horor (knjizevne, filmske, opste kulturne) ikonografije. Takodje, Drakula je lepo napisan epistolarni roman priznate estetske vrednosti. Isto tako, u Drakuli ima bizarno doro napisanih pasaza i odlicno izgradjene amtosfere gotskog romana na zalasku. Stokerov Drakula jeste legendarni roman, ali ne nalazi se na mojih top 10 - 15. Ja se vise przim na neke druge stvari.
Nisam ga naveo, ne zato sto ne volim klasike (spomenuh Machena, Blackwooda, Jamesa :) ) vec iskljucivo zato sto je meni licno i Drakule, i svega sto ima veze sa Drakulom preko glave. I na filmu i u knjizevnosti. Svuda. Mada, to ne znaci da ne volim kvalitetnu vampirsku knjizevnost. Citacu ja opet Stokera, pisacu o njemu, proucavati ga - drugim recima, hands down to old Abraham Stoker, ali ja sam dete bucne muzike i kompjuterskih igara. Gledam ka sutra.... :shock: ustvari, ka nadolazecoj noci.
Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Unread post by Nyarlathotep »

Nego, hajde, valjda neko i od vas voli da cita horor.
Ili je Izitpajn stvarno bio onomad u pravu da se u Hrvatskoj SF mnogo vise cita od horora i fantastike?
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ja jednostavno ne volim te top liste, jer mi svaki dan bi bila druga?ija, a ionako bi najverojatnije bilo sve Lovecrafta... U svakom slu?aju, Call of Cthulhu je #1 forever!
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nyarlathotep wrote:Nego, hajde, valjda neko i od vas voli da cita horor.
Ili je Izitpajn stvarno bio onomad u pravu da se u Hrvatskoj SF mnogo vise cita od horora i fantastike?
Imao sam obi?aj ?itati Ĺ tefa Kralja tijekom godi[?]njeg odmora, ali sam i to zapustio... No, ne brini, godina 2006. bi u Hrvatskoj trebala biti u znaku horrora. Kako sferakonska zbirka, tako i istarski festival fantasti?ne knjiĹževnosti.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Dagon wrote:Vampiri su komi?ne, gdje je tu horror...
Ovi moderni jesu ali za drakulu se baš ne slažem s tobom. Ina?e, ja volim horor ali s obzirom da sam u nemogu?nosti nabavljati literaturu na engleskom ?itam samo ono što je objavljeno u ovim krajevima a to se onda svodi uglavnom na Kinga, Annu Rice (upitno je koliko su njene knjige horor) i tu i tamo još ponekog autora
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Nisam kompetentan da zborim o hororu jer sam procitao ukupno desetak knjiga ali Clive Barker i Utkani svijet mi je zakon.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

vampiri su gej :iconbiggrin:
sorry zbog gramatike
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Alien2dio wrote:Nisam kompetentan da zborim o hororu jer sam procitao ukupno desetak knjiga ali Clive Barker i Utkani svijet mi je zakon.
Meni to više vu?e na nekakav dark fantasy
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Mi na sferinoj radionici horora jos uvijek nismo bas nacisto sto je to horor
nema me.
Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Unread post by Nyarlathotep »

Horor je dosta toga... :;
Post Reply