prve tri prièe s Gainog natjeèaja

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote: Žiri radi s onim što dobije. Ne mogu ?lanovi žirija napisati pri?e kojih nema.
hell yeah! :!:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote: Nadam se kako svjedo?imo nastanku tre?eg žarišta kvalitetne žanrovske proze u Hrvatskoj. Nakon sferakonskih te istrakonskih zbirki (pri ?emu potonje ho?e posisati dosta rije?ke produkcije), Slavonija je zasluženo na putu dobiti svoju žanrovsku zbirku - za po?etak, makar u elektroni?kom obliku!
Podržavam apsolutno i totalno!

Na Essekonu je ba?en prijedlog da i Osje?ani uvedu jestivu slavonsku nagradu za najbolju pri?u sa slavonskim motivima. Želimo, želimo! :blob:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Nimrod wrote:
Dagi wrote:Prizor gdje jedan današnji pisac zaziva ne?istu silu eda bi napisao roman
To mi je bilo genijalno i super smiješno.
Što je tu smiješno? Tako se to radi, jeba vas neuke! :!:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Zoran wrote:
Nimrod wrote:
Dagi wrote:Prizor gdje jedan današnji pisac zaziva ne?istu silu eda bi napisao roman
To mi je bilo genijalno i super smiješno.
Što je tu smiješno? Tako se to radi, jeba vas neuke! :!:
Zna?i tako si ti dobio zbirku.... :;
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Nimrod wrote:
Zoran wrote:
Nimrod wrote:
Dagi wrote:Prizor gdje jedan dana[?]nji pisac zaziva ne?istu silu eda bi napisao roman
To mi je bilo genijalno i super smije[?]no.
Ĺ to je tu smije[?]no? Tako se to radi, jeba vas neuke! :!:
Zna?i tako si ti dobio zbirku.... :;
ne, tako ?e on dobiti svoj prvi roman :;
At last, the stars are finally right...
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Nema me 24 sata i ve? me ?eka gomila postova. Yeah, that's the way I like it! Ako pogre[?]im red ili pogre[?]no navedem neko ime, ve? ?ete se prepoznati. Unisono ste i u [?]irokoj fronti pokrenuli svoj savezni?ki strate[?]ki udar rafalnom paljbom pa su u Ĺžaru bitke mogu?e i kolateralne Ĺžrtve. No, kre?em redom, ne nuĹžno po vaĹžnosti, nego rendomski.

Stvorili ste ovdje obiteljski krug lakirovke, utopijsku idilu divne i krasne povratne sprege pisaca i kritike pa odmah nakostrije[?]ite bodlje kad netko tko nije u krugu privilegiranih i vama znanih jasno i glasno i bez uljep[?]avanja kaĹže istinu. Zato su i nastali forumi kao najdemokratskiji princip izno[?]enja misli. Kako se ovdje jasna misao te[?]ko probija, kre?em ispo?etka osnovno[?]kolski.

Tri prvonagra?ene pri?e s Gajnog pri?nog natje?aja su katastrofalno lo[?]e, bez razra?ene radnje, lo[?]eg stila, trivijalnog pan?lajna, naivne naracije i da ne re?am dalje. Jedino pri?a Nevenke Pupek ima potencijala i obe?ava te bi uz manju doradu mogla biti dobra. Tu valja re?i popu pop, a bobu bob. A Ĺžiri je odlu?io dati tim pri?ama nagrade. Koji je smisao toga? Dati nagradu po svaku cijenu? Time se nanosi vi[?]e [?]tete nego koristi. ?itam na forumu kako bi trebalo poraditi da na[?] SF bude kvalitetniji i priznatiji - uz ovakve pri?e (i njihovo nekriti?ko vrednovanje) samo ?e jo[?] vi[?]e potonuti u obezvre?ivanje.

E nakon [?]to sam ja to tako ukratko bez krzmanja i rekao, vidi vraga, prvo
Nimrod (sad sam pomno provjerio tko i [?]to - OK Nimi?) umjesto da progovori o meritumu odmah prebacuje stvar na Sferu (za[?]to?), Ire me zove de?ecom i upozorava da oladim (a ba[?] sam bio cool), Aranel me ad hominem baca u postmenstrualne nervozne babe (a ja sam macho), pa me onda opet Ire napada vrije?aju?i me da sam budala, bezobrazan, glup i jadan te da sam kao izvre?ao autore i Ĺžiri (iako ih nisam vre?ao nego iznosio svoj slobodni kriti?ki sud), a sve to bez pravog odgovora na moje mi[?]ljenje o pri?ama; a kao kruna dolazi sva?alica par exellance Izitpajn, koji, dakako, po svome obi?aju uleta muhe bez glave kao advocatus diaboli svoje klape mene nimalo uvredljivo naziva pubertetskim proseratorom i poziva na lin?. Man, tu sam riba u vodi i zabava po?inje.

E sad, moĹžemo nastaviti o onome [?]to je off topic (vrla administratorica Ire, koliko sam vidio, obi?no vrlo brzo kaĹžnjava oftopikanje, pa se pitam za[?]to svoje prijateljice i prijatelje nije opomenula [?]to prelaze na mene ad hominem umjesto da se drĹže stvari ad meritum i komentiraju pri?e?!) - besmislenim uzajamnim napadima i spu[?]tanjima - ili se vratiti onome [?]to je uzrokovalo lavinu - lo[?]im pri?ama koje ne zavre?uju nagradu i Ĺžiriju koji im je besmisleno te nagrade dodijelo.

SuzdrĹžat ?u se od pi?vajza dok ne vidim kojim ?ete putem krenuti, ali koltovi su mi u pripremi i vezani prokleto nisko!
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Dagi wrote:Ne ulazim u dosada[?]nje prepucavanje, osvr?em se na pri?e.

1. Pri?a o An?eli Novak
Kumica s placa no?u je demon slayer. Zgusnuto, djeluje kao sinopsis za opseĹžniji uradak. Pod iznimno jakim utjecajem medija: od temeljne zamisli koja uistinu podsje?a na Buffy, preko Modesty Blaise i raritetnih "Stripoteka", sve do suvremene hrvatske knjiĹževne scene. Prizor gdje jedan dana[?]nji pisac zaziva ne?istu silu eda bi napisao roman je [?]armantan, ali djeluje kao interna [?]ala. ?itljivo, na trenutke i zabavno.

Cijenim tvoju diplomatsku Ĺželju da bude[?] fin prema autorima i Ĺžiriju ali se gotovo ni sa ?im ne slaĹžem u tvome osvrtu.
KaĹže[?] da je ova pri?a zgusnuta - to zna?i da radnja uop?e nije razvijena, [?]to uspore?uje[?] sa sinopsisom, i to stoji. Ali gdje zaboga vidi[?] suvremenu hrvatsku knjiĹževnu scenu? S kojim bi knjiĹževnim uradkom ti tu pri?u usporedio? Autor je pabir?io iz medija, htio biti jako otka?en i smije[?]an, i pametan, ali to je sve zajedno cu[?]pajz. A i ti smije[?]ni detalji su nategnuti. Treba se dobro oznosjiti i jo[?] prekrajati pri?u da bude ne[?]to.
Dagi wrote: 2. Nedostaju mi bube
Ekolo[?]ka distopija; rastakanje svijeta na kraju zahva?a i protagonisticu. Dobro napisano, sumornog ugo?aja.
Upravo zamjeram pisanje. Ideja je dobra kao polazi[?]te, ali treba izbaciti suvi[?]nu patetiku, dodati neka obja[?]njenja ili naznake i bit ?e OK.
Dagi wrote: 3. Živjeti u sje?anju
Melodija s ugasle zvijezde mijenja Ĺživote ljudi. Autor evidentno Ĺživi u sje?anju na "Sirius" i onodbnu proliferaciju takvih pri?a. Ve?i dio poruke, naravno, nije u pri?i de[?]ifriran - ?emu se gnjaviti? Nedore?eno.
Ne vrije?aj bibliju imenom "Sirius" uspore?uju?i je s ovom pri?om. Blago je re?i nedore?eno. Diletantski.
Dagi wrote: Realisti?no, da su pri?e za odvaliti se, ba[?] i nisu. Autori si jesu dali truda, vidi se kako imaju potencijal za daljnje pisanje. I tu dolazimo do osnovnog problema svakog natje?aja. Žiri radi s onim [?]to dobije. Ne mogu ?lanovi Şirija napisati pri?e kojih nema.
Sorry, ali opet se ne slaĹžem. Dali si truda? Da, pi[?]u?i, ali nakon toga na pri?i treba raditi, a imam dojam da to nisu ?inili jer su sve nedora?ene.
A [?]to zna?i da Ĺžiri radi s onim [?]to dobije? Uvijek ima soluciju re?i kako niti jedna pri?a ne zasluĹžuje nagradu, a smatraju da potencijale imaju te i te pri?e uz takvu i takvu doradu. Nekriti?ki ne?emu i nekome dati lovorov vijenac nije zada?a Ĺžirija. ?ine vi[?]e [?]tete nego koristi.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, slijede poja[?]njenja.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote:
Dagi wrote: (...)
1. Pri?a o An?eli Novak
Kumica s placa no?u je demon slayer. Zgusnuto, djeluje kao sinopsis za opseĹžniji uradak. Pod iznimno jakim utjecajem medija: (...) sve do suvremene hrvatske knjiĹževne scene. (...)
Cijenim tvoju diplomatsku Ĺželju da bude[?] fin prema autorima i Ĺžiriju ali se gotovo ni sa ?im ne slaĹžem u tvome osvrtu.
KaĹže[?] da je ova pri?a zgusnuta - to zna?i da radnja uop?e nije razvijena, [?]to uspore?uje[?] sa sinopsisom, i to stoji. Ali gdje zaboga vidi[?] suvremenu hrvatsku knjiĹževnu scenu? S kojim bi knjiĹževnim uradkom ti tu pri?u usporedio? Autor je pabir?io iz medija, htio biti jako otka?en i smije[?]an, i pametan, ali to je sve zajedno cu[?]pajz. A i ti smije[?]ni detalji su nategnuti. Treba se dobro oznosjiti i jo[?] prekrajati pri?u da bude ne[?]to.
"Suvremena hrvatska knjiĹževna scena" na[?]la je svojeg odraza u spominjanju jednog autora i jednog natje?aja.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote:
Dagi wrote: 2. Nedostaju mi bube
(...) Dobro napisano, sumornog ugo?aja.
Upravo zamjeram pisanje. Ideja je dobra kao polazi[?]te, ali treba izbaciti suvi[?]nu patetiku, dodati neka obja[?]njenja ili naznake i bit ?e OK.
Netko zamjera, netko drĹži dobrim.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote:
Dagi wrote: 3. Živjeti u sje?anju
(...) Autor evidentno Ĺživi u sje?anju na "Sirius" i onodbnu proliferaciju takvih pri?a. (...) Nedore?eno.
Ne vrije?aj bibliju imenom "Sirius" uspore?uju?i je s ovom pri?om. Blago je re?i nedore?eno. Diletantski.
Vrije?am "bibliju"? K tome s malim po?etnim slovom!? Hmmm... No, dobro. ?injenica je kako je "Siruis" bio prepun pri?a o prvom kontaktu, uklju?uju?i i temate. Nemam svoju zbirku pri ruci, prema potrebi ?u nadopuniti podatke. Nadalje, taj su motiv do iznemoglosti iskori[?]tavali autori Mini-YU "Siriusa", s promjenjivim rezultatima. S druge strane, i Zoran Živkovi? je sastavio knjigu s tom temom.

Radi se, dakle, o duhu jednog razdoblja koje se "furalo" na prvi kontakt. Bile su to kasne sedamdesete, rane osamdesete. Close Encounters su bili svjeĹži film, SETI se tek zahuktavao, Contact od Sagana tek je bio napisan i bio je dalkeo od ekranizacije. A nisu se jo[?] pojavile ni post-modernisti?ke varijacije na temu kao [?]to je McDonaldova Chaga .

Stoga se bojim da danas treba biti jako originalan eda bi se na tu temu reklo ne[?]to zbilja novo. S tre?enagra?enom pri?om to nije uspjelo, a to sam i napisao.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote:
Dagi wrote: (...) Autori si jesu dali truda, vidi se kako imaju potencijal za daljnje pisanje. I tu dolazimo do osnovnog problema svakog natje?aja. Žiri radi s onim [?]to dobije. Ne mogu ?lanovi Şirija napisati pri?e kojih nema.
Sorry, ali opet se ne slaĹžem. Dali si truda? Da, pi[?]u?i, ali nakon toga na pri?i treba raditi, a imam dojam da to nisu ?inili jer su sve nedora?ene.
Koliko vidim, radi se o ne-etabliranim autorima, barem [?]to se ti?e njihove dosada[?]nje nenazo?nosti u Ĺžanru. Razumno je uzeti da se radi o op?enito neiskusnim piscima. Dakle, netko je trebao raditi na pri?ama, a to evidentno nije napravljeno. Uzgred, ako je natje?aj anoniman - a GAIA-in natje?aj jest bio anonimnim - za o?ekivati je kako Ĺžiri (niti itko drugi) ne ?e prepravljati pri?e. Za[?]to? Vrlo jednostavno: onda bi svih 20-ak pri?a (koliko ih je ve? zaprimljeno) trebalo prepravljati, pa tek onda i?i u Ĺžiriranje. Te[?]ko ?e se to nekome dati, a krajnjoj liniji, bila bi to literarna radionica, a ne natje?aj.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote: A [?]to zna?i da Ĺžiri radi s onim [?]to dobije? Uvijek ima soluciju re?i kako niti jedna pri?a ne zasluĹžuje nagradu, a smatraju da potencijale imaju te i te pri?e uz takvu i takvu doradu. Nekriti?ki ne?emu i nekome dati lovorov vijenac nije zada?a Ĺžirija. ?ine vi[?]e [?]tete nego koristi.
Ovisi [?]to Ĺželi[?] posti?i. U jednoj drugoj dretvi na ovom forumu napisao sam kako mislim da bi se nagrada SFERA za roman trebala dodjeljivati vrlo restriktivno, eda bi se o?uvala njezina ozbiljnost. Ozbiljnost SFERE je ionako bila predmetom ne-javnih diskusija, no sad ve? radim digresiju.

Mislim sljed?e: ako po?inje[?] sa Ĺžanrovskim natje?ajem - jer o kontinuitetu GAIA-ine nagrade jo[?] uvijek ne moĹže biti govora - mora[?] biti spreman na slab odziv i kojekakve pri?e. Kroz godine natje?aj dobija na teĹžini, odziv raste, a raste i kakvo?a. To se upravo dogodilo s istrakonskim zbirkama.

Jasno, postoji i rizik: ako ne stimulira[?] ljude neka se javljaju - bilo materijalno, bilo prestiĹžem, postoji dobra [?]ansa da natje?aj ostane marginalan. Zato sam i predloĹžio objavljivanje zbirke, odnosno zbornika (barem) u elektroni?koj formi, misle?i na objavljivanje na Internetu.

Argumentum a contrario, ako ve? prvi natje?aj proglasi[?] bez pobjednika, riskira[?] jo[?] vi[?]e. Ponajprije, nitko normalan ne ?e se javiti na sljede?i jer se ne nude ni pare ni tiskanje. Naime, nitko ih nije zasluŞio. Žiri (manje ili vi[?]e opravdano) dobije etiketu arogancije, pa se u Şanrovskim krugovima preispituje ?emu takav. Posljedi?no, natje?aj krene putem zamiranja.

Zato mislim da je dobro [?]to je natje?aj odrĹžan i nadam se da ?e se s njim i nastaviti.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagon wrote:
Nimrod wrote:
Zoran wrote:
Nimrod wrote:
Dagi wrote:Prizor gdje jedan današnji pisac zaziva ne?istu silu eda bi napisao roman
To mi je bilo genijalno i super smiješno.
Što je tu smiješno? Tako se to radi, jeba vas neuke! :!:
Zna?i tako si ti dobio zbirku.... :;
ne, tako ?e on dobiti svoj prvi roman :;
:uzdravlje:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Lakat Brade Pedalj Muža wrote:sve
da pažljivije ?itaš postove i ne ska?eš drugim ljudima u usta, primijetio bi da se nitko ovdje, pa tako ni ja, nije pobunio jer si dao svoje negativno mišljenje, ve? zbog napuhanog i pretencioznog na?ina na koje si ga dao. nitko tu nije rekao da se uniformno moramo držati istog mišljenja, ve? naprotiv. od tebe se samo tražilo da svoje mišljenje elaboriraš kako ono ne bi izgledalo napada?ki, djetinjasto i uvredljivo - kao što je nama izgledalo. ja se, recimo, i dalje ne slažem s tvojim mišljenjem, ali ga ovako razloženog mogu barem poštovati i ne misliti automatski kako iza njega stoji ?ista zloba - na što sam prvotno pomislila, a o?ito i drugi.

usto savjet: možda da smiriš svoj napada?ki stav? o?ito miješaš prijateljske odnose s podilaženjem. možemo se mi ne slagati, a i dalje biti pristojni i prijateljski nastrojeni jedno prema drugom; nema razloga skakati pred rudo i optuživati ljude za sve i svašta i pritom poticati još ve?i animozitet.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

ire wrote:
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote:sve
da paĹžljivije ?ita[?] postove i ne ska?e[?] drugim ljudima u usta, primijetio bi da se nitko ovdje, pa tako ni ja, nije pobunio jer si dao svoje negativno mi[?]ljenje, ve? zbog napuhanog i pretencioznog na?ina na koje si ga dao. nitko tu nije rekao da se uniformno moramo drĹžati istog mi[?]ljenja, ve? naprotiv. od tebe se samo traĹžilo da svoje mi[?]ljenje elaborira[?] kako ono ne bi izgledalo napada?ki, djetinjasto i uvredljivo - kao [?]to je nama izgledalo. ja se, recimo, i dalje ne slaĹžem s tvojim mi[?]ljenjem, ali ga ovako razloĹženog mogu barem po[?]tovati i ne misliti automatski kako iza njega stoji ?ista zloba - na [?]to sam prvotno pomislila, a o?ito i drugi.

usto savjet: moĹžda da smiri[?] svoj napada?ki stav? o?ito mije[?]a[?] prijateljske odnose s podilaĹženjem. moĹžemo se mi ne slagati, a i dalje biti pristojni i prijateljski nastrojeni jedno prema drugom; nema razloga skakati pred rudo i optuĹživati ljude za sve i sva[?]ta i pritom poticati jo[?] ve?i animozitet.
Liebe Ire, da ti paĹžljivo ?ita[?], vidjela bi da sam u?inio upravo to - iznio mi[?]ljenje o pri?ama i kvaliteti rada Ĺžirija. ?ak i drĹžava dopu[?]ta slobodu u izno[?]enju takvih mi[?]ljenja, a onda, sada ?u citirati sama sebe iz prethodnog posta: "Nimrod umjesto da progovori o meritumu odmah prebacuje stvar na Sferu (za[?]to?), Ire me zove de?ecom i upozorava da oladim, Aranel me ad hominem baca u postmenstrualne nervozne babe, pa me onda opet Ire napada vrije?aju?i me da sam budala, bezobrazan, glup i jadan te da sam kao izvre?ao autore i Ĺžiri (iako ih nisam vre?ao nego iznosio svoj slobodni kriti?ki sud), a sve to bez pravog odgovora na moje mi[?]ljenje o pri?ama; a kao kruna dolazi sva?alica par exellance Izitpajn, koji mene naziva pubertetskim proseratorom i poziva na lin?." E sad ti iskreno reci tko je koga vrije?ao. MoĹžda se nekome ne svi?a moj otvoreni stil razgovora, ali nije uvreda, zakon tako kaĹže, izre?i lo[?]e mi[?]ljenje o nekom uradku, a jest uvreda nekog nazivati ruĹžnim imenima.

Ali o?ito da pravila i ocjene ovdje ne vrijede za sve isto.
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Dagi wrote: "Suvremena hrvatska knjiĹževna scena" na[?]la je svojeg odraza u spominjanju jednog autora i jednog natje?aja.
????
Dagi wrote: Vrije?am "bibliju"? K tome s malim po?etnim slovom!? Hmmm... No, dobro. ?injenica je kako je "Siruis" bio prepun pri?a o prvom kontaktu, uklju?uju?i i temate. Nemam svoju zbirku pri ruci, prema potrebi ?u nadopuniti podatke. Nadalje, taj su motiv do iznemoglosti iskori[?]tavali autori Mini-YU "Siriusa", s promjenjivim rezultatima. S druge strane, i Zoran Živkovi? je sastavio knjigu s tom temom.

Radi se, dakle, o duhu jednog razdoblja koje se "furalo" na prvi kontakt. Bile su to kasne sedamdesete, rane osamdesete. Close Encounters su bili svjeĹži film, SETI se tek zahuktavao, Contact od Sagana tek je bio napisan i bio je dalkeo od ekranizacije. A nisu se jo[?] pojavile ni post-modernisti?ke varijacije na temu kao [?]to je McDonaldova Chaga .

Stoga se bojim da danas treba biti jako originalan eda bi se na tu temu reklo ne[?]to zbilja novo. S tre?enagra?enom pri?om to nije uspjelo, a to sam i napisao.
Kad rije? biblija koristi[?] u [?]irokom zna?enju op?enite svete knjige onda se pi[?]e malim slovom, za razliku kad pi[?]e[?] o njoj kao konkretnoj knjizi.

Kad uspore?uje[?] dana[?]nji uradak s ne?im nastalim prije dva, tri desetlje?a treba[?] eksplicite re?i za[?]to to ?ini[?]. Zato sam i reagirao, jer onda su pri?e toga stila bile ne[?]to a danas su ni[?]ta. I to je to. A slaĹžem se s ovim [?]to si gore rekao.
Dagi wrote: Koliko vidim, radi se o ne-etabliranim autorima, barem [?]to se ti?e njihove dosada[?]nje nenazo?nosti u Ĺžanru. Razumno je uzeti da se radi o op?enito neiskusnim piscima. Dakle, netko je trebao raditi na pri?ama, a to evidentno nije napravljeno. Uzgred, ako je natje?aj anoniman - a GAIA-in natje?aj jest bio anonimnim - za o?ekivati je kako Ĺžiri (niti itko drugi) ne ?e prepravljati pri?e. Za[?]to? Vrlo jednostavno: onda bi svih 20-ak pri?a (koliko ih je ve? zaprimljeno) trebalo prepravljati, pa tek onda i?i u Ĺžiriranje. Te[?]ko ?e se to nekome dati, a krajnjoj liniji, bila bi to literarna radionica, a ne natje?aj.
Nisam rekao da Ĺžiri treba prepravljati pri?e, nego, ako je to slu?aj, izjaviti da nema pri?e koja zasluĹžuje nagradu, ali da bi te i te pri?e uz takvu i takvu doradu mogle u budu?nosti konkurirati za nagradu.
Dagi wrote: Ovisi [?]to Ĺželi[?] posti?i. U jednoj drugoj dretvi na ovom forumu napisao sam kako mislim da bi se nagrada SFERA za roman trebala dodjeljivati vrlo restriktivno, eda bi se o?uvala njezina ozbiljnost. Ozbiljnost SFERE je ionako bila predmetom ne-javnih diskusija, no sad ve? radim digresiju.

Mislim sljed?e: ako po?inje[?] sa Ĺžanrovskim natje?ajem - jer o kontinuitetu GAIA-ine nagrade jo[?] uvijek ne moĹže biti govora - mora[?] biti spreman na slab odziv i kojekakve pri?e. Kroz godine natje?aj dobija na teĹžini, odziv raste, a raste i kakvo?a. To se upravo dogodilo s istrakonskim zbirkama.

Jasno, postoji i rizik: ako ne stimulira[?] ljude neka se javljaju - bilo materijalno, bilo prestiĹžem, postoji dobra [?]ansa da natje?aj ostane marginalan. Zato sam i predloĹžio objavljivanje zbirke, odnosno zbornika (barem) u elektroni?koj formi, misle?i na objavljivanje na Internetu.

Argumentum a contrario, ako ve? prvi natje?aj proglasi[?] bez pobjednika, riskira[?] jo[?] vi[?]e. Ponajprije, nitko normalan ne ?e se javiti na sljede?i jer se ne nude ni pare ni tiskanje. Naime, nitko ih nije zasluŞio. Žiri (manje ili vi[?]e opravdano) dobije etiketu arogancije, pa se u Şanrovskim krugovima preispituje ?emu takav. Posljedi?no, natje?aj krene putem zamiranja.

Zato mislim da je dobro [?]to je natje?aj odrĹžan i nadam se da ?e se s njim i nastaviti.
Tja, ne slaĹžem se. Prvo, SF je kod nas poodavno ne[?]to postigao i ne bi trebai i?i gore dolje u vrednovanju kvalitete. Ne vidim za[?]to bi to vrijedilo samo za Sferu. Drugo, postoje natje?aji za mlade, neafirmirane autore, pa onda natje?aj tako treba i zvati i zna se [?]to se od njega o?ekuje, upravo ono [?]to si rekao - nedora?eni radovi i stimuliranje autora, ali ako je ne[?]to op?i natje?aj, onda vrijede drugi kriteriji, visoki i jaki. Tre?e, ako slabimo kriterije, odajemo priznanja onomu [?]to ih ne zasluĹžuje, te[?]ko ?emo posti?i krajnji cilje (ako nam to jest) - ravnopravno supostojanje u mainstream literaturi i kritici, umjesto samo u Ĺžanrovskom getu.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Nimrod umjesto da progovori o meritumu odmah prebacuje stvar na Sferu
iz vica. uklju?i senzore za humor.
Ire me zove de?ecom i upozorava da oladim
zbog tvog napada?kog nastupa.
Aranel me ad hominem baca u postmenstrualne nervozne babe
kao što rekoh malo prije.
pa me onda opet Ire napada vrije?aju?i me da sam budala, bezobrazan, glup i jadan te da sam kao izvre?ao autore i žiri (iako ih nisam vre?ao nego iznosio svoj slobodni kriti?ki sud), a sve to bez pravog odgovora na moje mišljenje o pri?ama.
nisam rekla da si ti budala. ?itaj pažljivije. to nigdje ne piše.
isto tako nisam rekla da si ti glup i jadan, ve? da je tvoj nastup takav. ako se poistovje?uješ, to je tvoj problem. ukoliko si spreman priznati da je tvoj nastup bio (i ostao) pomalo nespretan, voljna sam prihvatiti ispriku i nastaviti dalje u prijateljskijem tonu.
a kao kruna dolazi sva?alica par exellance Izitpajn, koji mene naziva pubertetskim proseratorom i poziva na lin?.
taj dio o lin?u sam propustila
Liebe Ire, da ti pažljivo ?itaš, vidjela bi da sam u?inio upravo to - iznio mišljenje o pri?ama i kvaliteti rada žirija.
Laktovo 'kriti?ko mišljenje' wrote:1. Dario Rukavina: Pri?a o An?eli Novak = Papazjanija koju pas s maslom ne bi pojeo. Autor je htio biti vrlo cool i otka?en, a komisija je to popušila. Užas.

2. Nevenka Pupek: Nedostaju mi bube = Ajme crnila, pesimizma i groze, patetike i šablona, ali svakako bolje od prvonagra?ene.

3. Danijel Gorupec: Živjeti u sje?anju = Tinejdžersko pu?koškolska skribencija prepuna klišeja i patetike, velikih htijenja i slabe realizacije. Jao!

Zanima me kakve su ostale pri?e ako su ove nagra?ene. Žiriju potrebno pranje mozga, nisu krivi autori, oni se barem trude.
ovo je dakle po tebi kritika.
gdje su ti argumenti, primjeri, navodi? imaju li te pri?e ikoju dobru stranu? koji su dijelovi ovih pri?a toliko loši da ih treba izbaciti? a koji su dobri da ih treba naglasiti? što bi moglo popraviti pri?e?
tvoja "kritika" je subjektivna, napada?ka i uvredljiva (i za autore, za koje na kraju patroniziraju?e kažeš da su se ipak trudili, i za ?lanove žirija i to otvoreno). a ako ti imaš pravo izraziti svoje mišljenje - koje ti nitko nije osporio, ma koliko se ti trudio pozivati na to - onda i svi ostali imaju pravo dati svoje vlastito mišljenje i kritiku tvoje "kritike". ili ?eš možda re?i da nemaju?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

evo da se javim i ja. Da ne bi bilo zabuna ovo komentiram kao citatelj a ne kolega wannabe pisac.

Prva prica... hm, parodija na Buffy i to se osjeti. Glavni problem parodije je ismijavanje, a ne nasmijavanje. Autor je to djelomicno uspio izbjeci, ali ostaje dojam da prici fali puno toga, jer jedina uistinu smijesna scena je s onim piscom koji priziva vraga za roman. Sve ostalo je ili tuga, jad i bijeda ili nepotrebno tj. visak ( citaj svecenik ) ili oboje

Druga prica. Koji je ovo kurac. Ako je autorica htjela biti misteriozna i tajnovita i neshvacena, sto se mene tice uspjela je, a pricu je trebala baciti u kos za smece, jer na stranu toga sto prica ima od tri napisane mozda najbolju ideju, ja se pitam dovraga sto i kako se dogodilo u toj prici, kada je ona umrla, gdje zasto, hajde malo odgovora...

Treca prica. Nemam pojma sto da kazem. Prica mi nije sjela. Previse seksa u prici. Prici jednostavno fali "ono nesto".
nema me.
Post Reply