prve tri prièe s Gainog natjeèaja

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Aranel wrote:sva[?]ta je nadrobila pa ne?u citirati...
Emerwen Aranel,
pi[?]em ti ovo pismo jer imam dojam da smo lo[?]e po?eli na[?]u vezu. Ti si malo overreacted na moju kritiku jednog literarnog natje?aja, pa si to odmah poku[?]ala prebaciti na Sferin natje?aj, pa si zapo?ela frojdovsku diskusiju o mome pi[?]i, pa [?]iri[?] negativne vibracije... Elem, takav odnos ne?e valjati pa se, kao [?]to vele u mojim omiljenim forenzi?kim serijama, vratimo na osnovno, na mjesto zlo?ina: nagra?ene pri?e. Kako moja oboĹžavana Ire kaĹže da se ovdje ozbiljno govori o SF-u, hajde ti mene razuvjeri u mi[?]ljenju da su pri?e lo[?]e i iznesi mi njihove dobre strane za razliku od lo[?]ih koje sam ja apostrofirao.
Pozdrav s one strane
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

ire wrote:stvar je u tome da ne podnosim ljude koji kaĹžu: "ovo ne valja jer ja tako kaĹžem"

ako ti se pri?a ne svi?a, fajn, ima[?] pravo na svoje mi[?]ljenje. ali problem je u tome [?]to svaka budala ima pravo na svoje mi[?]ljenje. imao si poriv izraziti svoje negativno mi[?]ljenje konkretno u ovom podforumu, gdje se ina?e ozbiljno razglaba o sf knjiĹževnosti. slobodno daj, ali onda i specificiraj razloge za[?]to ti se pri?a ne svi?a. ne smatram da je okej upasti tu na forum kao kakav kauboj i kao prvo izvrije?ati autore koji su se trudili ne[?]to napisat, kao drugo ?lanove Ĺžirija koji su se trudili te radove pro?itati i objektivno ocijeniti i kao tre?e organizatore samog natje?aja. ne samo da nije okej, ve? je bezobrazno, glupo i jadno.
Irice draga, apsolutno se slaĹžem s tobom da svaka budala ima pravo izraziti svoje mi[?]ljenje, kao [?]to svaka budala ne?e shvatiti kritiku. Jo[?] se vi[?]e slaĹžem da se na ovom podforumu krajnje ozbiljno razglaba o sf-knjiĹževnosti, pa sam se upravo zbog toga i silno potrudio da ozbiljno i realno ocijenim pri?e, a ne da dajem prijateljsku, obiteljsku lakirovku. Zaboga miloga, pa smisao ozbiljne kritike i jest da ukaĹže na slabosti i negativnosti kako ne bismo oti[?]li u trivijalu. A [?]to se moga stila ti?e (mislim na ono "upasti kao kauboj") oduvijek oboĹžavam vesterne i kli[?]eje tipa kolt je nosio prokleto nisko ili odjahao je u zalazak sunca a najvi[?]e do[?]ao je tiho i u[?]ao u legendu. Ĺ to ?e[?], takav sam. A [?]to se ti?e vrije?anja autora, e tu si me Ĺžestoko pogodila i tu se prvi put ne slaĹžem s tobom. Jer autori nisu svete krave da ih se ne smije vrije?ati, jer novinari i kriti?ari zapravo ne vrije?aju (zar ne prati[?] aktualna zbivanja oko Matvejevi?a i Kangrge?) nego rabe umjetni?ku slobodu izraĹžavanja. Isto se odnosi i na Ĺžiri, a organizatore nisam ni spomenuo. Dakle, ja sam pod 1, 2 i 3. ukratko, da ne tro[?]im tipkovnicu i vrijeme ?itatelja, rekao [?]to ne valja u pri?ama (neka se autori i dalje trude, ali sam trud nije dovoljan za hvalospjeve), potom sam rekao i [?]to mislim o Ĺžiriju koji bi trebao biti autoritativan, meritoran, razloĹžan, objektivan... (sam trud i sudjelovanje u Ĺžiriju nisu dovoljni da im se pjevaju slavopojke, ako ne Ĺžele ili ne znaju raditi kako treba, neka se ne prihva?aju toga posla), a organizatorima skidam kapu na organiziranju natje?aja, samo se brinem na kakvu ?e glasu u budu?nosti biti natje?aj ako ovakve pri?e budu pobje?ivale.
Toliko zasad, ?asni su?e, zadrĹžavam pravo da ponovno ispitam ovog svjedoka.
Last edited by Lakat Brade Pedalj Muza on 17 Nov 2005, 09:50, edited 1 time in total.
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Izitpajn wrote:I beg to (slightly) differ. Na stranu to [?]to mi je Lakat MuĹža Nokat Penisa ilikakoseve?zove iritantan kao cjelokupna pojava, ne mislim da bi ba[?] svatko tko se usudi kritizirati ne[?]to [?]to je napisano trebao to previ[?]e detaljno argumentirati ako ne?e/nemoĹže. Ebiga, nekim ljudima ne idu argumenti, ali zato valjda smiju izraziti svoje mi[?]ljenje. ?isto da se razumijemo, ne branim doti?nu spodobu, ali samo bih htio naglasiti dinstikciju: meni se osobno ono pod 1. 2. i 3. nije ?inilo uvredljivim, dok je sve poslije toga, po?ev[?]i od "Ĺžiriju potrebno ispiranje mozga" pa nadalje, obi?no pubertetsko preseravanje i kao takvog ga je poĹželjno gaziti poradi gu[?]ta vlastitog i cjelokupnog publikuma.

So, now you can fire away.
Zar su ovdje svi optere?eni spolnim organima? Aranel otvara diskusiju o mome pi[?]i, Izi-bizi se nadovezuje o mome penisu (ime mu je Milojko, da znate o kome pri?ate), pa se ve? brinem u kakvo sam dru[?]tvo upao. No, ako je to ovdje obi?aj, poslat ?u vam Milojkov portret i gabarite pa uĹživajte.

Zar i ti sine Izirute, ti ?ije sam podle, svadljive, bezobrazne, pokvarene, uvredljive, nadrkane, netolerantne, uzkompleksavi[?]evrednostinapisane mailove uokviravao i vje[?]ao na zidove, ti mi govori[?] o pubertetskom preseravanju?! BoĹže, kamo ide ovaj svijet. Zar su te diploma i posao tako promijenili, na?inili od tebe etabliranog aparat?ika?! BoĹže oprosti im nisu znali [?]to ?ine! Jedino si zadrĹžao sadizam prema slabijem pa me s gu[?]tom Ĺželi[?] gaziti. To boli. Samo nemoj po Milojku, molim te!

Melem na te[?]ku ranu tvoga prelaska na bijelu stranu jest [?]to si ipak shvatio moju kritiku pri?a, pa se daj potrudi i oko ocjene Ĺžirija, upotrebi malo i sivu masu.

Izi, vrati se, skuhali smo ti pa[?]tu [?]utu!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Lakat Prst Dlake Muža wrote:pa sam se upravo zbog toga i silno potrudio da ozbiljno i realno ocijenim pri?e
Potrudio si se da ozbiljno...? Kako onda izgleda kad se ne potrudiš?
Zaboga miloga, pa smisao ozbiljne kritike i jest da ukaže na slabosti i negativosti
Okej, i kad misliš po?eti?
Jer autori nisu svete krave da ih se ne smije vrije?ati
Ah, ti si jedan od onih kojima su kritika i vrije?anje jedno te isto? Gle, na ovom forumu kritika je poželjna. Vrije?anje nije, i da sam zadužen za ovaj dio foruma, ti bi sad bio debelo na žutoj listi, s pripremama za prebacivanje na crvenu.
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Izitpajn wrote:Potrudio si se da ozbiljno...? Kako onda izgleda kad se ne potrudi[?]?

Okej, i kad misli[?] po?eti?

Ah, ti si jedan od onih kojima su kritika i vrije?anje jedno te isto? Gle, na ovom forumu kritika je poĹželjna. Vrije?anje nije, i da sam zaduĹžen za ovaj dio foruma, ti bi sad bio debelo na Ĺžutoj listi, s pripremama za prebacivanje na crvenu.
E moj Iziminde, prepun si kopernikanskih obrata. Rekao sam da rabi[?] sivu masu, a nisi. Ni postove ne ?ita[?] detaljno i precizno (pati[?] od disleksije?), a vi[?]e ne razumije[?] ni ironiju ni satiru ni sarkazam. I na koncu posiĹže[?] za prijetnjama, silom, defenestracijom.

DOminus Vobiscum, nekada vrli Izitpainintheajne
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote: Zar su ovdje svi optere?eni spolnim organima? Aranel otvara diskusiju o mome pi[?]i, Izi-bizi se nadovezuje o mome penisu (ime mu je Milojko, da znate o kome pri?ate), pa se ve? brinem u kakvo sam dru[?]tvo upao. No, ako je to ovdje obi?aj, poslat ?u vam Milojkov portret i gabarite pa uĹživajte.
Vanda, nije li to moĹžda na[?] izgubljeni Hrca?
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

da bi baš svatko tko se usudi kritizirati nešto što je napisano trebao to previše detaljno argumentirati
argumenti su poželjni budu?i da je ovo podforum o književnosti, vrije?ati se može u drugim podforumima.

Lakat Brade Pedalj Muža, ponavljam, ironijom, satirom i sarkazmom (na svoj disktinktivan, svima uvredljiv i naporan na?in) bavi se negdje drugdje.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ne ulazim u dosada[?]nje prepucavanje, osvr?em se na pri?e.

1. Pri?a o An?eli Novak
Kumica s placa no?u je demon slayer. Zgusnuto, djeluje kao sinopsis za opseĹžniji uradak. Pod iznimno jakim utjecajem medija: od temeljne zamisli koja uistinu podsje?a na Buffy, preko Modesty Blaise i raritetnih "Stripoteka", sve do suvremene hrvatske knjiĹževne scene. Prizor gdje jedan dana[?]nji pisac zaziva ne?istu silu eda bi napisao roman je [?]armantan, ali djeluje kao interna [?]ala. ?itljivo, na trenutke i zabavno.

2. Nedostaju mi bube
Ekolo[?]ka distopija; rastakanje svijeta na kraju zahva?a i protagonisticu. Dobro napisano, sumornog ugo?aja.

3. Živjeti u sje?anju
Melodija s ugasle zvijezde mijenja Ĺživote ljudi. Autor evidentno Ĺživi u sje?anju na "Sirius" i onodbnu proliferaciju takvih pri?a. Ve?i dio poruke, naravno, nije u pri?i de[?]ifriran - ?emu se gnjaviti? Nedore?eno.


Realisti?no, da su pri?e za odvaliti se, ba[?] i nisu. Autori si jesu dali truda, vidi se kako imaju potencijal za daljnje pisanje. I tu dolazimo do osnovnog problema svakog natje?aja. Žiri radi s onim [?]to dobije. Ne mogu ?lanovi Şirija napisati pri?e kojih nema.

Bit ?u malo i bezobrazan: natje?aj udruge GAIA starta bolje nego [?]to su bile startale istrakonske zbirke. Dodu[?]e, vremenska razlika je ?etiri godine, dugo je i[?]la i produkcija minijatura po "Jutarnjem listu", pa su se autori imali na ?emu u?iti.

Nadam se kako svjedo?imo nastanku tre?eg Ĺžari[?]ta kvalitetne Ĺžanrovske proze u Hrvatskoj. Nakon sferakonskih te istrakonskih zbirki (pri ?emu potonje ho?e posisati dosta rije?ke produkcije), Slavonija je zasluĹženo na putu dobiti svoju Ĺžanrovsku zbirku - za po?etak, makar u elektroni?kom obliku!
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

Dagon wrote:
Lakat Brade Pedalj Muža wrote: Zar su ovdje svi optere?eni spolnim organima? Aranel otvara diskusiju o mome piši, Izi-bizi se nadovezuje o mome penisu (ime mu je Milojko, da znate o kome pri?ate), pa se ve? brinem u kakvo sam društvo upao. No, ako je to ovdje obi?aj, poslat ?u vam Milojkov portret i gabarite pa uživajte.
Vanda, nije li to možda naš izgubljeni Hrca?
Sumnjam, hrca je kulturan u odnosu na ovo dijete.
osim toga nije teenager pa nema takvih "provala".
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Lakat Brade Pedalj Muža wrote:
Nimrod wrote:zar ne bi ovo trebala bit reakcija na SFerin žiri?
C-C-C, što ono zna?i Nimrod? = By Biblical Accounts, Nimrod was "a mighty hunter before the Lord." According to the Old Testament, he established a great kingdom and founded a number of important Babylonian and Assyrian cities. He constructed a religion that included deification and worship of the emperor (himself), worship of Satan and his demons, and star-worship Ovaj opis mi objašnjava brkanje pojmova, zlobu i zamjenu teza te lov na vještice. PRI?AMO O GAJINOJ A NE SFERINOJ NAGRADI I KOMISIJI!
ni ti s ironijom baš nisi doma, jel da? and your googleing skills leave sth to be desired. notice the cow, mister, is lookin' at you!

nim?rod
1. also Nimrod A hunter.
2. Informal. A person regarded as silly, foolish, or stupid.
[After Nimrod. Sense 2, probably from the phrase ?poor little Nimrod,? used by the cartoon character Bugs Bunny to mock the hapless hunter Elmer Fudd.]
Source: The American Heritage? Dictionary of the English Language, Fourth Edition Copyright ? 2000 by Houghton Mifflin Company. Published by Houghton Mifflin Company. All rights reserved.

Nimrod In the Bible, a mighty hunter and king of Shinar who was a grandson of Ham and a great-grandson of Noah.
Source: The American Heritage? Dictionary of the English Language, Fourth Edition Copyright ? 2000 by Houghton Mifflin Company. Published by Houghton Mifflin Company. All rights reserved.

nimrod, MN (city, FIPS 46294)
Location: 46.63778 N, 94.88099 W
Population (1990): 65 (43 housing units)
Area: 2.4 sq km (land), 0.1 sq km (water)
Source: U.S. Gazetteer, U.S. Census Bureau

nimrod firm, a descendant of Cush, the son of Ham. He was the first who claimed to be a "mighty one in the earth." Babel was the beginning of his kingdom, which he gradually enlarged (Gen. 10:8-10). The "land of Nimrod" (Micah 5:6) is a designation of Assyria or of Shinar, which is a part of it.
Source: Easton's 1897 Bible Dictionary

Nimrod, rebellion (but probably an unknown Assyrian word)
Source: Hitchcock's Bible Names Dictionary
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Kratki te?aj - kako skakati u vlatita usta:
Lakat Brade Pedalj Muža wrote:
Aranel wrote:svašta je nadrobila pa ne?u citirati...
Emerwen Aranel,
pišem ti ovo pismo jer imam dojam da smo loše po?eli našu vezu. Ti si malo overreacted na moju kritiku jednog literarnog natje?aja, pa si (ti)to odmah pokušala prebaciti na Sferin natje?aj, (...)
iako je SFeru spomenula moja malenkost

možda bi bio i lapsus da se nije isprsio u Srdašcu:
"Romantica je napisao/la:
...kad me nešto štrecne pri pogledu na frajera nije važno što ?e re?i, ma ustvari ne treba re?i ništa, dati ?u maximum od sebe da me primjeti i da ga zainteresiram za sebe.

...Normalno da je prvo što te privu?e k osobi drugog spola izgled tj. kako vi kažete ambalaža. Tek tada kad zbog ambalaže budete zainteresirani za neku osobu onda po?nete osluškivati njezinu dušu, preispitivati njezne stavove. Ako paše ... super, romansa je na pomolu, a ako ne pobjegneš glavom bez obzira.


Take a chance on romance... i odlu?i se. Prvo kažeš da frajer ne treba ni otvoriti usta, a kako onda da ti šapu?e nježne i pametne rije?i na uho.

Tu je još jedan problem, dok su mu usta zatvorena ti sko?iš na njegove bicepse, trbušnjake, gel u osi, veliku izbo?inu u hla?ama, on se napali i zgrabi te u svoj ?eli?ni mušku zagrljaj, po?e rukom pod suknjicu i krene pri?ati budalaštine svojim pederskim falsetom... Ti zaklju?iš da je on samo ambalaža i više ti se ne da, ali njegov plam i dalje plamti, a nije navikao na odbijanje... Što tad?

Romantica je napisao/la:
...Ako je jako pametan, nakon odre?enog vrijemena prestanem primje?ivati njegov izgled. Jednostavno, ono iznutra potpuno zasjeni ono vanjsko.

Ja sam jako pametan. Kakav je sada naš odnos? Imam li šanse?"

na što mu Romantica veli: "Ovo zadnje što si citirao nisam napisala ja ve? Dagon"



da bi zatim za ono što sam radi/ima optužio Izitpajna:
Ni postove ne èitaš detaljno i precizno (patiš od disleksije?),
Ak je ovak ?itao pri?e, nije ni ?udo da mu ne valjaju.
Last edited by Nimrod on 17 Nov 2005, 17:05, edited 2 times in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Professed intent:
Lakat Brade Pedalj Muža wrote: silno (sam se) potrudioda ozbiljno i realno ocijenim pri?e, a ne da dajem prijateljsku, obiteljsku lakirovku. Zaboga miloga, pa smisao ozbiljne kritike i jest da ukaže na slabosti i negativnosti kako ne bismo otišli u trivijalu.
Result of painstaking critical thinking:
1. Dario Rukavina: Pri?a o An?eli Novak = Papazjanija koju pas s maslom ne bi pojeo. Autor je htio biti vrlo cool i otka?en, a komisija je to popušila. Užas.

2. Nevenka Pupek: Nedostaju mi bube = Ajme crnila, pesimizma i groze, patetike i šablona, ali svakako bolje od prvonagra?ene.

3. Danijel Gorupec: Živjeti u sje?anju = Tinejdžersko pu?koškolska skribencija prepuna klišeja i patetike, velikih htijenja i slabe realizacije. Jao!
Conclusion:
Žiriju potrebno pranje mozga, nisu krivi autori, oni se barem trude.
Ozbiljna kritika u 'rvata mora da je doživjela velike promjene while I wasn't looking.

Am noting the telltale "bismo".
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:Ne ulazim u dosadašnje prepucavanje, osvr?em se na pri?e.

1. Pri?a o An?eli Novak
Kumica s placa no?u je demon slayer. Zgusnuto, djeluje kao sinopsis za opsežniji uradak.
Meni ne. Samo je lik vele?asnog viška. Izipajn je za to da se izbaci, ja sam za to da se na glavnom liku više osjeti napuštanje koje doživljava od sporednog, te tako opravda, uvjetno re?eno, njegovo postojanje.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:Ne ulazim u dosadašnje prepucavanje, osvr?em se na pri?e.

1. Pri?a o An?eli Novak
Prizor gdje jedan današnji pisac zaziva ne?istu silu eda bi napisao roman je šarmantan, ali djeluje kao interna šala. ?itljivo, na trenutke i zabavno.
To mi je bilo genijalno i super smiješno.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply