Nova knjiga Davora Slamniga

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Nova knjiga Davora Slamniga

Unread post by Tomislav Sakic »

Rije? je o knjizi kratkih pri?a Krumpirova rodbina objavljenoj pro[?]li tjedan kod SyPrinta.
Koliko sam vidio, pri?e su prethodno objavljivane u novinama, a druga polovica knjige su (?ini mi se) SF pri?e, neke datirane u 2005. i iz raznih novina, a neke ovdje prvi put tiskane.

Na prvi pogled, po likovima i prvim re?enicama SF su "Zorba" (Vijenac, 1995), "Afera Melijan" (cyberpunk? - i to novela, ne short story), "Prividni singularitet", "Smisao", "Bogovi" (Tema, 2005, br. 3).
Mogu?e je da ima jo[?] koja, a i da neka od ovih nije, usprkos svemircima i svemirskim brodovima i raznoraznim akceleratorima :cyclopsani:

Vi[?]e drugom zgodom... :study:
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ina?e sam sad otkrio http://www.slamnig.com/ - spomenute SF pri?e se mogu pro?itati na hrvatskom i na engleskom.

Ovdje je pak intervju u kojem govori o svojem otkri?u SF-a dok je bio klinac i koji su mu pisci najdraĹži (SF-a naravno).
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Pro?itao sam Topli zrak i dobar je. Sje?am se, davno je bilo govora o Slamnigu i na ovom forumu, ali se ne sje?am tko je pisao što i gdje to?no. Zorba! je vrlo zanimljiva SF parodija.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Hrvoje wrote:Sje?am se, davno je bilo govora o Slamnigu i na ovom forumu, ali se ne sje?am tko je pisao što i gdje to?no.
Ja sam kandidirao Slamnigovu pri?u "Prpunada" iz zbirke "QWERTZU I OPŠ" za uvrštenje u hrvatsku fantasy-bibliografiju, no nije bilo nikakvih reakcija...

Davor
*Istria is a state of mind*
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Fantasy bibliografija?
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Pa Slamnig je stari esefi?ar, jo[?] od Siriusa. Mislim da se njegovo pisanje kao i njegovo ?itateljsko iskustvo kre?u ve?inom unutar SF-a, a da smo ga zbog pripradnosti quromu[?]aima nekako strpali u maisntream. Kad je iza[?]ao Topli zrak bio je u rubrici "Ĺ to pisci trenutno ?itaju" u Jutarnjem - on je brijao samo o Zelaznom i Le Ginuici i SF-u:-). KaĹžem to jer mi se ?ini da ga se ovdje ili u SFeri ?esto otpisuje kao autsajdera ili mainstreama[?]a koji upada u podru?je koje ne poznaje.
Moram re?i da me zanima Topli zrak (nisam jo[?] ?itao) - SF roman koji nije dobio SFerinu nagradu za SF roman godine, a dobio je Nagradu Jutarnjeg lista za hrvatski roman godine :scratch:
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Moram re?i da me zanima Topli zrak (nisam još ?itao) - SF roman koji nije dobio SFerinu nagradu za SF roman godine
Nije SF, ve? ?ista fantastika.
dobio je Nagradu Jutarnjeg lista za hrvatski roman godine
Kad je dobio nagradu Jutarnjeg lista, dobar dio kulturne javnosti se zgražao nad ?injenicom da je nagradu dobio roman koji ne pripada takozvanoj 'stvarnosnoj prozi'.

http://www.ice.hr/davors/KZP_Slamnig.htm
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dakle, ako je Topli zrak iz 2002. godine, SFera je 2003. dodijeljena romanu Ja i Kalisto.

Eh, nisam ?itao Topli zrak - [?]to ?u, nadam se, ispraviti - no, Ja i Kalisto je dobar SF roman. Ima ?vrstu SF premisu koje se dosljedno drĹži, dobre likove i zabavan je, dodu[?]e na crnohumoran na?in.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dakle, ako je Topli zrak iz 2002. godine, SFera je 2003. dodijeljena romanu Ja i Kalisto.

Eh, nisam ?itao Topli zrak - [?]to ?u, nadam se, ispraviti - no, Ja i Kalisto je dobar SF roman. Ima ?vrstu SF premisu koje se dosljedno drĹži, dobre likove i zabavan je, dodu[?]e na crnohumoran na?in.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Dagi wrote:Fantasy bibliografija?
Ma, jezi?na ekonomija :-)
"Prpunada" je za mene fantasy-pri?a, u rangu onoga što je dva desetlje?a kasnije pisao Vanja Spirin; zanimalo me ?uti slaže li se još netko u klasifikaciji te pri?e kao fantasyja; a bibliografija je naravno jedna; s mogu?noš?u da se separatno prikazuju pod-bibliografije za SF u užem smislu, fantasy, horror, itd...

Davor
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Nisam ?itao Prpunadu, ali jesam Salamamu...

@Dagi
Eh, dok u pogledu Ĺ orka imam neke predrasude (jelte, gledao sam njegove filmove, including vampirski Krvopijci), prema Slamnigu ih nemam jer u svim njegovim intervjuima vidim da je ?ovjek zapravo esefi?ar u mainstreamu, a ne obratno. Ali ajde, kad pro?itam oba romana, mogu re?i. (Premda nisam siguran da ?u Ĺ orka tako brzo uzeti... :dontknow: ) Odluke se donose objektivno. Premda svi polude je rnagradu dobivaju ljudi izvan sfera[?]kih i inih esef krugova. Ĺ orak? Koji je to [?]ok bio. Bolje nek reĹžira. Garcia i tako to...
Ina?e, ju?er mi netko re?e da je Topli zrak vi[?]e fantasy nego SF.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dok obojica ne pro?itamo oba romana, rasprava nema pretjeranog smisla.

Ĺ oraka moĹže[?] dobiti na ?itanje.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Tomislav Ĺ aki? wrote:Nisam ?itao Prpunadu, ali jesam Salamamu...

Eh, dok u pogledu Ĺ orka imam neke predrasude (jelte, gledao sam njegove filmove, including vampirski Krvopijci), prema Slamnigu ih nemam jer u svim njegovim intervjuima vidim da je ?ovjek zapravo esefi?ar u mainstreamu, a ne obratno. Ali ajde, kad pro?itam oba romana, mogu re?i. (Premda nisam siguran da ?u Ĺ orka tako brzo uzeti... :dontknow: ) Odluke se donose objektivno. Premda svi polude je rnagradu dobivaju ljudi izvan sfera[?]kih i inih esef krugova. Ĺ orak? Koji je to [?]ok bio. Bolje nek reĹžira. Garcia i tako to...
Ina?e, ju?er mi netko re?e da je Topli zrak vi[?]e fantasy nego SF.
Ĺ orak je definitivno SF, ali pisan na alanfordovski na?in. Me?utim, Ĺžanr je tu.
A. Ziljak
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>Ĺ orak je definitivno SF, ali pisan na alanfordovski na?in. Me?utim, Ĺžanr >je tu.

I SSorak i Slamnig su alanfordijade. Meni je Slamnig bio bolji, zziri se naklonio SSorku, ali se - vidi vraga - sad ne sjecham bogznaccega iz Slamniga dok se nekih SSorkovih kretenarija sjecham. To ne znacci da je SSorak bolji, koliko da je Slamnig podbacio na ukupnoj pricci na usstrb reccenice i tako toga.

Nema veze. Zato dobro pamtim Araton. :)

mcn
Post Reply