Vernor Vinge Je Imao Pravo

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Ako se sje?ate kako je Clarke kumovao WC-u u ameri?kim kapsulama, sada se to desilo sa idejom interplanetarnog interneta.
U novoj MreĹži objavljen je ?lanak o mogu?nosti planetarnog povezivanja "interneta"(mnoĹžina) u mega-internet... sjetite se Vingea...
:hvala:)
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
ban

Unread post by ban »

MadDog wrote: U novoj MreĹži objavljen je ?lanak o mogu?nosti planetarnog povezivanja "interneta"(mnoĹžina) u mega-internet... sjetite se Vingea...
Nedavno se na hr.sci.jezik bas raspravljalo o upotrebi rijeci internet buduci da momentalno postoji samo jedan Internet :)
Sto se tice mogucnosti povezivanja vise mreza kao sto je inernet, nisam citao clanak, no priroda interneta je da se moze povezivati s drugim mrezama i da je i sad vec mreza mreza jer ukljucuje nekoliko mreznih protokola koji su, sami za sebe, postojali i prije Interneta.
Zao mi je sto nisam citao VIngea. Dao si mi ideju sto da citam kad procitam hrpu koja mi je pored kreveta :)
Dobrodosao na forum!
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

ban wrote: Nedavno se na hr.sci.jezik bas raspravljalo o upotrebi rijeci internet buduci da momentalno postoji samo jedan Internet :)
Sto se tice mogucnosti povezivanja vise mreza kao sto je inernet, nisam citao clanak, no priroda interneta je da se moze povezivati s drugim mrezama i da je i sad vec mreza mreza jer ukljucuje nekoliko mreznih protokola koji su, sami za sebe, postojali i prije Interneta.
Zao mi je sto nisam citao VIngea. Dao si mi ideju sto da citam kad procitam hrpu koja mi je pored kreveta :)
Dobrodosao na forum!
Žao mi je [?]to ne pratim hr.sci.jezik, mislim da ?u morati svoj 40tude usmjeriti i u "te vode", no - Internet je jedan, ali internet - ne... jer je Internet najkra?e i najjednostavnije obja[?]njenje onoga [?]to je zapravo samo jedna od "usluga" Svjetske mreŞe - usluga WWW-a, a dio Interneta su zaista i druge mreŞe i drugi protokoli osim http-a, dok je internet tako i tako mreŞa me?usobno povezanih mreŞa (internetworking - me?umreŞje).

No, regarding Vinge, on tu svoju ideju razra?uje u jednoj drugoj knjizi, knjizi koja je kronolo[?]ki ranija od "Vatre nad dubinom", ali tu knjigu nisam ?itao. U "Vatri nad dubinom" ta je ideja me?uplanetarne mreĹže "internet" tipa dobro razra?ena i sasvim u funkciji radnje.

A ideja o kojoj pi[?]e MreĹža je ideja, odnosno koncept DTN-a, Delay-Tolerant Networka, a vi[?]e podataka "i ti i ja i mi svi skupa sa majorom" (Kako je po?eo rat na mom otoku, :D ) moĹže se vidjeti na adresama:
<a href='http://www.ipnsig.org' target='_blank'>http://www.ipnsig.org</a> ili na <a href='http://www.dtnrg.org' target='_blank'>http://www.dtnrg.org</a>
:citam: :smoravu: :hvala:)
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

1) "Vatra nad Dubinom" je iznimna, originalna i nadahnjuju?a knjiga koju od srca preporu?am

2) Knjiga koja prethodine Vingeovoj "Vatri nad Dubinom" (ili "A Fire Upon The Deep" kako je naslov originala) zove se ?ini mi se "A Deepness in the Sky"

3) Ontopic bili se ovdje mogle uvrstiti i Simmonsove vizije Datasfere, Megasfere odnosno Tehnosrži?
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ja upravo ?itam njegovu knjigu "The Witling".. tu nema nikakvih datasfera, megasfera i inosfera, ali zato je tu jedna cijela rasa sposobna za telekinezu i teleportaciju i telekoznaštojoš.. pritom svako prtljanje sa ži?icama i elektronikom je suvišno.. meni se vako više svi?a 8)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

To nije dio njegovog Hyperion serijala? Simmons ova ?uda naime spominje upravo u njemu...
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

da znam.. ja miješam kruške i jabuke.. datasfere etc. su Simmonsove.. "The Witling" je Vingeov roman.. al svi?a mi se naziv megasfera za nekakvu globalnu ili ?ak interplanetarnu mrežu.. što je suvišno u Vingeovom romanu jer su svi ionako linkani mozgovno.. što je kul.. jedino mi smeta što za teleportaciju moraju koristiti bazene s vodom.. ko bi sušio kosu nakon svake teleportacije na wc i natrag :?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply