Sva krv covjecanstva

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Tomislav Ĺ aki? wrote: (...) Dakle, ta nesu?ena zbirka je trebala biti spolno Ĺženska (=samo autorice) ili rodno Ĺženska (= Ĺžensko pismo autora obaju spolova)? To su zanimljivi problemi.
Mislim da se na toj dihotomiji stvar i zaustavila. Konceptualne nedoumice.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Uf, vidim, zakuvalo se ovdje...

Okej, znam da nije dobro odgovarati na kritike, zato ni ne?u; ljudi imaju zamjerke i pohvale koje su možda osnovane, možda nisu, okej, u to se skoro pa nemam pravo petljati. Samo da razjasnim svoj stav glede & unato? ženskog pitanja u romanu iz naslova.

Kad kre?em nešto pisati, ja kao autor, prije svega, odlu?ujem o ?emu ?u pisati. U nedostatku boljeg termina, nazovimo to "temom", iako je taj naziv vrlo uvjetan. Dakle, kad odaberem "temu", svi detalji koje pišem izviru iz te teme.

Koliko se meni ?ini, nedostatak žena u mojim djelima nije pitanje nedostatka žena, nego pitanje odabira baš onakvih tema koje su specifi?no muške i koje ne trpe previše žena u radnji. Konkretno, ja nekako u špijunskom polusvijetu - gdje vladaju gospodari lutaka, gdje ekipa sjedi u svojim sivim sobi?cima i gdje protivnici igraju šah sa živim figurama - jednostavno ne vidim osobe ženskog mentalnog sklopa. Junaci "Sve krvi..." nisu politi?ari; da jesu, sve bi to druga?ije ispalo. Me?u politi?arima ima više žena nego me?u špijunima. Ali meni se ?ini da je tipi?ni ženski mentalni sklop vrlo, vrlo nesklon apstraktnim, dugoro?nim igricama koje se sastoje od strateškog podmetanja. Isto tako, žene su, statisti?ki, puno manje sklone zaginuti za ideale nego muškarci. Bi li se ženski Valberg ponašao onako kako se ponašao muški? Pokušajte zamisliti ženskog Konjeva. Ne ide, jelda? A svaki pokušaj nasilnog ubacivanja ženskog lika tamo gdje takav prirodno ne ide bi dalo loše rezultate.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: žene su, statisti?ki,
:headbang: tako je! Prihvati STATISTICIZAM!
http://www.game-master.org/phpBB2/viewt ... 980a#17712

Izitpajn wrote:žene su, statisti?ki, puno manje sklone zaginuti za ideale nego muškarci.
jeli, tko je to mjerio, a? Di si našo taj podatak, a?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote: Ali meni se ?ini da je tipi?ni Ĺženski mentalni sklop vrlo, vrlo nesklon apstraktnim, dugoro?nim igricama koje se sastoje od strate[?]kog podmetanja.
Akhmmm... No, da.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dagon wrote:Dagi, mogu ovo kvotati na drugi forum, please?
Nema problema.
:uzdravlje:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

ire wrote:****************
Hvala.
****************
Da, sve same književnice od formata... I, da, jedna špijunka koja je preko kreveta dolazila do informacija... Stvarno apstraktni strateški mentalni sklop...
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

ire wrote:
Koliko se meni ?ini, nedostatak Ĺžena u mojim djelima nije pitanje nedostatka Ĺžena, nego pitanje odabira ba[?] onakvih tema koje su specifi?no mu[?]ke i koje ne trpe previ[?]e Ĺžena u radnji...
****************
Znao sam da ces zbog ovoga goriti na lomaci.
S druge strane stvarno mi nije jasno kako prigovor ili komentar knjige moze biti "nemas jakog zenskog lika".
Ako je prica dobra boli me dupe tko nosi radnju, zena ili muskarac.
Girl power!!!
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

?ek', ?ek'... Ono kad smo se prvi put sva?ali oko knjižnice i kad si rekla "Ne zajebavaj me, imam PMS"... To je bilo prije to?no mjesec dana, jelda?
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

ire wrote:
stvarno mi nije jasno kako prigovor ili komentar knjige moze biti "nemas jakog zenskog lika"
****************
Nigdje ni ne pise da je to jedini prigovor, isto tako molim citati s paznjom. Ja se cudim kako to uopce moze biti prigovor.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Alien2dio wrote:Ako je prica dobra boli me dupe tko nosi radnju, zena ili muskarac.
Oprosti, o?ito nisi upoznat s postavkama STATISTICIZMA pa te molim da se obrazuješ:
http://www.game-master.org/phpBB2/viewt ... 7724#17724

Ljudima koji slijede STATISTICIZAM nikako nije bitnije da pri?a bude dobra! To je sporedno. GLAVNO je da uzorak bude reprezentativan.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Btw. pro?itao sam nešto više od 2/3 knjige i namjeravao sam je dovršiti ve?eras, ali eto mene gdje ?ekam da netko od vas dvoje (Ire i Izitpajn) posta nešto na ovu temu.

To valjda zna?i da je ova rasprava zanimljivija od knjige :angel:
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

ire wrote:****************
Ali meni stvarno nije jasno kako to mogu biti razlozi :shock: ni Klara Cetkin nije bila tako sitnicava.

Zoran wrote:Oprosti, oèito nisi upoznat s postavkama STATISTICIZMA pa te molim da se obrazuje[?]:
Vis, vraga!
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

ire wrote:****************
Da, jebote, roman bi ti bio deset puta bolji da ima žene u lateksu!

I zašto nema lezbi-scena izme?u one dvije?

Ili ima u zadnjoj tre?ini?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

ire wrote:****************
Postoje razli?ite vrste špijuna. Da, mislim da ova konkretna vrsta špijuna koja se nalazi u mom romanu ne pogoduje ženama.
****************
Postoje razne vrste zakulisnih igara. Da, ova konkretna vrsta zakulisnih igara koja se doga?a u mom romanu ne pogoduje ženama.

Argument? Vrlo jednostavno: igranje šaha. Tu nije potrebna fizi?ka spremnost. Šah je 110% intelektualna igra. Teoretski, muškarci i žene su tu potpuno ravnopravni. Pa onda kako to da je ve?ina velemajstora muškog roda?

Možda žene slabije igraju šah od drugih igara. A možda ih manje zanima od drugih vrsta igara. Whatever. No, ?injenica ostaje: žene manje igraju šah nego muškarci. Idi se žali Svjetskoj šahovskoj federaciji.
Post Reply