Sva krv covjecanstva

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ma kakvi sukobi i podjele? Ovo je interno prepucavanje nekolicine pojedinaca koje se, na žalost, našlo na internetu, a ne sukob dvije skupine oko ne?eg važnog...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagon wrote:Ja svima javno i iskreno kažem što mislim o njihovim dijelima. Valjda zato samo Zoran još pri?a sa mnom...
To je zato što neumjereno hvališ sve što napišem :angel:


I što svaki put kad se sretnemo imaš neku žesticu sa sobom :uzdravlje:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

mica milovanovic wrote: Skupe su vam knjige.
Što jest - jest. :dontknow:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ova rasprava je imala prili?no smisla, dok se na djelu nisu na[?]le cenzorske [?]kare koje su pak ordinirale i po tu?im postovima.

Mislim kako se ipak na kraju do[?]lo do nekih polu-konkluzija, ili si ja utvaram kako sam izvukao neke zaklju?ke, iako sada ti zaklju?ci vise u zraku. Naime, diskusiju koja im je prethodila iznimno je te[?]ko rekonstruirati bez Irinih postova.

Nadam se da administratori i moderatori ne ?e ubudu?e raspolagati svojim ovlastima kao [?]to se dogodilo u ovoj dretvi, za koju i dalje drĹžim da bi je najpametnije bilo zaklju?ati.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Uh, eto malo vremena da se i ja uklju?im u raspravu. Nekonstruktivno, naravno, jer nisam (još) pro?itao SK?. A trebao bih, da bar malo pratim doma?u SF scenu.

No, svejedno ?u si (nakon pumpanja ega do razine Mt. Everesta kako je to super predložio mr Ž. :) ) dati za pravo da ponešto odkomentiram.

Naime, meni pri ?itanju nekog romana (kratke pri?e, svejedno) uop?e nije važno je li glavni lik muško, ženosko, hermafrodit, transvestit, ameba ili štogod, ako me radnja romana i opis lika kao takvog zaintrigira.

Inzistiranje na kvotama je katastrofa koja ?e vjerojatno, a to ?emo najlakše primijetiti u serijalima tipa Star Trek, kad-tad dovesti do apsurda. Op?enito, nekakva prisila za društvenom ili kakvomgod korektnoš?u ne da mi smeta, nego me i živcira.

Malo bliže temi, prije nego se opet udaljim: možda je Forever War idealan roman u tom pogledu jer tamo imamo prilike vidjeti razli?ita ure?enja, pa tako po?evši od Starship-Troopers-like po?etka (misle?i pritom na filmsku verziju i muško-ženske odnose) pa preko homoseksualnog društva do klonova pratimo jednu mogu?nost razvoja iliti promjene ljudskog roda.

No, ono on-topic što sam htio pripomenuti - pisac ?e vjerojatno najbolje funkcionirati kad se fokusira na likove koji su mu po ne?emu bliski; po reakcijama, po na?inu razmišljanja itd. Možda bi bilo idealno da nam mozak funkcionira bipolarno na na?in da je jedna polovica muška, druga ženska. Možda. No izbjegavanje, odnosno neprikazivanje muških ili ženskih likova u romanu nije niti smije biti razlog za pravu kritiku. Jer i roman o nespolnom alienu može biti zanimljiv ako je dobro napisan. Puno je ve?i problem upotreba (možda i na silu) likova (muških, ženskih, svejedno) koji se ponašaju lutkasto, karikirano, ali ne na na?in stereotipa nego jednostavno na na?in lošeg opisa i drvenih dijaloga. Stereotipi su tu zato jer su od ne?eg nastali-od statisti?ki dovoljno velikog uzorka ljudi koji se tako (uz manju ili ve?u dozu karikature)ponašaju.

Možda je u sklopu ove teme zgodno prisjetiti se ženskih likova R. Zelaznog - reklo bi se da su poprli?no klonirani, plitki i nedovoljno artikulirani. Pa što? Nije baš da mu to narušava kvalitetu romana/pri?a. Jednostavno, on je te likove koristio kad i za što su mu trebali.

Nije pošteno gledati na i?iji roman ili pri?u na taj na?in da se zakva?imo za nešto što, realno gledaju?i, ne bi trebalo (ukoliko to nije jasno nazna?eno politikom ili ure?enjem svijeta u kojem se roman odvija) biti odviše bitno za radnju.


Na kraju i off-topic, samo kratka nota da me Macanovi kratki komentari uvijek potrgaju - smijao sam se pet minuta jer ga mogu zamisliti kako to govori, što je njegova glavna kriti?arska snaga - uvijek ?e vam re?i sve u facu, pa vi onda radite s tim što želite. To je ponekad bolno, ali je uvijek korisno za sve koji se bave pisanjem. Zanima me samo kako izgleda njegova pohvalna kritika, ako ju je ikada igdje rekao ili napisao :iconbiggrin:
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Dagi wrote:Ova rasprava je imala prili?no smisla, dok se na djelu nisu na[?]le cenzorske [?]kare koje su pak ordinirale i po tu?im postovima.

Mislim kako se ipak na kraju do[?]lo do nekih polu-konkluzija, ili si ja utvaram kako sam izvukao neke zaklju?ke, iako sada ti zaklju?ci vise u zraku. Naime, diskusiju koja im je prethodila iznimno je te[?]ko rekonstruirati bez Irinih postova.

Nadam se da administratori i moderatori ne ?e ubudu?e raspolagati svojim ovlastima kao [?]to se dogodilo u ovoj dretvi, za koju i dalje drĹžim da bi je najpametnije bilo zaklju?ati.
PodrŞavam sve. Rasprava je bila sasvim solidna i vrlo konkretna da se otkriju neke stvari. ?ini mi se da su moji zaklju?ci ne[?]to druga?iji od Dagijevih (one to?ke iz prija[?]njega posta), ali se slaŞem da je sve izgubilo smisao. Ire, postupila si krivo jer ti je sve i[?]lo u korist. Sve nakon brisanja, na Şalost, postalo je ?ak direknto vrije?anje sa svih strana, ali to neka ostane izme?u vas. Za mene je ovo teoretska rasprava i kad se na?em sa Žiljkom i Dagijem sljede?i utorak ne zna?i da ne?emo razgovarati :; Izitpajn, onaj odgovor o matemati?kim postocima i inteligenciji - slaŞem se. treba[?] odmah pisati tako konkretnije. Ali to ne mijenja puno o Irinoj primjedbi o tvojim Şenskim likovima. Kasnije Bahodove stavove ne bih *uop?e* komentirao. Dagi je upravu [?]to se ti?e administratora i zaklju?avanja topika. :?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Šaki? wrote:Ali to ne mijenja puno o Irinoj primjedbi o tvojim ženskim likovima.
Što je najbolje od svega, ja se s tim djelomi?no slažem; da ponovim ono što se izgubilo u svom ovom prepucavanju: pitanje nedostatka ženskih likova u mojim djelima nije toliko pitanje nedostatka ženskih likova, nego problem odabira tema u kojima bolje funkcioniraju muški likovi. Eto još jedna stvar o kojoj ?u ubudu?e i razmišljati htio-nehtio i koja ?e dodati još jednu ciglu na moj rajters blok. Hvala Vam :!:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Šaki? wrote:Kasnije Bahodove stavove ne bih *uop?e* komentirao.
Ali ?ovjek je rekao isto što i ja, a rekao si da se sa mnom slažeš...?
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ja osje?am nijanse. Mi smo se razi[?]li oko nekih stavova, ali se (na?elno) slaĹžem s nekim tvojim dodatnim obja[?]njenjima u kojima - kad pobliĹže razlaĹže[?] svoje stavove - se vidi da nisi ono [?]to se moĹže pomisliti na prvi tren kad si sko?io.

Dok:
to je naravno potpuno pogre[?]no
nije tip argumenta s kojim bih uop?e htio raspravljati. Pametnome dosta.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Tomislav Ĺ aki? wrote:
to je naravno potpuno pogre[?]no
nije tip argumenta s kojim bih uop?e htio raspravljati. Pametnome dosta.
mislim da si me pomalo pogre[?]no shvatio
zapravo sam htio biti ironican
sad sam ponovo procitao post i skuzio da je ispalo glupo i bahato a ne ironicno :x

moja gre[?]ka :uzdravlje:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Tako je! Pospi se pepelom! Provedi samokritiku!



Ĺ alu na stranu, bila je ovo dobra diskusija dok cenzura nije proradila. nadam se posljednji put na ovakav na?in...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

samo je samokritika prava kritika

?ovjek kojiput zaboravi da je na forumu i da ga ljudi ne znaju i da mu fale mimika, gestika i glas pa se zaleti:iconbiggrin:
enivej

Ĺžao mi je [?]to jo[?] nisam pro?itao knjigu tako da se be[?] nisam mogao uklju?iti
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Šaki? wrote: Mi smo se razišli oko nekih stavova, ali se (na?elno) slažem s nekim tvojim dodatnim objašnjenjima u kojima - kad pobliže razlažeš svoje stavove - se vidi da nisi ono što se može pomisliti na prvi tren kad si sko?io.
Ako smijem primijetiti, jedna formulacija - "nisi ono što se može pomisliti" - mi ima vrlo, vrlo gadan prizvuk. Zna?i li to da najprije ljudima nalijepiš etiketu pa onda ideš s njima raspravljati accordingly? Je li bitnije što sam ja (ili bilo tko s kime raspravljaš) ili koje argumente zastupam? Što ako se, kao što se i dogodilo, pokaže da je etiketa bila pogrešna? Baciti u vodu cijelu diskusiju?
to je naravno potpuno pogrešno
nije tip argumenta s kojim bih uop?e htio raspravljati. Pametnome dosta.
To nije bio argument. To je bio uvod u argumente koje si onda odignorirao jer si ?ovjeku naljepio etiketu koja se, eto, pokazala pogrešnom.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

hvala :flower:
Post Reply