Nedostatak ideja u SF&Fu? Za[?]to?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
The Gnome
Ewok
Posts: 23
Joined: 24 Mar 2005, 11:01
Location: Rijeka
Contact:

Nedostatak ideja u SF&Fu? Za[?]to?

Unread post by The Gnome »

Ono [?]to me malo mu?i [?]to mi se ?ini da su nove ideje u SF danas sve rije?e i rije?e. Ne kaĹžem da se ne pi[?]u nova dijela, ni da je ono u njima neinventivno, ali mi se ?ini da je novih osnovnih ideja, onih na temelju kojih se stvara setting i znastvena/magijska pozadina, sve manje i manje.

MoĹžda je kod SF stvar da ve?ina najve?hi napredaka u znanosti koje se trebaju dogododiti su usko specijalizirane prirode, ili jednostvano zto [?]to je ljudska ma[?]ta radila brĹže od otkri?a pa je te[?]ko postaviti nove [?]pekulacije?

MoĹžda je to samo moje privi?enje jer kad gledam u retrospektivi sve su dobre ideje isfiltrirane i sakupljene pa se zato ?ini da ih je bilo vi[?]e, ili pak jednostvano ne dolazim do pravih djela i autora, no svejedno bih pokrenuo topic... ?ak i ako sam ukrivu vjerojatno ?emi skernuti paĹžnju na neke dobre pisce :angel:
"Without sorrow for breaking, there's no joy of remaking"
-Gervasious Bartholomeous Maximilian Ullysses Alexander "Eban"."The Gnome" Mutzchenzchazchazhechenhaggen
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ajoj! Ovo je vje?na tema... Mislim, bilo je o njoj ve? rije?i na ovom forumu. Tu dolazimo do sljede?eg.

1. Sve pri?e se daju svesti na nekoliko osnovnih zapleta. Jedna od sistematizacija (mislim, Heinleinova):
- on susre?e nju (plus varijacije);
- rje[?]avanje nekog konkretnog problema;
- odrastanje (kao proces - moĹže se dogoditi i 70-godi[?]njaku).

2. Sve [?]to se ima re?i, rekli su:
- stari Grci (Ilijada i Odiseja);
- Biblija;
- renesansni autori (Shakespeare, Cervantes, Gunduli?...);
- praoci SF Ĺžanra (Shelley, Poe, Verne, Wells... okej, tu su i pramajke);
- Tolkien i ameri?ki "Goldenageri" (Asimov, van Vogt, Heinlein, Sturgeon& Co.).

3. Patentne urede treba zatvoriti, jer je sve ve? izmi[?]ljeno.

No, ideja ima... Istina je da se skoro svaka Ĺžanrovska SF pri?a, bilo doma?a, bilo inozemna dade slijediti do nekog bazi?nog SF arhetipa: susret s izvanzemaljcima - invazija istih, kronomocija, kolonizacija svemira... Istina je i da se sve ?e[?]?e kriĹžaju Ĺžanrovi, ali toga je bilo od po?etka (Shellyca je pisala SF ili horror?), a dobra pri?a ostaje dobrom pri?om, sve i ako je temeljna ideja tisu?ama puta preĹžvakana!
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Bezveze...
osobno mislim da bi se onaj tko veli kako novih ideja nema i kako je sve vec izmišljeno treb'o pod hitno ostavit (stavarala?kog) pisanja (SF&F-a a i šire) u bilo kojem oblicju i agregatnom stanju i posvetit' se paleontologiji mlade janjadi il' uzgoju blamburških kmi?avaca...
:blob:
Image
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Moje je mišljenje da se svaka pri?a, koliko god puta bila ispri?ana, uz nekoiko sitnica i malo maštovitosti može doimati orginalnom. Problem nije u nedostatku ideja ve? u hiperprodukciji koja je prisutna u svim vidovima stvaralaštva. Uz takav tempo ljudi jednostavno nemaju vremena pa stvaraju šablonski po ve? iskušanim receptima uz minimalnu dozu inventivnosti. Naravno, postoje izuzeci ali oni su samo kap u moru.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Indigo Montoya wrote:Bezveze...
osobno mislim da bi se onaj tko veli kako novih ideja nema i kako je sve vec izmišljeno treb'o pod hitno ostavit (stavarala?kog) pisanja (SF&F-a a i šire) u bilo kojem oblicju i agregatnom stanju i posvetit' se paleontologiji mlade janjadi il' uzgoju blamburških kmi?avaca...
:blob:
:laughing1: :hello1:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

"bolest" novijih generacija je u tome [?]to misle da poslije njih ne?e biti ni?ega... da je za njihovih Ĺživota "sve otkriveno" "sve ispri?ano" svi najbolji filmovi su snimljeni, i na kraju sve najbolje knjige su napisane...

to obi?no govore oni koji nemaju volje Ĺželje i vremena da otkrivaju nove autore i nova djela :!:

bilo je ima i bit ?e uvijek novih ideja samo ne trema drĹžati o?i [?]irom zatvorene... a i ono dobro ve? [?]to je napisano ne bi moglo biti pro?itano ni za tri Ĺživota :(
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
The Gnome
Ewok
Posts: 23
Joined: 24 Mar 2005, 11:01
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by The Gnome »

Bezveze...
osobno mislim da bi se onaj tko veli kako novih ideja nema i kako je sve vec izmi[?]ljeno treb'o pod hitno ostavit (stavarala?kog) pisanja (SF&F-a a i [?]ire) u bilo kojem oblicju i agregatnom stanju i posvetit' se paleontologiji mlade janjadi il' uzgoju blambur[?]kih kmi?avaca...
Hmm... kako da shvatim ovu poruku?

Smisao ovog nije bilo kritiziranje SFa nego moje pitanje dali je onako kako mi se ?ini i za[?]to je ili nije... A [?]to se ti?e pisanja cesto mi se dogodilo da mi na um padne neka lijepa ideja koja mi se ?ini nova i onda nai?em na pri?u u kojoj je ve? to obra?eno... nije da ?e me to odvratiti od pisanja ali ?odvjek se zapita :scratch:
"Without sorrow for breaking, there's no joy of remaking"
-Gervasious Bartholomeous Maximilian Ullysses Alexander "Eban"."The Gnome" Mutzchenzchazchazhechenhaggen
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

The Gnome wrote:A što se ti?e pisanja cesto mi se dogodilo da mi na um padne neka lijepa ideja koja mi se ?ini nova i onda nai?em na pri?u u kojoj je ve? to obra?eno... nije da ?e me to odvratiti od pisanja ali ?odvjek se zapita :scratch:
nisi jedini kome se to doga?a :headbang:
Život je samo san na putu do smrti
Kil-Kenny
Ewok
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2005, 04:13

Unread post by Kil-Kenny »

Ma ni originalost jos kre-pala - kad bi se islo filozofirati sva se originalnost svodi na Nacin kojim je nesto predstavljeno - a razlicitih Nacina ima koliko i ljudi - stoga bazicno ima preko sest milijardi razloga za nadu u svim poljima... Sto se knjizevnosti tice... Vjerojatno neki autor koji je procitao malo tudjih djela ili zna za mali broj drugih autora moze dobiti dojam da je nestalo originalnih ideja - ne govorim da je to slucaj s tobom - A onaj autor koji je iznadprosjecno nacitan i preplavljen tudjim dobrim idejama - moze lako potpasti pod dojam kako je nemoguce doci do vlastite originalne ideje. Ima lijeka i za taj zacarani krug - a mnogi su ga autori pronasli u hrabrosti - da zalaze u teme koje su drustveno smatraju manje prihvatljive ili neprihvatljive - ili ustrajanjem na svojem nacinu ne osvrtajuci se ni kod sebe, ni kod drugih na vjecno budnu osnovicu ljudskog ucenja - sto bi bila Usporedba i onaj, skoro pa automatizam, da se sve kategorizira, obiljezava i stavlja u pripadajuce male kucice. Za sto godina bit ce nas na planetu i vise nego dvostruko - pa opet ce svako toliko izaci ''originalno'' remek-djela poput onih koje danas smatramo klasicima. Pitanje je samo kakvu ce marketinsku podlogu/potporu imati takvo djelo. Nazalost, problem nije u tome sto zivimo u razdoblju kada je sve izmisljeno ( dok je maste i inventivnosti takav period se nikada nece ni pojaviti ), nego u vremenu kada je Oprah interstelarna kraljica nase medijske galaksije.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

L.Z. wrote:
The Gnome wrote:A što se ti?e pisanja cesto mi se dogodilo da mi na um padne neka lijepa ideja koja mi se ?ini nova i onda nai?em na pri?u u kojoj je ve? to obra?eno... nije da ?e me to odvratiti od pisanja ali ?odvjek se zapita :scratch:
nisi jedini kome se to doga?a :headbang:
Upravo tako...
@ the gnome - glej, nitko od nas (a ovdje su to svi u manjoj ili vecoj mjeri i sa vecim ili manjim uspjehom porobali) nije izbjegao situaciju da pri izlijevanju svoje maste na papir dozivi da je netko drugi isto to vec obradio (ne nuzno i na bolji nacin). Buduci da kao ljudska bica funkcioniramo tako da da intelektualni, fizicki i emotivno reagiramo na podrazaje okoline (stvari koje vidimo, cujemo, pro?itamo, okusimo, onjušimo, ispipamo itd...) spomenuta je mogu?nost ne samo vjerojatna nego i ?esta no prihvatiti zbog toga stajalište da je sve što je vrijedilo re?i ve? re?eno, napisano ili odsvirano jednostavno je pogubno ne samo za tvoje (moje, naše i njihovo) književno stvaralaštvo ve? i za tvoje (moje, naše i njihovo) poimanje umjetni?kog izri?aja op?enito i priklanjanje pogubnim trendovima reciklaže i sempliranja ve? vi?enog.

K?
:blob:
Image
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Kil-Kenny wrote:Ma ni originalost jos kre-pala - kad bi se islo filozofirati sva se originalnost svodi na Nacin kojim je nesto predstavljeno - a razlicitih Nacina ima koliko i ljudi - stoga bazicno ima preko sest milijardi razloga za nadu u svim poljima...
Slazem se, mislim da orginalnost nekog djela ne treba promatrati iskljucivo kroz bazicnu ideju nego puno sire. Ako se zadrzimo iskljucivo na ideji onda cemo vrlo brzo doci do zakljucka se da nakon 100-ak knjiga bilo kojeg zanra mozemo pozdraviti s njim.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
The Gnome
Ewok
Posts: 23
Joined: 24 Mar 2005, 11:01
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by The Gnome »

spomenuta je mogu?nost ne samo vjerojatna nego i ?esta no prihvatiti zbog toga stajali[?]te da je sve [?]to je vrijedilo re?i ve? re?eno, napisano ili odsvirano jednostavno je pogubno ne samo za tvoje (moje, na[?]e i njihovo) knjiĹževno stvarala[?]tvo ve? i za tvoje (moje, na[?]e i njihovo) poimanje umjetni?kog izri?aja op?enito i priklanjanje pogubnim trendovima reciklaĹže i sempliranja ve? vi?enog.
Mislim da sam na[?]ao mali "bug" u komunikaciji. U glavnom se slaĹžem sa svime [?]to kaĹže[?], ali ja ne tvrdim da vi[?]e nema kreativnosti.
I dan danas nastaju izvanredna dijela koja odi[?]u svijeĹžinom i originalnosti, iako obra?uju neku ve? prije spomenute teme.
Slazem se, mislim da orginalnost nekog djela ne treba promatrati iskljucivo kroz bazicnu ideju nego puno sire. Ako se zadrzimo iskljucivo na ideji onda cemo vrlo brzo doci do zakljucka se da nakon 100-ak knjiga bilo kojeg zanra mozemo pozdraviti s njim.
SlaĹžem se da netreba ali ovaj topic nisam postavio s tvrdnjom je nedostatak originalnih dijela, ve? samo da ?ujem mi[?]ljenja oko te bazi?ne ideje.
"Without sorrow for breaking, there's no joy of remaking"
-Gervasious Bartholomeous Maximilian Ullysses Alexander "Eban"."The Gnome" Mutzchenzchazchazhechenhaggen
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ja i dalje tvrdim kako patentne urede treba zatvoriti, jer je sve izmi[?]ljeno.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:Ja i dalje tvrdim kako patentne urede treba zatvoriti, jer je sve izmišljeno.
Daj mi onda reci di mogu kupiti antigravitacijske uredjaje?

But seriously, sjeti se Clarkeovog zakona (ne znam sad kojeg od tri). I jos: cinjenica je da vecina onog sto ce tek biti izumljeno vecini futurista nije nikad ni palo na pamet (sjetite se Lensmena i kompjutera).
Post Reply