Vakum

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dagi wrote:
Dagon wrote:A da ne govorimo o tome da je predvedljiv do ****, a [?]to moĹže biti gore za pisca SF ili horrora?
Moram priznati, nisam ga pro?itao u dostatnim koli?inama eda bi mi postao predvidljivim. S druge strane, kratke pri?e su mu dosta dobre, ?ak mala remek-djela! Preporu?am!
Da, kratke pri?e su mu puno bolji od romana, mene je jako svidjela zbirka "'Salem's lot", ali valjda zbog ?vrstine dijela uvjek previ[?]e pazi na detalji, pa uvijek skuĹžim kraj na sredine. :(

Nat
Last edited by Dagon on 03 Dec 2004, 12:38, edited 1 time in total.
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dagon wrote:Da, kratke pri?e su mu puno bolji od romana, mene je jako svidjela zbirka "'Salem's lot", ali valjda zbog ?vrstine dijela uvjek previ[?]e pazi na detalji, pa uvijek skuĹžim kraj na sredime.
Stop, stop! Salem's Lot je roman!
Last edited by Dagi on 03 Dec 2004, 14:25, edited 1 time in total.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Znam da ima i roman, ali ja sam ?itala u jednoj zbirke gdije je ina?e bilo 3 autora - Lovecraft, Clive Barker i King nekoliko pri?a za koje se pisalo da su iz ZBIRKE Salem's lot? :shock:

Nat
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ne isklju?ujem postojanje istoimene zbirke.

Roman Salem's Lot je i ekraniziran - ?ini se dva puta, kao serija i kao TV film.
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

Salem's Lot jest roman, ali postoji i kratka priča Jerusalem's Lot koja je pisana u apistolarnom obliku, i puno je bolja i komornija od samog romana.

I ekraniziran je i kao kino film, a kao televizijski film nije. Postoji televizijska serija s Rob Loweom u novije vrijeme, što ide kao pilot epizoda pa ispada film, a cijela serija ide opet zasebno.

Krajem sedamdesetih Tobe Hooper snimio je svoj fim strave "Salem's Lot" koji je bio dobar, a sredinom osamdesetih Larry Cohen snimio je i svoju verziju trash horrora, "Return To Salem's Lot", koji je bio još jedna verzija romana. Uglavnom ekraniziralo ga se više od dva puta!

Mislav
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

epistolarnom, sorry
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, krivo sam shvatio da je rije? o TV filmu. Hvala na ispravku neto?nog navoda.
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

Dagi wrote:Okej, krivo sam shvatio da je rije? o TV filmu. Hvala na ispravku neto?nog navoda.

Sve ok!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Alien2dio wrote:Sad cu izjaviti nesto bogohulno ali mene ta Ursula udavi.
Vise puta sam poceo citati njene knjige i svaki put me ugnjavila "zenskom stilom"
IJU!!! blasfemija!

http://irescorneroffice.blog.hr/
Instant Geek. Just Add Coffee.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Alien2dio wrote:Jedina Ursulina knjiga koju sam odgustao je Zemlje prekomorja(?). to je bilo neko srpsko izdanje, nisam siguran postoji li uopce nase?
"Zemljomorje", ili u originalu "Earthsea". Izvorno je to bila trilogija s naslovima "Wizard of Earthsea", "The Tombs of Atuan" i "The Farthest Shore", ali je (puno, nekih dvadesetak godina) kasnije Ursula napisala i roman "Tehanu", te zbirku prica kojoj ne znam naslov. Trenutacno SciFi channel priprema mini-seriju prema prve dvije knjige.

Meni je to inace jedan od najboljih fantasy serijala ikad, a "The Tombs of Atuan" je mozda i najbolji (i najnetipicniji) fantasy roman.
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

BerislavLopac wrote:"Zemljomorje", ili u originalu "Earthsea". Izvorno je to bila trilogija s naslovima "Wizard of Earthsea", "The Tombs of Atuan" i "The Farthest Shore", ali je (puno, nekih dvadesetak godina) kasnije Ursula napisala i roman "Tehanu", te zbirku prica kojoj ne znam naslov. Trenutacno SciFi channel priprema mini-seriju prema prve dvije knjige.

Meni je to inace jedan od najboljih fantasy serijala ikad, a "The Tombs of Atuan" je mozda i najbolji (i najnetipicniji) fantasy roman.
SlaĹžem se. Zbirka pri?ica se zove "Fisherman of Inland Sea" i imam je doma ali nikako da dodje na red (nekako nisam uvjeren da je su to samo fantasy pri?ice)
A neznam meni su i "Pri?anje" i "Lijeva ruka tame" i "Svijet se kaĹže [?]uma"
odli?ni.
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Dren wrote:A neznam meni su i "Pri?anje" i "Lijeva ruka tame" i "Svijet se kaže šuma"
odli?ni.
Hm, s "Pri?anjem" se malo otelila (iako mi se knjiga svidjela, ali znam da je to samo zbog mog osobnog ukusa), a "Svijet se kaže šuma" mi se ?ini na granici pamfleta. Ali dosta davno sam ga ?itao, kad sam bio mlad i prepametan, pa bi možda morao još jednom. Kao kod "Disposessed", koji mi je prije deset godina bio samo okej, a nakon što sam ga nedavno pro?itao i shvatio da ga onomad nisam shvatio, mi je jedna od najboljih knjiga u povijesti ?ovje?anstva.[/i]
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Izitpajn wrote:
Dren wrote:A neznam meni su i "Pri?anje" i "Lijeva ruka tame" i "Svijet se kaže šuma"
odli?ni.
Hm, s "Pri?anjem" se malo otelila (iako mi se knjiga svidjela, ali znam da je to samo zbog mog osobnog ukusa), a "Svijet se kaže šuma" mi se ?ini na granici pamfleta. Ali dosta davno sam ga ?itao, kad sam bio mlad i prepametan, pa bi možda morao još jednom. Kao kod "Disposessed", koji mi je prije deset godina bio samo okej, a nakon što sam ga nedavno pro?itao i shvatio da ga onomad nisam shvatio, mi je jedna od najboljih knjiga u povijesti ?ovje?anstva.[/i]
UKLeG je meni osobno jedan od najboljih pisaca ever. Cinjenica jest da je cesto zastranjivala u teme na samom rubu knjizevnosti, odlazeci prema dnevnoj politici ("Svijet se kaze suma" je svojevrsna alegorija vijetnamskog rata), te u kasnijim djelima prema svom omiljenom taoizmu i feminizmu ("Tehanu"), ali romani poput "Rocannonovog svijeta", "Lijeve ruke tame", "Covjeka praznih saka" i "Grobova Atuana", pa i price kao sto je "Prostranija od carstava i sporija" apsolutno spadaju medju najbolji SF ikad.

Ima jedan roman, ne mogu se sjetiti naslova, u kojem opisuje postapokalipticnu Kaliforniju vracenu u primitivan nacin zivota. Iako je i to pomalo hipijevska utopija, ima fantasticno opisanu kulturu koja je mjesavina izvornih Indijanaca i nekih taoisticnih ideala, ali ne bez doze realnog pogleda na iskonske ljudske porive i motivacije -- za to je cak napravila i kazetu s izvornim pjesmama opisanog plemena.

I jos jedan, sasvim osoban detalj: "Svijet se kaze suma" ("The Word for World is Forest") meni je osobno apsolutno najbolji naslov koji sam ikad cuo.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Svet se kaĹže [?]uma jest na rubu biti pamfletom. Haldeman je istu stvar napravio puno bolje, dodu[?]e post festum.

Zanimljivo je da je Svet se kaŞe [?]uma zauzeo sredi[?]nje mjesto u Živkovi?evom eseju o Heinleinu u "Siriusu", u seriji o Dvanaest veli?anstvenih. Živkovi? je o?ito Şelio suprotstaviti Svet Heinleinovim Troopersima. No, antitezu Heinleinu je postavio upravo Haldeman ([?]to je i Živkovi?u kao uredniku "Kentaura" bilo poznato), pa mi je stoga takav Živkovi?ev pristup nejasan, osim kao plod njegove antipatije prema Heinleinu.

I jo[?]: Svet se kaĹže [?]uma je naslov kako je preveden u biblioteci "Kentaur". Nema ga potrebe ijekavizirati. Uostalom, The word for World is Forest bi se dalo i druk?ije prevesti, mislim.
Last edited by Dagi on 09 Dec 2004, 10:34, edited 1 time in total.
Post Reply