Zakon o jedinstvenoj cijeni knjige?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Zakon o jedinstvenoj cijeni knjige?

Unread post by Dagi »

Vidim kako je na Interliberu odrĹžan dramati?ni okrugli stol o stanju knjige u Hrvatskoj. No, postoji i jedna inicijativa koja datira s po?etka listopada. Objavljena je u nastavcima:
prvi
drugi
tre?i
?etvrti.

Ne znam koliko su sukladne inicijative o kojima rije?, budu?i na Ĺžalost nisam bio na Interliberu, no nadam se kako se ovime daje dodatna (knjiĹžarska) perspektiva uvida u problem.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Kako sam pro?itao inicijativu o kojoj govori[?], mogu o njoj.

Malo mi idu neke stvari na qurac. Sam ?ovjek kaĹže da je svojim nepla?anjem dio problema (a ja sam jednom svjedo?io razgovoru nekog izdava?a i prodava?ice u doti?noj knjiĹžari, jer mu nije neki sitni ra?un platio tko zna koliko, a na telefon ga se ne moĹže dobiti i svi ti [?]itovi) i onda se buni [?]to su nakladnici u desetak godina sistematski nau?ili zaobilaziti knjiĹžare. (Tako je, recimo, Zagreba?ka naklada pokupila svoj stup s knjigama iz Tamarisa. Poga?ate ve?, doti?na je knjiĹžara postala ozlogla[?]ena zbog nepla?anja, iako postoji samo dvije-tri godine.) Mislim, da[?] kujinim sinovima robu, oni prodaju ili ne prodaju, a novce vidi[?] na Sveto Nigdarjevo, i jo[?] uzimaju 30-40+ % naknade zbog ?ega knjiga ko[?]ta u 3 P.M. I jasno da onda svi imaju svoje [?]tandove na placevima i da ljudi tamo kupuju knjige.

Ĺ to se ti?e novinskih knjiga. Istina je da smatram da svatko treba biti u svojoj specijalizaciji i da ovo vu?e prema stvaranju medijskih monopola, [?]to ima dugoro?ne posljedice. Me?utim, [?]to sad svi kukaju? Gdje su bili kad je trebalo neke stvari izdati, kojih nema ve? X godina, a i ako ih ima, to je u onim knjiĹžnicama koje nisu vr[?]ile etni?ko ?i[?]?enje svojih polica.

Toliko za sada.
A. Ziljak
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Mislim da se ovome nema što dodati...
Razvidno je barem iz ove moje provincijalne ruralno-zaba?ene perspektive kako hrvati ipak nisu zaboravili knjigu i kako je (kao to što uvijek biva) u pitanju ipak lova tj. nedostatak iste...

:blob:
Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ponajprije, ogra?ujem se od rasprave na relaciji nakladnici - knjiŞari, ne zato [?]to ne bih imao [?]to re?i (barem kao dugogodi[?]nji potro[?]a? knjige), ve? zato [?]to na ovom forumu ima diskutanata koji su bitno kvalificiraniji od mene. U prvom redu mislim na Žiljaka, mcn-a, ali znam da ima i niz drugih.

No, jedna stvar je jasna - to [?]to su si ljudi u Hrvatskoj pribliĹžno polovicom devedesetih zabrijali kako je normalno ne pla?ati, moĹže dovesti samo do kolapsa cijelih privrednih grana. Nisam gospodarski stru?njak, ali ne treba biti magistrom ekonomskih znanosti pa da se sa?ini gruba linearna projekcija situacije gdje jednostavno nitko nikome ne pla?a.

Nekih sedam-osam godina kasnije, tikva puca - kao [?]to se doga?a ovih dana - pa ste?ajevi i ovrhe postaju glavnim sportom i zabavom. I to je sasma u redu. Osobno nisam nikakvim socijalnim darvinistom, ali ovdje govorimo o privredi, koja u cjelini moĹže samo profitirati time [?]to ?e pomrijeti nekih [?]ezdesetak posto subjekata koji su evidentno nesposobni za Ĺživot. Naime, nesposobnima su se sami napravili - dobar recept za propast su upravo citirane visoke marĹže (ah, ?arobna rije?) skop?ane s nepla?anjem. Jasno, u takvoj situaciji je najpametnije zavapiti: draga drĹžavo, ponagaj, li?ki medvjedi izumiru!

Nisam siguran koliko bi drĹžava trebala intervenirati u cijenu knjige, osim kod udĹžbenika za osnovne i srednje [?]kole, eventualno za neke fakultete - i to one za koje postoji strate[?]ki nacionalni interes (primjerice, agronomija, turizam, brodogradnja) ili op?i interes (medicina, veterina i sl.). Juristi, ekonomisti, filozofi - nek' si nabavljaju knjige kako znaju, ionako ih ima previ[?]e (osobno sam pravnikom, pa bih tu mogao tupiti u beskraj...).

Ostali nakladnici i knjiĹžari - boĹžemoj... Naime, ideja da se konzistentno prekora?uju rokovi ili se uop?e ne pla?a moĹže funkcionirati ili ondje gdje se zlorabi entuzijazam (u Ĺžanru je to radio jo[?] Gernsback, za razliku od Campbella koji je u startu tresnuo novac na stol - pa se i vidjela razlika, no ovo je ve? digresija), ili gdje je pravna za[?]tita neefikasna. No, kao [?]to sam rekao, stvari postupno dolaze na svoje...

I mala fusnota: to [?]to ima igra?a koji ulaze u utakmicu s citiranim idejama od prije skoro cijelog desetlje?a, samo podvla?i profesionalizam nekih nakladnika - i osobito knjiĹžara - koji do sada ba[?] u fandomu nisu bili popularni.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Sam si rekao [?]to sam mislio i ja re?i.

BTW: Na reklami sam ?uo da prvonagra?eni iz ovogodi[?]njeg VBZ-ovog natje?aja za roman ide u distribuciju s novinama, ?ini mi se Ve?ernjakom. Netko je o?ito shvatio neke stvari...
A. Ziljak
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Nda... Špiši?evo "Koljivo", BTW meni je iz perspekitve wannabe pisca ovo skroz ok.
?ovjek do?e niotkud, napiše roman, skupi nagradu i Ve?ernjak mu ga naštanca u 100k komada. Ajd neka je i peti dio naklade lista to je još uvijek 20 soma primjeraka, za jednog debitanta (mislim da je mom?ina friški ako nije ispri?avam se) kolanje prvijenca u tolikom broju primjeraka je san snova...
Aj recite da nije?
Pa makar i tri ?etvrt toga kupilo prašinu na policama domova diljem LijN-e opet ostaje jedno 6-7 tisu?a koje ?e netko negdje nekad pro?itati...
Za usporedbu ?ini mi se da nam je Boro (Dežulovi?) jednom spomenuo kako je njegov posljednji roman Christkind ima upravo toliku nakladu 5-6k (ako sam fulo mea kulpa vino je teklo potocima i razgovor je nekako meandrirao iz smisla u besmisao i natrag) pa sad ti vidi...
Ja'b osobno kad bi ve? u nešto ulijevao vlastito vrijeme, dušu talent i nadahnu?e iskreno to volijo vidjeti kako se u enormnim koli?inama valja kioscima nego kako tugaljivo ?ami u izlozima kojekakvih knjižara.
:blob:
Image
ban

Unread post by ban »

Indigo Montoya wrote:?ovjek do?e niotkud, napi[?]e roman, skupi nagradu i Ve?ernjak mu ga na[?]tanca u 100k komada. Ajd neka je i peti dio naklade lista to je jo[?] uvijek 20 soma primjeraka, za jednog debitanta (mislim da je mom?ina fri[?]ki ako nije ispri?avam se)
Zapravo ne dolazi niotkud ;) Dolazi iz Osijeka i napisao je nekoliko knjiga i drama. U Osijeku je postao poznat kao koautor knjige Slavonska krv, a dosta mu je hvaljena zbirka horror prica Kuke za sunke.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Ma aj dobro ... nisam htijo podcjenjivati ?oeka...
BTW kupih book i prvih trijest strana je skroz cool, volim mu jezik kojim piše, te?no je i pitko... :headbang:
:blob:
Image
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

Apsolutno da ne dolazi niotkud, jer Spišić je osim što je znan kao jedan od najžeščih horor autora (zbirka Kuke za šunke) autor i drame Jug 2, koja je dobila i neke vrlo bitne nagrade, i to one na državnoj razini, čak i Držića, ako se ne varam! Drama govori o nekom tipu koji ima šećeranu a onako uz put si zašećeri život pa svaku malo premalti svoju ženu. Na kraju je ubije i pretvori u kocku šećera, koja jednom i oživi, al nek mu bude. Spada među one autore koji se ne srame reći da im je Stephen King uzor, premda prema morbidnosti sadržaja (Kuke za šunke) ili naslova(Koljivo) svojom je sirovošću bliži Barkeru.
Ima stvarno zgodnu ženu, koja je još i glumica, što je vrlo cool za razliku od Barkera koji je deklarirani gay (Stari svaka ti čast ali dalje od mene :!: )
Čitao sam nekidan jedan intervju s njim gdje kaže kako mu žena upravo glumi Lady Macbeth, ali ako na sceni ne bude dovoljno krvava, popet će se on gore pa će je sam zali!ti!
A ona je o njemu rekla da je manijak koji horor mora tržiti ama baš u svemu iz svakodnevnog života pa čak i u neplaćenim računima.
Čini se da je Jug 2 dijelom i životni roman, jer po autorovom priznanju, on se budi po noći pa vrlo često davi svoju ženu, jer je uvjeren da je ona demon :shock:
Ma tip je lud 100 na sat, al neki od bas vole takvu ludost :headbang:
ban

Unread post by ban »

Eh koja je strava ic s curom u praskozorje Juga 2 pored secerane preko cijih zidina se rote pare dobivene preradom secerne repe magleci ionako zamagljeno vidno polje :shaking:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Mislav wrote:naslova(Koljivo)
neko reče da je to makedonska? slastica, naglasak na o, a ne pridjev...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

Nimrod wrote:
Mislav wrote:naslova(Koljivo)
neko reče da je to makedonska? slastica, naglasak na o, a ne pridjev...
Lako moguće da je, ali roman nisam čitao. Poznavajući Spišićev opus čovjek prvo ide na sirovost naslova. Kuke za šunke već daju asocijaciju. Nakon tog naslova Koljivo je za pisca logično, ali u ovom slučaju eto ti divote semantike i lucidnosti autora.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Koljivo je uistinu slastica koju pravoslavci pripremaju o blagdanima (mislim za Slavu), a sastoji se - koliko me sje?anje sluĹži - od neke vrste guste Ĺžitne ka[?]e s medom, orasima i jo[?] drangulija. Ukusno...

Ovdje je link na recenziju(u receptu se spominju groĹž?ice), a ovdje je jo[?] jedan recept.
Last edited by Dagi on 18 Nov 2004, 16:55, edited 1 time in total.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Indigo Montoya wrote:Za usporedbu ?ini mi se da nam je Boro (DeĹžulovi?) jednom spomenuo kako je njegov posljednji roman Christkind ima upravo toliku nakladu (...)
Pri ?emu se DeĹžulovi? izrijekom ogradio kako njegov roman nije SF.
Indigo Montoya wrote:Ja'b osobno kad bi ve? u ne[?]to ulijevao vlastito vrijeme, du[?]u talent i nadahnu?e iskreno to volijo vidjeti kako se u enormnim koli?inama valja kioscima nego kako tugaljivo ?ami u izlozima kojekakvih knjiĹžara.
Da, i stoga svaka ?ast ?ovjeku!
Post Reply