Eragon

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
ylodi
Ewok
Posts: 4
Joined: 01 Sep 2003, 09:15
Contact:

Eragon

Unread post by ylodi »

Pročitah danas članak u Večernjaku o upravo prevedenoj knjizi Eragon, mladog autora koji, navodno, nikada nije išao u školu. Kaj je to stvarno vrijedno čitanja ili je to samo još jedan napuhani bestseler koji se fura na, već puno puta prostituirane, zmajeve, patuljke i vilenjake?

Večernjak:

http://www.vecernji-list.hr/home/nedjel ... 3/index.do

Službene stranice autora i knjige:

http://www.randomhouse.com/teens/eragon/
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Eragon

Unread post by Izitpajn »

ylodi wrote:Pro?itah danas ?lanak u Ve?ernjaku o upravo prevedenoj knjizi Eragon, mladog autora koji, navodno, nikada nije išao u školu. Kaj je to stvarno vrijedno ?itanja ili je to samo još jedan napuhani bestseler koji se fura na, ve? puno puta prostituirane, zmajeve, patuljke i vilenjake?
Nisam pro?itao knjigu, ali ako bih sudio po tom tekstu u Ve?ernjaku, stavio bih ga u isti koš s "Vanianom".

Drugim rije?ima, ne ?itati ako vam je život mio!
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

I meni se cini kao ljigi. Se netko sjeca onog nekakvog tipa o kojem je prije par godina Vecernjak imao veliki tekst na duplerici, a koji pise i crta svoj nekakav fantasy svijet i slicno, i proglasili ga "hrvatskim Tolkienom"? Koliko znam, tip jos uvijek nije nista objavio.

A malu Odobasicku da i ne spominjem. (BTW, ja sam "Cudesnu krljust" procitao jos u rukopisu, dok sam radio u Algoritmu, pa ju je Zvjezdanin tata donio Nevenu da ju objavi. Na kraju je stari nagovorio Naprijed da ju objavi u Striboru, te platio Igoru solidne novce za naslovnicu.)

Svijet je ocito prepun raznoraznih eskapista koji imaju svoje svjetove (i Tolkien je bio jedan takav) u glavi i/ili na papiru, a kad netko od njih nesto i objavi izgleda da postaje bitnije tko je autor (Wow, mali nikad nije isao u skolu! Pa on je cudo nebesko!) nego kakva je knjiga.

PS. Ako se nekome cini da sam zavidan, poptuno je u pravu. :angel:
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

BerislavLopac wrote: Ako se nekome cini da sam zavidan, poptuno je u pravu. :angel:
Berislave, ?emu zavidjeti?
Ako netko ima dovoljno "one stvari" da, nakon Tolkiena, G.G. Kaya, Martina, Zelaznyja, LeGuinove, Bujoldice, Herberta i inih koji su snovali i dosanjali svoje svjetove i dalje sanja o nekim svojim svjetovima i ide "to" objavljivati, tada isti mora biti spreman da bude prili?no izvrgnut kritikama, i to nepovoljnim, pogotovo od strane nesluĹžbene kritike, odnosno ?italaca koji bivaju zamoreni neprestanim priljevima "tamo nekih" 'vakih i 'nakih svjetova i svjeti?a, svemira i svemiri?a.

I sam imam iskonstruiran nekakav svijet (a tko nema...) Nielim Epenera, pa sve skupa previ[?]e zvu?i Herbertovski iako nema za?ina i... J... ga - to sigurno ne?u davati u javnost.
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Svaki od nas Ĺživi u svijetu koji sam stvara. Jedni vi[?]e, drugi manje.

Nat
At last, the stars are finally right...
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Dagon wrote:Svaki od nas Ĺživi u svijetu koji sam stvara. Jedni vi[?]e, drugi manje.

Nat
No, ovo je lijepo re?eno, ali je pomalo offtopic... IYKWIM?
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

MadDog wrote: I sam imam iskonstruiran nekakav svijet (a tko nema...) Nielim Epenera...
Jedu li tamo lignje sa Proxime Belenensesa?

:blob:
Image
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Indigo Montoya wrote:
MadDog wrote: I sam imam iskonstruiran nekakav svijet (a tko nema...) Nielim Epenera...
Jedu li tamo lignje sa Proxime Belenensesa?

:blob:
Nope, tamo uglavnom love Tvoskine radi koĹže.
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
ylodi
Ewok
Posts: 4
Joined: 01 Sep 2003, 09:15
Contact:

Unread post by ylodi »

MadDog wrote: Ako netko ima dovoljno "one stvari" da, nakon Tolkiena, G.G. Kaya, Martina, Zelaznyja, LeGuinove, Bujoldice, Herberta i inih koji su snovali i dosanjali svoje svjetove i dalje sanja o nekim svojim svjetovima i ide "to" objavljivati, tada isti mora biti spreman da bude prili?no izvrgnut kritikama, i to nepovoljnim, pogotovo od strane neslužbene kritike, odnosno ?italaca koji bivaju zamoreni neprestanim priljevima "tamo nekih" 'vakih i 'nakih svjetova i svjeti?a, svemira i svemiri?a.
Ja sam "progutao" gomilu SF knjiga, priznajem zadnjih deset godina baš i nemam vremena, ali prije sam znao pročitati i dvije knjige dnevno. Baš se i ne sjećam da su se autori libili toga da stvore novi svijet. Skoro svaki roman, svaka priča donosili su opis nečega novoga. Ponavljanja su se događala uglavnom u nastavcima. A sad je odjednom to postala neželjena praksa? Ili je to slučaj samo u fantastičnoj literaturi? :-)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Stvaranje novih svjetova jeste osnova skoro svakog SF/F/H, molit ?u lijepo! ?ak i Zemlja u budu?nosti je neki novi svijet, svi?alo se to nekome ili ne.

Druga je stvar koliko je to dobro napravljeno i da li je u nastavcima stvar iskurvana do te mjere da svima izlazi na u[?]i.

Tako?er, negdje postoji potreba da se novi svijet stvara i opisuje detaljno, negdje je dosta nabaciti par crtica da ?italac stvori sliku o okruĹženju u kojem se kre?u protagonisti, a svaka pri?a je o protagonistima.

Dakle, nema voljenog nam Ĺžanra bez novih svjetova.

A [?]to se ti?e Odoba[?]i?ke: to ni u kom slu?aju nije tako lo[?] roman. Nije bez gre[?]aka, ali u odnosu na ono [?]to kao fantasy kod nas pi[?]u sveu?ili[?]ni propfesori (Prodor) je apsolutno zakon. Ĺ teta [?]to se onda izgubila.
A. Ziljak
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Aleksandar Žiljak wrote:Stvaranje novih svjetova jeste osnova skoro svakog SF/F/H, molit ?u lijepo! ?ak i Zemlja u budu?nosti je neki novi svijet, svi?alo se to nekome ili ne.

Druga je stvar koliko je to dobro napravljeno i da li je u nastavcima stvar iskurvana do te mjere da svima izlazi na uši.

Tako?er, negdje postoji potreba da se novi svijet stvara i opisuje detaljno, negdje je dosta nabaciti par crtica da ?italac stvori sliku o okruženju u kojem se kre?u protagonisti, a svaka pri?a je o protagonistima.

Dakle, nema voljenog nam žanra bez novih svjetova.
Apsolutno se slazem. No, uvijek je pitanje koliko je svijet s vec 10E6 puta vidjenim motivima (poput zmajeva, vilenjaka i patuljaka koje spominje Stef) zaista nov.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Kad govorimo o stvaranju novih svjetova, na?elno postoje dva ekstremna pristupa. Razlika u njima jest u tome gradi li autor svijet, pa ga zatim napu?uje likovima koji bi ondje trebali ne[?]to izvoditi, ili autor ima likove, pa za njih sa?ini svijet kroz koji oni prolaze.

U prvom slu?aju dobijemo detaljno izma[?]tane svjetove s puno fascinantnih pojedinosti, koje ho?e biti uĹžitak zami[?]ljati. Nevolja je u tome [?]to se ?itatelj ?esto treba probijati kroz masivne "info-dumpove" koji mogu ili ne moraju biti zanimljivima. Dodatni rizik je ponavljanje stereotipija, osobito u fantasyju. Lijepa vjeĹžba u gra?enju svijeta je Bere?i?evo Sunce (NOSF Special, pristupiti s po?etne stranice). Nadam se da ?e se iz toga razviti i roman s uzbudljivom radnjom, budu?i da likovi i premise zbivanja ve? sada obe?avaju.

Drugi slu?aj ho?e dati daleko dinami?niji uradak. Autor krene od likova, konstruira radnju, a svijet opisuje usput. Uistinu, pojedinosti svijeta su tu prisutne kao najnormalnije stvari, pa ho?e pri povr[?]nom ?itanju ?ak promaknjuti. Primjerice, sveprisutna nanotehnologija u Žiljakoj pri?i Ve?er u Gradskoj, s Lidijom u mislima. Kad sam Žiljaku prigovorio za[?]to se u toj pri?i nije vi[?]e posvetio opisivanju same nanotehnologije, dobio sam primjeren odgovor: "?uj, to je kao da smjestim pri?u u dana[?]njicu, pa opisujem ?etverotaktni motor." Bilo Ottov, bilo Dieselov.

No, kad govorim o ekstremnim pristupima, oni su u praksi - ukoliko je autor dobar - nerazlu?ivi. Pitanje je li autor prvo postulirao svijet, pa ga napu?ivao likovima, odnosno je li prvo kreirao protagoniste, pa ih smjestio u plauzibilno SF/F okruĹženje - ho?e nalikovati pitanju je li prije bilo koko[?] ili jaje?! Vrlo ?esto sami autori ne razlu?uju proces konstruiranja svijeta od udahnjivanja Ĺživota veselom op?instvu koje u tom svijetu ne[?]to izvodi.

I jo[?]: konstruirati uvjerljiv svijet ho?e biti za autora prvorazredni izazov. Hajdemo redom.

Daleko najjednostavnije je smjestiiti radnju u zbiljski svijet - absolutno najmanje gnjavaĹže, a usredoto?enje je na likovima i radnji. Sljede?e najlak[?]e je sa?initi linearnu projekciju da[?]njice u razmjerno blisku budu?nost, premda nosi sa sobom rizike brzog zastarijevanja. Varijacija na temu je nekakva distopi?na bliska budu?nost, [?]to zna udaviti ?itateljstvo preĹžvakavanjem Orwella. Tu spadaju i dru[?]tva izmijenjena globalnim zatopljenjem, postatomci itd. Prividno sli?na vjeĹžba je konstruirati svijet alternativne pro[?]losti (pobjedni?ki nacisti putuju po svijetu luksuznim zra?nim brodovima pogonjenima kombinacijom mlaznih i Wankelovih motora...) ili paralelne stvarnosti. Upozorenje: nacisti u interkontinentalnim balisti?kim putni?kim raketama ve? su davno vi?eni kod Dicka, a paralelni Drugi svjetski rat opisivao je Farmer!

Fantasy svijet i nadnaravni horror. Problem je ukoliko je autor ujedno i fan raznih igara uloga, pa je svijet sastavio prepisuju?i priru?nike za D&D. Oh, daveĹža li! S druge strane, Hrvatska i njezino [?]ire okruĹžje (da ne kaĹžem Balkan, mogao bi se tkogod uvrijediti!) obiluju nadnaravnim pojavama. Vrhunska ironija je u tome [?]to su ovda[?]nje vampire, vukodlake, vile itd. pokupili drugi, saĹžvakali ih, a zatim smo ih - osobito kroz anglosasku literaturu i filmove - primili natrag. Prirodno, uzimamo ih izopa?enima, oklja[?]trenima, na[?]minkanima i friziranima kako si to zami[?]ljaju Ameri?ani i drugi. Zaboga, Vlad Drakul je ordinirao po Vla[?]koj, a ne Sedmogradskoj!

Na posljetku dolazim do onoga [?]to drŞim najzahtjevnijim, a to je konstruiranje (uvjetno re?eno) hard SF svijeta. Uzmimo neki daleki planet, divalj ili u stanovitoj fazi teraformiranja, s vlastitom ili importiranom florom i faunom, pa zabava moŞe po?eti! Zahtijeva po[?]trivanje ili svjesno nepo[?]tivanje odre?enih postulata prirodnih znanosti, pa onda njihovu primjenu u praksi. Dobar primjer je (opet) Žiljakov Ultramarin!, gdje autor mrtvo-hladno konstatira kako evolucija svuda prati sli?ne puteve, u ovisnosti o zadanim uvjetima. Tako morskim svijetom Ultramarina! plivaju bjesnozupke, kraken i jo[?] hrpa riba i liganja...
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dagi wrote: S druge strane, Hrvatska i njezino [?]ire okruĹžje (da ne kaĹžem Balkan, mogao bi se tkogod uvrijediti!) obiluju nadnaravnim pojavama. Vrhunska ironija je u tome [?]to su ovda[?]nje vampire, vukodlake, vile itd. pokupili drugi, saĹžvakali ih, a zatim smo ih - osobito kroz anglosasku literaturu i filmove - primili natrag. Prirodno, uzimamo ih izopa?enima, oklja[?]trenima, na[?]minkanima i friziranima kako si to zami[?]ljaju Ameri?ani i drugi. Zaboga, Vlad Drakul je ordinirao po Vla[?]koj, a ne Sedmogradskoj!
To je to?no. Grof Aleksej Tolstoj jo[?] u devetnaestom stole?ju iskoristio na[?]eg vampira za pri?u "Upyr", koja je posle prerasla u cijeli ciklus pri?a o vampirima. A ne bi ni jedan na[?] pisac napisao ne[?]to u na[?]em vampiru Jure. Ajmo, pisci, [?]to ?ekate!

Nat
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dagon wrote:Ajmo, pisci, [?]to ?ekate!
Vidi dretvu o Crnom cvetu.
Post Reply