najdraži mi je..

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

U "ozbiljnoj" literaturi to Milo iz nebeskih gospodara, unatoc (mozda i bas zbog toga) sto je negativac. Mada je knjiga space opera Milo mi je ostao u sjecanju kao jedan od zanimljivijih likova.
?itala sam "Nebeske gospodare" pred dosta vremena, ali mi je Milo ostao u sje?anju kao simpatican negativac. Moze li mi netko reci [?]to je definicija "space opere"? :lolek: :??: :lolek:
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

Khayman wrote: Zaboravio sam spomenuti i Marka Shilarda (prvi SF koji sam pro?ito, u tatinim starim romanima koje sam na[?]ao u konobi) :D :ska:
njemu Supermen i ostali super heroji nisu ni do koljena :D :D
User avatar
Thomas
Puppeteer
Posts: 105
Joined: 17 Aug 2003, 10:12

Unread post by Thomas »

Bell Ch. A. jel taj Mark Silard - Dušan Bel?an: najobjavljivaniji SF autor na prostorima bivše nam države. Mislim nekih 17 ili 18 romana o doti?nom junaku.

PS po?injem stavljat kva?ice od danas :smoravu:
Yeah, right!
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Da taj Mark Silard, šta toliko je toga o njmu objavljeno jasm našao samo pet komada uz neke ostale
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Thomas
Puppeteer
Posts: 105
Joined: 17 Aug 2003, 10:12

Unread post by Thomas »

Eve popis:
1. Prijatelj sa daleke zvezde (1982)
2. Galakti?ka staza (1985)
3. Lov na planeti Gabon (1985)
4. Planeta op?injenih (1985)
5. Povratak kiborga (1985)
6. Rat za Andromedu 17 (1985)
7. Duhovi Kajus Medijusa (1986)
8. Obra?un kod crne jame (1986)
9. Povratak Atlantide (1987)
10. Princ sedamnaeste planete (1987)
11. Igra me?u asteroidima (1988)
12. Letovanje na Silenu (1988)

To je sve kaj sam uspel najt do sad (Živkovi?eva enciklopedija iz 1990) pa ak neko ima još podataka slobodno nek doda
Yeah, right!
ban

Unread post by ban »

Klara wrote: Moze li mi netko reci [?]to je definicija "space opere"? :lolek:  :??:  :lolek:
Space opera bi bila vrsta sf roman, filma ili serije, koja je prvenstveno bazirana na nekakvoj svemirskoj akciji da ne kazem pucacini, a ne na hard-core znanosti. Cesto puta ima veze s takozvanim military sf-om. Mislim da su pravi primjeri space opere Star Trek, Uplift od Davida Brina ili Saberhagenova serija o Berserkerima.
Taj termin se koristi jos od cetrdesetih godina i povezan je s terminom "horse opera" koji se odnosio na filmove i knjige o naganjanju kauboja i indijanaca kroz preriju.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Klara wrote:
U "ozbiljnoj" literaturi to Milo iz nebeskih gospodara, unatoc (mozda i bas zbog toga) sto je negativac. Mada je knjiga space opera Milo mi je ostao u sjecanju kao jedan od zanimljivijih likova.
?itala sam "Nebeske gospodare" pred dosta vremena, ali mi je Milo ostao u sje?anju kao simpatican negativac. Moze li mi netko reci [?]to je definicija "space opere"? :lolek: :??: :lolek:
Sad sto je tocna definicija space opere, tesko je reci, krhko je znanje, postoji li uopce nesto sto je apsolutno tocno i istinito hm, hm kasljuc kasljuc.

Mada sam se vjesto izvukao da ne odgovorim na ovo pitanje ipak cu si dati truda i pokusati.

Space opera je podzanr SF nastao 50-ih godina u SAD-u.
Vec na osnovu mjesta nastanka i vremena u kome je nastao mozete da naslutite adute kojima je zasipao "zahtjevnu americku publiku".
Njegovo glavno obiljezje bila jasna polarizacija likova na nepogresivo dobre i apsolutno lo[?]e, koji su u stalnom sukobu. Forma price je bila poprilicno jednostavna, sve se svodilo na razne "quest-ove" u kojima su svemirski junaci lutali svemirom nailazeci na svu silu neprijateljski nastrojenih vanzemaljaca: Kapetan Video-1949, Svemirska patrola-1954...

A upravo su mali[?]ani koji su tijekom pedesetih godina pratili doĹživljaje raznih zapovjednika Videa i svemirskih patrola nostalgi?no, premda i sasvim nepotrebno oĹživjeli "space-operu" sredinom osme decenije.

To je prostodu[?]na (a nerijetko i infantilna) prica, koja je savrseno odgovarala tom vremenu.

Eto

PS Pozdrav Bane, znas kako je places to go, people to see
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

ban wrote:
Klara wrote: Moze li mi netko reci [?]to je definicija "space opere"? :lolek:  :??:  :lolek:
Space opera bi bila vrsta sf roman, filma ili serije, koja je prvenstveno bazirana na nekakvoj svemirskoj akciji da ne kazem pucacini, a ne na hard-core znanosti. Cesto puta ima veze s takozvanim military sf-om. Mislim da su pravi primjeri space opere Star Trek, Uplift od Davida Brina ili Saberhagenova serija o Berserkerima.
Taj termin se koristi jos od cetrdesetih godina i povezan je s terminom "horse opera" koji se odnosio na filmove i knjige o naganjanju kauboja i indijanaca kroz preriju.
K vragu, preduhitrio me :D
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

Istoj bi se mogli pridružiti i Nagatina "Bespu?a", koja si preveo, a i "Consider Phlebas", od Banksa, ako se ne varam.
ban

Unread post by ban »

Mislav wrote: Istoj bi se mogli pridruĹžiti i Nagatina "Bespu?a"
Je. Vast jest Space opera ali nije tipicna. Opcenito, sto je tipicna space opera? neki taj izraz spominju kada zele opisati trash sf za razliku od, recimo, uglednog sf-a pa makar se taj dogadjao i u svemiru. Tako recimo jedan recenzent knjige Raft, Stephena Baxtera, koju sam nedavno tu spomenuo, napominje kako ona nije tipicna space opera. Dakle, sto je tipicna space opera, a sto se zove space operom iako to zapravo nije?
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

ire wrote: meni je recimo uvijek bio, a i ostat ?e najdraĹži, lik milesa vorkosigana. em je smije[?]an, em simpati?an do bola, em sexy svim ma?kama kojih se bujoldica domislila.. :D legenda!
Nakon [?]to nam je ban omogu?io lak[?]e snalaĹženje me?u forumima i topicima me?u njima, pro[?]etah malo temama i naletjeh na ovu, pa rekoh da se javim i da svima ispri?am kako mi je zaista najdraĹži lik Miles Vorkosigan / alias admiral Naismith i onda... :pomagajte: .... vidjeh da se topic otvorio sa irinim Milesom.

O?ito je Bujoldica dobro skrojila taj lik. Stvarno je, tako re?i, Ĺživotan (da malo pojednostavnim ?injenice, zar ne ira? ;) )
Da ne govorimo o cijeloj ostaloj galeriji likova i likica koje je stvorila oko Milesa (Mark, Taura, Katarina, Ivan,...).

Tako, rakoh svoje, prekasno, ali ipak. :hvala:)
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Lik Cecila kojeg glumi Daniel Day Lewis u Sobi s pogledom i lik aunt Charlotte iz istog filma su mi super
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

The film

Well kao što je to vidljivo iz mog siga my favorite is mr. Inigo Montoya (igra ga glumac po imenu Mandy Patinkin) iz filma "The Princess Bride" (1987.) redatelja Roba Reinera

The book

Ammar ibn Khairan i Ser Rodrigo Belmonte iz "Lavova Al Rassana" Guya Gavriela Kaya ?ije mi se knjige BTW jaaaako svi?aju ("Tigana", "Pjesma za Arbonu" i "Odjedriti za Sarant") ... žao mi je što Algoritam nije preveo i njegovu "Fionavar Tapestry" trilogiju ("The Summer Tree", "The Wandering Fire" i "The Darkest Road") budu?i me baš zanima kakav je Kay kao ?isti fantasy pisac. Spomenuta je trilogija naime navodno ?isti fantasy za razliku od ostatka njegova opusa koji je ?udna i impresivna mješavina fantasya alternativne povijesti i klasi?nih povijesnih romana...
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Ammar ibn Khairan i Ser Rodrigo Belmonte iz "Lavova Al Rassana" Guya Gavriela Kaya ?ije mi se knjige BTW jaaaako svi?aju
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
o da o da o da!!!!
kona?no neko ko se slaže samnom
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply