Saša Šebelić: Zovite me Jurina

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Saša Šebelić: Zovite me Jurina

Unread post by Xaotix »

Prisjećajući se prijašnjih stvari koje sma pročitao od Šebelića, nisam previše očekivao od ovog romana.
No, moram priznati, uspio me iznenaditi (možda je za dio iznenadjenja zaslužno i Evanđelje tme koje sam pročitao prije Jurine... nakon toga sve dobija zvjezdicu više!). Priča je to o tvrdokuhanom poliajcu starog kova (Domaćeg! Brkovi uključeni!) koji dobija zadatak spriječiti sabotaže na novom projektu od velike važnosti za državu.
Mic po mic, ispostavlja se da je saboter nitko drugi nego... vampir.
E sad, čim je radnja smještena u Istru, nije nikakav spoiler da je navedeni vampir Jure Gradno, glavom i zubima.

U dva toka, roman prati istragu i rasplitanje sumnjivog gospodarskog projekta, dok s druge strane razjašnjava zašto je Grando to što je, iz kuta biologije i genetike (iako kasnije završavamo u paralelnim svjetovima). Ovim pristupom autor rehabilitira Granda, koji više nije običan vampir, nego se vremenom pretvorio u borca za pravdu koji ispija samo one koji su to zaslužili i čini ga znanstvenikom, putnikom, mistikom... S vremenom, vampirski dio postaje nebitan i služi da, samo onako usput, izreklamira Kringu i okolicu, njene konobe i restorane. (moram priovjeriti da li navedeni lokali zaista i postoje; ako da, nosim knjigu sa sobom na iduće putovanje Istrom)
Ako ikog zanima kako bi izgledao roman kojeg je naručila turistička zajednica za promociju svoga kraja, ne trebate ići dalje od ovog.

Sam po sebi, roman i nije loš. Lik Jurine, koliko god me rehabilitacija vampira u "dobre dečke" živcirala, je dobro izveden u svojoj namjeri. Lik inspektora, koji mi se čini ekstenzijom autora, naporan je u svom savršenstvu i sveznanju (vrlo samodopadnom), ali to ima opravdanje u samom karkateru lika, tj imalo bi kada bi lik koji put i pogriješio.
Radnja se uredno odvija, razotkrivajući cijelu slagalicu, do konačnog obračuna.
I tad se sve slama. Naime, obračuna - nema.
Umjesto vrhunca, sudionici se okupljaju i prepričavaju jedni drugima što im se dogodilo. Tj prepričavaju čitatelju, jer im je samima ionako sve jasno.

Dakle, do samog kraja stvar i nije loša, pogotovo ako ste napaljeni na alternativnog juru Granda i na znanstvena razjašnjenja vampirizma, i ako volite kurčevite glavne junake.
Uz to, tu su i cameo uloge Davora Šišovića i Julesa Vernea, te (eventualan?) vodič po Kringi i istarskim specijalitetima.
Randomness is strong with this one!
User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Re: Saša Šebelić: Zovite me Jurina

Unread post by garion »

Skoro sam dobio ovu knjigu na poklon, a kako je red kad dobiješ knjigu koju i progovoriti o istoj, za koji dan javiću svoje utiske. Kako knjiga nije velika, faktički kraći roman oko sto osamdeset strana čini mi se, moguće da ću stići u relativno kratkom vremenu da je pročitam.
Strah je ubica uma.
User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Re: Saša Šebelić: Zovite me Jurina

Unread post by garion »

Pročitao.
Volim lokalno obojene priče, i sviđa mi se što je ovde autor to učinio sa merom; dovoljno da pokaže duh, atmosferu, znamenitosti svog kraja, a opet dovoljno otvoreno da to bude primamljivo i dopadljivo čitaocima, a ne hermetički zatvoreno, zbog eventualno previše čitaocu sa strane nerazumljivih lokalizama.
Moram priznati da dosad nisam znao ništa o Juri Grandu, niti tradiciji ,,vampirizma'' u Istri...vampire sam nekako uvek vezao za Srbiju(Sava Savanović, jel, seoske vodenice, austrijski izveštaji o mračnim stvorovima itd)i Rumuniju, tako da mi je i s te strane roman bio zanimljiv, jer mi je otkrio jedan potpuno nov vampirski teren.
Sam pojam vampira je predstavljen uz pomoć nauke, biologije, medicine, itd...i pomalo setno predstavljen kao načitani, usamljeni borac protiv kapitalista, bankara, tranzicionih muljatora...
Dok putujemo kroz Istru ovim romanom, autor nam daje reference na mnoga pitanja koja muče savremenog čoveka i omogućavaju da se i onaj čitalac koji ne poznaje Istru, identifikuje sa pričom i junacima(nemilosrdni korporativni kapitalizam koji ne mari za ekologiju i dušu i običaje male zajednice, korumpirane vlade, domaći lopovi i domaće sluge i ,,nadlopovi'' iz Brisela, itd)tako da je s te strane, roman vrlo savremen.
Pisan pitkim stilom, nepretenciozno, bez suvišnog filozofiranja i dramljenja, dijalozi su kratki i jednostavni, lako i prijatno se čita.
Naravno uvek može bolje i drugačije, lično bih voleo malo drugačiji i žešći kraj, moglo se malo više detalja, pa i negativnih dodati Javorinu, takođe voleo bih da je roman nešto duži i da je bilo prostora za još obrta, iznenađenja, dodati malo više detalja o porodičnom životu junaka, mada iovako funkcioniše kao svojevrsna mešavina krimi romana, naučne fantastike i horora.
Sve u svemu, vrlo solidan utisak nakon čitanja. :kava:
Strah je ubica uma.
Post Reply