(e)knjige - čitači

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Koji čitač za (e)knjige koristite?

Kindle Vulgaris (bez touchscreen kerefeka)
2
25%
Kindle Paperwhite ili neki s touchscreen kerefekama
0
No votes
Kobo
0
No votes
Nook
1
13%
Sony Reader
0
No votes
Ono-nešto-kinesko al mi radi super!
0
No votes
Tablet
1
13%
Mobitel
1
13%
Monitor
3
38%
 
Total votes: 8

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

(e)knjige - čitači

Unread post by Xaotix »

Bila jednom jedna rasprava o e-knjigama.
U njoj se svašta reklo i o e-knjigama i o njihovoj problematici, odnosu prema papirnatim knjigama, preferencijama čitatelja (zamnimljivo štivo, vrijedi mu se vratiti), i čini mi se da su e-knjige postale neka vrsta standarda...
Pa kad smo već u standardu, na čemu pasete oči dok čitate najnoviji fajl?

Ja koristim Kindle 5; čini mi se izvrsnimn omjerom cijene i kvalitete. Nema ekstra dodatke, nema touchscreen, ali kao reader mi funkcionira jako dobro.
Nook od Barnesa & Noblea mi se činio puno boljim; Bolja ergonomija, ima osvjetljenje, model koji sam isprobavao je imao i touchscreen, ali je i cijena bila tri do četiri puta viša (model u rangu Kindle Paperwhitea - nemaju budget verziju čitača)

Druga iskustva?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Sandman »

Ja trenutno većinu čitam u e-formatu. Što zbog lijenosti, što zbog para i sve manje prostora za držanje tih knjiga. Trenutno sve na kompu ali sam u pregovorima sa samim sobom o kupovini tableta jer ima i druge opcije, web, GPS ...
Ja bi da mi gadget radi sve a ne da moram nosit deset sprava i pripadajuće kablovinje kad idem nekud.

Papir mi je i dalje najdraži ali čista praktičnost i ekonomija ...
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Nazir »

Baš jučer vidjeh taj nook s touchscreenom & svjetlima - jako mnogo guba izagleda. Navodno oko 600-700 kn. Ne znam jel to puno ili malo s obzirom na današnje cijene ... :scratch:
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by ratchet »

Ja imam Prestigio, osam inčni. Pristojno za čitanje, ima noćno osvjetljenje, bijela slova na crnoj podlozi koja su u mraku pred spavanje jako dobra stvar.
A opet, ne volim čitati s tableta jer najviše čitam navečer po odlasku u krevet. Zaključio sam da ako zaspeš čitajući, kad te potom knjiga lupi po nosu ne boli toliko koliko boli kad te klepi tablet.
Al ajde, ne možeš sve nabaviti na papiru ( a i skupo je ) pa sam morao nabaviti tablet koji nije nije ništa gori po performansama od mog HP laptopa.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by arkturuz »

Kupio sam prošle godine nekakav najjeftiniji Trekstor u Linksu. Hardverski je super, ne-ružan, e-ink, mali, gumirani sa čvrstim tipkama i lako se s njim barata. Otporan na metke. Softver je s druge strane užas, preskače stranice, pola knjiga valjda ne može isparsati il kaj, pa zna otić u neki infinite loop nakon paljenja koji popapa bateriju za par sati (provjereno eksperimentom). S nekim knjigama funkcionira super, s drugima nema šanse. Ono kaj je apsurdno je da može pročitat i prikazati 17MB fajl sa hrpom slikica matematičkih formula, ali neki mali fajlić od 500KB ga sruši na koljena. Također savršeno čita PDF-ove, ali ne pamti zoom level pa nije praktično.

Dosta čitam i na mobitelu, ali svjetleći ekran previše umara pa se to čitanje uglavnom svodi na seansu od 10-tak minuta prije spavanja..
Ostatak na kompu, PDF-ova imam milijon..
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Milena »

Ja uglavnom čitam na mobu, zato sam i nabavila petinčni ekran, a imam i tabletić, no on mi zapravo (u praksi) više služi kao hiperprijenosni komp nego kao čitač, koliko god je to bila osnovna namjera... Inače, tablet sam kupila domaći, h18, bio je na posebnoj ponudi za 400 kn zajedno s koricama s tastaturom. Treba mu malo vremena da se pokrene, no kad jednom krene vozi k'o zvjerčica. Za čitanje i obradu teksta bolje ne treba. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Bila jednom jedna rasprava o e-knjigama.
U njoj se svašta reklo i o e-knjigama i o njihovoj problematici, odnosu prema papirnatim knjigama, preferencijama čitatelja (zamnimljivo štivo, vrijedi mu se vratiti), i čini mi se da su e-knjige postale neka vrsta standarda...
Standard ili ne, činjenica je da su mi/nam police zapunjene. Ja još jedino kupujem hravtske papirnate knjige zato što nam je e-ponuda, nažalost, manjkava.
Xaotix wrote:Pa kad smo već u standardu, na čemu pasete oči dok čitate najnoviji fajl?
Prestigio RULZ. :) Jedan prastari, rezistivnoga zaslona, za plažu (jer nije šteta ako ga netko mazne) i jedan avionček star godinu i pol za po doma. Taj od godine i pol ima zaslon od 8 palaca, u stanju je zavrtit nove igre, a da mi računalo treba samo za office, bil bi mi skroz dosta. Na tome trošim čak i stripove. Ako je izvorni format bio alanfordovski, 8 palaca je sasma dovoljno. Za druge formate stripa bolji je vekši ekran, ali i 8-inčni je podnošljiv.

(Ekipa još nije skužila, ali uz tipkovnicu, miša i spoj na TV, za ofis, e-poštu, surfanje i sikaj drugo ti fakat ne treba Winblows 8. Skromni Android tablet je skroz dosta.)
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Nog »

Glasao za monitor jer citam na svom laptopu koji ionako vucem na brod sa sobom. Inace sve vise razmisljam o nabavci nekog citaca cisto zbog prakticnosti. Ako se odlucim na to mislim da cu izabrat nekakav vulgaris srednje klase na osnovu trajanja baterije, podrzanih formata (skoro sve sta imam je u rtf-u i pdf-u) i jednostavnosti, nisam ljubitelj hrpa dodatnih mogucnosti koje ionako nebi koristil (jos uvjek koristim non-smartphone :P ). Ali kad sam doma i dalje citam skoro samo klasicne knjige iako i ja pomalo imam problema sa policama. :zubo:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Nazir »

Brumiko wrote:Prestigio RULZ. :) Jedan prastari, rezistivnoga zaslona
Pitanje oko ovog - Kindle i Nook su mi genijalni baš zatp što nisu klasični zasloni nego su imitacija papira. Kakav je Prestigio oko toga? Zamor očiju?
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Afro »

Kindle 3. E-ink, iliti isto kao da čitaš sa papira. Dodatnih opcija nema, niti me zanimaju (ok, ima kao nešto wireless i mp3 ali je skroz nepraktično sa takvim zaslonom i ne koristim ih). Kupljen je isključivo za čitanje i kao takav radi k'o curica. Parsto knjiga je na njemu i lagano peglam dvije-tri mjesečno.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Brumiko »

Nazir wrote:
Brumiko wrote:Prestigio RULZ. :) Jedan prastari, rezistivnoga zaslona
Pitanje oko ovog - Kindle i Nook su mi genijalni baš zatp što nisu klasični zasloni nego su imitacija papira. Kakav je Prestigio oko toga? Zamor očiju?
Firma Prestigio ima specijalizirane e-čitače za koje pretpostavljam da im je zaslon imitacija papira kao kod Kindla. No, moj nije takav. Moj je tablet vulgaris. Zamor očiju rješavam ručnim naštimavanjem osvjetljenja zaslona (kroz Androidov widget ili aplikacije za čitanje).

Prednost klasičnog, ne-papirnog zaslona? Pa, možeš čitati po noći v spavaćoj sobi bez da pališ lampu na noćnom ormariću kaj suprugu inače živcira. ;)
User avatar
cvicek
Ewok
Posts: 12
Joined: 01 Jul 2008, 08:10

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by cvicek »

Monitor (iako je jedina knjiga koju sam pročitao u zadnje vrijeme bila NDH 2030, inače samo kraće priče ili uvod u knjigu na amazonu da vidim da li se isplati nabavljat papirnatu). Jednom bih volio nabaviti neki čitač, vjerojatno neki "otključani" ali možda i kindle (ako ništa drugo jer sam na tome izdao neke kuharice i sl pa da konačno vidim kako u stvarnosti izgleda).
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Milena »

Brumiko wrote: Firma Prestigio ima specijalizirane e-čitače za koje pretpostavljam da im je zaslon imitacija papira kao kod Kindla. No, moj nije takav. Moj je tablet vulgaris. Zamor očiju rješavam ručnim naštimavanjem osvjetljenja zaslona (kroz Androidov widget ili aplikacije za čitanje).
Jest, Prestigio ima čitače koji imaju e-ink sustav, kao i čitače s klasičnim zaslonom. A ako netko hoće najbolje od oba svijeta, rješenje su čitači koji koriste e-ink ali imaju ugrađeno svjetalce. Sad ih ima relativno jeftinih a pristojne kvalitete (znam da Concorde radi takve, npr.)
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: (e)knjige - čitači

Unread post by Xaotix »

Skuplji modeli čitača uglavnom imaju svjetlo, iako mislim da nije pozadinsko osvjetljenje, nego da imaju rasvjetne trake u rubovima ekrana. Vidio sam i neke jeftinije čitače s osvjetljenjem iako tu uglanom nije bila riječ o e-inku, ali mislim da kindle nikad neće ubaciti rasvjetu na svoju jeftilen liniju...

inače, zabavno mi je vidjeti koliko se touch screen udomaćio. Tko god uzme moj kindle prvo počne drljati po ekranu ne bi li ga upalio, šaltao stranice i slično :lol:
Onda viču kako ne radi...

Inače, stvar na koju sam se zvijerski napalio je Sonyev 13.3'' e-reader (ie koje se vrti je Skiff). Tanak, savitljiv, ogroman (a4 format)... i nedostupan. Osim što košta soma dolara, izgleda da ga Sony prodaje samo na veliko, na kontejnere... Dušu dao za PDFove (jedan od videa)
Randomness is strong with this one!
Post Reply