NDH 2033

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: NDH 2033

Unread post by Zoran »

Izgleda da se večeras Ndh 2033 spominje u "Petom danu" :-)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: NDH 2033

Unread post by Xaotix »

kad su te prozvali imenom i prezimenom :)

Koga zanima:
http://www.hrt.hr/enz/peti-dan/

(negdje nakon 42 minute)
Randomness is strong with this one!
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: NDH 2033

Unread post by tnicholson »

Xaotix, bio sam zainteresiran za ovaj video ali kao i uvijek, tema mi je dosadila. Ostao sam na Leonardu poslije, to je bilo fora.

Ne znam, možda jer sam mlad, možda jer moj svjetonazor je drugačiji od ona dva koja prevladavaju u današnjem društvu (zapravo istima je cilj dehumanizacija druge strane, odnosno onih koji drugačije razmišljaju i interpretiraju povijest, pa bi ih stavio pod jedan). Možda mi je zato ova zbirka priča tako odbojna (odbojna kao sotoni križ - eto sebe sam uzeo kao sotonu da ne ispadne da sam ja neki veliki kršćanin i da mi je to taboo) jer se... Ma stati ću tu. Govori dovoljno činjenica da u mnogim kulturama i umjetnostima neka distopija se uspostavlja iz želje jedne klase ljudi iz želje za prevlasti i novcem. Češće je razlog rat sa drugim državama, nuklearna katastrofa. Ali kod nas je to zbog podjela u državi? Tužno je, zar ne?

Ali na svu sreću to nije ono što imamo danas (samo da pocrkavaju svi jugonostalgici, fašisti, komunisti, lijevi desni gornji donji krošei, aperkati, dadaisti, hulahupi i biti će nam super). Odbijam povjerovati da bi hrvatski narod (ili bilo koji drugi narod ili čovjek zdrave pameti) dopustio vratiti se pod vladavinu još jednog totalitarnog režima. Ček, pa što je meni; ta zbirka i spada pod fantastiku ... Lako je zanijeti se, posebno jer ova knjiga se bavi nečim osjetljivim, a ja sam zaboravio da je ovo samo djelo fikcije, koje je netko napisao.

Najlakše je pretpostaviti da je autor isti kao likovi koje piše (da jest tako, moj najveći strah bi bio srest G.R.R.M. :zubo: ). Recimo da je to i jedan od strahova pisaca, da se možda prepoznaju u jednom svom liku ili da netko rasuđuje autora po likovima koje piše (dala bi se napisati dobra priča gdje je autorova podvojena ličnost jedan lik iz njegove knjige :angel: :vrag: ). Ipak, to nije slučaj sa autorima NDH 2033 jer se po medijima povlači da su članovi lijevih stranaka/organizacija (vjerojatno samo kleveta, treba biti oprezna sa medijima).

Što zaključiti? Da autori priželjkuju budućnost kakva je u pričama iz zbirke? Mislim da ne. Pisci čitaju ono što vole i i pišu ono što vole čitati. Autori NDH 2033, po meni, vole zastrašivati - jer meni se NDH 2033 definitivno nije svidjela, a definitivno takvo što ne bih volio pisati. Uzeti ću da ni autori NDH 2033 ne bi voljeli takvo što pisati cijeli život, već je ovo samo bio eksperiment. Dakle, ako autori nisu za ekstremnu desnu opciju kao što je to prikazano u pričama koje pišu, i ako ne vole pisati priče koje ostavljaju gorak okus u ustima i zbog kakvih bi ih pola zemlje zamrzilo, što na onda ostaje?

Dragi čitaoci, ostaje nam strah. Strah je najbolji pokretač a ovi autori ga siju kao seljaci sjeme kukuruza kada dobiju poticaj od države. Naravno, ne kažem da siju strah svjesno ili namjerno, ali poticaj od države je svakako uključen. E sada, pravo pitanje je poticaj koje države, i čije.

Na kraju, ako sam točno protumačio temu i motive ove zbirke (jer u suprotnom je zbirka fail ako joj je cilj i namjera zabaviti čitatelja, jer ekvivalent je nečemu što bih mogao raditi samo pijan, posjet punici ili nešto), ostaje nam analizirati majstorstvo kojim su priče satkane. Ne, ovo nije bio sarkazam ni u kakvom smislu jer neke su mi se priče svidjele (od većine sam pak imao takakv cringe da mi se lice deformiralo). Npr. Tunel mi je bio fora, samo da je bio duži (i tunel i priča :D ). I sam namjeravam napisati priču o riječkim (pretpostavljam jer su autori iz Rijeke) tunelima jer sam iz Rijeke i vodio me frend u neke stare tunele i volim Metro 2033 (novela i igra).

Dakle, ako je cilj bio zastrašiti i potaknuti "second thoughts" o aktualnim događajima, autori su onda uspjeli! Doista, postao sam paranoičan da će me netko otkucati policiji zbog trave, i da imam kamere u stanu koje prate ako masturbiram ili što ja znam! Pa čak nisam otišao na misu od kada sam pročitao zbirku jer se bojim da mi kroz molitvu mogu čitati misli i reći kakve prljave fantazije imam, je li se sa nekim frendom previše družim i ako je to više od bratske ljubavi ...

Zaključno mišljenje je da je zbirka OK, ali ne bih ju svrstao u fantastiku. Fantastika bi trebala imati nekakve poveznice sa stvarnošću. Bar kada makneš totalitarni režim trebalo bi ostati nešto što ima neku osnovu - dakle totalitarni režim nije bitan za knjigu jer isto tako mogla je na vlasti biti krajnja lijevica, vazemaljci... Povjerenje među ljudima, to je već druga stvar, a što ne spada u fantastiku. Doista mi se čini da su autori pretjerali (preblaga riječ: Tarantino pretjeruje, ovo što je napisano u knjizi je multidimenzionalni wank, običnim smrtnicima nepojmljivo) igrajući se sa svojim strahovima i fantazijama.

Kako sam rekao na početku, nekakav razdor u društvu postoji samo kada upalimo televiziju ili otvorimo novine. Ljudi su po prirodi bezopasni, jedino, kako Jorah Mormont kaže, "There's a beast in every man, and it stirs when you put a sword in it's hand." U slučaju autora NDH 2033, to je kada im dadnete tipkovnicu u ruke.

Na kraju, samo se trebamo bojati sebe, jer naše misli mogu biti najdestruktivnije za nas. I ove knjige se treba bojati.
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: NDH 2033

Unread post by Xaotix »

tnicholson wrote:I ove knjige se treba bojati.
Vidiš, slažem se s tim. Znaš zašto? Jer kad pogledam oko sebe, knjiga postaje previše dokumentaristička za moj ukus...
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: NDH 2033

Unread post by Zoran »

Xaotix wrote:
tnicholson wrote:I ove knjige se treba bojati.
Vidiš, slažem se s tim. Znaš zašto? Jer kad pogledam oko sebe, knjiga postaje previše dokumentaristička za moj ukus...
Kad je knjiga itek izašla, na trenutak sam pomislio da smo malo pretjerali. Ali onda su krenuli komentari pa sam shvatio da smo bili previše soft.
Post Reply