Tomica Šćavina - Povratak genija

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Tomica Šćavina - Povratak genija

Unread post by Nazir »

Povodom žiriranja pročitao sam roman relativno nove autorice Šćavine, Povratak Genija, i mogu reći da sam dosta ugodno iznenađen.

Najprije bih spomenuo kako roman nije snažno žanrovski određen te da bi oni koji očekuju neke hard sf motive bili razočarani. No, roman svakako spada u žanr jer ideje kojima se bavi imaju uporište u navodnim Teslinim idejama i izumima. Stavio sam "navodnim" jer se u romanu otkrivaju neki detalji Tesline biografije za koje nisam znao te ne znam jesu li istiniti ili plod autoričine mašte.

Ono što je najveća snaga ovoga romana su definitivno likovi koji su veoma životni, odlično opisani i možemo ih razumjeti i svakome se naći u koži. Velik dio romana je posvećen njihovoj karakterizaciji, sitnim detaljima iz života i promišljanjima koja im daju dodatnu dubinu. Ponekad to zna ići u ekstreme, kao da im se dešava baš sve crno što može biti, ali ajde, likovi su romana pa moraju biti malo živopisniji nego oni iz "običnog, realnog" života. Ono što bih definitivno dao 5+ autorici je niz tih slika i situacija kojima opisuje likove i to na tako maštovite i spaljene načine da mi je tu i tamo bio dosta velik gušt čitati samo da vidim kako će složiti neku sljedeću rečenicu.

Krajnja ocjena romanu je četvorka. Ponekad ta karakterizacija ima prevelik naglasak, ponekad te likovi naljute, ponekad se previše skače između prošlosti i sadašnjosti ... Jednostavno, nije mi baš sve sjelo. Pošto se roman najvećim djelom oslanja na likove, radnja je pomalo ... hm, ponekad nepostojeća? Teško je reći jer je roman jednostavno takav da se iz jedne slike preljeva u drugu i tako polagano teče. Eventualna zamjerka mi je na pomalo zbrzan kraj, kao da se našao manjak slobodnog prostora pa se zadnjih dva poglavlja nekako skupe u nešto što bi inače u romanu bilo opisano na 5x više stranica.

Svidjela mi se i ljudska poruka koju roman nosi. Autorica mi je poznata iz miljea coaching terapeuta gdje se daje velik naglasak na rad na sebi i unutarnji razvoj. Te teme su prisutne i vidim da bi neke čitatelje potencijalno mogle odbiti / privući, ovisno o osobnom stavu čitatelja o tim temama. No, roman ne ide u neke new age dubioze tako da mislim da je sasvim prihvatljiv nekoj srednjoj struji i da svatko može izvući neki komad mudrosti za sebe.

S obzirom da mi je ovo bio prvi susret s autoricom mogu reći da sam pozitivno iznenađen i da se nadam da će pisati i dalje te napredovati u tome smjeru. Drago mi je da se usudi ući i u ovaj žanr te me zanima kamo će ići dalje. Meni je super što sam za sebe izvukao taj jedan fin osjećaj karakterizacije likova koji mi se dopao i nadam se da ću ga u budućnosti moći i sam primijeniti.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Tomica Šćavina - Povratak genija

Unread post by davors »

Njen prvi roman, "Brod za Lajku" je odličan, ali nije žanrovski; ovome štoviše nije ni sličan, sasvim je drukčiji (http://blog.dnevnik.hr/knjigazaplazu/20 ... -biti.html). Nadam se još mnogo knjiga od ove autorice ;-)
*Istria is a state of mind*
Post Reply