Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Zoran »

Nazir wrote: Ako može čisto neko obrazloženje, kako to da nije otvoreno isključivo riječkim autorima? (mislim, super da je dovoljna riječka tema, samo mi je malo čudno)
Pa, logika je da Rijeka financira radove autora iz Rijeke, ali isto tako i radove koji se bave Rijekom, riječkim temama i sl.

Kao, za grad bi bilo dobro da netko napiše dobru knjigu o njemu, neovisno o tome otkud je autor.

Dakle, kako se sad čini, u prijavljenom projektu će se bodovati to da je autor iz Rijeke, ali će se bodovati i to bavi li se djelo temom koja je značajna za Rijeku. Tako da, najviše šanse ima autor iz Rijeke koji piše o Rijeci, ali autor iz Zagreba koji piše o Rijeci ima jednako šanse kao i autor iz Rijeke koji piše o npr. Londonu.

Naravno, to nisu jedini kriteriji, bodovat će se i stručni životopis autora (tj. kolka si faca), bodovat će se koncept djela i uzorak teksta.

Tako da ako se npr. Jergović prijavi s romanom o Rijeci, možda će imati više bodova nego Rendić :-p
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by LordShaper »

Nek' netko javi Sterlingu za natječaj...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Zoran »

LordShaper wrote:Nek' netko javi Sterlingu za natječaj...
Zapravo smo ga spomenuli kao mogućnost, ali smo zaključili da ipak nije velika šansa da će se javiti. :lol:

Moguće je da će "hrvatski jezik" biti među propozicijama.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by LordShaper »

Eto ti kontroverze, već vidim naslove

Budućnost rvackog esefa: plaćamo strane autore da pišu o našem kraju

:zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Zoran »

LordShaper wrote:Eto ti kontroverze, već vidim naslove

Budućnost rvackog esefa: plaćamo strane autore da pišu o našem kraju

:zubo:
To uopće nije smiješno. Ok, vjerojatno se to u okviru ovog natječaja neće desiti već i zbog kolanja informacija, a moguće je i da će hrvatski jezik biti u propozicijama.

Međutim, razgovarao sam s pročelnikom nešto vezano uz festival "Republika" koji je dobio jako velika proračunska sredstva i stavio sam ga u kontekst SF konvencija tipa Rikon, koje imaju sličan profil i puno preklapajućih tema, a godinama ne dobijaju ništa iz proračuna, te sam postavio tezu "da je Rikon dobio približno toliko para koliko Republika..."

Njegova perspektiva bila je otprilike ovakva - ako ta udruga koja već godina organizira Rikon nije do sad bila sposobna pribaviti sredstva iz nekog drugog izvora i s tim sredstvima napraviti nešto zamjetno i značajno, onda je za Grad kvalitetniji partner netko tko nije iz Rijeke (niti Hrvatske), ali je bio dovoljno sposoban namaknuti sredstva i u svojoj sredini napraviti nešto veliko i značajno. I naš pročelnik će radije njega uzeti za partnera, kojem će onda povjeriti ogromna sredstva i očekivati da s njima napravi nešto veliko, od čega bi Rijeka, kao, trebala imati neke koristi.

E sad, kad to preslikaš na razinu pisaca, ispalo bi da su strani autori koji su u svojoj sredini uspjeli nešto postići, kvalitetniji i pouzdaniji partner nego domaći autori koji ovise o financiranju lokalne samouprave i bez nje su nesposobni postojati. Tako da logika da je bolje Sterlingu dat 100 000 kn da napiše roman o Rijeci, nego dat 10 x 10 000 riječkim autorima iz te perspektive stoji, jer će Sterlingov roman o Rijeci sigurno pročitati više ljudi nego tih deset romana destorice riječkih autora. (Sterling na Goodreadsu, 39.819 ratingsa. Kamov 158, Rudan 263, Drndić 121, druge neću ni gledat)

Ja ću se trudit da to ne spomenem na sastancima Vijeća :-p


EDIT: LOL imam više rejtingsa od Kamova i Daše :lol2:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by LordShaper »

Lol, sve ovo što si ti napisao je meni apsolutno jasno i baš sam ti tako nešto mislio spomenuti u Striboru slijedeći put, worst case scenarios mi idu jako dobro :zubo:

Strelinga će puno više ljudi pročitati nego recimo Kapidžića ili Žmirića, pa ako grad Rijeka želi promociju *vani* (a i doma, domaći bi isto vjerojatno radije pročitali roman o Rijeci iz pera Amerikanca nego Riječanina :lol: ), sasvim je logično nekom poznatom piscu se prikrpati kao potpora.

Inače, sviđam rezon gdje neki grad novac za potporu kulturnih projekata (a kultura nikad ni nije bila profitabilna, tj. samoodrživa već u većini slučajeva ovisi upravo o potpori) želi radije dati onima kojima ustvari taj novac ne treba jer se financiraju iz drugih izvora. :lol2:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Zoran »

LordShaper wrote: Inače, sviđam rezon gdje neki grad novac za potporu kulturnih projekata (a kultura nikad ni nije bila profitabilna, tj. samoodrživa već u većini slučajeva ovisi upravo o potpori) želi radije dati onima kojima ustvari taj novac ne treba jer se financiraju iz drugih izvora. :lol2:
Pa to je na nekoj razini uvijek bilo tako. Uvijek najprije moraš nešto sam napravit, da bi dobio pomoć. To je valjda neka vrsta filtera, da se odstrane slabići kakvima nije mjesto na kulturnoj sceni.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Milena »

Još se kod nas potpore dijele šakom und kapom u odnosu na to kako se to radi u EU. Sad kad krenu grantovi u kojima se prvo treba pokazati kad i kako projekt postaje samoodrživ (tj. profitabilan), smanjit će se broj aplikacija bitno... :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Zoran »

pa, do grantova će možda bit teže, al se čini da ćemo zato do sankcija lako :P
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Xaotix »

Nevezano uz trenutni tok rasprave, a vezano uz ono o samizdatima:http://projekthsk.org

Elem, servis za objavljivanje tekstova, zasad samo besplatnih, ali u budućnosti i s komercijalnim opcijama. Kvaka je da je namijenjen začitanje preko telefona kao najšireg čitača zasad.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Nazir »

Ajmo spasit 'rvacki SF :zubo:

Naime, Davorin Horak, urednik Siriusa B, jelte ... je već i prije razmišljao o tome da progura na tržište što je više moguće romana domaćih autora. Plan mu je okupiti sve koji imaju neke materijale za roman ili su sigurni da će ga dovršiti do kraja sljedeće godine. Ide se po principu da će se sada tražiti sredstva za potporu od države, županije, grada i sl. Ideja je da ako pošaljemo 10 prijava, valjda će bar 2-3 sretnika dobiti potporu i na taj način da će se ti romani progurati u 2014.-oj. Dakle, u redu je ako sada imate koliko toliko spreman draft, možete se i s time natjecati jer je uvjet da se roman izda u 2014-oj.

Napomena: ovi natječaji se završavaju u rok mj dana. Jedan je do 30.09., a drugi je negdje mislim 12.10. tako da se požurite ako imate želju sudjelovati.

Zainteresirani neka se jave Davorinu, pogledajte bilo koji kontakt uredništva Siriusa B, sve ide njemu :D
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Milena »

I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by Nazir »

Uuu, mogli bi održati turnir na sferakonu :hehe:

Samo moram smisliti kostim ... :zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Rvacki esef u dvaesprvom stoljeČu

Unread post by niniane »

Zakon! Definitivno bi mogli na SFeraKonu! :D

Nazir, imam ja kostima kao u priči, naći ćemo nešto što će ti biti dobro ;)
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply