FFK 2013 - Priče o zmajevima

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

FFK 2013 - Priče o zmajevima

Unread post by Nazir »

Evo, po tradiciji krećemo :kava:

Paula Borošak: Zmajska princeza
Simpa početak zbirke, dobar odabir za početak. S obzirom da je autorica dosta mlada (kako po pisanju tako i po godinama), priča je poprilično dobra. No, ima i malo previše „naivnosti“ za koju pretpostavljam da je posljedica mlađeg staža. Konkretno, SPOILER!!<<ne vidim da je princ, dijete od 8 god. kojemu je upravo umrla majka, mogao biti dovoljno priseban da spasi svoju sestru i uredi njeno zbrinjavanje. Zašto bi djevojka „sa sela“ bila puno obrazovanija od plemića, kao što princ tvrdi svome ocu? (to je pojašnjeno, ali realan razlog jako izmiće) Te na kraju, brat i sestra se više ponašaju kao muško - ženski par s obzirom da on (od sada 24 god. njoj kaže da će ona uskoro biti kraljica s njime na prjestolju).>>Ono što je jako bitno za napomenuti, ove stvari ne smetaju jako kod čitanja, više dižu obrvu u upitnik, tako da je priča dosta OK.

Vesna Kurilić: Majčin izbor
Stilski lijepo opisano, intrigantne radnje. Dojam je da je Vesna htjela naglasiti emociju u priči i mislim da je uspjela, ali nekako me nije skroz povuklo da bi mi ostalo upečatljivo. Maaaali upitnik sam imao kod praćenja radnje – SPOILER!!<<gl. lik zna da mu je brat otišao, ali priča o njemu kao da je mrtav. Kako on to može znati ako ga nije vidio godinama?>>

Iva Šakić Ristić: Izlazak iz zmajeve sjene
Ivina priča mi se dosta dopala jer ima veoma neobičan početak koji jako intrigira. Lik lude babe mi se dopao, a i mala junakinja je dosta simpatična. Nisam imao nekih konkretnih zamjerki :zubo:

Sanja Tenjer: Sirotica i zmaj
E, ovo mi je prva stvarno dobra priča. Priznat ću da kada sam na FFK čuo pregled radnje da mi se nije činila dobrom, ali Sanja ju je stvarno dobro napisala. Ima neke odlične crtice, detalje (nekako ti stvarno omili ta Sirotica), a i rasplet je veoma dobar.

Marija Serdar: Gospodar blaga
Ovdje nisam pristran tako da ćutim :fuch:


Generalno, zbirka ima dosta priča koje su mi srednje kvalitete. Nisu bile ništa posebno loše, a ni posebno dobre. Kod svake se mogu istaknuti neki + i -, ali meni je temeljni problem da mi brzo izblijede jer me nisu impresionirale da ih zapamtim. Da napomenem, ima i par priča koje mi se nisu svidjele, tako da kategorija „srednje“ nije nimalo strašna :)

Gorana Družeta: Opet sam sanjao ljude
Ovo je primjer neke srednje priče. Ima zanimljivu ideju SPOILER!!<<zmajskog razgovora telekinezom te se njihova svađa osjeća kao neka perturbacija u prostoru.>> Priča među prvima ispituje odnos zmaj / čovjek u smislu preživljavanja i to je OK, ali opet, nemam baš nešto posebno dobro za istaknuti.

Mirko Grdinić: Moj dom
Slično. Daje par zanimljivih ideja oko SPOILER!!<<drevnog saveza kojegu su prekršili zmajevi,>> ima fora igru riječima za naziv Draguća, ali sveukupno mi nije jako upečatljiva.

Tihomir Jovanović: Kameni zmaj
Hm, priča je OK, al opet ... malo naivna. U biti, po mom dojmu, igra na neku vrstu bajke. No, to me baš i nije impresioniralo jer (kao i još par „bajkovitih“ priča), imam dojam da se motiv bajke koristi kao „laki“ izlaz za rješenje problema koje autor smišlja. Npr. SPOILER!!<<Junak odluči spasiti zmaja pa ode na put. I eto, baš prve noći ode on i, ko bi reko, nađe kuću gdje živi vještica s THE madežom na licu. Imamo malo hopa-cupa s maloljetnikom koji ženu nikad nije vidio i onda on skuži rješenje kako ubiti vješticu.>> Ono, dosta naivno, ali napomenut ću da je među „bajkovitim“ pričama ova jedna od boljih.

Ed Barol: Olujni dom
Druga koj bih istaknuo kao veoma dobru. Ima jako zanimljivu kombinaciju sf-a i zmajeva (u tome se uvijek možeš pouzdati na Barola) i par meni jako dobrih štoseva (zadirkivanje ekipe da jel je bila djevica?) :lol: Možda mrvu ima „patetike“ na kraju, ali nekako je bilo fora vidjeti dramatičan rasplet. Svakako se nadam nečemu većem iz tog svijeta! SPOILER!!<<Doduše, možda malo nategnuto da se ljudi GMO-iraju do forme zmajeva (koliko je to praktično za korištenje tehnologije i sl.?), ali neka, nije me mučilo dok sam čitao.>>

Saša Šebelić: Onaj koji je Jama
SPOILER!!<<Yaaaaay, okultni nacisti!!! (ovo ima i malo sarkazma u sebi) :zubo:>>Ajmo reći neka srednja kategorija. Općenito, SPOILER!!<<okultni nacisti>>su mi već malo previše isforsirani, al recimo da prolazi. Zamjerka je npr. SPOILER!!<<čim je gl. lik vidio mladu partizanku, to je bilo to. I drugo, zašto je zmaj baš odjednom nakon min. 2.000 god. bivanja u jami odlučio otići?>>

Anto Zirdum: Plamen plavog zmaja
Ovo je druga bajkovita i nije mi nimalo sjela. Ima sve te bajkovite elemente (u lošem obliku) i plus, imam dojam da pokušava biti smiješna (pazusi i sl.), ali to nije. Mislim da ne moram detaljno poašnjavati, jednostavno mi izgleda lijeno jer autor nam nije dao ništa novo, samo je ubacio par tipičnih motiva tako da je vrlo dosadna jer je predvidljiva. Jednostavno, FFK zbirka ne bi trebala biti zbirka priča za djecu, doživljavam je puno ozbiljnije (sad, možda urednici smatraju drugačije ...)

Đorđe Bajić: Tajna bledoružičastog zmaja
Ovo je fora, igra se s idejom zmaja na dosta drugačiji način od ostalih priča. Recimo, skroz sam je upamtio zbog toga. Sad opet, nije ni nešto ludo dobra da bih je posebno istaknuo.

Adrijan Sarajlija: Zmajeva kuhinja
Hm, nisam siguran kako doživjeti ovu priču. Japan kao mjesto radnje je OK, neka temeljna ideja priče je OK, ali nekako mi nešto nedostaje, pomalo mi je prazna, a stvarno nisam siguran što bih istaknuo. Možda mi je zbog imitiranja Japana pomalo hladna, a smatram da to ne mora biti tako samo zato što se odvija u samurajsko doba.

Aleksandar Žiljak: Der Eisendrache
Ovdje sam isto podijeljen. Žiljak ima zanimljiv stil i to je, ajmo reći, temeljna odlika ove priče. Samo, meni je problem da mi se taj stil poprilično ne sviđa. Ono, imitira to nešto starinsko i Žiljak to jako dobro radi, to je očito cilj, ali pomalo se osjećam kao idiot dok mi pisac govori „da se ne brinem, jer, eto, desilo se to i to ...“ Mislim da je taj stil ok za mlađu publiku, bio mi je fora u osnovnoj školi, ali danas mi je tako – tako. Druga mišljenja?

Robi Selan: Na zmajevom tragu
Ovdje ima par logičkih rupa koje su mi bile prevelika šaka u oko. SPOILER!!<<Od jezika znakova do te neke ideje o mrtvoj konobarici čiji su feremoni nagnali onu dvojicu da kažu „oh, nešto mi dobro miriši, ajmo mi desno umjesto lijevo kako smo htjeli“.>> Onako, ajmo ne ići u smjeru takvih ideja za priče...

Dražen Horvat: Do posljednjeg zmaja
Jako mi je žao, ali ovdje moram reći da mi nije jasno kako je ova priča ušla u zbirku. Ovdje je miks svega nabacanog bez smisla, poveznica i logike. Par puta sam uzeo pauzu od čitanja jer mi je bilo previše. Ne želim biti grub prema autoru, ali jednostavno, ovo ne valja. Ako me autor jednom pita, mogu mu obrazložiti detalje. Ima jednu fora ideju sa SPOILER!!<<zmajskom elektranom>> (pretpostavljam da se toliko svidjela urednicima da je zato ušla), ali to nije nimalo dostatno.

Ovdje bih puno prije upitao žiri zbirke i pitao: „Što vam je bilo?“ Mislim, ako su se svi složili da priča upada u zbirku, onda mi kriteriji nisu jasni. Al čak pustimo i to, nego zašto se tu nije pomoglo autoru da barem malo popravi priču, promijeni neke detalje da ima više smisla ... Jer ono, ja ću sada ispasti „the bad guy“ jer ću napisati čovjeku da priča ne valja, a on je možda mislio da je ovakav stil dovoljan. Kome činimo uslugu s time? Ako autor ima volje za pisanje, pisat će. Sumnjam da je Draženu ovo vrh koji može dosegnuti pa bi bio red da mu se pokaže kako podići svoju razinu pisanja, a ne s objavljivanjem pokazati da je ovo dovoljno.

Napomena: ovo je moje mišljenje. Možda se nekome ova priča stvarno svidi, ne znam, ukusi stvarno jesu drugačiji ... (Čisto da se Dražen ne ubedira ako će ovo čitati)

Goran Gluščić: Zmajofobija
Ovo je jedna od boljih priča. Ono što mi se jako svidjelo je da autor u par veoma sitnih detalja u biti otkriva sve što o tome svijetu trebamo znati (npr. SPOILER!!<<Ovaj gleda „Šaptača zmajeva“, a drugi ide u arenu – sve ti je odmah jasno)>>. I fora je karakterni obrat lika na kraju priče.

Milena Benini: Kad se zmaj ugnijezdi
Vjerojatno među najboljim pričama zbirke. Jedna veoma topla, ljudska priča i veoma lijepim detaljima, odličnim stilom pripovjedanja i super motivom korištenja zmaja. Milena, hvala na guštanju!

Ana Domini: Anica i Vatropirka
Počelo je sladunjavo, ali na jedan sladunjavo čitljiv način. I onda je došao obrat gdje sam ostao paf. Ono, svaka čast, nisam očekivao ... Doduše, od drugog čitatelja sam dobio komentar s kojim se moram složiti, SPOILER!!<<ono za zadnju rečenicu (o igri na nebeskim poljima), malo je kao da se autorica bojala provesti ideju do kraja pa je brzo u zadnji tren rekla: „Ne birinite, ali oni su dobro!!!“>>

Adnadin Jašarević: Igračka
S ovom pričom je problem da iz naslova i prvog odlomka shvatiš o čemu se radi i onda više ništa ne dobiješ do kraja priče. Jednostavno ... ne znam, slegneš ramenima i ideš dalje.

Vladimira Becić: Priroda i društvo
Priča od Vladimire ima par fora ideja i detalja, vidi se da autorica želi na neki način napraviti paralelu između zmajeva i ljudi. No, ta temeljna ideja mi je i temeljni problem u ovoj priči, a to je da sam imao dojam kao da čitam o ljudima koji su navukli kostim zmaja. Uopće nisam imao dojam da čitam priču o zmajevima nego o ljudima koji cosplayaju zmajeve. Ima npr. jako fora detalj o pečenju krafni :D

I tu imam primjedbu sa strane, ne znam da li je do lektoriranja, ali u ovoj priči nema razmaka između odlomaka gdje se prebacuje na druge likove. Malo je bilo zbunjujuće pratiti stvar.

Barbara Pleić Tomić: Kuhinjski zmaj
Ovo je bilo pomalo wtf, ali na jedan jako simpatičan način. Zanimljiva ideja, zanimljivo napisano. Ono, svidjelo mi se :D

Mirela Jovičić: Porez na nevidljive zmajeve
Ovo je isto bilo wtf, ali na pomalo minus način. Onako, završiš priču i nisi siguran što da misliš.

Marko Fančović: Zmaj s tetovažom djevojke
Negdje u sredini. Ima zanimljive ideje (sviđa mi se taj preokret tetovaše koji je vidljiv iz naslova). Malo mi je bilo čudno pratiti te zmajeve, da se onaj „naš“ zmaj nakon n stoljeća spavanja zna nositi s birokracijom protiv kineza i sl. Nešto mi je falilo, a sad stvarno ne znam reći što ...

David Kelečić: Generacijski jaz
Slušam :zubo:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: FFK 2013 - Priče o zmajevima

Unread post by Xaotix »

Pročitah ju još prošli mjesec, ali kad sam prebrojao priče, teeeško je bilo uopće započeti s pisanjem.
Zbirka mi je dobra, iako šarena (s obzirom na broj minijatura to je i razumljivo.), a naletio sam na nekoliko izvrsnih priča. One najbolje su dobile značkicu: :alien: I k tome taman sam ih podijelio za Top5. Zanimljivo mi je bilo primjetiti koliko su se političari i vlast popeli ljudima na vrh glave pa se kritike sad već očigledno cijede i iz dosta priča u zbirci. Da li je to zato što su zmajevi poznati kao društvo koje zgrće pare, a vlast ne trpi konkurenciju? U svakom slučaju, politika nam ostavlja pečat i na književnosti.

Mali dodatak zbirci su i bilješke o autorima, koje su ponekad zanimljivije i od samih priča u zbirci. Trend je pokrenuo Ed Barol koji od biografijica radi zlatne male pričice. Izvrsno ga je nastavio i ove godine, iako me svojom biografijom najbolje nasmijao Fančović (Ne voli sve što vole mladi, i najradije bi tu dječurliju potjerao sa svog travnjaka, kadbi imao travnjak.)

Nego, vratimo se zbirci, čim drmnem još jednu prije početka: :kava:

Paula Borošak: Zmajska princeza
Zanimljiva ideja, ali s pomalo čudnim odnosom likova. Već mi se činilo da će se brat i sestra oženiti. Valjda previše G.R.R martina :lol:
Vuče pomalo na priče za djecu, mjestimično se radnja prebrzo odvije, pa je ritam neujednačen i priča djeluje prepričano, a ne ispričano. Ne bih rekao da je to zbog paulinog staža, prije mi se čini da je priča skraćivana da bi stala u gabarite minijature.

Vesna Kurilić: Majčin izbor
Dobra i emocionalna priča, koja se malo petlja kad se glavni lik pojavi pred zmajem.

Iva Šakić Ristić: Izlazak iz zmajeve sjene
Ovdje sam malo podijeljen. Priča izvrsno započinje ali se ona zapetljava, i nije mi najbitije da li je i junacima bistor što se tu trebalo dogoditi. Ok ,sve se dobro raspliće, ali ta sredina me zaista namučila i zbunila.

Sanja Tenjer: Sirotica i zmaj
E ovdje zbirka zaista počinje!Dobra i zabavna priča, s vrlo jasnim aluzijama na aktualne političare i njihove muljaže. Da je bilo malo jače, bilo bi ko šaka u oko. Kad se zmaj počne žaliti na krizu, pomalo se nazire i kuda vodi kraj, ali ipak, priča je dobra.

Marija Serdar: Gospodar blaga
Još jedna dobra. Kraj malo vuče na priču s poukom i nekako sma ga očekivao, ali priča je dobro ispričana a svijet jako dobro zamišljen.

Gorana Družeta: Opet sam sanjao ljude
Tja. Tako tako. Nije loše, ali nije me se ni dojmilo. Ovu priču sam trebao ponovo pročitat ida se uopće sjetim o čemu se radilo.

Mirko Grdinić: Moj dom
Evo priče koja odnosi nagradu za najbolje izveden radni zadatak "Uklopi Draguć u priču". Zanatski izvrsno odrađena, ali previše je tu motiva "DragonHearta" za moj ukus. Malo predvidljivo, ali iznad prosjeka.

Tihomir Jovanović: Kameni zmaj
Ovo je jednostavno... previše jednostavno. Sve se stvari odigravaju vraški prikladno glavnom junaku. Priča o potrazi i nije neka priča, ako čovjek sve odgovore nađe čim se makne iz svoje ulice. Nazir je to detaljnije rasložio, ali ovdje nema niti drame niti napetosti.

Ed Barol: Olujni dom
E ova mi se svidjela. Djelom pluseve dobija zato jer je prvi pravi SF u zbirci, ali i priča mi je dobro posložena s dovoljno referenci na neke probelme kolonizacije svemira (različite brzine brodova, prilagobe planeta došljacima, ili obratno...)
Evo joj značkica: :alien:

Saša Šebelić: Onaj koji je Jama
Šta ti je zbirka bez "okultnih nacista (TM by Nazir). Al ajde, evo još jedne priče za Partizanski žanr, koja i nije loša...

Anto Zirdum: Plamen plavog zmaja
Dobra stvar: Tema i detalji koji izvire iz lokalnih narodnih priča
Loša stvar: paaa... Sko sve ostalo. Dio sa smradom je relativno originalan, ali izvedba je loša.

Đorđe Bajić: Tajna bledoružičastog zmaja
Ideja da zmaj u priči nije zmaj nego nakit je jako dobra. Priča dobro ide kao detektivska priča, dobroi mi je pogođena atmosfera detektivsko /mistične priče 19 stoljeća, ali totalno je upropaštava infodump s detaljnim razriješenjem slučaja na kraju.

Adrijan Sarajlija: Zmajeva kuhinja
Ova priča se sastoji od dva labavo povezana dijela koja nemaju previše veze jedan s drugim. I na samom kraju, otkud se pojavila zmajetina za kuhinju?

Aleksandar Žiljak: Der Eisendrache
Izgleda da se Žiljak s ovom pričom vraća korijenima i lajtmotivu svojih priča još tamo početkom stoljeća.. (OVOG stoljeća. Ti bokca, kako to čudno zvuči :lol: ) Ovdje su to dvije ljepotice koje se pohvataju u tenku, da im prođe vrijeme. :hehe: Ukratko, fini pulp steampunk koji pokriva sve točke onog pravila šega-šora-ševa, s belosvetskom zaverom, seksi kradljivicama, tajnim društvima, mehaničkim čeličnim zmajem...

Meni se za razliku od Nazira ovakav pripovjedački stil, pripovijedanje uživo, pred živom publikom, gdje pripovjedač reagira na ponašanje slušalaca i navodi ih na to što bi trebali osjećati, dobro uklopio s temom i razdobljem priče. E sad kad se pripovjedanje baci na papir, priča ima problem. Ako ju čitatelj ne čita na taj način (dinamično?) i ne uživi se takav stil preprodavača na stočnom sajmu, stvar pada u vodu i ostaje ovaj osjećaj kojeg je Nazir opisao. A bojim se da je za uživljavanje potrebno prepoznati formu koja je danas skoro pa nestala, osim kod čitanja priča djeci...
:alien:

Robi Selan: Na zmajevom tragu
Moderni lovci nazmajeve, ali s jako puno rupa i nelogičnih obrta. Priča dobro počinje, noi kako sebližila kraju, udarao sam u sve više problematičnih rupa. Šteta, moderni lovci na zmajeve naoružani znanošću i GPSovima i čim sve ne su izvrstan i dostojan protivnik u nadmudrivanju s legendarnim zmajem.

Dražen Horvat: Do posljednjeg zmaja
Ovo nije priča, ovo je hrpa ideja pobacanih zajedno i slijepljeno žvakom i špagicama. K tome , te ideje koje su autora zanimale se bave putovanjem kroz vrijeme i nekom vrstom Lige vremeplovnih gentlemana, a zmajevi su nakalemljeni tek reda radi. Na kraju je još našarafljen poluprikladan naslov, da se sve to zmajsko naglasi.
Rekao bih da je autor imao nacrt priče o vremeploljenju, al je onda 13 minuta prije isteka roka utrpao zmajeve da mu se priča može uopće kvalificirati.

Goran Gluščić: Zmajofobija
Hmmm.. ovdje sam podijeljen. Priča me ostavlja hladnim Nije loša, ali nije mi niti dobra. Ne znam zašto :scratch: ;
ideja je dobra, svijet je jako dobro napisan, bez infodumpova i objašnjavanja poante lopatom po glavi, zanatski mi se čini dorađena. Al nešto u cijeloj toj kombinaciji mi nekako nije leglo.

Milena Benini: Kad se zmaj ugnijezdi
Ma šta ja ovo imam analizirat? Minijatura i pol!
:alien:

Ana Domini: Anica i Vatropirka
Evo jedne dobre priče, s dobrim worldbuildingom, životnim likovima i izvrsnim neočekivanim obratom. Prigovaram jedino zadnjoj rečenici koja mi se čini potpuno suvišnom.

Adnadin Jašarević: Igračka
Najbolja stvar kod ove priče je što je perspektiva zmaja kao pripovjedača dobro pogođena. Predvidljivost na koju se Nazir osvrće me uopće ne smeta, jer mi je najjači dio priče upravo ta zmajska perspektiva i njihovo lagano nestajanje...

Vladimira Becić: Priroda i društvo
Još jedna priča za djecu, s očekivanim odnosom ljudi i zmajeva. Glavni i veliki minus, život zmajeva i njihovi odnosi su potpuno identični ljudskima (imaju pekare i kovače???). Priča može isto tako biti o crncima i bjelcima, kaubojima i indijancima, Hrvatima i Srbina... Da je priča s dječjeg natječaja bila bi OK, ali ovdje je ispala preforsirano.

Barbara Pleić Tomić: Kuhinjski zmaj
Ovo mi je bila najupečatljivija priča u zbirci! Fino napisano bez kompliciranja, s kratkim i jasnim razlogom kako su se zmajevi našli tu gdje jesu. Bez problema prolazi i kao dječja priča i kao priča za odrasle.
:alien:

Mirela Jovičić: Porez na nevidljive zmajeve
Eo nam našeg ministra oporezivanja. :lol: Početak s izmišlanjem poreza mi je vukao na Alana Forda, ali sma kraj me izgubio, i malo mi vuče na reklamu za kozmetiku i uloške (tamo surfaju, padobrane, rolaju, ovdje jašu zmaja za kojeg mi nije jasno jel smao nevidljiv ili imaginaran, kad već plaćaju poreze za njega)

Marko Fančović: Zmaj s tetovažom djevojke
Naslov mi je pucanje na prvu loptu, ali ajde, priča mi nije loša. Ima tu dobrih ideja, poput onog da se Zmajevi ne mlate smoa kandžama nego i zakoniima i papirologijom. Bar su kinezi na glasu kao birokrati :lol:
Svejedno, malo sma podijeljen, jer su mi isprepleteni jako dobri dijalozi s scenama iz fimova Brucea Leea. Dodatni plus kritikama prvobitne primitivne rvacke akumulacije kapitala...

David Kelečić: Generacijski jaz
Što reći? Sviđalo mi se! :D Dobar humor, dobra priča, još kad FINA zmaju isporučuje kovanice da ima što brojati... :lol:
Ako i imam nekih prigovora, bilo bi to na sam kraj, koji je možda malo preslab nakon svih slika i stvari koje su u priči prikazane prije njega.
:alien:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: FFK 2013 - Priče o zmajevima

Unread post by Acrodyn »

Ne znam zašto :scratch:
To zato jer nisam ništa kupio na posljednjoj GUFF aukciji. :(

Sry, morao sam. :zubo:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: FFK 2013 - Priče o zmajevima

Unread post by Nazir »

Vidim da se uglavnom slažemo u mišljenjima tako da ću samo napisati: "Yaaaay, i druga recenzija!" :D

Ah da, i slažem se za biografije, skoro da počinju bit druga umjetnička forma. Za par godina uvodimo novu kategoriju za sferu :zubo:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: FFK 2013 - Priče o zmajevima

Unread post by Xaotix »

Acrodyn wrote: To zato jer nisam ništa kupio na posljednjoj GUFF aukciji. :(
Iš prokletinjo!Zbog tebe ću ispast krivac za stanje Rvackog esefa u dvaesprvom stoljeČu :baba:

Sad kad malo razmislim, možda sam samo podsvjesno ljubomoran, jer se moja nikad napisana priča za zbirku također vrtila oko zmajskog dreka?
Randomness is strong with this one!
Post Reply