Zovite ju Zemlja

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by proteus77 »

Xaotix wrote:
Nazir wrote:konkurira li to za domaću žanrovsku nagradu?
Po propozicijama stoji: hrvatski autor, za djelo na hrvatskom jeziku, izdano u Hrvatskoj.

Dakle, ne konkurira...

Hm, Veselin Gatalo je hrvatski autor? Evo, sam čovjek veli tko je i što je:

http://depo.ba/vijest/25932

Ma meni, a ni Lutzu nije bitno ni Sfera ni ništ, samo velim da onda ljudi ubuduće znaju, ako objave vani- ništ od nagrade.

Treba onda reći da je najbitnije ono da je djelo objavljeno u Hrvatskoj i toga se držati.

Važno je da se roman pročita, barem meni, a sad je li objavio Srbin ili nacionalno neopredijeljen il Hrvat, u Srbiji il Hrvatskoj il Brčko Distriktu- manje je bitno.

Inače, baš lijepo da se digao hype oko romana, sad će ga pročitat 150, a ne 30-40 ljudi... :kava: :lol:
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by proteus77 »

Ništ, zaboravite, piše Gatalo da je hrvatski državljanin, nisam to znao, onda u redu...
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by proteus77 »

Evo dvije informacije "to whom it may concern":

1. Navodno ima još par komada knjige u Superknjižari (a i na stranici nema one obavijesti da je artikl trenutno nedostupan...), ali naručili su još 30 komada (!). Tako da i ako ne bude sad knjige, bit će za par dana sto posto.

2. Na top 10 listi beletristike (kad otvorite stranicu superknjižare, tamo desno su vam top 10 liste), Lutz je prvi ispred Dana Browna i Inferna. :)

Čestitke autoru!

I očekujem uskoro kritiku od nekog (Žiljak, Xaotix, Nazir?) pa da vidimo...

Lijepo je bilo jučer na Kajzerici, hvala Xaotixu na vožnji, pozdrav!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by Xaotix »

Il je stiglo tih 30 komada u Superknjižaru, il sam rezervirao jednu od preostalih. Pokupit ću je idućeg tjedna.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by Nazir »

proteus77 wrote: 2. Na top 10 listi beletristike (kad otvorite stranicu superknjižare, tamo desno su vam top 10 liste), Lutz je prvi ispred Dana Browna i Inferna. :)

Čestitke autoru!

I očekujem uskoro kritiku od nekog (Žiljak, Xaotix, Nazir?) pa da vidimo...
Wow, stvarno mi je drago za ovu činjenicu, a još više mi je drago jer se to desilo "unatoč tome" što roman nije objavljen ovdje nego u Srbiji. U
smislu, očito nije prepreka da bude dostupan i kod nas na prodaju. Jbg, osobno mi je žao što roman službeno ne konkurira za Sferu, bar da se nabaci dobra rasprava u žiriju ...

Evo, probat ću čim prije pročitati stvar i podijeliti mišljenje. Ako ništa, imam dobru izliku, a to je da sam skužio da ako želim pisati onda moram manje čitati :zubo: Dakle, nije da dangubim, ali sigurno će i Lutz tu negdje doći na red!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by Xaotix »

Nakon svog natezanja oko ove knjige (2 stranice ovdje), red je da se nešto napiše i o samoj knjizi. :kava:

Pa da krenemo:
Zovite ju Zemlja je space opera koja ima sve klasične odlike priče o bijegu s matičen planete. Nakon katastrofalnog rata, Zemlja ostaje hrpica šljunka, ali ne prije nego li se (u zadnji čas) prema zvijezdama zaputi generacijski brod s tisuću duša, u potrazi za novim domom. 2500 godina kasnije na horizontu se pojavljuje naseljiva planeta...

E sad, idući teksti ima spoilera, da ne kažete da vas nisam upozorio.

Lutz zna pisati, i stilski mi se knjiga čini boljom od u medijima hvaljenog Mlakićevog Planeta Friedman. Priča teče i, uprkos neujednačenosti i nekim konstrukcijskim nezgrapnostima, fino prolazi kroz roman. Glavni (anti)junak je pomalo nedosljedan, ali opet dovoljno zanimljiv da drži pažnju. Ima i korektnu fabulu, u kojoj se stalno nagoviještava mogućnost twista i iznenađenje, a ispada da je iznenađenje to da ga u stvari - nema.
Kao što rekoh, Lutz zna pisati, pa čitatelja dobro vodi kroz priču, iako su njeni dijelovi neujednačenog ritma. No na kraju, rasplet je ekspresan. Prebrz. U strahu da ne otkrije previše i ne razotkrije kraj, Ivan daje premalo migova koji bi zakvačili čitatelja i naveli ga neki trag, tako da u raspletu nema nekog uzbuđenja. Dakle, teče,ali baš ne vuče.

Prostorno - vremenske dimenzije su čudne. Sam brod, iako velik i navodno skučen, po opisima ostavlja dojam prostora ovećeg grada.l kad je junacima potreban neka prostorija,ona je jednostavno tamo... I k tome još velika. Nadalje vrijeme. 2500 godina je razdoblje u kojem su se ljudi uvelike promijenili. Ovi na brodu nakon svog tog vremena izgledaju kao da su tek krenuli na put. Nikakve promjene u društvenoj strukturi, običajima , ponašanju.. eh da, osim činjnice da kršćani imaju svećenice u pripijenimi odorama. Iz prijašnjih priča, čini mi se da Lutz više pažnje poklanja tehnologiji nego li ljudima. Po mom mišljenju, najbolji SF je onaj koji se bavi likovima i posljedicama koje na njih ostavlja tehnologija i vanjski utjecaji.

Tu je i najslabija točka Lutzovog romana. Iz kojeg god kuta opisuje društvo, stalno proturiječi sam sebi (Savršeno miroljubivi i odgojeni građani dobijeni uzgojem 2 i pol tisućljeća, a svako malo neki agresivac radi gluposti. Svaka služba je rezervirana za određenu obitelj, po tradiciji, ali opet imaju testove za raspoređivanje na najprikladniju službu... uglavnom nature over nurture)
Brod posjeduje potpuno paralelni sustav života i uprave, takozvano i Sjeverno krilo, u kojem žive genijalci koji su praktički mutirali u nešto neljudsko.Taj paraleni sustav je strogo odvojen, i iako redovno guta nadarenu djecu a od mutiranih genijalaca svi zaziru, nikom ništa. S druge strane, neredi nastaju zbog svakakvnih sitnica. K tome, posjeduju tehnologiju daleko ispred poznate ali je čuvaju od ostatka broda, zbog...?

Uz to roman pati i od pogrešnih fokusa; ima dosta nepotrebnih likova koji se detaljno opisuju, iako je to njihovo jedino pojavljivanje u romanu i iako ničim ne doprinose slici svijeta. K tome, mnogi se pojavlju samo u svom poglavlju, uđu na pozornicu, detaljno se predstave i onda nestanu ko da ih nije bilo. Neke tehnologije se opisuju detaljno, iako nije najjasnije koja im je svrha.

Utjecaji... ima ih dosta. Redari i njihova filozofija su čista posveta (kopija :fuch: ) Starship troopersima (knjizi , ne filmu). S druge strane, perspektiva lokalne planete je čisti uvod u Odiseju Arthura clarkea, prije monolita. Kad se krene opisivati život na brodu i ponašanje glavnog junaka, svaki put kad pogledaju kroz prozor (ok, ok, ekran) očekujem da će vidjeti Battlestar Galacticu kako pluta u blizini.

Za konačnu ocjenu, riječ je o romanu koji ima jako puno neiskorištenog potencijala. Dobro se čita, ali za pravu, čvrstu preporuku je ipak nedorađen (i to ne samo u detaljima).

PS. Sad će netko reći da sam zloban, ali čitam zadnje dvije rečenice iz životopisa:
Napisao je četiri romana i trenutno radi na petom. Zovite ju zemlja je njegov prvi objavljeni roman.
Ne računaju li se inače samo objavljene stvari? :fuch:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by Acrodyn »

PS. Sad će netko reći da sam zloban, ali čitam zadnje dvije rečenice iz životopisa:
Napisao je četiri romana i trenutno radi na petom. Zovite ju zemlja je njegov prvi objavljeni roman.
Ne računaju li se inače samo objavljene stvari? :fuch:
:lol2: Na taj način čak i moj opus napisanih priča zvuč okej... Kvragu, nije ni Blackwood daleko. :zubo:

Inače, dobar review. Nisam puno čitao Lutza, ali čini mi se da se netko i za priče iz marsonica žalio da su dosta kontradiktorne.

Twist je da nema twista? To je također as u rukavu Shama Lama Ding Donga.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by Xaotix »

Zadnje vijesti koje čuh na Interliberu; prvo izdanje od 500 komada je izgleda rasprodano i štampat će se drugo. :thumbup:
Ako ga uspiju ubaciti do dućana prije Božića, moglo bi biti veselo!
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by LordShaper »

Jučer mi prva reakcija bje :zbunj: pa odmah nakon nje :notworthy:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by Nazir »

Napokon mi je knjiga došla ruku tako da mogu dati komentar :kava: I da, PREPUN sam spoilera :lol:

Najprije dobre stvari :D
Koliko sam upoznao Lutza, on je jedan sasvim normalan čovjek koji voli zajebanciju. Ono što mi se svidjelo, mislim da je to dosta dobro prenio u knjigu i svog glavnog lika. Je, gl. lik je sirovina, ali poprilično simpatična sirovina koja daje zanimljive komentare, primjedbe i sl. Ima rječnik koji obiluje psovkama dostojnim kočijaša i to mi je bilo baš OK.

Samim time roman je stvarno pitak, lako se čita i, najvažnije, zanimljiv. Evo, relativno sam ga brzo pročitao, možda čak u jedan dan i nije mi bilo teško, dapače, dosta ugodno provedeno vrijeme. Također, ima dosta dobar ugođaj space opere i, općenito, SF-a te možda tek sad uočavam kako već dugo nisam čitao neki 100% SF.

Nije neko teško štivo i nema nekog teškog lomljenja glave. To mi je OK i, onako, može ga se svrstati u neku 'plaža literaturu' u smislu da te roman ne umara i da se da odmoriti se uz njega. Ako se ne traži neko kompleksno štivo s pet do deset različitih radnja, mislim da se roman da preporučiti za čitanje.

Sad, bilo je i nekih stvari koje su mi smetale, ali ne pretjerano da su mi uništavale užitak čitanja. Naime, neke postavke u romanu su mi malo labave i nisam ih mogao 100% prihvatiti. Malo mi ih je teško izvući van i izbrojati jer su poput nekakvih niti u komadu odjeće. Naime, ne možeš izvući jedno, a da ne povučeš pet drugih, a opet sve zajedno čine tu neku cjelinu … Al da probam …

Npr. ustroj broda i posade. 2.500 godina kasnije ljudi se mahnito drže pravila poput vojničkog koda. Svi kapetani su bili svjesni da postoji to 'sjeverno krilo' koje im je nadređeno, nitko ništa ne zna i nitko se nikada nije pobunio protiv toga. Gl. lik više puta napominje kako se zapovjedi slušaju 100% i nema fakin šanse da se netko pobuni. Onako, da li govorimo o istoj rasi? Čak sam razmišljao da li su članovi posade potajno GMO-izirani da im se usadi takva poslušnost, ali se to nigdje ne naznačava.

Polazeći od toga, veliku većinu knjige radnja se odvija u pripremama za super tajnu misiju na fakin prvom planetu kojeg će vidjeti nakon 2.500 god. I ono, nitko ne pizdi, nitko se ne pita što se tu događa, svi vjeruju službenim izvješćima da je planet nenaseljiv … I uz to, veliki broj ljudi je zapravo VRLO svjestan da je planet naseljiv i, nekako mi se čini, mislim da bi oni dobili popizditis i odmah sletjeli dolje. Ono, prva planeta nakon 2.500 god ...

Tu dolazimo i do odjela 'građanstva' koje, po riječima gl. lika, služi samo za rasplod. Mislim da bi taj odjel imao PUNO, PUNO veći utjecaj na sve i (opet onaj dio o pobuni), veoma snažno utjecao na neka zbivanja u romanu. Ovako su zapravo više kao ovce …

Sam kraj je zanimljivo zamišljen, ali mi je malo bilo … onako. Skužio sam još prije što će hjeti napraviti, ali mi je bilo pomalo blesavo da im se ugrađuju ideje da doslovno KOPIRAJU povijest Zemlje. Jerbo, o kakvih 2% kaosa smo onda govorili? I čemu to kopiranje s obzirom da su ljudi svoju Zemlju uništili? Ja sam mislio da će modifikacije ići u smjeru uklanjanja tog 'gena' autodestrukcije. Mislim, malo je kompleksije jer, ako sam dobro shvatio, autodestrukcija se nalazi u tih 2%, ali opet, zar nije upravo i smanjena svim tim pokusima na Zedu?

Xaotix je uočio isto nešto veoma bitno - neki likovi se naveliko opisuju bez da u biti imaju neku važnost ili smisao za radnju.

Recimo da su to neke glavne premise koje su mi bile tako-tako. Za kraj, uočio sam i par stvari koje su mi (po mom znanju) bile krivo postavljene pa ostavljam čisto kao poticaj za raspravu:
1) Čemu interes za kloniranjem na Zedu? Zašto bi baš htjeli utrošiti toliko resursa u to istraživanje da bi mogli klonirati prvog kapetana posade? Ono, nije baš bio grčko božanstvo da je bio tako nezamjenjiv …
2) Bakterije. Ok, kaže da ih na Zedu ima, ali vjerujem da mnogo manje nego na npr. staroj zemlji. I onda ekipa siđe na G i slobodno diše, ide naokolo i sl. Mislim da njihov imunološki sustav ne bi imao nikakve šanse i da bi svi samo popadali u roku keks.
3) G primate su gađali s modifikacijama te bi se oni probudili 48 sati kasnije. U uvjetima onakve prašume, mislim da bi to bio poziv na gozbu svemu što se kreće i ima probavni trakt.
4) Gl. lik je 'fotofob' (ne, ne boji se svjetla nego ima fotografsko pamćenje) i zato mu daju zadatak da sve prati i snima na audio zapisniku. Nigdje nema pojašnjenja zašto. Ako je to za buduća pokoljenja, čemu onda takav način snimanja?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zovite ju Zemlja

Unread post by Izitpajn »

Nego, nakon sve one rasprave, nitko nije dojavio da je pravilnik nagrade SFERA izmijenjen? :P
Post Reply