Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

tmblackwood
Ewok
Posts: 5
Joined: 28 Nov 2013, 22:35
Contact:

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by tmblackwood »

Nazir wrote:
tmblackwood wrote:...
Eto, volim kad se može imati dijalog :D

Ajde mi dopusti jedno pitanje, u nacelu je jedino sto me zanima, a nadam se da mi mozes nekako dati odgovor. Naime, neki tvoji komentari o pricama u cak ok, imas par pointova koji drze vodu. Dakle, nije da odbacujem sve sto imas za reci. No, mene malo muci stvar tvog stava. Imam dojam da smatras kako je tvoja prica najbolja, ili barem među najboljima u zbirci.

I sad, tu ima komentara, neki su ih argumentirali, a vidio sam i npr. na forum.hr istu stvar, koji kazu da im se tvoja prica nije svidjela. Ono sto mene muči je činjenica da se postavljaš kao da su oni idioti, a ti si jedini koji razumije kako stvari funkcioniraju. Da, ponekad pisac može biti genije koji je toliko ispred publike da ih može poslati u neku stvar, ali nemam baš osjećaj da si možeš uzeti toliki kredibilitet. Dakle, ono što me zanima, a bome i pristojno pitam, kako ti to doživljavaš? Zar ne možeš dopustiti prostor u kojemu ti drugi čitatelji ukazuju na potencijalna mjesta za napredak i da iskažu što im se nije svidjelo pa da to onda iskoristiš i drugi put napišeš bolje? Da li se nisi mogao zapitati zašto se ta "suvišna" lektura provela? Da li možeš razumjeti da u hrvatskom standardnom jeziku postoje pravila po kojima tekst mora biti uređen da bi mogao biti objavljen? (i da, zato je tvoja priča došla na "panj" lekture)

Ono, čisto jedan ljudski savjet - nemoj odmah skočiti na noge ako netko kaže da nisi nešto napravio dobro. Ako želiš napredovati ko pisac onda se zapitaj zašto ti ljudi kažu da neštonije dobro. Jbg, ako ti ih 10 kaže da ne valja, onda nešto mora biti što ne vidiš. I, molim te, razmisli o ovome, to su bili ljudi koji bi ti bili voljni pomoći da to ispraviš i da to pogurneš u boljem smjeru. Dakle, nitko tko bi te ismijao, svi poprilicno dobronamjerni.

Eto, generalno je to ono što mene zanima, a i nadam se da ću dobiti odgovor :wave:

P.S. Da sam, na primjer, vidio da imas iole konstruktivniji stav možda bih i razmislio da ti pročitam roman i pomognem komentarom. Ovako smatram da nije vrijedno mog vremena. Dakle, čitatelj manje, a u Hrvatskoj ih baš i nemaš na bacanje ...
Kužim sve što kažeš, zapravo se i slažem, no...

Kada sam počeo pisat i došlo je vrijeme da dam imena stvarima u svijetu koji sam stvarao, mogao sam Njegomira Turevskog imenovat Njegomirom Turevskim ili mu dat neko ime koje bi bilo po volji potencijalnoj publici.

Na jednoj strani odluke je to što smatram da će imena poput Njegomira Turevskog dodat nešto tome svijetu (stvarno malo i zanemarivo u ugođaju i tonu), a na drugoj znanje da samo tom odlukom odbijam 90% potencijalnih čitatelja. I ja sam mu dao ime Njegomir Turevski. A takvih odluka donio sam valjda po jednu za svaku stranicu, a u to uključujem i samu strukturu rečenica. Dodaje nešto tekstu i nije mi osobito stalo što će lektor zbog toga misliti da sam nepismeni reterd ili odbija čitatelje.

Nisam ja retard zato što sam donio svjesnu "umjetničku" odluku. I stoga me je ovdje i nasmijalo i iziritiralo neko pljuvanje u smislu naroda Ravnovodnih. (Zato vam se i javljam :fuch: ) Gle ekipa, ne postoji niti narod niti zemlja Ravnovodnih. Postoji zemlja Ruhn, a dijelom nje vlada obitelj Ravnovodni. Zamisli šoka i besmisla da se za posjed jednoga velikaša, koji je usput vojvoda, kaže da je to njegovo vojvodstvo. Sa Habzburzima su se zacijelo po cijele dane sprdali...

I to još lijepo piše. Ako ćemo onda po kritici, molim lijepo, nešto što nije retardirano...

Takođe
Knjigu mi je sa bloga preuzeta što, par desetaka puta. Od toga će je na kraju pročitat niti petero ljudi. Od onih koje je pročitaju, većina će zaključit da je to najgluplja stvar ikada. Par njih će shvatit what is this about, nekome se možda i svidi. Ali ako netko nije uspio skužit what is this about Zmajeve smrti, ili ga smeta što zmaj dosadno i predvidljivo umre u priči koja se zove Zmajeva smrt i očito nije o tome da fakin zmaj umre, ionako čitanjem Mačeva može doć samo do toga da je to najgluplja stvar ikada. Zašto bih ga poticao da čita kada ga mogu sprdat? Čitat Eragona i biži ća...
tmblackwood
Ewok
Posts: 5
Joined: 28 Nov 2013, 22:35
Contact:

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by tmblackwood »

Belmorn wrote:meni je super kak blackwood macanu objašnjava korištenje twistova :D
možda da pokrene neku radionicu pisanja za objavljene autore?
Nikada nije na odmet nešto novo naučiti :kava:
User avatar
Belmorn
Ewok
Posts: 29
Joined: 01 May 2008, 12:06
Location: Karlovac
Contact:

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by Belmorn »

mene u toj priči najviše zanima tok misli u glavi Tarje kad se podala gospodaru Wurtu.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

tmblackwood wrote:Nisam ja retard zato što sam donio svjesnu "umjetničku" odluku. I stoga me je ovdje i nasmijalo i iziritiralo neko pljuvanje u smislu naroda Ravnovodnih. (Zato vam se i javljam :fuch: ) Gle ekipa, ne postoji niti narod niti zemlja Ravnovodnih. Postoji zemlja Ruhn, a dijelom nje vlada obitelj Ravnovodni. Zamisli šoka i besmisla da se za posjed jednoga velikaša, koji je usput vojvoda, kaže da je to njegovo vojvodstvo. Sa Habzburzima su se zacijelo po cijele dane sprdali...
Mislim da se nismo razumjeli. Nisam ismijavao ime Ravnovodni, jer oni koji me poznaju, znaju da volim takva imena, nego mi je bila čudna rečenica da ih nitko ne voli, ali ih svi poštuju. Ako ne volim Željku Markić, onda je zadnja stvar na svijetu da ću ju poštivati. Ali, maybe it's just me. :wave:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by Nazir »

tmblackwood wrote:Takođe
Knjigu mi je sa bloga preuzeta što, par desetaka puta. Od toga će je na kraju pročitat niti petero ljudi. Od onih koje je pročitaju, većina će zaključit da je to najgluplja stvar ikada. Par njih će shvatit what is this about, nekome se možda i svidi. Ali ako netko nije uspio skužit what is this about Zmajeve smrti, ili ga smeta što zmaj dosadno i predvidljivo umre u priči koja se zove Zmajeva smrt i očito nije o tome da fakin zmaj umre, ionako čitanjem Mačeva može doć samo do toga da je to najgluplja stvar ikada. Zašto bih ga poticao da čita kada ga mogu sprdat? Čitat Eragona i biži ća...
Mislim da baš i nisi shvatio što sam napisao.

Što se tiče imena, zovi ih kako hočeš. Poanta lekture i gramatike nije da zbog njih moraš "žrtvovati umjetnički izražaj" nego je poanta da se znaš izraziti na knjiženo ispravan i istodobno umjetnički način.

A što se tiče tvoje priče, ajde onda napravi pojašnjenje o čemu je ta priča, kad se već toliko busaš u prsa da je nitko nije shvatio. Jer, sorry, ali ako je nitko ovdje nije shvatio, opet ću ponoviti, sumnjam da si neshvaćeni genije, prije vjerujem da nisi znao napraviti dobar posao. Optužbe da su svi ostali blesavi mi ne pale, ovdje ćeš mi morati dati jasne argumente. Jer, u nekim recenzijama drugih priča sam svojim mnogo cjenjenijim kolegama napisao da im priča nije jasna i da su fulali nit, ti mi još nisi dao nikakav povod da te postavim u neku posebnu kategoriju.
Post Reply