Cyberpunk

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Cyberpunk

Unread post by LordShaper »

Pita mene frend:
Ti se kužiš u to bolje od mene, postoji li kakav iole kvalitetan cyberpunk u kojem nema ni trunke Japana?
Pa ja naravno dobijem mentalnu blokadu :x da mu neku listu složim pa dođem ovdje da viknem upomoć.

Ali me njegovo pitanje navelo na razmišljanje: znam da kad je cyberpunk započeo kao žanr, Japan i druge azijske zemlje su već drmale na području razvoja tehnologije i industrije (made in china/singapore itd, a da ne spominjem da je tehnološki Japan već duže vrijeme on teh bleeding edge) pa nije niš čudno da se ekstrapolira u budućnost od takvog stanja stvari...which is what science-fiction does, after all...a onda se neke stvari uvriježe kao staple of the genre pa će ti se većinom pojaviti, makar i usputno ali ne *uvijek*...i očito je da je u pop culture svijesti urezana jednakost cyberpunk = Japan/Azija (Neuromancer i Ghost in the Shell su ipak među najeskponiranijim djelima, tako da to ne čudi).
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Cyberpunk

Unread post by Belzebubbles »

glede filmskog dijela bi možda ovo bilo od pomoći:
http://www.cyberpunkreview.com/cyberpun ... by-decade/

a bavi se stranica i knjigama i uostalom svim medijskim produktima koji uključuju cyberpunk
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Cyberpunk

Unread post by Sandman »

Osim Gibsona još Stephenson, Sterling, Cadigan?
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Cyberpunk

Unread post by Xaotix »

Neal Stephenson: Snowcrash (Potpuni raspad na Hrvatskom). Tehnički NEMA Japana, iako je glavni lik napol Japanac, a okolo se muvaju Koreajc, Kinez iz Hong Konga i Aleut. Mislim da on ima još par Cyberpunkova u svom repertoaru.
Hvalili su i Moxyland od Lauren Beukes, koji se događa u Južnoj Africi. Eto ti odmaka od azije. Milim da je japanaca nema ni u i The Shockwave Rideru John Brunnera, al jel to pravi cyberpunk ili nekakav proto, zaključi sam.
Morganov Altered Carbon i cijela serija o Takeshiu Kovacu nije previše vezana uz japan. Opet, osim glavnog lika koji je napol japanac, al to ionak nije bitno za priču, nego za setting planete s koje dolazi.

O lokalnom cyber punku smo pričali tu na forumu, al je to uglavnom u pričama (ima ih izvrsnih) + Bojno polje Istra
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Cyberpunk

Unread post by LordShaper »

Stephensona sam se odmah nakon posta sjetio...glavno da mi je Snow Crash i dan danas u lijepoj uspomeni :lol2: Morgana sam spomenuo, da.

McDonaldov Brasyl i River of Gods? Nisam čitao ali spominje se u kontekstu cyberpunka a po sinopsisu radnja ni blizu Nippona...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Cyberpunk

Unread post by arkturuz »

Evo kaj Gibson veli o cyberpunku:
"In the '80s, when I became known for a species of science fiction that journalists called cyberpunk, Japan was already, somehow, the de facto spiritual home of that influence, that particular flavor of popular culture. It was not that there was a cyberpunk move-ment in Japan or a native literature akin to cyberpunk, but that modern Japan simply was cyberpunk."
(http://web.archive.org/web/201009030418 ... scifi.html)

Kaj se tiče non-japanskog sajberpanka, možda bi bilo zgodno spomenuti i Delanyjeve "Babilon 17" i "Nova" kao nekakve pra-pra-predke sajberpanka. IMHO, naravano; sad sam se toga nekak sjetil.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Cyberpunk

Unread post by Dagi »

arkturuz wrote:Kaj se tiče non-japanskog sajberpanka, možda bi bilo zgodno spomenuti i Delanyjeve "Babilon 17" i "Nova" kao nekakve pra-pra-predke sajberpanka. IMHO, naravano; sad sam se toga nekak sjetil.
Kao proto-cyberpunk mogao bi se uzeti i roman Friday od Heinleina.

Zapravo bi se dalo argumentirati da je Stari trnscedirao od Golden Agea do cyberpunka, ali to je već hajdihaj off topic.
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Cyberpunk

Unread post by arkturuz »

Pa nisam ziher baš za Friday. Naime, cyberpunk doživljavam više kao: tehnologija nas toliko prožima da je i ne primjećujemo, posatala je dio nas samih u tolikoj mjeri da ne primjećujemo ni smeće koje stvara oko nas. Plus, određeni fatalni apokaliptični trenutak. To je nekakvi "gibsonovski" doživljaj brijem. Friday je s druge strane više priča o nadčovjeku - tehnologije je svaki sudionik svjestan, ali nije dio nje same a i nema joj pristup, kao u cyberpunk motivima. Možda brijem opet, prošlo je pola noći, a ja optimiziram petlje po kompjuteru :wave:
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
Post Reply