Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by Nazir »

Evo mene opet u 'kritikom do bolje produkcije' modu :kava:


Darko Macan: Ošišana balada
Kratka i simpatična pjesma o Šišoviću, veoma prikladan početak :)

Ed Barol: Otac svih priča
Veoma zanimljiva priča. Dosta dugo se kreće bez da čitatelj uopće može shvatiti kakve veze ima s Šišovićem. No kad krene... ajme majko :D Tu se vidi kako se od zbirke može očekivati stvarno svašta – iako je sve o jednome čovjeku, pisci SF-a su osigurali da se nađe baš svega! Ugl, zadnji komentar gl. lika u priči – ono 'da bar neke koristi od knjiga kao pomoć za potpalu' – nešto me unutra zaboljelo :D

Danijel Bogdanović – Permafrost
Simpa priča u kojoj lako možemo zamisliti Davora da gura nos svugdje gdje može, a i da se zapitamo kako ga doživljavaju žitelji Pazina. Elementi priče su pomalo kaotični (sukob bogova je neuvjerljiv) i Šišo mi je na trenutke bio neuvjerljiv, ali ima svojih dobrih trenutaka.

Danilo Brozović: Adrenalin
Bojno polje Istra nisam čitao pa ne znam koliko ova priča ime veze s romanom. Ako prihvatimo pomalo depresivnog lika može se reći da je priča dobro napisana jer stil pisanja odgovara i atmosferi priče. Element 'Šišović' kao virus koji spašava Istru mi je bio neuvjerljiv, nisam baš mogao to progutati, ali za potrebe zbirke je bilo ok.

Ivana Delač: Uspjesi prikupljača Šiška
Veoma simpatična priča koja prva povlači Šišovićevu kvizomaniju. Tu se također više kreće na interne spike organizacije festivala i sl. promotivnih sf događanja po Istri općenito. Ovdje također dolazimo do često prisutnog elementa zbirke, a to je 'veličina sf autora'. Naime, često se dešava da nitko od sf autora nije svjestan koliko je svojim sf pričama dao doprinos boljitku Zemlje, kreativnoj energiji svekolikog pučanstva i sl. :D

Ernie Gigante Dešković: Kviz
Druga kvizomanija – meni nije baš sjela. U priči ima par filozofskih elemenata koji su davno iskorišteni u tko zna koliko priča. Izvanzemaljski Tarik Filipović u kombinaciji s jako zbunjenim Šišovićem je bio duo koji me ipak na kraju nije oduševio...

Mirko Gdinić: Josip sam kršten
Evo nam i Jure Grando – netko se u jednoj od priča dotaknuo Šišovićevog ponosa 'da eto, kako je Jure zaživio u modernoj hrv. književnosti zahvaljujući festivalskim naporima' – ugl. ne možeš bez da se ne nasmiješ na to :D Mirkova priča mi je ok, ništa posebno, ali je zato kratka pa nema nepotrebnog odugovlačenja.

Irena Hartman: O Pričama ili kako su Hrčci spasili zbirku
Ova je bila jako fora i poprilično mi se dopala! Hrčci su zakon, a proces eliminacije loših priča je bio baš fora. Doduše, jako me podsjetilo na Krušvarovu bitku robota Veli Jože i Regoč koji se slično napadaju određenim vrstama napada ala „jednodimenzinalni likovi“ i sl.

Adnadin Jašarević: Gastronomska priča
Adnadin ima dvije priče u zbirci. Obje su pomalo kao da si progutao neku laganiju tabletu i smišljao što bi bilo for a za pisanje. Prva priča je toliko nadrealna da mi je u biti ispala i stvarno smiješna. Postrojavanje pisaca pred novim gradonačelnikom Pazina i čitanje priča u njegovu čast mi se veoma dopalo. A ono što je Krušvar napisao u predgovoru, da je ispao heroj... paaaa, da, to je svakako zlatni trenutak ove priče. Zamisliti Krušvarove noge kako vise iz golemih ralja histrionskog dinosaura dok ih Šišović gura njegovom Visočanstvu dublje u ralje – neprocjenjivo :lol2: Naravno, sve to prije spominjanja neizostavnog Edipovog kompleksa i sl. psihološih analiza... P.S. Milena Benini je autor beskonačno dugog predavanja o dinosaurima? Mislim da je Adnadin jaaaaako promašio odgovornog :zbunj:

Adnadin Jašarević: I bi opereta
Ova mi je pak bila totalno bez smisla. Iznimno rubno vezana za Šišovića i ne baš zabavna. Čitao sam je dosta brže jer me jednostavno nije ničime privukla.

David Kelečić: Nakon smrti dolazi slava
Eto, citirat ću Danijela: „Ono što mene najviše privuče nekoj priči je tekst. Ako priča nema teksta, rijetko mi se svidi. Ova priča ima teksta.“ Očigledno, moja priča ima nekog teksta :fuch:

Zoran Krušvar: Tri kralja jahahu
Meni sveukupno najdraža priča u zbirci. Kao što je Antonija napisala, najbolji prikaz Šišovića u realnom životu – ima sve, čak i upaljač HDZ-a. Priča ima sve standardne 'Krušvar elemente' tako da ću još dugo pamtiti inteligentni hemeroid koji je pojeo Korlevića i potom odlazi baviti se analnim sondiranjima :love:

Igor Rendić: Urednik
Još jedna koja veliča sf pisce i domaći utjecaj na opću društvenu blagodat :) Ugl, kratka, ima smisla, sve pet.

Vanja Spirin: O piramidama i tajanstvenim svicima
Spirin je apsolutno prepoznatljiv po stilu – osjećao sam se kao da čitam neki od njegovi romana tipa 'Junkers i Valiant'. Šišović je gotovo nepostojeći u priči, pojavljuje se kao lik, ali doduše samo po imenu, ničim više. Ako volite Spirina, svidjet će vam se i priča.

Zoran Vlahović: Oko za oko!
Veoma prikladna za zadnju priču, dobar urednički posao ;) Doduše, moram dodati osoban komentar da se poprilično iznenadih čitajući o Juri & krvavicama ili na spomen Morane u ružičastim, mucastim zec-šlapicama – dio motiva iz mojih priča u FFK zbirkama. Prepoznah još neke motive drugih autora, hvala Zoranu na 'posveti' :love:

Ugl, priče u zbirci imaju jako puno internih fora i stvari koje dobivaju smisla tek ako poznajete Davora ili ste se barem u krugu pisaca ili redovnih posjetitelja festivala poput FFK, Istrakon i sl. S te strane je neke jako simpa čitati. Možda to ima veze s ovim što prije spomenuh: barem u pričama, Sf pisci su ponegdje uistinu važni i čine svijet boljim mjestom (Barol, jel čuješ?! He he :zubo: ) No, to uglavnom ostaje na SF-u pa se mi međusobno možemo čitati i smijati se sami sebi (ovo je napisano u pozitivnom smislu).

Ah da, bravo za Antoniju, Zorana i Danijela. Njihovi komentari u zbirci su odlični i zbirci su dali jedan jako topao i drag štih.
Ono na što bih se svakako osvrnuo – mislim da bi urednici zbirke trebali razmotriti izdavanje iste u .pdf obliku. Tiskano je 40 – 60 primjeraka? Bilo bi šteta da zbirka postane takav raritet koji je praktički nenabavljiv. Znam da nije ni neka potražnja za istim, ali mislim da svakako postoji više ljudi koji bi ovo htjeli vidjeti. Raritet tiskanog izdavanja neće biti nimalo narušen .pdf verzijom, dapače, može se samo poboljšati jer će ljudi htjeti imati i tiskanu verziju.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by LordShaper »

:cheers: :notworthy: Potrudim se i ja u slijedeća dva tjedna napisati kritike.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by LordShaper »

Dva tjedna, dva mjeseca, nije neka razlika :D ... ali glavno da sam sve osim dvije priče pročitao u sferakonsku nedjelju dok sam čekao da se ostali ustanu :lol: :oops:
Darko Macan: Ošišana balada
Kratka i simpatična pjesma o Šišoviću, veoma prikladan početak :)
Složio bih se. Mada bi možda sopile bolje išle uz ovo nego gusle :zubo:
Ed Barol: Otac svih priča
Ugl, zadnji komentar gl. lika u priči – ono 'da bar neke koristi od knjiga kao pomoć za potpalu' – nešto me unutra zaboljelo :D
Mene nije zaboljelo, ionako je cijeli svijet degenerirao. Naročito ovi što su ga zarobili, kad su nasjeli na foru kojom se oslobodio :lol:

Danijel Bogdanović – Permafrost

Ja bih rekao rutinski Bogdanović (što nije kritika!) a naročito su mi dragi svi trenuci s Sijerkovićem i njegovim narodnim mudrostima. Također, prvo javljanje motiva "Šiško okuplja čudake", što očito svi uz kvizove i Julesa Verna percipiramo kao jedno od glavnih obilježja objekta zbirke u očima drugih :zubo:
Danilo Brozović: Adrenalin
Bojno polje Istra nisam čitao pa ne znam koliko ova priča ime veze s romanom. Ako prihvatimo pomalo depresivnog lika može se reći da je priča dobro napisana jer stil pisanja odgovara i atmosferi priče. Element 'Šišović' kao virus koji spašava Istru mi je bio neuvjerljiv, nisam baš mogao to progutati, ali za potrebe zbirke je bilo ok.
BPI nisam ni ja čitao, ali mi ni lik ni atmosfera ni priča generalno nisu legli. No, meni je Brozović nažalost od priče do priče ili jako dobar ili nikakav, ali to je prije valjda do mene nego do njega.

Ivana Delač: Uspjesi prikupljača Šiška

Nasmija me od početka do kraja. Što se mene tiče, pokazni primjer fefkasya.

Ernie Gigante Dešković: Kviz

Meh. Motiv kviza kao i kod Ivane, samo što je Ivana otišla u neočekivanom a Ernie ovdje u sasvim očekivanom smjeru. Već viđeno i to većinom u reprizama starih stvari a la Zona sumraka. A i kritika ljudske vrste i civilizacija je bila malo, onako, batom po glavi.

Mirko Gdinić: Josip sam kršten

Ima onaj 'istrakonska priča' filing, drito iz prosjeka kvalitete istrakonske zbirke. Možda i jest za neki istrakon bila pisana ali tek sad dovršena, heh. Mada ima briljantan način uporabe smartphonea.

Irena Hartman: O Pričama ili kako su Hrčci spasili zbirku

Vrag (smiješni) je u detaljima, ovdje u broju hrčaka ili recimo naočalama :lol:

Adnadin Jašarević: Gastronomska priča


Šteta što je samo 6 kartica, istina. Također, pada mi na pamet da je od svih priča iz zbirka ova vjerojatno najmanje razumljiva autsajderu.

Adnadin Jašarević: I bi opereta

Don't get it.
David Kelečić: Nakon smrti dolazi slava
Eto, citirat ću Danijela: „Ono što mene najviše privuče nekoj priči je tekst. Ako priča nema teksta, rijetko mi se svidi. Ova priča ima teksta.“ Očigledno, moja priča ima nekog teksta :fuch:
Jest, ima teksta. I to dobrog, sve zareze i točke ima na mjestu :zubo: Ali ozbiljno, super ideja i dobra izvedba. Jedna od prvih misli nakon priče bila je "auu, brate, koji pokolj :zubo: :lol: "
Zoran Krušvar: Tri kralja jahahu
Meni sveukupno najdraža priča u zbirci. Kao što je Antonija napisala, najbolji prikaz Šišovića u realnom životu – ima sve, čak i upaljač HDZ-a. Priča ima sve standardne 'Krušvar elemente' tako da ću još dugo pamtiti inteligentni hemeroid koji je pojeo Korlevića i potom odlazi baviti se analnim sondiranjima :love:
What you said. Kažu da je ovo Krušvarov povratak u staru formu, sklon sam složiti se.
Igor Rendić: Urednik
Još jedna koja veliča sf pisce i domaći utjecaj na opću društvenu blagodat :) Ugl, kratka, ima smisla, sve pet.
Fala, fala. :kava: :D

Vanja Spirin: O piramidama i tajanstvenim svicima

Ajme što mi ovo nije sjelo. A Spirin mi je ostao u dobrom sjećanju s Junkersom i Vailiantom, to sam još u srednjoj čitao i prigušeno cerekao u busu. Ali ovdje, jedva sam kraj dočekao a priča nije nešto posebno duga. I zbrzano mi sve nekako.

Zoran Vlahović: Oko za oko!

Priča broj dva koja je nerazumljiva autsajderu. Ali osim toga, sve pet. Volim kad Vlahović piše humor (zadnja rečenica :lol2: ), šteta da ga ne piše češće.



All in all, zbirka je mnogo kul, massive respect urednicima što su ju smislili, ganjali ljude da pišu, čekali da pošalju itd itd :notworthy:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by Nazir »

Lepo je vidjeti kolegino mišljenje, makar i 2 mj. kasnije :zubo: :zubo:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by LordShaper »

:zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by Xaotix »

Štono bi rekli, intimna zbirka, koju su SF pisci pisali za svoju širu publiku, tj same sebe :lol: Nisam to ja izmislio. Lijepo piše u nekoliko priča u zbirci. Dakle, ima i realan (iskren) prikaz rvacke autorske SFcene. Nisma siguran da je podobna za autsajdere kojim će promaći većina detalja, ali njima ionako nije ni namjenjena. Ima priča koje su izvrsne i izvan konteksta zbirke, dok ima i onih koje bi se usamljene loše provele, ali su meni jako drage jer sam crkavao od smijeha čitajući ih.

Drugo: Zanimljivo je koliko su autori složni i uniformni u karakterizaciji Davorovog lika i djela! Čovjke čisto posumnja da su se potajice nalazili i razmijenjivali bilješke... :zubo:

Treće: Ako je Šišović Istromancer, Mirko policajac mu ga dođe ko sidekick!

Četvrto: Odogovor inicijatorima na predgovor: da moguće je napraviti tribute! :notworthy: S obzirom da je ideja vjerojatno nastala nakon vinskog doručka :uzdravlje:, humoristička tematika savršeno odgovara karkteru zbirke, što je priča bila smješnija, to mi je bolje legla. Na kraju krajeva, kad je domaći SF sebe shvaćao ozbiljno?

Ako baš moramo poimence:

Darko Macan: Ošišana balada
Eh, kad se Darko prifati gusala... Glasam da mu nabavimo jedne za nastup uživo! Uh, kakvi bi to epovi bili! :lol:

Ed Barol: Otac svih priča
Kako napisati posvetu nekome a da čovjeka uopće nema u priči! A tek mučka subverzija! Da li sam ja jedini kojeg brine evolucijski smjer ljubitelja domaćeg SFa (tj. autora)? :scratch:

Danijel Bogdanović – Permafrost
Na prvi letimičan pogled, podprosječan prosjek prosjeka, reko bi čovjek da se Danijelu nije baš dalo pisati ili da je pisao par dana nakon roka, dok su ostale stranice već ispadale iz štamparije. Al kao što opet netko u zbirci kaže, vrag je u detaljima, između redova! Reakcije ljudi na one Šišovićeve luiđake koji žrtvuju djevice na primjer...

Danilo Brozović: Adrenalin
Ovdje mi recimo Virus Šišović izgleda nakalemljeno, prije vuče na oca nacije, a priča mi vuče na besramni pokušaj grabljenja pršuta pri Istrakonskoj zbirci.

Ivana Delač: Uspjesi prikupljača Šiška
Ajde, napokon netko objašnjava zašto su Šiško i Mioćić nestali s lica kvizova :lol: Baš me zanima kako će Ivana iz perspektive psihologa objasniti težnju da pisanje i fandomiranje daju doprinos boljitku svemira...

Ernie Gigante Dešković: Kviz
Ako je prva kvisko priča "pokazni primjer fefkasya", ova je je primjer filozofkasya. Što reći? Dođoh, čitah, odoh.

Mirko Grdinić: Josip sam kršten
Evo nam i Istromancerovog sidekicka u drugom ataku ove zbirke na pršut!Vadi se teška artiljerija Jure Grando! A tek spremna aplikacija raspela na smartphoneu...

Irena Hartman: O Pričama ili kako su Hrčci spasili zbirku
Evo je... zajebantska priča koja bi izvan zbirke djelovala čudno, ali u sklopu razjašnjavanja misaonih procesa... Čini mi se da je Irena odavno htjela napisati nešto o hrčcima, ali nije imala priliku.

Adnadin Jašarević: Gastronomska priča
Slijedi zajebancija na račun svih živih i mrtvih, i očigledno rješavanje račuina s Krušvarom. Još da je stvarna a ne priča u priči, gdje bi joj bipo kraj :D

Adnadin Jašarević: I bi opereta
I bi priča, i bi netko a-la Šišović. I opet: Dođoh, čitah, odoh.

David Kelečić: Nakon smrti dolazi slava
Što bi Freud reko na sve ovo? Više mrtvih negu u Shakespearu ili špageti westernu. Kako će samo David na oči domaćim SF piscima koji su preživjeli? :lol:
Zabavno, pogotovo kad čitatelj pogađa slijedećeg na listi za odstrel!

Zoran Krušvar: Tri kralja jahahu
Ja bi reko da je Krušvar vidio par zajebantskih priča za zbirku i onda rekao: Vi bi vic i zajebanciju? A vid sad mene! I onda u priču ukrcao SVE što mu je palo pod ruku, osim Mirka policajca, ali uz gromoglasni povratak meni omiljenog lajtmotiva, domaćeg političara A.H.:lol2: (ako je mogao Hitchcock, zašto ne bi i Zoran, iako sa drugim A.H.)
Još uvijek niasma siguran da li spada pod odličnu, ili toliko lošu da je odlična, al mene je oduševila! Smijeh +!

Igor Rendić: Urednik
Ovo je jedna od onih koje bi mogle mirne duše drmat i izvan zbirke. Fina, ozbiljna, da se čovjek smiri nakon grohota i cereka izazvanih prijašnjom pričom.

Vanja Spirin: O piramidama i tajanstvenim svicima
Još jedna zezancija, ali mi je humor zadan na silu. U Krušvarovoj priči je zajebancija prirodnai tečna, ovdje pak...

Zoran Vlahović: Oko za oko!
Ne znam da li je ovo naručeno za kraj zbirke ili je Vlahović ubo najbolji mogući zaključak! Došlo mi je da prokopam stae zbirke i nađem sve likove koji se dolaze razračunat sa Davorom...
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by LordShaper »

:cheers:

Btw, kad usporediš dosadašnje rivjue, tu smo negdje po mišljenjima :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by Nazir »

Odlično :love:

Kao što i prije spomenuh, naglašavam da bi svakako trebalo knjigu prebaciti barem u neki .pdf - ima je jako malo (doduše, neki bi zlobnici mogli reci da je ima tocno onoliko koliko se i inače čitaju cro sf pisci :zubo: ) i trebalo bi omogućiti onima koji je se nisu dočepali da je barem mogu skinuti i baciti pogled...
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by Sandman »

Ima neka informacija što Davors misli o pričama?
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by LordShaper »

Čini mi se da je spomenuo da će knjigu recenzirati za svoj blog...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Na FFK će biti promocija Istromancera u kojoj će sudjelovati i Šiško, ali tako da će komentirati svaku pojedinu priču. Dobit ćemo ad hoc kritike, i to od man himself, pa da vidimo tko će se crveniti od ponosa, a tko od stida! :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by LordShaper »

A tko od vina :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by Zoran »

Šiško je navodno knjigu recenzirao za Glas Istre, recenzija je bila dostupna online tijekom jednog dana (tako to ide s Glasom Istre), u tom periodu je nitko nije vidio i sad je nedostupna dok se Šiško ne sjeti okačit je negdje.




@Xaotix: ima u priči Mirka, ali samo u tragovima. On će sebe već naći unutra :fuch:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istromancer - Zbirka priča o Davoru Šišoviću

Unread post by LordShaper »

Zoran wrote:Šiško je navodno knjigu recenzirao za Glas Istre, recenzija je bila dostupna online tijekom jednog dana (tako to ide s Glasom Istre), u tom periodu je nitko nije vidio i sad je nedostupna dok se Šiško ne sjeti okačit je negdje.
Pokušavam shvatiti logiku koja stoji iza ovoga ali mozak me moli da prestanem, prekasno mu je i boji se prijeloma...

Ne, seriously, kakvog to smisla ima? :zbunj:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply