SF kolekcionarstvo

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

SF kolekcionarstvo

Unread post by galaxie500 »

Neki dan čitao sam kolumnu Roberta Silverberga u Asimov'su od veljače u kojoj opisuje kako je došao do svoje velike kolekcije SF pulpova, koje i dan danas ima i često vrti. Usporedio je te časopise s dinosaurima i fosilima, bez kojih nema razumijevanja ni današnje ZF književnosti.
S obzirom na to da i sam imam popriličnu kolekciju starih časopisa (ne znam točan broj, ali znam da imam barem po jedan primjerak oko 60-70 različitih SF časopisa, uglavnom angloameričkih, a od mnogih imam i desetke i stotine brojeva), zanima me ima li itko ovdje tko se bavi sličnim hobijem?

Među časopisima koje imam najstariji je jedan Amazing iz 1927. (prvi broj izašao je 1926.), a imam i primjerke Wonder Storiesa (drugi gernsbackov časopis), koji je kasnije preimenovan u Thrilling Wonder Stories (kojega imam podosta brojeva). Imam i primjerke Startling Stories, Planet Stories, Astonishing Stories, Comet Stories, Weird Tales, Space Stories.... Isto tako imam dosta Astoundinga, Unknowna (oba Campbellova časopisa), Galaxyja (cjelokupne prve dvije godine i dosta toga kasnijeg), F&SF-a (cijele prve tri godine i puno toga kasnijeg), Asimov'sa, britanskih New Worlds, Science Fantasy, SF Adventures ili Interzonea, kao i nekoliko primjeraka prvog britanskog pulpa Tales of Wonder koji je danas rijetkost.
Imam i dosta prvih brojeva raznih časopisa poput If-a, Fantastica, Fantastic Universea, Futurea iz pedesetih, Space Stories, Interzonea, dva različita SF Adventures (američka), Other Worlds, Saturn, Comet.....
Ako koga zanima kakav članak o tome, nek se javi, napišem.
A ima i duplikata za razmjenu.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by Xaotix »

Ja imam jedan Amazing iz 1929... Papirnato izdanje, ne e-book. Nije baš neka kolekcija :lol:

Imao sam opsežnu kolekciju Siriusa, tj. imao ju je moj tata, sve dok ta opsežna kolekcija nije nestala u akciji proljetnog čišćenja zajedno s kolekcijom Asterixa i Taličnog Toma. Ako se dobro sjećam, mama je odlučila napraviti radikalan rez u pražnjenju stana od razne krame koja se po njemu povlačila godinama, i eto... :krepan:

Dosta kolekcionara koje znam su svoju kolekciju stvorili spontano, na primjer, godinama kupujući omiljeni časopis ili magazin. Ovi sa raznolikom kolekcijom poput tvoje su se tek naknadno proširili na druge naslove, nakon što ih zarazi sakupljački virus.

Zanimljiv mi je i način na koji ljudi pohranjuju svoje kolekcije. Neki ih imaju uredno raspoređene na policma ko u muzeju, dok znam jednog stripofila koji sve stripove drži u plastičnim kutijama ispod kreveta. Kaže da ga nije briga što ih drugi ne vide jer ih skuplja za sebe. Svjeedno, čovjek ima neki svoj sistem katalogizirnja, jer za svaku stvar točno zna gje se nalazi...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by Izitpajn »

Ja sam u Zagreb došao 1992. i od tada do 1996. sam po placevima pokupovao sve Siriuse. Do tada nisam imao nijednog. Sad su mi po kutijama čekaju da konačno postavim police iznad kreveta tako da ih konačno mogu poslagati tako da mi jedne noći sve padne na glavu i da u novinama može pisati "ubila ga znanstvena fantastika".
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by galaxie500 »

Pa i ja sam počeo sa Siriusima. Prvo sam kupovao kao klinac sve od pedeset i nekog broja (sjećam se da je na naslovnici bila priča E.F. Russella Slaba točka (imam Astounding s originalom, mislim da je kraj pedesetih), a kasnije kupio i nabavio one koji su mi nedostajali. Future sam isto tako nabavio, kupujući ih od prvog broja.
Negdje od 1996. imam i sve Asimov'se, F&SFove, i Analoge (jer sam od tada pretplaćen). Do tada sam ih povremeno kupovao (bilo ih je za kupiti kod nas). A ove ostale počeo sam kupovati naknadno, nakon što sam nabavio par knjiga Mikea Ashleyja o povijesti SF časopisa (to su bile knjige koje je izdao sedamdesetih, a imam i par njegovih novijih knjiga o SF časopisima koje su još bolje).
I tako, počeo sam nabavljati stare F&SFove, Galaxyje (posebice s Cordwainer Smithovim pričama), a kad sam nabavio većinu koji su me interesirali (e-bay, strani kolekcionari, abebooks), prešao sam na pulpove. To je malo skuplji sport, no snalazim se poprilično povoljno (ne ludujem s ponudama).
Interesantno je nabaviti originalne časopise s pričama kojih se sjećam iz Siriusa ili Future (npr. Hladne jednadžbe, Big Front Yard, Vanceov Moon Moth, Leiberov Pail of Air.....). Dakle, kod skupljanja ne vodim se logikom da skupim sve brojeve određenog časopisa, nego prema piscima i po zanimljivosti priča koje su u njima.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by Zeljko »

ja imam sve siriuse i fali mi jedna futura :D trebalo mi je 15 godina da sakupim to :zubo:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by galaxie500 »

Xaotix wrote:Ja imam jedan Amazing iz 1929... Papirnato izdanje, ne e-book. Nije baš neka kolekcija :lol:

Imao sam opsežnu kolekciju Siriusa, tj. imao ju je moj tata, sve dok ta opsežna kolekcija nije nestala u akciji proljetnog čišćenja zajedno s kolekcijom Asterixa i Taličnog Toma. Ako se dobro sjećam, mama je odlučila napraviti radikalan rez u pražnjenju stana od razne krame koja se po njemu povlačila godinama, i eto... :krepan:

Dosta kolekcionara koje znam su svoju kolekciju stvorili spontano, na primjer, godinama kupujući omiljeni časopis ili magazin. Ovi sa raznolikom kolekcijom poput tvoje su se tek naknadno proširili na druge naslove, nakon što ih zarazi sakupljački virus.

Zanimljiv mi je i način na koji ljudi pohranjuju svoje kolekcije. Neki ih imaju uredno raspoređene na policma ko u muzeju, dok znam jednog stripofila koji sve stripove drži u plastičnim kutijama ispod kreveta. Kaže da ga nije briga što ih drugi ne vide jer ih skuplja za sebe. Svjeedno, čovjek ima neki svoj sistem katalogizirnja, jer za svaku stvar točno zna gje se nalazi...




Ja svoje časopise držim u svojoj spavaćoj sobi, nešto na policama, a nešto po kutijama (ima i knjiga po podu, jer moram napraviti još polica) i uglavnom ih ne pokazujem. Jedina osoba, osim mene i moje žene (ona bi to najradije bacila u smeće) koja je vidjela skoro cijelu kolekciju je Krunoslav Gernhard (ako ga se sjećate, pisao je priče i kolumnu u Futuri). Problem je i što je dobar dio toga u zaštitnim najlonima (posebice stari pulpovi koji su tiskani na lošem papiru).
Al' ono, gušt mi je vrtiti takve stare časopise i povremeno pročitati koju priču (ne držim ih samo za figuru), npr. nedavno sam pročitao dva Galaxyja s početka pedesetih. Ili Unknowne s Heinlenovim They ili Jonathanom Hoagom (kojeg je objavio pod pseudonimom), pa Sturgeonovim Shottle Bopom ili Krajnjim Egoistom... Gomilu raznih pulpova s Kuttnerovim pričama, Dickove početke, Farmerove Loverse iz Startlinga 1952., Planet Stories ljeto 1946. s Bradburyjevim Million Year Picnic (prva priča iz serijala Martian Chronicles) i suradnjom s Brackett, Lorelei of the Red Mist (taj mi je najdraži pojedinačni broj bilo kojeg časopisa kojeg imam), britanski Tales of Wonder, četvrti broj iz 1938.,s pismom mladog A. Clarkea, koji hvali priču Johna Beynona (kasnije poznatijeg kao John Wyndham), Moorcockov New Worlds iz 1967. s romanom Camp Concentration Discha (izuzetno teško nabavljivo), Astoundinge iz četrdesetih s Asimovljevim pričama koje su kasnije spojene u Fundaciju i Ja robot,
Wonder Stories s jednom od prvih priča Jacka Williamsona, Science Fantasy iz 1954. s prvom Aldissovom pričom...

Baš kao što reče Silverberg, kao da držiš fosile dinosaura.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by Nazir »

Da ne otvaram novi topic - dobih mail s prvih 10 brojeva Siriusa, vrlo malen format, odlično prebačeno u word. Ako koga zanima, proljedim na mail pa me is-pm-ajte :kava:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by Ire »

otkad ovaj forum odobrava ovakav piratluk, Nazire? :baba:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by Nazir »

Ah, mislio sam da ovo niti ne spada u piratluk s obzirom da su to prastare stvari koje danas niti nisu nabavljive osim na cudnim standovima... Mislim, nije bed, svijet ce se rollat i dalje ako netko to ne dobije :wave:
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: SF kolekcionarstvo

Unread post by galaxie500 »

Ovih dana došao prvi broj Amazing Quarterlyja iz siječnja 1928. Čudovište od 144 stranice "bedsheet" formata debelog papira.
Osim uobičajenih priča pisaca iz tog doba u njemu je i Sleeper Wakes H.G. Wellsa, jedan od zanimljivijih Wellsovih romana.
Usput došao i jedan od najrjeđih pulpova, britanski Tales of Wonder broj 15, jesen 1941. (zadnji broj je 17).
Sad ih imam pet, dvojku, četvorku, sedmicu,trinaesticu i petnaesticu.
A drago mi je što sam ih nabavio za relativno sitnu lovu, Quarterly za 13.5 $, a Tales za 5 $ (Quarterly u ovom stanju ide za oko 50$, a Tales of Wonder ne ispod 30$ (super očuvani i za 100$). E-bay je stvarno zgodna stvar.
Post Reply