Biblioteka UBIQ

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Ire »

@mcn
osim što piše, lijepo odma ispod pitanja :P
rezultati se ne pokazuju jer sam imala problema sa standardnim pollom kakvog inače koristim, pa sam ovo napravila nabrzaka u google docsima te samo ja imam uvid u trenutno stanje glasova, koje je, ako vas zanima ...

24 glasa, od kojih ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Xaotix »

E sad to treba usporediti sa brojem prodanih komada... :vrag:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Samuel »

Xaotix wrote:E sad to treba usporediti sa brojem prodanih komada... :vrag:
Nasty... :fuch:
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Ire »

ček, sad će rasprodaja na interliberu :happy1:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Promocija biblioteke u ponedjeljak 25.10. u 19h u knjižnici Bogdan Ogrizović u Preradovićevoj. Be there! :D
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Zoran »

Samuel wrote:Toplo se nadam da ću koju pronaći i u Profilu u Toweru, u Rijeci.
Toplo se nadam da ćeš Profil generalno bojkotirati zbog odvratnog odnosa prema zaposlenicima, a knjige potražiti u knjižari Ribook (gdje čujem da ih već ima).
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Tomislav Sakic »

Biblioteka je zasad pristigla u Profil Megastore (Bogovićeva, Zagreb), Ribook (Rijeka) i Tardis (Beograd).

Inače, narudžbe na darko(at)mentor.hr te 098358184.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Izitpajn »

Iritira li još koga to što se isti postovi stavljaju u dvije različite teme na dva različita dijela foruma?
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Tomislav Sakic »

Ne.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Dagi »

Pročitao Božju vučicu. Lijepo napisano, propisni research. I da, Žiljkov trademark donekle je izostao u nekim pripovijestima. Da ne otkrivam posve o čemu je riječ, mislim na ono kad žena... I žena... Ma, znate već.

U pogovoru se akcentira odmak od post-tolkienovske i kvazi-tolkienovske fantastike, što je posve u redu. Slažem se da fantasy pruža jako široko polje za pisanje. Što se tiče harange o kapitalističkom uništavanju prirode, podsjećam pak što se eko-sustavima radilo u ex SSSR-u.

Počeo čitati Kravara. Zabavno.

Koža boje masline ima dozlaboga antipatičnog protagonista. Svojedobno pročitah, ne znam hoću li se pothvatiti ponovno.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Sakic wrote:Ne.
Ti ih i stavljaš, normalno je da tebe ne živcira.
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by biljana »

Četiri fantastične pripovijesti – Božja vučica


Premalo sam pročitala od Žiljka da bih išta mogla išta reći o prepoznatljivosti njegova
stila (spominje se u blurbu ove zbirke ). Žiljak piše čisto, nepretenciozno, dobro. Od četiri, tri su priče smještene u poznati svijet ; Kina, Japan, Hrvatska, ali ni četvrta, Elsbet i Knjiga zmajeva nije izmještena u neki posve drugačiji svijet i premda se nigdje ne spominje lokacija, ta bi se priča po analogiji manje ili više poznatih okruženja kakve Žiljak ovdje rabi, mogla događati npr. u srednjevjekovnoj Engleskoj. Da nije zmajeva…
Ja sam uživala u ovim pričama, posebno u priči Jednorog i ratnica gdje su me opisi krajolika u tren odveli u Kinu.
Ove priče imaju etos, imaju empatiju.
Jesu li fantasy?
Ne, bar ne onako kako to ja vidim. Ne, jer kad kažem fantasy, mislim na high fantasy, na mač i magiju. Fantasy je meni čisti eskapizam. Tu sve mora biti izmaštano. Poznati mitovi moraju se seliti u izmišljeni svijet da bi mogli zaživjeti.
Fantasy, baš kao i science fiction, ustanovljuje zakone u svojim pogodbenim svjetovima i drži ih se do kraja. Ovo naše, manje ili više poznato, bliže ili dalje okruženje, nije ustrojeno tako da su mu zmajevi i magija prirodni pa tko god smjesti fantasy priču u moje susjedstvo mora svjesno odustati od želje za stopostotnom uvjerljivošću. Povijest nije alibi, u našoj povijesti vladali su isti zakoni prirode.
Meni su ovo izvrsne priče spekulativne fantastike sa zmajevima, jednorozima i nešto magije... One su i više od toga, priče o ljudima ( naročito o ženama ) i ostalim živim bićima.
Žiljak sam kaže da se želi odmaknuti od tolkienovske i posttolkienovske prakse, ali time se odmiče i od onog što mu je u podnaslovu zbirke.
Piše li Žiljak fantasy? Ne?
Nu, ništa zato.
Žiljak piše dobro, kako god to nazvali.
Preporučam i ispričavam se na digresiji.

Pročitah i Kravarova razmišljanja o visokoj fantastici.
Treba nam više teorije.
Mislim da je biblioteka Ubiq postavila visoke standarde.
Bravo!
Image
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by LordShaper »

Pročitao Božju Vučicu neki dan do kraja. Klasični Žiljak ilitiga :notworthy:

Majmun i naga tsubofori, volio bih vidjeti anime adaptaciju jednom :cheers: ...odmah nakon live-action adaptacije Oči boje opala :lol:
biljana wrote:Jesu li fantasy?
Ne, bar ne onako kako to ja vidim. Ne, jer kad kažem fantasy, mislim na high fantasy, na mač i magiju. Fantasy je meni čisti eskapizam. Tu sve mora biti izmaštano. Poznati mitovi moraju se seliti u izmišljeni svijet da bi mogli zaživjeti.
Fantasy, baš kao i science fiction, ustanovljuje zakone u svojim pogodbenim svjetovima i drži ih se do kraja. Ovo naše, manje ili više poznato, bliže ili dalje okruženje, nije ustrojeno tako da su mu zmajevi i magija prirodni pa tko god smjesti fantasy priču u moje susjedstvo mora svjesno odustati od želje za stopostotnom uvjerljivošću. Povijest nije alibi, u našoj povijesti vladali su isti zakoni prirode.
Urban fantasy onda nije fantasy? Uvjerljivosti neće pomoći smještane u bliže ili dalje susjedstvo, uvjerljivosti će pomoći jedino ako pisac drži vlastitih pravila koje je nametnuo tokom prikazivanja svijeta čitatelju. I koji žanrovski pisac pobogu stremi stopostotnoj uvjerljivosti :zbunj: ?

Gaimanovi Američki Bogovi su smješteni u'naše' okruženje, napučeni poznatim mitovima i i dalje savršeno funkcionira, uvjerljivo pače. Sumrak je smješten u naše susjedstvo i gubi ikakvu uvjerljivost odmah na početku filma (ne čitah knjigu). Salvatoreovi romani su smješteni u izmišljeni svijet i uvjerljivost ode dovraga čim Drizzt izvuče svoje scimitare i počne s plesom mačeva.
Meni su ovo izvrsne priče spekulativne fantastike sa zmajevima, jednorozima i nešto magije... One su i više od toga, priče o ljudima ( naročito o ženama ) i ostalim živim bićima.
Žiljak sam kaže da se želi odmaknuti od tolkienovske i posttolkienovske prakse, ali time se odmiče i od onog što mu je u podnaslovu zbirke.
Tolkien = fantasy u smislu da sve što se odmiče od njega nije više fantasy?

Ne. Plain and simple, ne. Mievilleov 'Perdido street station' je fantasy, s tolkienovskom praksom ima veze baš i ne. Michael Moorcockov Elric ima veze s tolkienovskom praksom...ne.Lieberov 'Ffahrd and Grey Mouser' niz je fantasy. Mervyn Peakov Gormenghast. Svi su definitivno fantasy i dalje.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Biblioteka UBIQ

Unread post by biljana »

Gle, u mojoj glavi ti je sve to smješteno u ladice s natpisima: za fantasy sam već rekla što mi predstavlja, urbana fantastika je… pa, urbana fantastika, nadnaravni horror nadnaravni horror, razni amalgami mogu proći pod fantastično, pobogu, čitam sve što ima mrvu odstupanja od stvarnosti… Priče s ruralnim predanjima, mitovi, legende, meni su upravo to, fantastične priče ili priče s fantastičnim elementima, a ne fantasy kako ga ja shvaćam.
Bajke nisu fantasy baš kao što ni Biblija nije fantasy uz sve nadnaravne pojave o kojima govori.
Ali ovo je već debelo OT i nikakve veze nema s Žiljkom ( ako slučajno tako iščitavaš ono što sam napisala ). Reagirala sam na podnaslov, jer on meni znači nešto drugo, a mogla sam i ne reagirati jer ništa nisam izgubila time što Žiljkove priče ne smatram fantasy pričama, a, bogami, ni Žiljak time ništa ne gubi. Zbirka je odlična i ja sam uživala u njoj.
Image
Post Reply