nagrade SFERA za 2009.

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Ire »

http://nosf.net/2010/proglaseni-dobitni ... 09-godinu/
# najbolja minijatura: Zoran Janjanin, Quare desperamus? (Treća stvarnost, Pučko otvoreno učilište, Pazin, 2009.)
# najbolja kratka priča: Milena Benini, Plesati zajedno pod polariziranim nebom (Priče o dinosaurima, Pučko otvoreno učilište, Pazin, 2009.)
# najbolja priča: Zoran Vlahović, Svaki put kad se rastajemo … (Ubiq 5, Mentor, Zagreb, 2009.)
# najbolji roman: Damir Hoyka, Xavia (VBZ, Zagreb, 2009.)
# najbolji roman za djecu: Ivana D. Horvatinčić, Pegazari (Knjiga u centru, Zagreb, 2009.)
# najbolja drama: Tanja Radović, zbirka drama Ledeno doba (Meandar, Zagreb, 2009.)
# najbolja ilustracija u boji: Tomislav Tikulin, ilustracija naslovnice Staklene knjige kradljivaca snova Gordona Dahlquista (Algoritam, Zagreb, 2009.)
mala napomena koju biste trebali imati na umu prije nego počnete sipati uvrede - nagrada se dodijeljuje najboljem djelu u pojedinoj kategoriji, dakle onome što je te godine bolje od ostatka konkurencije ... :fuch: :ninja:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Zoran »

Ire wrote:http://nosf.net/2010/proglaseni-dobitni ... 09-godinu/
# najbolja minijatura: Zoran Janjanin, Quare desperamus? (Treća stvarnost, Pučko otvoreno učilište, Pazin, 2009.)
# najbolja kratka priča: Milena Benini, Plesati zajedno pod polariziranim nebom (Priče o dinosaurima, Pučko otvoreno učilište, Pazin, 2009.)
# najbolja priča: Zoran Vlahović, Svaki put kad se rastajemo … (Ubiq 5, Mentor, Zagreb, 2009.)
# najbolji roman: Damir Hoyka, Xavia (VBZ, Zagreb, 2009.)
# najbolji roman za djecu: Ivana D. Horvatinčić, Pegazari (Knjiga u centru, Zagreb, 2009.)
# najbolja drama: Tanja Radović, zbirka drama Ledeno doba (Meandar, Zagreb, 2009.)
# najbolja ilustracija u boji: Tomislav Tikulin, ilustracija naslovnice Staklene knjige kradljivaca snova Gordona Dahlquista (Algoritam, Zagreb, 2009.)
mala napomena koju biste trebali imati na umu prije nego počnete sipati uvrede - nagrada se dodijeljuje najboljem djelu u pojedinoj kategoriji, dakle onome što je te godine bolje od ostatka konkurencije ... :fuch: :ninja:

Mala napomena, postoji i opcija nedodjeljivanja nagrade ako nema vrijednih djela. To što je netko u prošlosti učinio grešku pa nije koristio tu opciju, nije opravdanje da se greška ponavlja.

Dajte se ugledajte na Istrakonski žiri.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Ire »

nije postojala ta opcija
i to je sve što ću reći na tu temu, nemam se vremena prepucavati oko toga. prihvati to kao činjenicu i move on ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Zoran »

Ire wrote:nije postojala ta opcija
i to je sve što ću reći na tu temu, nemam se vremena prepucavati oko toga. prihvati to kao činjenicu i move on ...
prihvatio sam ja tu činjenicu.

Svakom takvom odlukom one sfre koje smo dobili vrijede sve manje i manje. Nastavi li se tako, uskoro ćemo morati skrivati da smo ih dobili, jer će postati loša referenca... ako već nisu, jer sam još pred par godina na forum.hr-u pitao ljude što misle o nagradi sfera pa sam dobio odgovor u stilu: "Jebeš nagradu koju može dobit Araton". Pritom se nije specificiralo na kategoriju romana, jer ljudi koji nisu u žiriju i koji nisu blisko upoznati s problematikom (a zašto bi i bili)) ne razmišljaju o razlikama u konkurenciji po kategorijama. Nego samo vide kakva je knjiga dobila nagradu.

I onda se pitamo "zašto publika ne čita domaći sf"? Između ostalog, zato jer ispadne da smo totalno jadni kad nam ovakve knjige dobivaju nagrade.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Ire »

:mda: zorane, ja imam konvenciju za složiti i nemam vremena raspravljati s tobom. jel može to nekom drugom prilikom?

a inače, moje je iskreno mišljenje da ti sam samcat napraviš više štete nego sve sfere svim hoykama zajedno ... :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Zoran »

Ire wrote::mda: zorane, ja imam konvenciju za složiti i nemam vremena raspravljati s tobom. jel može to nekom drugom prilikom?

a inače, moje je iskreno mišljenje da ti sam samcat napraviš više štete nego sve sfere svim hoykama zajedno ... :zubo:

Teško da sam ja toliko značajan, moj medijski doseg se svodi na pedesetak ljudi koji se ionako svi međusobno poznaju.

A samo čekaj kad se mediji rastrube o Hoykinoj Sferi, ipak je on selebriti. Doći će ti i red karpet na sferakon, postat će Hoyka sinonim za Sferu. Vidjet ćeš ;-)

A to što ti nemaš vremena - ja samo iznosim svoje mišljenje, uopće ne tražim da ti odgovaraš na moje postove. Zapravo i nemamo o čemu raspravljati, ovo moje prigovaranje se stvarno vuče od Aratona i svodi se samo na jedno: stav sferinog žirija je da je za rvacki SF bolje da se nagradi loš roman, nego da sfera za roman ostane nedodijeljena. Moj stav je da je za rvacki SF puno štetnije nagraditi loš roman, nego ne dodijeliti sferu. I tu se razlikujemo i nemamo zapravo o čemu raspravljati. Ja znam da žiri radi onako kako misli da je za sve nas najbolje. Samo što ja mislim da je to velika greška.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

Ja ću se ovaj put, teška srca i još težeg želuca, morati složiti sa Zoranom. A rasprave možemo ostaviti za poslije SFeraKona.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Tomislav Sakic »

Je li status mijenjan?

Pred desetak godina žiri nije dodijelio nagradu nakon što je pročitao naslove svih romana. (Ali je izdvojio Raosov roman kao djecji, iako te kategorije nije bilo, pa je on odrzao govor da je roman roman). Dakle, ta je opcija postojala i normalno je da postoji - ako je SVE toliko loše, naprosto ne daš nagradu.

Ili je daš gospođi s najvećim sisama u publici.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ire wrote:http://nosf.net/2010/proglaseni-dobitni ... 09-godinu/
# najbolja minijatura: Zoran Janjanin, Quare desperamus? (Treća stvarnost, Pučko otvoreno učilište, Pazin, 2009.)
# najbolja kratka priča: Milena Benini, Plesati zajedno pod polariziranim nebom (Priče o dinosaurima, Pučko otvoreno učilište, Pazin, 2009.)
# najbolja priča: Zoran Vlahović, Svaki put kad se rastajemo … (Ubiq 5, Mentor, Zagreb, 2009.)
# najbolji roman: Damir Hoyka, Xavia (VBZ, Zagreb, 2009.)
# najbolji roman za djecu: Ivana D. Horvatinčić, Pegazari (Knjiga u centru, Zagreb, 2009.)
# najbolja drama: Tanja Radović, zbirka drama Ledeno doba (Meandar, Zagreb, 2009.)
# najbolja ilustracija u boji: Tomislav Tikulin, ilustracija naslovnice Staklene knjige kradljivaca snova Gordona Dahlquista (Algoritam, Zagreb, 2009.)
mala napomena koju biste trebali imati na umu prije nego počnete sipati uvrede - nagrada se dodijeljuje najboljem djelu u pojedinoj kategoriji, dakle onome što je te godine bolje od ostatka konkurencije ... :fuch: :ninja:
Čestitam dobitnicima! :cheers:

Ne obraćam se ovdje nikome određenome, samo me zanima: može li se nagrada ne dodijeliti u bilo kojoj kategoriji ako nema dovoljno kvalitetnog predstavnika ili određene kategorije imaju imunitet, pa se u njima mora nekoga nagraditi, bez obzira na razinu konkurencije? Ovdje ne aludiram na nikoga posebno (naglašavam da nisam pročitao Xaviu, pa ne mogu raspravljati je li roman zaslužio SFERU ili ne). Pitam samo zato jer vidim da ove godine recimo nije dodijeljena nagrada za novelu, a i onaj prošlogodišnji slučaj s nedodijeljivanjem nagrade za kratku priču (iako je bilo dovoljno konkurenata) mi i dalje nije jasan.

I drugo pitanje: dodjeljue li se SFERA za djelo koje ju je zaslužilo dobiti ili za djelo koje je najbolje u konkurenciji? (opet ne aludiram na nekoga posebno, niti napadam nekoga, samo me zanima.)
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Ire »

ove godine nije dodijeljena nagrada za novelu jer nije bilo novela
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:. Pitam samo zato jer vidim da ove godine recimo nije dodijeljena nagrada za novelu, a i onaj prošlogodišnji slučaj s nedodijeljivanjem nagrade za kratku priču (iako je bilo dovoljno konkurenata) mi i dalje nije jasan.

I drugo pitanje: dodjeljue li se SFERA za djelo koje ju je zaslužilo dobiti ili za djelo koje je najbolje u konkurenciji? (opet ne aludiram na nekoga posebno, niti napadam nekoga, samo me zanima.)

Iako nisam član žirija pa možda griješim, podijeliti ću svoje spoznaje s tobom: žiri ima pravo ne dodijeliti nagradu ako nema (po njihovom mišljenju) kvalitetnih djela u toj kategoriji. Tako npr. lani nije dodijeljena nagrada za kratku priču, iako su priče u toj kategoriji postojale, ali je žiri zaključio da nisu dovoljno dobre.

Međutim, kroz godine se ustalila praksa i nepisano pravilo, da je roman kategorija od posebnog značaja i da je za njega štetno ne dodijeliti nagradu. Pa onda žiri u slučaju romana ne koristi svoje pravo da nagradu ne dodijeli. Iako i dalje ima to pravo. Samo ga ne koristi.

Također, neki članovi žirija osjećaju moralni pritisak jer je u prošlosti nagrađen Araton, čime je ljestvica kvalitete srušena jako nisko, pa onda ne bi bilo pošteno ne nagraditi pisce romana koji nisu lošiji od Aratona. Iako se svi slažu da su loši. I onda žiri svijesno daje nagradu lošem romanu, za koji se i žiri slaže da je loš, jer eto - ako je Araton dobio, onda mogu i drugi.

Možda nam se u budućnosti posreći pa i Nives Celzijus počne pisati SF. Onda bi i ona mogla dobiti Sferu.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Međutim, kroz godine se ustalila praksa i nepisano pravilo, da je roman kategorija od posebnog značaja i da je za njega štetno ne dodijeliti nagradu. Pa onda žiri u slučaju romana ne koristi svoje pravo da nagradu ne dodijeli. Iako i dalje ima to pravo. Samo ga ne koristi.
Znači, teoretski, ako želim dobiti SFERU, više mi se isplati pisati romane nego priče. Em je manja konkurencija, em se SFERA za tu kategoriju mora dodijeliti. Pa, ako mi je roman i loš, opet postoji mogućnost da su ona ostala tri još lošija i eto meni nagrade.

Zar ne bi roman trebao biti kraljevska kategorija, a onaj tko bude nagrađen ponosan, jer je nagrađen za prolijevanje znoja dok ga je pisao i nabijanje krvavih žuljeva dok je tražio nekoga tko će mu to objaviti? Meni bi bilo logičnije da se nagrada za roman dodjeljuje iznimno, kad neki roman to zasluži svojom kvalitetom. Onda bi dobitnik valjda bio još ponosniji. Ovako (u nekim slučajevima) ispada da je nagrađen najbolji među najgorima samo zato što se nekoga moralo nagraditi. Malo me to podsjeća na situaciju s ovogodišnjom istrakonskom zbirkom (iako se ispostavilo da priče u njoj uopće nisu loše, ali to je drugi par opanaka).
Ono, ajmo prvo riješiti ono što se mora, da skinemo roman s vrata, a onda ćemo ići raspravljati o pravim nagradama. Mislim da je štetnije za ugled nagrade ovakav sustav da ju se mora dodijeliti pod svaku cijenu, nego da ju se ne dodijeli. Uostalom, za koga ili što bi bilo štetno da se ne dodijeli nagrada za roman?

I što bi bilo kad bi bio izdan samo jedan roman u godini dana, što je moguće u našoj sredini. Ili kad se nijedan roman ne bi po ničemu isticao? Eci, peci, pec?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Zoran »

Eto, ja bih se složio s tobom.

Ostaje još pitanje konzistentnosti, kao, ako smo do sad ovako, kako ćemo od sad onako, ali mislim da nije šteta napraviti rez ako taj rez donosi napredak.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Ostaje još pitanje konzistentnosti, kao, ako smo do sad ovako, kako ćemo od sad onako, ali mislim da nije šteta napraviti rez ako taj rez donosi napredak.
Eto, i ja bih se složio s tobom. :D

Po meni, ne bi se tu uopće trebalo obazirati na konzistentnost. Dobro, Araton je dobio SFERU. I što sad? Da, to možda nije remek-djelo hrvatske fantastične književnosti i možda nije bila najpametnija odluka nagraditi ga, ali prošla baka s kolačima. Idemo napraviti nešto da se takve stvari u budućnosti ne događaju, a ne, idemo i dalje tako da se ne bi kome zamjerili ili koji god bio razlog što se i dalje tako radi. Niti kome treba oduzimati eventualno nepravedno dodijeljene nagrade, jer sustav po kojemu ih je dobila ta osoba je bio takav u tome trenutku. Ali, sustavi nisu vječni, pravila se mijenjaju, nadograđuju.

Samo se iskreno nadam da u svemu ovome nema politike, u kojem god obliku, jer ako ima, onda screw you guys, i'm going home! :palica:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply