nagrade SFERA za 2009.

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Milena »

Tomislav Sakic wrote: Dakle, ovako bi trebalo biti:

novel = roman (iznad 120 kartica)
novella = kratki roman (60-120)
novelette = pripovijetka (40-60)
short story = novela (15-40)
short short story = minijatura (novinska priča) (do 15 kartica)
uz naravno, sive zone na prijelazima
Ja ne bih bila za to da se izraz "novela" koristi onako kako bi bilo tradicijski ispravno, jer bi to dovelo do, čini mi se, nepotrebne zabune. Ali mislim da bi bilo suvislo ostaviti prostora za "sivu zonu" (tako da ne bude sve rezano na istom mjestu, već da se procjenjuje onako kako se prošle godine napravilo: ako je strukturalno bliže određenoj kategoriji, da se može zanemariti višak ili manjak kartica), i to upisati u pravila, pa da se ne dogodi da nešto što se kvalificira kao pripovijetka završi u pogrešnoj konkurenciji ni krivo ni dužno.

Bez obzira na to kako odredimo dužinu pripovijetke. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Tomislav Sakic »

Ja ovo pišem svake godine. Lani je komisija očito bila čula moje argumente i "kompozicijski" računala Krušvara kao novelu, pa je i žiriran u toj kategoriji... Vjerojatno zbog Krušvara, a ne zbog mene, ali ipak... A za okrugle stolove o tome nemam živaca, a član SFere sam tek počasni (kao dobitnik posebne nagrade za antologiju), pa nisam pozvan da raspravljam o njezinoj nagradi, a član žirija za Nagradu pak ne mogu biti jer sam urednik Ubiqa te svake godine navijam za djela autora koje tiskam i iza kojih stojim.

Ali kako je riječ, da citiram Nacional, o "prestižnoj" i "jedinoj nacionalnoj" nagradi za SF, javna rasprava je dobrodošla i ja svakako zagovaram promjeu kategorija, koje bi se napokon mogle definirati prema hrvatskim terminima i tradiciji, a brojem kartica priznati rubne zone.

Također, predlažem (opet!) uvođenje kategorije najboljeg izdanja godine (domaće ili strano SF djelo; časopis ili knjiga), koja bi se dodijelila uredniku dotične publikacije.

Također, počasnu SFERU stranom piscu:) Pa makar je slali poštom.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

Milena wrote:Da, recimo, organiziramo okrugli stol na SFeraKonu? :angel:
Ja mislim da bi ti i Šakić trebali sve to staviti na papir pa da komisija za dodjelu to ubaci u svoj pravilnik i kvit.

Ili, nedajbože, da vas dvoje konačno uđete u tu komisiju.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Tomislav Sakic »

Izitpajn wrote:Ili, nedajbože, da vas dvoje konačno uđete u tu komisiju.
Da, ali samo ako ja dodjeljujem nagradu za roman, a u publici je Nives C.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Sakic wrote:član žirija za Nagradu pak ne mogu biti jer sam urednik Ubiqa te svake godine navijam za djela autora koje tiskam i iza kojih stojim.
Stvar je u tome da se na žiriranju stvari detaljno pretresaju i da takav bias ne bi prošao. Ako bi ti ostali argumentirano objasnili da je neka druga priča bolja od one koja je izašla u Ubiqu, ti bi se morao složiti, ne? A ako bi tvoji argumenti bili jači, onda bi "druga strana" popustila.

Drugim riječima, nemaš izgovor. To jest, imaš izgovor, ali loš. Osim toga, kako to da te isti taj izgovor ne sprečava da kritiziraš nagradu? Tako bih ja mogao reći da je jedini razlog tvog nezadovoljstva to što "tvoji" autori nisu dobili nagrade, dakle da iza tvog kritiziranja ne stoje kriteriji, nego interes :P
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

I, da, na Sferakonu očekujem svojih 100 kuna koje ćemo Nela i ja otić zapit.
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by galaxie500 »

Neću se miješati u nagrade, ali da spomenem samo jednu stvar.
Zar mislite da se nagrade Hugo dodjeljuju stvarno najboljim djelima objavljenim u toj godini, ili možda Nebule?
Ili možda A.C.Clarke ili P.K. Dick koje imaju sličniji način žiriranja SFeri.
To je trenutni odnos snaga nekog žirija i onoga što se komu sviđa.

Xaviu nisam pročitao i neću, jer imam puno toga važnijeg i zanimljivijeg za čitanje, a ono jedno poglavlje, kako kaže Izitpajn, nije me uvjerilo da je taj roman vrijedan mojeg vremena i novaca. Ali ne smeta mi da dobije nagradu, ako je neki žiri tako odlučio.

Jednom sam bio u žiriju, pa znam da nije lako onima koji tamo odlučuju, pogotovo ako se nađe neki tvrdoglavac koji misli da je samo njegovo mišljenje ispravno i ne popušta i ne prihvaća kompromise.
A kompromisi s druge strane često dovedu do rješenja koja nisu najbolja (čitaj najkvalitetnija ostvarenja ne budu nagrađena).
Zato nikad svi zadovoljni.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:
Milena wrote:Da, recimo, organiziramo okrugli stol na SFeraKonu? :angel:
Ja mislim da bi ti i Šakić trebali sve to staviti na papir pa da komisija za dodjelu to ubaci u svoj pravilnik i kvit.

Ili, nedajbože, da vas dvoje konačno uđete u tu komisiju.

Gle, ja mogu napisati svoje prijedloge, pokupiti Šakićeve odavde, i onda to predati SFeri, pa neka predsjedništvo odluči. Nije bed, ako se Tom slaže, ili možemo nas dvoje mailom usuglasiti prijedloge i predati. Evo, javno podržavam prijedlog nagrade za najbolje izdanje, a što se tiče stranog pisca, da, ali pod uvjetom da je preveden kod nas u godini kad se dodjeljuje SFera. I predlažem SFeru za najbolji prijevod SF-djela. Sad ajmo protuprijedloge i protuargumente, i nek' neki admin to prebaci u novu dretvu o promjenama pravilnika, da imamo sve na jednom mjestu i ne budemo :off: .

I da, može, evo, ja ću iduće godine sjediti u komisiji, nema frke. To nisi očekivao, jel' da? :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

Bogami nisam.

A evo, da pristupim kolektivnom ludilu, ako Šakić pristane bit u komisiji i ako se ti ne predomisliš, onda, evo, mogu i ja.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

Inače, nije previše offtopic pa ne treba premještati, ali sam napravio novi topic ovdje:
http://forum.tip.it/nosf/viewtopic.php?f=24&t=3643
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by nelchee »

Izitpajn wrote:I, da, na Sferakonu očekujem svojih 100 kuna koje ćemo Nela i ja otić zapit.
hear, hear! :uzdravlje:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Tomislav Sakic wrote:I Bogdanović u 6. broju je kraćen, kraćen.
Ja sam kraćen, kraćen? A toliko sam se namučio dok sam pisao, pisao. :( Ali, nema veze. Za jednu priču koju sam morao kratiti, kratiti dobio sam Sferu, Sferu, što se ovoj priči neće, neće dogoditi, ali svejedno, naučio sam da su tuđe oči objektivnije po pitanju mojih priča od mojih, mojih, pa ako urednik smatra da treba kratiti, kratiti, onda treba kratiti, kratiti. :kava:

Ili, druga verzija:
Tomislav Sakic wrote:I Bogdanović u 6. broju je kraćen, kraćen.
A šta ću kad sam predugačak, predugačak?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by davors »

Just for the record: protivim se predloženoj prekategorizaciji kategorija za Sferu. Detaljnije u onoj drugoj dretvi, kad stignem...
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Tomislav Sakic »

Izitpajn wrote:I, da, na Sferakonu očekujem svojih 100 kuna koje ćemo Nela i ja otić zapit.
100 kuna??
Post Reply