Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Aleksandar Ziljak »

OK, odmah da nabacim, za popularnu znanost možda Izvori, oni mi odmah padaju na pamet.
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Zoran »

Obzirom da se tu priča o online izdavaštvu, možda bi vas zanimalo koliko zaradi Amazonov bestseller: http://www.salon.com/2013/03/15/hey_ama ... _my_money/

Ha, više nego ja. Ali ono... sad sam još sigurniji da se ne isplati plaćati prevoditelja.
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Afro »

Zoran wrote:Obzirom da se tu priča o online izdavaštvu, možda bi vas zanimalo koliko zaradi Amazonov bestseller: http://www.salon.com/2013/03/15/hey_ama ... _my_money/

Ha, više nego ja. Ali ono... sad sam još sigurniji da se ne isplati plaćati prevoditelja.
Oh shit, frau Schmidt.

Ovo dođe kao nešto za platit' struju i telefon. Mislio sam nešto napisat' i zaradit'. Čini se da neću. :pottytrain5:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

Radim više-manje kopipastu svog komentara s FB-a jer znam da Zoran nije tamo... uz dodatnu napomenu da ovo uopće nije online izdavaštvo, već samo online prodaja. Razlika je tu jaaaako bitna iz dva razloga: Amazonov rabat je za papirnate knjige bitno drugačiji nego za e-knjige, a cijena je također bitno drugačija.

OK, par stvari. Kao prvo, čovjek govori o paperbacku kod neovisnog nakladnika. Dakle, možemo pretpostaviti da osim frke oko viskija i nije imao nikakve reklame, tj. osim tih tjedan dana kad je izbio na 6. mjesto nije bio na 10. već na 32982. mjestu.

Kao drugo, tantijemi su mu 50% od neto cifre (nakon troškova) - a znamo kako to ide dok se pokriju troškovi. Nije to Hollywood, ali svejedno, princip je isti. Knjiga je tiskana u relativno maloj tiraži (za Amere), a pitaj lokalne nakladnike kaj ih najviše košta.

Kao treće, kaže da je dobio izvode, ali ne kaže jesu li za 6 mjeseci ili kvartalni, tako da ne znamo jel' to za pola godine ili 3 mjeseca (ili čak za mjesec dana, jer neki mali nakladnici obračunavaju tako). No u svakom slučaju, žali se na 12 soma dolara, što je, inače, polovica svote koja se kao *godišnja zarada* u Americi računa kao rub siromaštva. Dakle, čak i ako su izvodi za 6 mjeseci, dobio je pola nečije godišnje plaće. Ne, nije bogat kao King, ali to bi s tjedan dana bestselerizma bilo teško i očekivati.

I kao četvrto, knjiga mu je mainstream, a to se po definiciji prodaje lošije nego žanr, tako da se opet vraćamo na to što u tjedan dana visokog plasmana nije zaradio zilijardu novaca. Tako da, sve u svemu, jest, istina je da se rijetko tko od pisanja uspije obogatiti. Ali ovaj članak je samo naizgled informativan, a zapravo više aproksimativan.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Milena »

I kad već pričamo o izdavaštvu, nešto što ima veze: situacija u Njemačkoj.

A meni je posebno zapeo za oko ovaj citat:
For years, careful calculations allowed a marriage of intellect and money to persevere. Publishing houses sought to assure they could generate enough bestsellers that could be used to ensure profits and to subsidize the more sophisticated books favored by editors and publishers that also ensured a publishing house's cachet and literary reputation. It's a system that has guaranteed diversity in the books published for decades.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply