Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Zoran »

Milena wrote:
Zoran wrote:Esefično-erotska kuharica... prvo što mi pada na pamet je varijanta punjene lignje :lol:
Nisam rekla hentai kuharica! :dum:
Pa, dobro, može biti i Cthulhu ili stanovnik potopljene Atlantide.

Riba ka riba :kava:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by LordShaper »

Arise, dead topic, arise!

Evo, dvije godine kasnije, zanima me (vi koji ste se već izjasnili ovdje ali i ostali) kakvi su novi dojmovi?

Sva mjesta za objavljivanje koja su postojala onomad postoje (ima i novih, recimo zadnja strana Siriusa B...doduše on izlazi s smjene na uštap) i sada ali...ali čini se da ih se sve teže puni.

Ideja imam - mislim da ih tijekom godine skupim dovoljno da bih mogao bar po jednu priču na svaki natječaj slati. I vremena za pisanje imam - ali ga ne koristim ni približno koliko bih mogao/trebao. Nekoć bih odustao od pisanja za neki natječaj tek par dana prije roka (nedostatak ideje, slaba ideja, nemogućnost rađenja *priče* od te ideje) a sada već bude i tjedan, dva, tri; postaje mi sve lakše reći 'no, slijedeći put'.

Žiljak je na blogu prošle godine (komentirajući istrakonsku zbirku) rekao kako se kod nas ionako piše iz entuzijazma i da se čini da je možda i taj entuzijazam počeo (splašnjavati? koji je uopće ispravan trajni oblik 'splasnuti'?). Za sebe mogu definitivno reći da je to u pitanju - a i sve veća kritičnost prema vlastitim radovima u nastajanju*, što je dobro ali u kombinaciji s trenutnim smanjenjem entuzijazma baš i nije :zubo:



-------------------------------------------------------------------------
*ali srećom nisam pao žrtvom 'prokletstva Sfere' :zubo: ...još.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Kod mene nije problem s idejama, niti s entuzijazmom, nego u posljednje vrijeme s vremenom. Ili nedostatkom istoga zbog posla. Zato nisam ove godine stigao poslati ništa za Sferakonsku zbirku, što mi je žao.
Ali, donio sam novogodišnju odluku: obogatit ću se tek toliko da više ne moram raditi (*ebemu, ako svake godine Hrvatska ima 15 novih miljunaša od lotta, pa valjda će i mene potrefit jedne godine; još samo da krenem igrati lotto...) i onda ću svo svoje vrijeme posvetiti pisanju. :kava:
Ili još bolje, ako se malo više obogatim, osim pisanja pokrenut ću i izdavačku kuću koja će izdavati isključivo domaći SF. Uopće me ne zanima zarada, nego samo da omogućim ljudima da pišu ono što vole i da znaju da će to moći ukoričiti bez da strepe i trtare hoće li im se Ministarstvo smilovati.

Što se mene tiče, još uvijek se oduševljavam kad mi jave da mi je neka priča negdje ušla, i još uvijek budem tužan kad ne uđe. Ne mogu reći da imam neki veliki staž u objavljivanju, pa da sam se već mogao umoriti od toga, ali ima ljudi koji su počeli i poslije mene, pa su već odustali.
Ne znam, i inače sam jako optimistična i entuzijastična osoba, pa često zbog toga dobijem po nosu, možda je u tome "problem". Ali, meni se to sviđa, volim pisanje, veselim se svakoj novoj ideji i volim i dalje uranjati u te svjetove.

A što se tiče ostatka pisajućeg pučanstva, tu postoji čitav niz uzroka koji su doveli do mogućeg opadanja kvalitete: od egzistencijalnih problema, nedostatka volje uzrokovanoga nedostatkom nagrade (čitaj: nema love - neću pisat!), pa sve do - sad ću biti blasfemičan - možda, za naše tržište i broj ljudi koji uopće piše, prevelikog broja raznih publikacija u kojima se nešto može objaviti.
Ovime ne impliciram da bi nešto trebalo ugasiti, ja ću biti posljednja osoba koja će to tražiti (meni je žao i što Future više nema), ali možda se događa to da ona šačica "pisaca" jednostavno ne stigne za sve to napisati dovoljno kavalitetno štivo. Svi npr. znamo sindrom Parseka u posljednje vrijeme: Švel se žali ili da mu ljudi uopće ne šalju tekstove, ili da su stvari koje dobije odbijenice s raznih natječaja.
A ovdje se javlja i još jedan, po meni, problem: malo nas piše radi pisanja samog, nego uglavnom iz osjećaja dužnosti. Uglavnom svi pišu za nešto. Za ovu zbirku, za onaj natječaj. Još kad postoje ograničenja dužine i tematika, na taj se način guši sloboda u pisanju, što je još jedan kamen spoticanja u našim prilikama. Naravno, baš zbog tih naših prilika, ne možemo se opustiti poput Amera ili sličnih, pa pisati kako god želimo i koliko god želimo, znajući da ćemo uvijek naći nekog izdavača i lovu. Ovdje je sitacija takva, da ako želiš biti objavljen, moraš pisati ono što se traži od tebe. A ako ćeš pisati ono što ti želiš, velika je vjerojatnost da nećeš biti objavljen. Jer nemaš gdje. Pa biraj.
I upravo ću zato jednom pokrenuti onu izdavačku kuću: da ljudi mogu pisati što žele i, ako je dovoljno kvalitetno, biti objavljeni, bez ograničenja. :bilo:

Ali, ja ću i opet tu biti optimisitčan pa ću reći: s obzirom na trendove koji se javljaju u državi nam, a to je da sve manje ljudi ulazi u brak, a sve više izlazi iz njega, barem ćemo što se vremena tiče moći povećati obujam pisanja, jer nećemo imati bračnog druga koji će nam visiti za vratom i govoriti: daj, prestani pisati te gluposti i zaradi nam nešto love! Naravno, čast iznimkama koje su iste esefične provenijencije. :D

Toliko.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Nazir »

Zanimljivo pitanje. Nekako imam osjećaj da 2012-ta nije baš bila neka bogata produkcijom - ni sferakonska ni istrakonska zbirka nisu bile u svome najboljem svjetlu. Cujem da je UBIQ tražio materijala, očito ga je falilo i drugima... Zato me jako zanima što će biti ove god. (kako sa zbirkama, tako i sa ziriranjem :zubo:)

Meni osobno je pomalo obrnut slucaj, donedavno sam imao jako dugu pauzu od pisanja (kojih 2 god) i onda se volja ponovno vratila. Sada u biti imam svoj "najproduktivniji" period u kontekstu da stvarno pokusavam posvetiti puno vremena pisanju jer radim na jednom većem projektu uz kojeg pokušavam i nešto ubaciti za zbirke. Poprilicno me uhvatilo i nadam se da će tako biti i dalje.

Općenito, izgleda da smo dobili još jedno mjesto za objave - marsonikon zbirka - je da je to tek u povojima, ali sretno im bilo...

Mislim da je stos u tome da su se neki umorili. Vjerujem da ova "kriza" utjeće na opći stav i da su ljudi postali pomalo letargični, bez volje i poriva jer, kao, "ionako sve ide k vragu". Ono što mene buni i mislim da bi tu možda trebalo napraviti neko "istraživanje" je young adult populacija. Npr. mislim da Rijeka može itekako zahvaliti Zoranu što je imao svoj laboratorij zn. fant. na kojemu je okupio niz cura koje su stvarno:
1) Napisale nešto
2) Ušle u fandom
3) Praktički omogućile Rikonu da preživi
(a znam i nekoga odavde tko je indirektno tako našao i curu)
:lol:

Siguran sam da među mađom populacijom ima mase njih što pišu / bi pisali, samo što vjrujem da ne znaju da uopće postojimo i, ako znaju, vjerojatno nas doživljavaju kao "zatvorene". Treba malo istraživati da vidiš di su ti fanzini, kako i gdje objaviti nešto i sl. Pitanje je da li to oni znaju gdje treba pogledati i sl. Vjerujem da kad bi se napravile neke radionice u stilu laboratorija za mlađe da bi to jaaaaako, ali jaaaaaako pomoglo revitalizaciji fandoma. Tu čak i malo "brigam" da se ne sjećam baš kada je sfera zadnji put dobila nekog novog i stalnog člana. Ono, we're becoming dinosaurs :zubo:



Samsunže, držim fige za takvu izdavalačku kuću! I really do! :cheers:
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by proteus77 »

Evo, šaljite na marsonikonsku zbirku, tj. natječaj za istu. Znači, velite da produkcija opada?

Hm, ja bih se nekako složio, iako nemam baš cjelovit uvod u to, ali mislim da je hrvatski poslijeratni (dakle, mislim na ovaj naš rat devedesetih), svoj vrhunac doživio negdje tamo 2004-te, pete, šeste, izdavane su autorske zbirke, izašla je Ad astra (svakom prilikom kojom o njoj pišem stavljam :notworthy: Žiljku i Šakiću, jer oni to zaslužuju), imali smo konvencije, mislim da je Šišović (puno je ljudi pisalo sjajne stvari na blogovima) došao do brojke od 80 (!) ljudi koji su više-manje redovno pisali i objavljivali SF, bili su tu Futura i UBIQ počeo, onda je došla i ova kriza, sve je počelo malo padati, nema Future, ali došao je Sirius B...

Pitanje: slažete li se s mojom konstatacijom da prosječna dob ljubitelja SF-a raste, tj. da nam slabo ide privlačenje mladih snaga? Kao da je SF nekako postao relikt prošlosti, nešto što je bilo aktualno i cool u 20. stoljeću, a sad ko da smo malo razočarani što nas nema u svemiru, a s druge strane imamo mobitele i internet i ajfonove i gedžete koji su prerasli čak i komunikatore 23. stoljeća iz Star Treka...

Kako privući mlade znanstvenoj fantastici? SF je oduvijek bio geto, nekakva omladinska, šund literatura (Solar i kompanija), meni je to OK i s tim mogu živjeti, i boli me smatra li me neko freakom ili geekom ako čitam SF il ga gledam (a od 28. veljače se otvara Cinestar u Slav. Brodu; Samsunže, oćeš nam doć u kino? :) ), ali nekako novije generacije- kod njih je bitno biti u trendu, ne znam- čini mi se da to SF neće bit.

Evo, tu su my 2 cents, i nedajbože da GAFIAtiraju Žiljak, Švel, vi sferaši, da ne govorim Macan, nemamo zamjene za takve ljude, ja bih ih nazvao lokomotivama SF-a kod nas. I oni će se umoriti, a onda će trebati povući netko drugi namjesto njih. Sfera je tu smjenu/ili čak smjene generacija prebrodila (čitam, i uz svađe), ja bih volio da se ljudi pokrenu i u drugim sredinama i da se "čita i gleda i živi SF" i kod nas.

Pozdrav svim esefičarima, znam da nas je malo, ali eto, radimo zajedno na onome što volimo, možda će ljudi (bar neki) to prepoznati...

Pozdrav iz Slavonije!

P.S. Treba čitati i objavljivati domaće, i zato nam trebaju i Sirius B i UBIQ i sferakonska i sve druge zbirke. Piši, Miško!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

proteus77 wrote: a od 28. veljače se otvara Cinestar u Slav. Brodu; Samsunže, oćeš nam doć u kino? :)
Jel to sad službeno? Koliko znam, trebao je biti otvoren u studenom prošle godine. Ajde, više da i to vidim. Naravno da ću dolaziti! Juhuu! :cheers: :cheers:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by suaco »

proteus77 wrote: Pitanje: slažete li se s mojom konstatacijom da prosječna dob ljubitelja SF-a raste, tj. da nam slabo ide privlačenje mladih snaga? Kao da je SF nekako postao relikt prošlosti, nešto što je bilo aktualno i cool u 20. stoljeću, a sad ko da smo malo razočarani što nas nema u svemiru, a s druge strane imamo mobitele i internet i ajfonove i gedžete koji su prerasli čak i komunikatore 23. stoljeća iz Star Treka...

Kako privući mlade znanstvenoj fantastici? SF je oduvijek bio geto, nekakva omladinska, šund literatura (Solar i kompanija), meni je to OK i s tim mogu živjeti, i boli me smatra li me neko freakom ili geekom ako čitam SF il ga gledam (a od 28. veljače se otvara Cinestar u Slav. Brodu; Samsunže, oćeš nam doć u kino? :) ), ali nekako novije generacije- kod njih je bitno biti u trendu, ne znam- čini mi se da to SF neće bit.
mislim da nije problem to sto nema mladih geekova - ima nas :P pogotovo otkako je postalo cool biti geek, u zadnjih par godina je hrpa filmskih blockbustera vise ili manje zanrovska, priblizavajuci sf siroj publici. ali imam nekako osjecaj da je ljudima lakse upijati geekovstvo kroz film, serije, igre, citanjem knjiga nego pisanjem. pisanje je rad. imam par ljudi koje tlacim redovito da pisu i relativno je jednostavno nekoga tko ima potencijala za pisanje i volju i zelju nagovoriti da nesto napise... ali da nesto dovrsi, da radi na tome, da posalje na neki natjecaj (iskoristila bih ovu priliku za grintanje na sistem slanja za istrakonsku zbirku... svi koje sam tlacila da nesto napisu i posalju su imali istu reakciju kad sam im pocela objasnjavati sistem slanja :zubo: ), to je vec drugi par rukava. iako sam ja kriva osoba da nekome nesto govorim o pisanju, i sama se jedva natjeram da nesto dovrsim a da bude citljivo :ninja: doduse, znam da smo mi "zoranova djeca" nekada skakali na svaku priliku da nekamo nesto saljemo, ne znam kamo je nestao taj zar... :scratch: cini mi se da jedino antonija jos tu i tamo nesto objavi.
Nazir wrote: Siguran sam da među mađom populacijom ima mase njih što pišu / bi pisali, samo što vjrujem da ne znaju da uopće postojimo i, ako znaju, vjerojatno nas doživljavaju kao "zatvorene". Treba malo istraživati da vidiš di su ti fanzini, kako i gdje objaviti nešto i sl. Pitanje je da li to oni znaju gdje treba pogledati i sl. Vjerujem da kad bi se napravile neke radionice u stilu laboratorija za mlađe da bi to jaaaaako, ali jaaaaaako pomoglo revitalizaciji fandoma.
e, to.
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by proteus77 »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
proteus77 wrote: a od 28. veljače se otvara Cinestar u Slav. Brodu; Samsunže, oćeš nam doć u kino? :)
Jel to sad službeno? Koliko znam, trebao je biti otvoren u studenom prošle godine. Ajde, više da i to vidim. Naravno da ću dolaziti! Juhuu! :cheers: :cheers:

Je, službeno je, kako stvari zasad stoje. Evo i kako piše:

http://www.moj-film.hr/novosti/pregled/ ... nski-brod/

http://www.poslovni.hr/domace-kompanije ... ace-218604

i najbitnije, sa službene stranice:

http://www.city-colosseum.hr/ (istinabog, već su tako odbrojavali i u listopadu, hehe).

Mislim da bude ipak, evo i par sličica:

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 73&page=40


Tako da SF blokbastere možemo od kraja veljače i mi Brođani gledat... baš me zanima koji film bude prvi na repertoaru, mislim od SF hitova, idem baš provjerit,
bah, i nije neki izbor, Jack The Giant Slayer, Last exorcism 2 i još neka komedija, bzvz.

Budem pogledao Die Hard 5 vjerovatno kao prvi film u kinu, on izlazi za Valentinovo, valjda i kod nas, pa će ga vjerujem s malo zakašnjenja i u Brodu vrtit od otvorenja...
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by LordShaper »

KHm...on topic? :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Xaotix »

suaco wrote:mislim da nije problem to sto nema mladih geekova
Ima u domovini ekipe, ali ne u organiziranom fandomu . Tj. ima ljudi koji se pale na SF (i fantasy, i horrorce, i sve ono između...), ali većina ih konzumira pasivno, dok je mali broj aktivan, bilo kroz pisanje, filmove i ine grane autorstva, bilo kroz sudjelovanje u događanjima.

Što me vodi na:
Nazir wrote:Siguran sam da među mađom populacijom ima mase njih što pišu / bi pisali, samo što vjrujem da ne znaju da uopće postojimo i, ako znaju, vjerojatno nas doživljavaju kao "zatvorene". Treba malo istraživati da vidiš di su ti fanzini, kako i gdje objaviti nešto i sl. Pitanje je da li to oni znaju gdje treba pogledati i sl. Vjerujem da kad bi se napravile neke radionice u stilu laboratorija za mlađe da bi to jaaaaako, ali jaaaaaako pomoglo revitalizaciji fandoma. Tu čak i malo "brigam" da se ne sjećam baš kada je sfera zadnji put dobila nekog novog i stalnog člana. Ono, we're becoming dinosaurs
A baš se pravi našao žaliti da je dino... :lol2:
E sad, o fosilizaciji SFere ćemo negdje drugdje. Ovo što si spomenuo o mladim snagama je If_You_Build_It_They_Will_Come efekt; daj im medij, pa će se pojaviti. Vidi vraga, upravo se to dogodilo u Brodu, i u Marsonicu su se pojavila potpuno novih imena. Da li su oni znali za ostale, "tradicionalne", fanzine i zbirke, jesu li pokušavali objalvjivati u njima ili im je ovo prvi izlet u mora spisateljske tinte? (Proteus, imaš li nakih podataka o iskustvu ljudi koji su se prijavljivali i objavljivali?)

S druge strane, i u svim ostalim zbirkama i u fanzinima konstanto imaš neka nova imena. Dakle, ljudi ima i objavljuju. Neki se pojave samo jednom, nekai traju i po nekoliko priča. U čemu je onda kvaka? Zašto ih ne percipiramo kao prisutne autore koji sudjeluju u domaćoj produkciji?

Razlog prvi, jerbo ih nitko ne zna. Nema ih na konovima, ne motaju se po "uobičajenim krugovima", nemaju naš feedback, niti mi imamo njihov. I kad na nekoj 5. pivi kažu da im je već dosta svega i da im se ne da pisat, četa grooupya cikne i navuče ga da piše dalje. Pa na 6. pivi padne oklada s društvom tko će napisat bolju Esefično-Erotsku Kuharicu i za pol godine imaš zbirku.

Razlog drugi, jer previše ljudi piše predobro? Skočili nam kriteriji. U "ranim danima", tamo negdje 90-ih, brdo ljudi je počelo pisati. Jao meni na što je to ličilo :lol: Čitam malo stare arhive i tu ima svačeg!I u tom je poanta. Čak i kad si dao sve od sebe i napisao brljotinu, to se moglo negdje objaviti. I onda kad pogledaš priče uz svoju, nije te baš sram, nego misliš da možeš i bolje, izvućeš neke pouke i polako dižeš ljestvicu.
A sad je ljestvica već toliko visoko, da te početničke stvari neće biti objavljene, nego će se nova nada itekako namučiti s urednicima (i oni s njim), ako će mu se uopće dati nakon što ga opere kritika.
Radionice bi mogle pomoći,ali ako oko njih fali fandomašenje iz točke 1, bojim se da šanse za nastavak nisu dobre...
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Xaotix wrote:Razlog drugi, jer previše ljudi piše predobro? Skočili nam kriteriji. U "ranim danima", tamo negdje 90-ih, brdo ljudi je počelo pisati. Jao meni na što je to ličilo :lol: Čitam malo stare arhive i tu ima svačeg!I u tom je poanta. Čak i kad si dao sve od sebe i napisao brljotinu, to se moglo negdje objaviti. I onda kad pogledaš priče uz svoju, nije te baš sram, nego misliš da možeš i bolje, izvućeš neke pouke i polako dižeš ljestvicu.
A sad je ljestvica već toliko visoko, da te početničke stvari neće biti objavljene, nego će se nova nada itekako namučiti s urednicima (i oni s njim), ako će mu se uopće dati nakon što ga opere kritika.
Radionice bi mogle pomoći,ali ako oko njih fali fandomašenje iz točke 1, bojim se da šanse za nastavak nisu dobre...
Vidiš, ovo mi nije ni palo na pamet, ali ima tu nešto. Međutim, opet mi nešto nije jasno. Znači li to da na natječaje stiže sasvim dovoljno priča, ali kvaliteta im nije dobra za ući, pa se onda urednici žale da nema dovoljno priča ili šta?

Hoću pitati: je li naša produkcija kvantitativno zadovoljavajuća (bez obzira na kvalitetu) ili doista postoji pad (i) u kvantiteti?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by LordShaper »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Vidiš, ovo mi nije ni palo na pamet, ali ima tu nešto. Međutim, opet mi nešto nije jasno. Znači li to da na natječaje stiže sasvim dovoljno priča, ali kvaliteta im nije dobra za ući, pa se onda urednici žale da nema dovoljno priča ili šta?

Hoću pitati: je li naša produkcija kvantitativno zadovoljavajuća (bez obzira na kvalitetu) ili doista postoji pad (i) u kvantiteti?
Čekamo da urednici kažu koju. Šišović, Žiljak, Šakić. Urednici Sferakonske baš nisu nešto aktivni na forumu ali možda netko zna?

A sad, što se tiče pada kvalitete, hm hm. Kao i obično (i dosadno :lol: ) bit će posrijedi naravno kombinacija s jedne strane povišenih kriterija a s druge strane gubitka volje/entuzijazma pa možda sad i ljudi koji su sami ljestvicu podigli ne uspiju istu više preskočiti? :D


@Xaotix

Dodao bih da ima i ekipe koja aktivno piše žanr ali također ipak nije (bar koliko nam je poznato) aktivna u fandomu: vidi ove razne YA naslove koji se kote po kioscima. Doduše, nije isključeno da netko nama poznat piše Lune ili mu je Tina Fras pseudonim :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Xaotix »

LordShaper wrote:vidi ove razne YA naslove koji se kote po kioscima.
Tko zna? Možda je to ciklički povratak u povijest, u doba Gernsbacka, kada je gomila pulpa kroz par desetljeća iznjedrila cijeli niz kultnih remek-djela..?

Disclaimer: Ova rečenica nema namjeru biti ciničnom
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Jesmo li dosegli limit kvantitete domaće produkcije?

Unread post by Izitpajn »

Znači za 15 godina dobijamo hrvatskog Heinleina i napokon ćemo i službeno dobiti potvrdu da kaskamo iza Zapada točno 100 godina?
Post Reply