Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Ire »

http://nosf.net/2010/jutarnji-pokrenuo-sf-biblioteku/

prva tri naslova uskoro u knjižarama:
Svemirski trgovci autorskog dvojca Pohl - Kornblut, Potopljeni svijet J. G. Ballarda i Kolijevka za macu Kurta Vonneguta

:cheers: :occasion9:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by LordShaper »

Prve dvije još nisam čitao ali Cat's Cradle je super knjiga :cheers: ...ma bilo što od Vonneguta bi bilo :cheers:

Prije ili kasnije možda i Slaughterhouse Five stave :kava:

U svakom slučaju pozdravljam inicijativu :occasion9:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by galaxie500 »

Sva tri romana bila su u Kentauru.
Svemirski trgovci su Gravy Planet, kako je izašao u originalu u časopisu Galaxy 1952., ili Space Merchants, kako je objavljen u knjizi (u Kentauru je preveden kao Reklamokratija). To je uz dva Besterova romana, koji su također izašli pedesetih u Galaxyju, vjerojatno najbolji roman dekade.
Potopljeni svijet Ballarda jedan je od četiri njegova romana o raznim katastrofama koje zadese Zemlju. Ostala tri su The Wind from Nowhere, The Drought (The Burning World) i The Crystal World (to su mu i prva četiri romana).
Meni je osobno najdraži The Drought (jest da mi je Ballard jedan od najdražih pisaca).
Od Vonneguta bih u toj biblioteci radije vidio Sirene s Titana, jer to nije bilo kod nas prevedeno (mislim da je izašla u srpskom prijevodu devedesetih u Polarisu).
User avatar
Don't Panic
Ewok
Posts: 42
Joined: 10 Dec 2009, 13:12
Location: ZG

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Don't Panic »

Kolko para? Kao one knjige u prijašnjim njihovim bibilotekama (30-40 kuna) ili više?
Oće ići svaki tjedan jedna ili sve tri odjednom?
Oće bit na kioscima?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Ire »

erm, znamo koliko i ti odnosno koliko je i sam Jutarnji napisao :zbunj:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Tomislav Sakic »

Prva takva biblioetka EPH/Libera je regionalna proza, tvrdi uvez, na linku u clanku mozes vidjeti da kostaju previše, 117 kuna. Medjutim cini mi se da je na slici uz članak taj Pohl mekanog uveza, pa mozda bude jeftino.. Ipak je to SF. :D

Cini se da nazalost nije kiosk-izdanje pa ništa od popularizacije žanra. I ova regionalna biblioteka im je potonula. A cijene nisu nimalo privlačne.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Xaotix »

Možda krenu s onim "SF? Ma stavi to kam spada, na kiosk s kuharicama i Nives Celzijus..."

Koliko god kolutao očima na takvu ekipu, sad bi nam par takvih u upravi EPH dobro došlo :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by ratchet »

Gdje ste to vidjeli cijenu?
Ovako, izabrali su stare, dobre stvari, dokazane klasike s čime pokušavaju igrati na sigurno ( a i autorska prava su vjerojatno jeftina ). Cijena će tu odigrati bitnu ulogu. Sve su bile objavljene ( doduše u Kentauru kao što je Galaxie rekao što se sad ne računa kao objavljivanje kod nas ) i sve sam čitao. Ali još sredinom 90 su sva izdanja Kentaura su nestala iz knjižnica, a ona koja sam ja imao su se pogubila u seljakanju ili prosto raspala od godina, čitanja ( nisu baš bila kvalitetna ) ili nestala u posuđivanju. Bude li cijena pristojna kupit ću ih. A mlađa generacija koja to nije čitala će ih sad sigurno moći naći u knjižnicama. Koliko će mlađima to danas biti atraktivno, e to je već drugo pitanje. I ja osobno sam znatiželjan kakav će utisak ostaviti na mene sad kad je prošlo 20 godina od kada sam ih čitao.
Bravo Jutarnji. :cheers:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Xaotix »

Tomislav je naveo cijene iz trenutne tj. prethodne bibioteke. Još nitko ne spominje cijene za SF biblioteku, ili ju bar nitko nije našao na netu.

Inače, Ballarda i Vonneguta imam na polici, Kentaurova izdanja, i Ballardov potopljeni svijet preporučujem svima!
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Brumiko »

Ire wrote:http://nosf.net/2010/jutarnji-pokrenuo-sf-biblioteku/
prva tri naslova uskoro u knjižarama:
Svemirski trgovci autorskog dvojca Pohl - Kornblut,
Svemirski trgovci, u Živkovićevoj Kentaur biblioteci izvrsno prevedeni kao Reklamokracija, imaju jedan problem - više nisu SF.
Obistinili su se. :notworthy:

P.S. Znam da obistinjavanje ne ukida SF-klasifikaciju, ali nastojim biti teatralan. :zubo:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Dagi »

Držim, Solar će kao urednik vjerojatno biti konzervativan i držati se klasika SF-a...
Hrvoje Prćić u [url=http://parsek.blog.hr/arhiva-2006-11.html#1621737340]'Parseku' br. 84[/url] wrote:Sjećam se jednog razgovora s profesorom Solarom koji je napisao knjigu o teoriji književnosti, gdje je on svrstao znanstvenu fantastiku tako kako ju je svrstao. Imao sam sreću što sam ga upoznao preko obiteljskih prijatelja, pa sam ga upitao: "Kako možete reći da je to loša literatura?" "Navedite mi dobru SF literaturu", odgovorio mi je. Rekao sam mu: "Orwellowa 1984., Zamjatinov Mi, Swiftov Gulliver..." "Pa to nije znanstvena fantastika!" (smijeh)
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by galaxie500 »

SF jest bio nekoć loša literatura. I repove vuče sve do danas. Ali, za to su krivi sami SF-ovci, zbog getoiziranja žanra (ovo je otprilike kao i getoiziranje geta). Vjerojatno najveći krivac je bio Gernsback, ali ne da mi se sad teoretizirati o tome, jer bi obrazloženje trajalo desecima stranica.

Solar zasigurno nije poznavatelj žanra, pa igra na sigurno (ono što je bilo objavljeno u Kentauru- dva pisca koji su se deklarirali da ustvari ne pišu SF - Ballard i Vonnegut, premda su Ballardu sve priče do sedamdesetih, kad je počeo objavljivati u Ambitu i Bananas - književnim časopisima, bile objavljivane isključivo u SF časopisima, najviše u britanskim New Worlds i Science Fantasy, a kasnije i američkim, uglavnom Amazingu i F&SFu, a i pred kraj karijere u Interzoneu.
Vonnegut je ipak veliku većinu SF priča objavljivao u književnim časopisima (Collier's i Playboy) i zbirkama, a tek nekoliko stvari, između ostalog i najpoznatiju svoju priču, Harrison Bergeron, u Sf časopisima.
Šteta je, zapravo, što nisu pitali nekog pozvanijeg da im izabere knjige. Dovoljno bi se bilo voditi Gollanczovom bibliotekom SF i Fantasy Masterworks, te izabrati nešto što još nije prevođeno.
Npr., od Ballarda se moglo izabrati i The Drought ili Crystal World, ali i zbirku Vermillion Sands (neke su priče bile doduše u Siriusu)
Već sam spomenuo Vonnegutove Sirene s Titana.
A Pohl i Kornbluth imali su još suradnji, osim ove, možda je najbolja (poslije Trgovaca) bila Wolfbane. Premda bih ja radije izabrao Kornbluthove kratke priče.

Al' bolje išta nego ništa, a i same knjige nisu loše (dapače, sve tri su izvrsne).
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by Milena »

SF je uvijek potpadao pod Sturgeonov zakon -- ali je ista stvar oduvijek vrijedila i za sve ostalo.

A Solar zna puno više o žanru nego što bi se po ovoj Prčićevoj anegdoti moglo pomisliti -- kao što je revidirao i svoje stavove o "trivijalnoj književnosti" općenito, koji su u njegovoj staroj (iako mislim da se još dotiskuje?) Teoriji književnosti doista (bili? moja TK je još s faksa, dakle jaaaaako stara) krajnje pojednostavljeni.

U svakom slučaju, zbog novih generacija, mislim da je izbor dobar: ne znam jesu li toga svi ovdje svjesni, ali ima ljudi koji uopće ne znaju što je, npr., biblioteka Kentaur. :bilo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Jutarnji pokrenuo SF biblioteku

Unread post by ratchet »

Većina nas ovdje :bilo: ( sigh! ) nažalost zna.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply