(e)knjige

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

preferiraš li e-knjige ili obične knjige?

obične knjige
24
71%
e-knjige
5
15%
sve-jedno mi je
5
15%
 
Total votes: 34

User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Milena wrote:A neki od nas čitaju na mobitelima, i savršeno su sretni s time.
Da bih čitao sa mobitela prvo mi treba dobar mobitel. Koji isto tako košta poprilično. Paradoks je da moj klinac ima mnogo bolji mobitel od mene iako ima tek 10 godina. Jer će radije biti bez njega nego nositi neku kantu. Dok je meni bitno da me onaj sa druge strane čuje. I ja njega također, što je otprilike sve što od mobitela tražim. Ja bih ipak radije lagani čitač bez pozadinskog osvjetljenja, u nekom prihvatljivom A5 formatu. :zubo:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

ratchet wrote:To bi značilo napraviti luksuzan proizvod, ili prestižan kako hoćeš, od knjige.
Ja sam već razmišljao o tome.

Dođem na likovnu izložbu, vidim slikari bez beda prodaju te svoje slike po 5000 kn pa na više. Koliko on dugo može raditi na toj slici? Sigurno ne radi mjesec dana. A ja na knjizi sigurno radim duže od mjesec dana i zaradim 5000 kn jedino ako utajim porez.

I mislim si, to s tom masovnom prodajom je promašaj. Ne zanimaju ljude knjige masovno, osim ako si Nives Celzius ili Zlatko Sudac (što u konačnici dođe na isto). Jel mi nije onda bolje izdat knjigu u jednom primjerku i stavit cijenu 10 000 kn pa se nadati da postoji jedan imućni Hrvat koji će htjet kupit? Možda je to realističnije nego nadati se da postoji 500 hrvata koji bi kupili knjigu od 100 kn.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

Zoran wrote:postoji jedan imućni Hrvat koji će htjet kupit? Možda je to realističnije nego nadati se da postoji 500 hrvata koji bi kupili knjigu od 100 kn.
Upravo sam skužio da sam slučajno napisao "Hrvat" s velikim H za ovog koji daje 10 000 kn za knjigu, a s malim h za ove koji ne daju ni 100 kn.

:lol: ovu grešku neću ispravljati :lol:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Pa gle, neke slične stvari već postoje i pokušavaju se. Imaš onu ženu koja je tražila priloge kao "avans" za knjigu, a najnovija je varijanta ono što je napravio (tko bi drugi) Cory Doctorow, gdje ima zbirku priča sa gradiranim cijenama, a jednu je priču u zbirci prodavao "po narudžbi" i tražio 10 soma dolara. I dobio ih superlako, iz čega je zaključio da je trebao tražiti više... ali on je ipak Cory Doctorow, tako da se to možda i ne računa. :zubo:

U svakom slučaju, ako mu to upali, dobit će zbirku pripovjedaka od koje će i zaraditi, a elektronsko izdanje će biti besplatno, kao što je slučaj sa svim njegovim knjigama. Evo, detalji su tu, koga zanima, na Publishers' Weeklyju.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Sve je to lijepo kao zafrkancija ali dajte, molim vas, tendencija bi trebala biti da knjiga bude što dostupnija i jeftinija, samim tim i masovnija, nikako ekskluzivan proizvod. govorimo o osnovnoj civilizacijskoj tekovini, pismenosti.
Tržište umjetnina, naročito slika, je jedno obično sranje, zavjera kritičara i galerista da se operušaju bogati skorojevići. To je barem do sada mnogo puta dokazano. Slika vrijedi koliko i njena ( ili njenog tvorca ) reputacija. Jer kako bi inače poznati slikar mogao na izložbi postaviti mazarije svog šestogodišnjaka, pod svojim imenom, i za njih pobrati oduševljenje kritičara. Ili uzmite recimo Goyine slike. Potpisao je masu radova svojih učenika. Visile te slike u muzejima tko zna koliko i ljudi im se divili. Onda netko dokaže da to ipak nije on naslikao već samo potpisao. I ista ta slika, kojoj su se ljudi divili, a kritičari je obožavali, odjednom ne vrijedi niti deseti dio i baca se u podrum. Itd, itd. Meni osobno živa kretenarija.
Dakle, barem mi vi pisci nemojte miješati slikarstvo i književnost. Bilo bi doduše lijepo zarađivati adekvatno uloženom trudu, ali vjerujte mi, znam neke sasvim dobre slikare koji kad prodaju ( ako ) svoje djelo mogu biti sretni da isplate platno, boju i okvir. Pa ako im što nakon toga ostane veselje. Otprilike kao Mentor kad izda knjigu. :off:

Zoki, napisao sam: Njena cijena može, i mora, snositi svoj dio tog troška. Troška urednika, lektora itd. Ali nitko me neće uvjeriti da su ti troškovi odjednom veći za E-knjigu nego za papirnatu i da bi zato cijena trebala biti ista. Dok trošak tiskanja za E- knjigu ne postoji. A on sigurno nije beznačajan. Eto prošle sam godine na sastanku jedne udruge ( neću reći koje ) vidio koliko je koštalo izdavanje zbirke priča jedne spisateljice ( neću niti taj podatak otkriti ) :P , i vidio sam da je tiskara popapala trećinu. I da, sad ćete reći da se sa većom nakladom ti troškovi smanjuju. Ali se također ( iako možda ne proporcionalno ) smanjuje i cijena knjige. Jer inače ne bi u Njemačkoj za istu knjigu dao 70, a u Hrvatskoj 180 Kn. Pa ako taj trošak nije 30%, recite mi vi koji to bolje znate koliko on iznosi. Mislim na tiskaru, transport, skladištenje itd. Barem otprilike. 25%, 20%, 15%, koliki je dio toga u cijeni knjige, a u kojoj je ostatak i cijena urednika, lektora, grafičara, zarada autora, porez, itd.?
Pa nek mi netko objasni zašto E-kniga ne bi bila jeftinija za isti taj postotak, u odnosu na tvrdo ili meko izdanje, već prema datumu izlaska na tržište.
Jer ja inače vidim samo proizvod koji u sebi ne sadrži isti trošak kao isti proizvod u drukčijem pakiranju, a uvaljuje mi se po istoj cijeni. I zamišljam tipove kako trljaju ruke: Trošak manji, cijena ista, zarada veća. Lavli đavli, iduće godine u ovo doba smo milioneri.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Evo, čisto da ostanemo on-topic: autorica iz Book View Cafea*, Sue Lange, do nedjelje nudi svoju zbirku priča u elektronskom obliku s posebnim popustom, samo 99 centa -- što je, mislim, sasvim prihvatljiva cijena. Za one koji nemaju iskustva s elektronskom kupovinom, postupak je sljedeći: otiđite na Book View Cafe i kliknite na link koji ćete vidjeti u postu. To će vam otvoriti novu stranicu, na kojoj ćete dobiti kod za popust. Prekopirajte kod i nastavite dalje na na Smashwords. Tamo kliknite na "add to cart", pa se registrirajte, i prije checkouta vidjet ćete rubriku u koju unesete kod za popust.

Inače, na Smashwords ima i podosta besplatnih knjiga. Neke su vrlo ograničeno zanimljive, a neke nisu uopće, ali eto, koga zanima, može se prošetati do tamo.


___
*BVC je inače autorski kolektiv putem kojeg skupina autora i autorica nude svoja elektronska izdanja. Među njima je i Ursula K. LeGuin. Čisto kao informacija.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

E to je baš ono što očekujem od e-knjiga. Ne baš da uvijek koštaju 99 centa, ali da ih možeš kupiti direktno od autora kao kod tog BVC-a. Jeftinije za čitatelja, a u konačnici bi se čak moglo pokazati profitabilnije za autora. A posrednici nek cvile.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: (e)knjige

Unread post by galaxie500 »

Ne znam koliko je ovo on topic, no primjetno je u svijetu (čitaj Americi) zanemarivanje jeftinijih mass market izdanja, te forsiranje skupljih trade paperbackova i hardcovera. Danas samo Baen i još par izdavača izdaje redovito mass market izdanja, pa se cijene knjigama, umjesto 7-8 dolara kreću oko 11-16 dolara i više.
Puno toga što nije zanimljivo široj publici je izvan printa i teško nabavljivo (recimo Lafferty, pa čak i Zelaznyjevi romani, pa i neki bestseleri poput Benfordovog serijala o galaktičkom centru, ovo se doduše može nabaviti second hand).
Novih izdanja ima relativno puno, no zanimljivih prilično malo. Eto, lani me od svih objavljenih novih romana privukao jedino The Windup Girl Paola Bacigalupia (njegove priče preporučam svima).

A što se tiče e-knjiga, tu je najpošteniju politiku vodio Baen (imate na njihovom siteu popriličan broj besplatnih e-knjiga).
Ovi ostali pokušavaju naplatiti starija izdanja poput trade paperbackova, a novija skoro poput hardcovera. To jednostavno nije pošteno i u konačnici će dovesti do piratiziranja knjiga (ima toga i sad, no ni približno koliko kod glazbene i filmske industrije) i masovnog izbjegavanja kupovanja istih.
Ja osobno preferiram papir pred e-knjigama i smatram da još nisu preskupe, ali nemam namjeru plaćati e-knjige po cijeni papirnatih.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

ratchet wrote: Zoki, napisao sam: Njena cijena može, i mora, snositi svoj dio tog troška. Troška urednika, lektora itd. Ali nitko me neće uvjeriti da su ti troškovi odjednom veći za E-knjigu nego za papirnatu i da bi zato cijena trebala biti ista. Dok trošak tiskanja za E- knjigu ne postoji. A on sigurno nije beznačajan. Eto prošle sam godine na sastanku jedne udruge ( neću reći koje ) vidio koliko je koštalo izdavanje zbirke priča jedne spisateljice ( neću niti taj podatak otkriti ) :P , i vidio sam da je tiskara popapala trećinu. I da, sad ćete reći da se sa većom nakladom ti troškovi smanjuju. Ali se također ( iako možda ne proporcionalno ) smanjuje i cijena knjige.
Evo, recimo jedna druga udruga sad izdaje jednu drugu knjigu dimenzija cca Sferakonske zbirke (to po aktualnom ovogodišnjem tečaju dođe ko cca 4 Istrakonske) i tu će cijena tiska doći jedno... pa, ispod 15 kn po komadu. S tim da je naklada ispod 500 primjeraka. Daklem, da govorimo o nekoj normalnoj nakladi od recimo 50 000 primjeraka, očekivao bih da cijena tiska dođe oko 5 kn ili manje po komadu. Pa sad vidi kolko uštediš kad ti se to odbije od cijene knjige.

Inače, kao kuriozitet a i jerbo je netko spomenuo glazbene CD-e, znate li da je glazbeni CD najprecijenjeniji masovni proizvod na svijetu? Ono, prosječno se prodaje po cijeni od oko 120 kn, a prosječno trošak izrade komada (skupa s omotom) bude ispod 5 kn.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

O.K. nisi doduše stavio bitnu stvar, cijenu knjige. Na veliku nakladu ću pretpostaviti da se u nas vrti oko 100 kn, često je za jeftiniji ( meki uvez ) tisak i jeftinija. Imaš cijenu tiska oko 5 Kn ( iako vjerujem da si to debelo smanjio, toliki proporcionalni pad, s 15 na 5, si puknuo proizvoljno, sigurno postoji neka donja granica do koje se može ići ), imaš uz to i transport, skladištenje, distribuciju. Moraš dati rabat manjim knjižarama, posredniku koji nije potreban kod E-knjige. Koliko je u tu cijenu uračunata pretpostavljena remitenda? Sve u svemu ne vjerujem da su ti troškovi u konačnici manji od 15%. Prije veći. Pa molim lijepo, želim svoj primjerak e-knjige povoljniji bar za taj postotak. Da ne ulazim u rasprave o kvaliteti, trajnosti isl.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: (e)knjige

Unread post by Nazir »

Zoran wrote:Inače, kao kuriozitet a i jerbo je netko spomenuo glazbene CD-e, znate li da je glazbeni CD najprecijenjeniji masovni proizvod na svijetu? Ono, prosječno se prodaje po cijeni od oko 120 kn, a prosječno trošak izrade komada (skupa s omotom) bude ispod 5 kn.
Yeees, ali tu izgleda da govoris o troskovima ciste proizvodnje? Jerbo, sto je sa troskovima studija, citavog procesa stvaranja pjesme, autorskom trudu da od nicega dode do studijske snimke i sl...

Sve se to slicno moze prebaciti na knjigu pa da gledas da je trosak knjige samo njeno tiskanje...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Autori i u glazbi, i u književnosti dobivaju samo vrlo mali postotak od krajnje cijene, i to nakon što "zarade" avans. Zbog visokih troškova studija, na primjer, mnogi mali bendovi u velikim kućama nikad (službeno) ne povrate lovu koju im je kuća dala da uopće snime album. Tako da je autorski trud doduše ugrađen u cijenu, ali ne igra u njoj jako bitnu ulogu. Danas se to mijenja, jer elektronika omogućuje mnogima da snimaju glazbu za male pare, ali u velikim kućama sustav ostaje isti. Dodaj malo kreativnog knjigovodstva, i dobiješ situaciju u kojoj mnogi autori -- u glazbi, barem, a i u filmu, npr. -- ostanu na cjedilu. Znaš da, na primjer, Blade Runner po holivudksom knjigovodstvu, nije zaradio ama baš ništa? :zubo:

U književnosti autori nešto bolje prolaze, istina je, jer je naprosto teže sakriti troškove. A osim toga, da budemo iskreni, knjige naprosto ne obrću tako velike novce (uz nešto iznimaka) kao glazba ili film.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

ratchet wrote:O.K. nisi doduše stavio bitnu stvar, cijenu knjige. Na veliku nakladu ću pretpostaviti da se u nas vrti oko 100 kn, često je za jeftiniji ( meki uvez ) tisak i jeftinija. Imaš cijenu tiska oko 5 Kn ( iako vjerujem da si to debelo smanjio, toliki proporcionalni pad, s 15 na 5, si puknuo proizvoljno, sigurno postoji neka donja granica do koje se može ići ), imaš uz to i transport, skladištenje, distribuciju. Moraš dati rabat manjim knjižarama, posredniku koji nije potreban kod E-knjige. Koliko je u tu cijenu uračunata pretpostavljena remitenda? Sve u svemu ne vjerujem da su ti troškovi u konačnici manji od 15%. Prije veći. Pa molim lijepo, želim svoj primjerak e-knjige povoljniji bar za taj postotak. Da ne ulazim u rasprave o kvaliteti, trajnosti isl.
jes, puknuo sam proizvoljno, još nikad nisam tiskao nešto u 50 000 primjeraka. Ali znam da je za tiskarske prilike 500 JAKO malo i da razlike u komadnoj cijeni nečeg drugog (jer nisam tiskao knjige u većoj nakladi, ali jesam plakate, letke, pozivnice) mogu bez beda biti tri puta manje za nakladu od 5000 u odnosu na 500. A da ne govorimo o nakladama od 50 000.

Za ovo drugo, rabati posredniku, rabati krajnjim knjižarama, transport, skladištenje, to si potpuno u pravu.

A što se kvalitete i trajnosti tiče pa tu bi e-knjige trebale biti u prednosti pred papirnatim :scratch: Kad je kupiš, najprije si je iskopiraš u jedno tri primjerka i snimiš na tri različita nosača podataka. I ona je uvijek ista, nije izgubila na kvaliteti. A papirnata se ošteti, izblijedi, popusti uvez, izgubi se kod posuđivanja i sl. Elektronska je stabilna.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

ratchet wrote:O.K. nisi doduše stavio bitnu stvar, cijenu knjige. Na veliku nakladu ću pretpostaviti da se u nas vrti oko 100 kn, često je za jeftiniji ( meki uvez ) tisak i jeftinija. Imaš cijenu tiska oko 5 Kn ( iako vjerujem da si to debelo smanjio, toliki proporcionalni pad, s 15 na 5, si puknuo proizvoljno, sigurno postoji neka donja granica do koje se može ići ), imaš uz to i transport, skladištenje, distribuciju. Moraš dati rabat manjim knjižarama, posredniku koji nije potreban kod E-knjige. Koliko je u tu cijenu uračunata pretpostavljena remitenda? Sve u svemu ne vjerujem da su ti troškovi u konačnici manji od 15%. Prije veći. Pa molim lijepo, želim svoj primjerak e-knjige povoljniji bar za taj postotak. Da ne ulazim u rasprave o kvaliteti, trajnosti isl.
Što se tiče donjih granica, one postoje, ali su pri jako velikim nakladama jako, jako niske. Primjera radi, knjiga od stotinjak stranica u punom koloru ti u nakladi od 35 000 primjeraka košta malo manje od 8 kuna. Sad makni kolor, smanji malo kvalitetu papira (jer ti za cb tekst ne treba), i dobit ćeš, za istu nakladu, cijenu od oko 3,5 kn po komadu. Dodajmo još malo jer roman nema 100 već recimo 200 strana, i izlazi ti 6-7 kuna. Digni nakladu na 50 tisuća, i dobit ćeš točno ono što ti je Zoran rekao -- 5 kn komad. (Naravno, drugo je pitanje gdje ćeš prodati 50 000 komada. U Hrvatskoj sigurno nećeš*. Ali vani to nije tako ogromna naklada kao što se možda čini.)

E, sad, rabat će ti pojesti puno cijene, ali distribuciju moraš imati. Ako je radiš sam, opet ćeš imati troškove: čak i elektronsku knjigu moraš negdje pohraniti, a moraš osigurati i plaćanje, što isto košta (certifikati, enkripcija itd.). Ako ideš preko elektronskog distributera (tipa Amazon), on će ti i opet uzeti određeni postotak. Dakle, okrenuo, obrnuo, baš da i skineš onih 15%, određeni postotak ćeš morati opet vratiti. Jer, iako je istina da su fizički troškovi za elektronsku knjigu manji, nisu nepostojeći.

A što se tiče kvalitete i trajnosti, to su rasprave koje su velikim dijelom umjetno stvorene. Ako ti ne paše čitanje na ekranu (koji god bio), ne paše ti, i bok, tvoje pravo. No kad je fajla bez DRM-a, ništa te pod milim bogom ne sprečava da si spremiš rezervne primjerke na neko sigurno mjesto (recimo, u svoj vlastiti oblak, i/ili na neku vanjsku memoriju), pa će ti biti i sigurni i trajni. Tu bismo sad mogli uključiti i raspravu o raznim formatima i tome kako su nam i dan-danas čitljivi srednjovjekovni rukopisi, dok nam fajle u word perfectu iz 1990. već predstavljaju problem, što je potpuno točno. Samo, iskreno, nisam sigurna koliko to ima utjecaja na odluku kupca danas. Jer, konačno, i papirnate knjige se znaju i te kako raspasti u duljim vremenskim razdobljima, pa bi onda jedini stvarno trajan oblik bio, ne znam, klesanje u kamen i čuvanje u sefu ili nešto takvo. Uostalom, koliko ljudi razmišlja o svojim praunucima kad kupuje knjige?

A, da ne zaboravim, ima još jedan bitan faktor: je, jako je zgodno što BVC prodaje knjige izravno, ali to su sve knjige koje su već jednom prije izašle, a za koje su autori zadržali elektronska prava. Dakle, prošle su kroz ruke nekih urednika i lektora. Plus što svi mi vjerujemo Ursuli Le Guin ili Vondi McIntyre da znaju što rade. Ali bez urednika se stvari bitno mijenjaju kad su u pitanju nepoznati autori... no to je već sasvim druga tema. Ili bar drugi rukavac iste teme.
___
*Čak je i Nives Celzijus prodala, ako me sjećanje ne vara, negdje oko 40 tisuća.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply