(e)knjige

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

preferiraš li e-knjige ili obične knjige?

obične knjige
24
71%
e-knjige
5
15%
sve-jedno mi je
5
15%
 
Total votes: 34

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

(e)knjige

Unread post by Ire »

rekoše na Amazonu da je ovog Božića prodaja elektroničkih knjiga* premašila prodaju pravih knjiga**, pa me čisto zanima koje su vaše čitalačke navike

voljela bih čuti i obrazloženje vaših odgovora
___________
* pod elektroničke knjige podrazumijevam legalno dobavljene primjerke, o skeniranim i na ostale načine pokradenim naslovima, nećemo se razgovarati :P
** moja je teorija da su svi kupovali poklone u zadnji tren, a dostava e-knjiga je brža :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Don't Panic
Ewok
Posts: 42
Joined: 10 Dec 2009, 13:12
Location: ZG

Re: (e)knjige

Unread post by Don't Panic »

a kakve to e-knjige? Ako su na kompjuteru onda bezveze (probao par puta, jednom čak došao i do 20 stranice), ali onaj Kindle kako već mi se i sviša.

Glasao za sve-jedno.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: (e)knjige

Unread post by Sandman »

e sad, ja glasao za obične knjige. lakše za čitat, možeš nosit naokolo, (možeš i neke mini readere al to mi se neda čitat)..., to preferiram.

s druge strane, ja sam dosta toga u zadnje 2-3 godine pročitao u elektronskom obliku. super što kad čitaš na poslu izgleda kao da se baviš poslom :lol: jer ko će sve nabavit to što hočeš čitat, večinom nema za posudit, a skupi se toga pa košta brate, košta
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: (e)knjige

Unread post by Ire »

Don't Panic wrote:a kakve to e-knjige?
kakve god e-knjige. na kompu, na čitačima ...
Sandman wrote:jer ko će sve nabavit to što hočeš čitat, večinom nema za posudit, a skupi se toga pa košta brate, košta
ajmo razgovarati samo o legalno dobavljenim primjercima ;)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Evo, ja glasala za e-knjige. U zadnje vrijeme, naime, uglavnom čitam na mobaču, to mi je lakše i jednostavnije nego cukat knjigu sa sobom, a super mi je jer imam veći izbor (inače sam uvijek sa sobom nosila bar jednu do dvije knjige, sad ih nosim koliko hoću), mogu čitati bilo gdje, jednom rukom (što je važno, recimo, u tramvaju), ako čitam u krevetu ne treba mi svjetlo jer si mogu podesiti pozadinsko osvjetljenje, a kad čitam s nekom svrhom još imam i opciju označavanja mjesta i anotacija, pa mi je sve na jednom mjestu. Tako da se sve više okrećem e-varijanti.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: (e)knjige

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja sam tradicionalist po tom pitanju. Ja volim, kad čitam knjigu, vidjeti tu knjigu pred sobom, držati ju u rukama, vidjeti njenu naslovnicu. A najviše od svega, volim ih vidjeti složene na polici. Ovako ako čitam preko ekrana, ne mogu se nekako uživjeti.
Ne volim skidati ni s interneta nešto u elektronskom obliku ako to postoji i u papirnatom.

Za mene e-knjiga nije knjiga. Knjiga je opipljiva materija s listovima koje moraš okretati, a ovo na netu (ili na bilo kojem elektronskom mediju) je samo neki tekst, pa makar se radilo o remek-djelu. To je nešto što je bilo koja budala mogla napisati i krknuti na neku stranicu, pa je to sad knjiga. U, ajmo svi bit pisci! Znam da to nije tako u stvarnosti, ali objasnite to mojoj podsvijesti.

O praktičnosti nošenja deset knjiga sa sobom ili deset knjiga na Kindle-u nema smisla govoriti. Tu elektronika kick's ass knjigama, ali po meni, to je jedina prednost e-knjiga. Ako izuzmemo financijski aspekt.

Npr. ne volim skidati ni Parsek s neta. Radije ću čekati dok negdje ne sretnem Švela i ugrabim si opipljivi primjerak. :)
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by poison »

ja sam glasala za "svjedno mi je".
iako sam, možda, trebala kao i milena - jer sam se nedavno uhvatila da hoću ponovno pročitati jedan roman jane austen, koji imam u paperback varijanti na polici, i umjesto toga ga elegantno prebacila na mobitel. iz istih razloga: imam po desetak knjiga u svakom trenutku u džepu, ne moram vući torbe veličine djeda-mrazove vreće da bih si pošlepala dnevno štivo sa sobom, a navečer, u krevetu, ugasim svjetlo i pustim muža da spava snom pravednika dok ja čitam s ugodnim pozadinskim osvjetljenjem.
na čitanje e-knjiga sam se prebacila silom prilika: mnoge naslove je teško nabaviti u nas, kako prijevode, tako i originale, a naručivati putem interneta, pa te još oderu za poštarinu... nemam ja te love. e-knjige, na koji god način ih nabavljali (kupovinom ili besplatnim downloadom - govorimo, naravno, o gutenbergu i sličnim stranicama :D ), su dostupnije i jeftinije.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Prava knjiga je prava knjiga. I za nju sam glasao. Ali ne treba zatvarati oči pred onim što dolazi. Ne volim čitati sa kompjutora i mobitela, ali kad sam čitao o ovim novim čitačima koji nemaju pozadinsko osvjetljenje, koji su lagani, neki čak i savitljivi, i s kojih se čita isto kao sa papira, e to mi već djeluje jako dobro. To nije nešto što umara dok čitaš, a prednosti su mnogostruke. Cijena kao prvo, knjige su ipak poprilično skupe. Mogućnost da ih lako nabaviš i nosiš ih hrpu sa sobom.
A tu je i jedna stvar koja mi se jako sviđa kao piscu. Naime, trenutačno mi na disku stoje četiri nedovršena romana, nedovršena jer ne znam što bih s njima kad ih dovršim, pa se samo povremeno uhvatim ponekog kad imam vremena. Jednog je Macan odbio, najveći prigovor je bio da je to čisto žanrovska literatura za koju kod nas nema tržišta. O.K. razumijem, izdavač mora nešto zaraditi, makar doći na nulu i koja korist od romana kojeg ljudi ne kupuju. Ne kupuju ih isto kao što niti ja ne kupujem knjige ( osim poneke, ali to je zanemariv postotak prema onom što pročitam ), jer nemam dovoljno para. Ali da imam takav čitač i da su knjige renomiranih pisaca s ovih prostora besplatne sigurno bi ih čitao ( računam i one na ekavici ). Možda ne sve do kraja ali bih im dao priliku. I da su ti čitači već sad rašireni,kao što će u budućnosti sigurno bit, i ja bih imao volje dovršiti neki roman i ponuditi ga po SF stranicama i forumima besplatno za čitanje. Raditi na nečemu za što ne znaš što ćeš s tim na kraju je teško, kad znaš da će to ljudi ipak čitati onda je to već druga priča. Na kraju krajeva pisci kod nas ionako ne zarađuju od prodaje knjiga, imaju samo satisfakciju da u rukama drže svoje odštampano djelo. Koje se onda slabo prodaje jer ljudi koji bi to čitali opet nemaju love. A kad dođu knjigomati i to će moći imati svaki autor elektronske knjige za sitan novac. Na kraju je ipak ono najvažnije da to što pišemo netko i čita ( barem meni ). A otvara se s tim čitačima, koji se još uz to mogu spojiti na intrenet, čak i mogućnost za zaradu. Po principu, evo vam besplatno knjiga pa ako vam se svidjela udijelite piscu nešto. Možda bi se skupilo za kave popijene tokom pisanja. Tako već rade neki web časopisi, sve mukte a ako vam se sviđa tu je pay pal pa dajte neku siću.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: (e)knjige

Unread post by Samuel »

Cijeli život imamo isto lice, iste oči. Nemamo klonova (još), nemamo blizance ličnosti. Isto vrijedi i za prave knjige. e-knjige su, s druge strane, besmrtne, u atom jednake, potencijalno besplatne ('ajmo biti realni) i može ih biti više no Kineza. One jesu budućnost, jednako kao što jest i prah za papir. Priviknuti ćemo se ili nećemo, a djeca će se pitati "o čemu oni? nema papira jer tome služe tri školjke!" Pitam se da li su ljudi žalili za kazalištom kad se pojavila televizija... Ratchet, znaš ostati koncentriran na bitno i, uz to, analitičan. Good one, my respect.

PS Ovo sa školjkama nije wtf, spada u drugu temu, citate SF filmova. Eto.
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Sandra Bullock je izgledala skroz dobro u uniformi. Baš sam bio zamišljao kako to koristi te školjke. ( ako se dobro sjećam filma ) :lol:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: (e)knjige

Unread post by uglib »

Eto, ja sam staromodna pa sam kliknula na obične, papirnate knjige.

Ne mogu si pomoći, volim papir i volim korice, naslovnice i poleđine. Nema mi ništa ljepše od polica punih knjiga, u knjižnicama i knjižarama padam u trans, na Interliberu postajem grozničava; prošli put sam pomislila da me lovi svinjska gripa, ali nije, bilo je to samo od svih onih knjiga koje možeš pregledavati i listati, pročitati okoji ulomak, od silne neodlučnosti na što spiskati ograničena financijska sredstva.

Volim oblik knjige, bila ona debela ili tanka, kao škrinja s blagom ili tanašni etui u kojem leži tek jedna dragocjenost.
Volim miris knjiga, kako onih tek izašlih iz tiskare, tako i starih i prašnih. Te stare su mi posebno mile jer one nisu samo knjige, imaju i svoju malu povijest, poznatu mi ili ne. Obožavam stare knjige čije su stranice tanke oput finog cigaret-papira i šuškaju od prstima.

I volim se zalegnuti s knjigicom, a na plaži knjiga dobro dođe kao zaklon od sunca.
Bome volim i osjetiti težinu knjige u torbi. Kad nemam knjigu u torbi, nekako mi je prazna i curi mi s ramena. Volim i kad mi je pun ruksak knjiga, pa to jedva teglim i jedva čekam da dođem doma i rasprostrem svo to blago po stolu, pa ne znam što bih prije i na kraju ih nekako sve lijepo strateški rasporedim (jedna kraj kreveta, druga u dnevni boravak, jedna u torbu, jedna u ladicu na poslu...)

Tu i tamo čitam nešto s kompa, ali mi to nije to i stvarno me mora povući da bih ustrajala. Uglavnom si isprintam, pa opet završim s hrom papira.

Doduše, moram priznati da u posljednje vrijeme razmišljam o nabavci e-čitača, da imam kad idem na službeni put, da ne moram tegliti pola kofera knjiga i još drhtati kad me krenu žicati knjige jer ih teška srca posuđujem, mislim da bi mi bilo lakše posuditi muža. To bi mi bilo samo za službenjak. I možda na poslu, u nekim specijalnim situacijama.
Dobro, malo i zbog pristuačnije cijene e-knjiga, ali ako neku knjigu zaista želim imati, onda želim imati pravu knjigu, a da se razveselim kad mi oko zapne za nju na polici, da je mogu opipati i onjušti.
Samuel wrote:Cijeli život imamo isto lice, iste oči. Nemamo klonova (još), nemamo blizance ličnosti. Isto vrijedi i za prave knjige. e-knjige su, s druge strane, besmrtne, u atom jednake, potencijalno besplatne ('ajmo biti realni) i može ih biti više no Kineza. One jesu budućnost, jednako kao što jest i prah za papir. Priviknuti ćemo se ili nećemo, a djeca će se pitati "o čemu oni? nema papira jer tome služe tri školjke!" Pitam se da li su ljudi žalili za kazalištom kad se pojavila televizija...
Nisam sigurna da sve ovo kužim, o čemu ti to?
Nemamo cijeli život isto lice i iste oči, odrastamo, starimo, usput zaradimo i pokoji ožiljak koji nas odsjeća na nešto. I knjige stare, dobivaju patinu, ponekad i ožiljke, i u tome je dio njihovih čari. Traže da ih čuvamo i volimo. I zbog svega toga će mi uvijek biti iznad e-knjiga.

E-knjige jesu budućnost, jeftinije i praktičnije, ali uvijek će biti onih kojima nije bitan samo sadržaj već i u čemu je priremljen i poslužen. Komad plastike, ma kako praktičan bio, ne može mi zamijeniti lijepe korice sa zanimljivom ilustracijom, bilješkom o piscu i njegovom slikom na poleđini te kratkim sadržajem... To ti je otprilike kao kao kad piješ fino vino iz plastične ili kristalne čaše. Preferiram kristal ili barem obično staklo.

Priviknut ćemo se više ili manje na e-knjige, ali papirnate knjige još dugo neće biti istisnute kao što ni televizija nije istisnula kazališta. Sve je stvar kako je neko odgojen i što je naučio voljeti. Eto, ja imam dijete, nije više malo, koje voli čitati obične papirnate knjige, a po pitanju e-knjiga je zadrtije od mene.

Glupo je pitati jesu li ljudi žalili za kazalištem kad se pojavila televizija. Kazališta nisu nestala. Ljudi i danas idu u kazališta, ne samo metuzalemi koji se ne mogu osloboditi starih navika i priviknuti na novotarije. Idu i mladi ljudi, i to ne samo kad moraju zbog škole. Kazalište se također razvija i ekserimentira, a povrh svega, nema dvije iste predstave, svaka izvedba je događaj za sebe. Kazalište je umjetnost trenutka za razliku od filma u kojem jedan prizor možeš onavljati bezbroj puta dok ga ne snimiš onako kako želiš. U kazalištu nema popravljanja. I daleko je uzbudljivije od sjedenja doma pred televizorom, čak i kad je predstava loša.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: (e)knjige

Unread post by uglib »

Ajme meni, stvarno mi nije jasno kako uspijem naisati tako dugačak post. :scratch:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Iilija64
Ewok
Posts: 19
Joined: 25 Jan 2010, 14:37
Location: Earth

Re: (e)knjige

Unread post by Iilija64 »

Dok skroz ne oslijepim držim se ''običnih'' knjiga, ali uvijek imam na mobitelu barem 3-4 naslova koja čitam. Na žalost vid odlazi brzo i oči mi se umaraju kada čitam elektronske knjige pa uvijek kada imam izbor papirnata izdanja odnose pobjedu. Ako ne mogu nabaviti papir u tome slučaju downloadiram Ništa se ne može mjeriti s osjećajem dobre knjige u ruci.
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: (e)knjige

Unread post by Makovnjacha »

Definitivno obične knjige - zbog mirisa. Volim onaj miris koje imaju knjige i kako svaka od njih miriši drugačije...mmm. A e-knjige čitam samo kad fakat moram - više znanstvene, vezane uz faks. Jedino sam Davida Sedarisa čitala u e- formatu od beletristike jer ga nije bilo kod nas za nabavit.
Post Reply